Kopřiva dvoudomá − neobyčejná plevel

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Nasbírejte mladé výhonky kopřivy těsně po skončení novu, upleťte z nich koště, a když ním lze čistit, odejde z domu všechno zlo. I na takové účely se v minulosti používala rostlina, která roste prakticky všude.

Kopřiva dvoudomá nebo kopřiva (latinsky Urtica dioica, anglicky Stinging nettle) je vytrvalá bylina, domácí v Evropě. Rozšířená je však i ve Spojených státech amerických a některých částech Kanady  v podstatě se dá najít na celém světě.

Po staletí se kopřivě (kromě magických schopností) připisují různé léčebné účinky.

Které z nich jsou pravdivé?

A kdy si kopřivou můžete pomoci ke zdraví?

Jak poznáte kopřivu v přírodě

Kopřiva má vzpřímený stonek a může dorůstat až do výšky 1 metru. Její kořeny jsou široce rozvětvené a jasně žluté. Listy má měkké, tmavozelené, zubaté a rostou proti sobě. Listy i stonek obsahují chloupky, které při styku uvolňují dráždivé látky. Květy jsou sice četné, ale malé, a jsou zeleně nebo dohněda zbarvené. Kopřiva dvoudomá kvete od června do září a plodí maličké, asi 1 mm široké, oválné žluto-hnědá semena.

Pro léčebné účely se využívá i Urtica urens, která je kopřivě dvoudomé velmi podobná účinky i obsahovými látkami. Oba druhy jsou považovány za zaměnitelné, a čajovou verzi byliny nezřídka tvoří směs obou.

Kopřivu si můžete splést i s jinými druhy, které patří do čeledi kopřiv:

  • Laportea canadensis  listy vás také spálí, ale listy ze stonku nevyrůstají naproti sobě,
  • Pile pumila  nemá pálivé chloupky,
  • různé druhy hluchavek (nejčastěji hluchavka bílá)  také nemají pálivé chloupky a mají větší květiny.

Obsahové látky:

  • vitamin A, C a K,
  • vitaminy skupiny B,
  • železo,
  • draslík,
  • mangan,
  • vápník.

Léčivé účinky jsou připisovány těmto látkám:

  • beta-sitosterol,
  • lektiny,
  • Lignano,
  • serotonin,
  • histamin.
kopřivový čaj nežádoucí účinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pro léčbu kterých onemocnění se kopřiva používá?

Kopřiva se používá při mnoha zdravotních potížích, avšak zatím neexistuje dostatek vědeckých důkazů o tom, že opravdu léčí. Z tohoto důvodu ji řadíme mezi tradiční rostlinné léky, jejichž účinnost je ověřena výhradně dlouhodobým používáním. Pro léčebné účely se používají listy, nať a kořen rostliny.

Alergická rýma (rýma)

Kopřiva má antialergické a protizánětlivé účinky, proto ji někteří lidé využívají jako přírodní antialergikum. Za tímto účelem byla ve studiích použita v dávce 600 mg listů denně. Diskutuje se také o tom, zda kopřiva dokáže podpořit imunitní systém. V obou případech je nutný další výzkum.

Zvětšení prostaty

Extrakt z kořene kopřivy, konkrétně v dávce 120 mg 3x denně po dobu 6 měsíců, v klinických studiích pomohl při potížích s močením, které jsou časté při zvětšené prostatě (poznámka: studie porovnávala lidi, kteří neužívali žádné léky). Konkrétně šlo o noční močení, příliš časté močení, bolesti při močení a nemožnost úplně se vymočit.

Navíc, extrakt kopřivy dokázal zmenšit velikost prostaty. Tyto účinky má pravděpodobně beta-sitosterol, který lze využít v doplňkové léčbě.

Záněty močových cest

Díky svému močopudnému a protizánětlivému efektu je kopřiva účinná při lehčích zánětech močových cest. Často se přidává do urologických čajů. Zdokumentovány jsou také její antivirové a antibakteriální účinky.

Důležité upozornění!

Pokud se však při zánětu močových cest objeví horečka, křeče, velmi bolestivé močení, nemožnost úplně se vymočit nebo krev v moči, jde o příznaky, které vyžadují návštěvu u lékaře a antibiotickou léčbu.

kopřiva využití klouby
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zánět kloubů

Když vás spálí kopřiva, zvykne se říkával, že alespoň vás na stará kolena nebudou bolet klouby. Faktem je, že kopřiva sice nepůsobí jako prevence bolesti kloubů, ale pokud máte zánět kloubů (osteoartritidu), dokáže zmírnit bolest, otok, i samotný zánět. Užívá se nejen vnitřně, extrakt z listů smíte aplikovat zvenku na postižený kloub. Přikládat můžete také čerstvě natrhané listy, avšak kvůli pálení je to poměrně nepříjemný způsob.

Alternativou je krém s obsahem extraktu z kořene kopřivy. Při mírném zánětu kloubů ho můžete použít jako doplňkovou léčbu.

Cukrovka

U zvířat a buněčných kultur byla po působení kopřivy prokázána stimulace činnosti slinivky, snížení hladiny cukru v krvi a snížené vstřebávání cukru ve střevech. Jako vedlejší účinek u lidí byla hlášena hypoglykemie  příliš nízká hladina cukru v krvi. Potenciální přínos kopřivy v léčbě cukrovky tedy existuje, na jasný důkaz však potřebujeme další výzkum.

Vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol

Podobně jako při cukrovce, i zde proběhlo několik studií na zvířatech a buněčných kulturách. Výsledky poukazují na snížení cholesterolu v krvi, snížení krevní srážlivosti a snížení krevního tlaku. Studie na lidech však chybějí, proto se zatím na tato onemocnění nedoporučuje. (Prokázán je efekt kopřivy na zvýšení močení, resp. odvodnění, které pomáhá při snižování vysokého krevního tlaku.)

Ostatní účinky

Kopřiva by mohla fungovat jako antioxidant, čímž by přispěla k ochraně jater a mozkových buněk. V lidovém léčitelství se používá na odvodnění a zmírnění nadměrného menstruačního krvácení, na čištění krve (detoxikace), omlazování a proti parazitům. O těchto účincích však neexistují vědecké důkazy.

Šťáva z kopřivy údajně podporuje růst vlasů a snižuje nadměrnou produkci mazu na pokožce hlavy a obličeje, pokud ji používáme dlouhodobě. Dnes existují kopřivové šampony s tímto účinkem.

Dávkování a způsob užívání

Existuje několik způsobů, jak kopřivu užívat. Nejběžnější je čaj z usušených listů, resp. natě, v dávce 5 g na 200 ml vroucí vody ( 4x denně). Ve formě suchého extraktu (bývá součástí výživových doplňků) se užívá v dávce 150  240 mg (3x denně). Při tekutém extraktu je maximální dávka 15 ml (3  4 denně). Pokud se rozhodnete pro čerstvou šťávu, užívá se 15 ml (3x denně).

Dlouhodobé užívání kopřivy (6 měsíců  2 roky) je obyčejně dobře tolerováno a bezpečné. Ať už užíváte čaj nebo extrakt, skladujte je při pokojové teplotě, mimo dosah tepla, vlhka a světla.

Proti vypadávání vlasů můžete vyzkoušet již zmíněné šampony, ale i čerstvý čaj. Alternativou je 100  150 g kořene, naloženého do 500 ml vinného octu. 10 minut povařte v přikryté nádobě a 1x denně vtírejte do pokožky hlavy.

kopřiva na vlasy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Užívání v těhotenství a u dětí

Přestože se kdysi kopřiva používala ke zlepšení tvorby mateřského mléka a zastavení krvácení po porodu, dnes se její užívání v těhotenství a během kojení nedoporučuje. Víme totiž, že ovlivňuje metabolismus pohlavních hormonů, přičemž patří rostlinám, které potenciálně vyvolávají potrat.

Ze stejného důvodu se nedoporučuje její užívání u dětí do 12 let. Některé zdroje hovoří dokonce o hranici 18 let.

Nežádoucí účinky kopřivy

Mohou se u vás objevit problémy s trávením, jako nevolnost, pálení žáhy, pocit plnosti, nadýmání a průjem. Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, kopřiva ho může ještě snížit, což se projeví ospalostí, malátností a závratěmi. Vzhledem k ovlivňování metabolismu pohlavních hormonů, u mužů se může vyskytnout zvětšení prsou a tvorba mléka (velmi vzácně). Samozřejmě, jako u všeho, objevit se může alergická reakce.

Pokud trpíte problémy s ledvinami, před užíváním kopřivy se poraďte se svým lékařem.

Ovlivňuje se kopřiva s některými léky?

Pokud trpíte cukrovkou, na kterou užíváte léky, kopřiva může zvyšovat jejich účinek a vystavit vás riziku hypoglykémie. Proto si hladinu cukru v krvi pravidelně kontrolujte. I při užívání léků proti vysokému krevnímu tlaku může kopřiva zvýšit jejich účinek a způsobit příliš nízký tlak.

Pokud užíváte warfarin, léčivo na snížení srážlivosti krve, vitamín K ruší jeho účinek. Listy, resp. nať kopřivy obsahuje poměrně vysoké dávky vitamínu K. V tomto případě byste se měli užívání kopřivy zcela vyhnout.

Jelikož kopřiva má močopudné účinky, pozor si dávejte, pokud užíváte léky na zvýšení močení (například hydrochlorothiazid, indapamid, furosemid). Kopřiva může zvýšit jejich žádoucí i nežádoucí účinky.

Důležité upozornění!

Nikdy si sami nesnižujte dávky léků, jen abyste mohli používat kopřivu! Týká se to všech léků na závažná onemocnění. Takový zásah do léčby vždy konzultujte se svým lékařem.

Kopřiva jako potravina

Uvařená kopřiva chutná podobně jako špenát smíchaný s okurkou. Na vaření jsou nejlepší mladé listy, sbírané ještě předtím, než kopřiva rozkvete. Ve starších listech už stoupá obsah látek, které mohou zbytečně podráždit močový trakt. Namáčení ve vodě, resp. vaření odstraní pálivé chloupky, takže pak můžete jíst bez rizika. Nejběžněji se z kopřivy připravuje polévka.

kopřiva recepty
Zdroj foto: Shutterstock.com

Co dělat po spálení?

Chloupky na listech a stonkách fungují jako drobné podkožní jehličky. Když se jich dotknete, látky, které přes chloupky proudí (serotonin, acetylcholin, histamin, kyselina mravenčí a leukotrieny), způsobí nepříjemný bodavý pocit a bolestivé zarudnutí, někdy s bílými puchýři. Navíc tělo reaguje na mechanické poškození pokožky uvolňováním podobných látek, a ty také přispívají k pálení a zarudnutí.

Přestože následky vyrážky zmizí do 2 dnů i bez ošetření, nabízíme několik tipů, jak hojení urychlit a zmírnit bolest:

  1. Postiženého místa se nedotýkejte, ani si ho netřete. V opačném případě si zatlačíte chloupky kopřivy do hlubších vrstev pokožky a hojení zbytečně prodloužíte. Neškrábejte se, i když vás to velmi svědí, protože podráždíte kůži ještě více. Dětem zabrání v škrábání rukavice.
  2. Napadené místo si omyjte vodou a mýdlem, bez přílišného mnutí. Odstraníte, resp. neutralizujete tak chemické látky, které způsobují bolest, otok, zarudnutí a svědění.
  3. Někdy k tomu, aby bolest zcela zmizela postačuje obyčejné opláchnutí vodou, . Pomáhá i studený obklad, naopak  teplo příznaky zhoršuje.
  4. Použijte obklad ze sody, smíchané s vodou. Pomáhá také šťáva nebo gel z aloe vera. Přípravky neroztírejte, pouze je jemně naklepte do kůže.
  5. Pokud se nacházíte v přírodě a nemůžete si postižené místo omýt vodou, vsaďte na lidové recepty. Většinou v blízkosti kopřivy rostou jiné byliny, jejichž šťáva má uklidňující účinky. Patří sem např. pampeliška, netýkavka nebo šťovík tupolistý (poznáte ho podle velkých oválných, na okraji zvlněných listů, spodní listy mají červenou stopku).
  6. Účinný je i nejstarší babský recept – na popálené místo se vymočte. Moč splní stejnou roli jako voda.
    Pokud reagujete na kopřivu příliš citlivě, resp. jste se popálili na velké ploše těla, můžete použít volně prodejné léky proti alergii (s účinnou látkou loratadin nebo cetirizin) nebo mast s obsahem hydrokortizonu.

Kdy kontaktovat lékaře?

Alergičtí můžete být na všechno a kopřiva není výjimkou. Důležité je včas rozpoznat příznaky alergické reakce a zajistit postiženému odbornou pomoc.

Nejčastější příznaky alergie:

  • dušnost a pocit sevřeného hrdlo,
  • svírání na hrudi,
  • otok rtů a jazyka,
  • zarudnutí a vyrážka mimo popálené oblastí, resp. na celém těle.

Pokud je popálení rozsáhlé a příznaky se nezlepšují ani po 24 hodinách, namístě je návštěva u lékaře. Pokud je kůže poškozena, teplá na dotek, hnisá a je zanícená, případně máte horečku, může jít o infekci, vyžadující antibiotickou léčbu.

Zdroje:

http://www.wikihow.com/Treat-a-Sting-from-a-Stinging-Nettle

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_Community_herbal_monograph/2012/11/WC500134486.pdf

http://examine.com/supplements/Stinging+Nettle/

Grančai, Nagy, Mučaji: farmakognosie. Učebnice pro farmaceutické fakulty.

Košťálová, Fialová, Račková: Fytoterapie v současné medicíně.

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-664-Nettle+STINGING+NETTLE.aspx?activeIngredientId=664&activeIngredientName=Nettle+(STINGING+NETTLE)&source=2

https://www.drugs.com/npc/nettles.html

Napsat komentář