Krvácení z nosu: Kdy a proč se to děje?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Mnoho lidí se alespoň jednou za život setká s krvácením z nosu.

Má se člověk obávat, nebo jde o běžný neškodný jev?

V sliznici nosu, ale i na nosní přepážce, se nachází poměrně složitý systém žil drobných cévek, které nejen prokrvují, ale také ohřívají přes nos vdechnutý vzduch.

Tento systém je poměrně citlivý a při podráždění může nastat krvácení z nosu. Příkladem může být časté smrkání, když dochází k silnějšímu podráždění.

Nejčastější příčiny krvácení z nosu:

  • poškození sliznice nosu – např. při úrazu,
  • deformace uvnitř nosu,
  • křehkost malých cév a jejich porušení, například při „šťourání se“ v nose, silném foukání,
  • senná rýma a jiné alergie,
  • suchý vzduch,
  • vysoká nadmořská výška,
  • infekce,
  • některá onemocnění,
  • nadměrné užívání nosních sprejů a kapek,
  • užívání některých léků.
krev-z-nosu-při-smrkání
Zdroj foto: Shutterstock.com

Onemocnění a léky, které zvyšují pravděpodobnost krvácení z nosu

Krvácení z nosu se může vyskytnout v zimních měsících, na jaře či na podzim, spolu s onemocněními horních cest dýchacích, při horečnatých onemocněních, virózách, zánětlivých onemocněních žil. I suchý vzduch z vnitřního vytápění nebo vnějšího chladu může vysušit sliznici nosu.

Mnohokrát je krvácení z nosu způsobené alergií. V tomto případě je sliznice velmi náchylná na opakované krvácení – až do doby, kdy člověk přestane být vystavován alergenu.

Dalším důvodem krvácení z nosu bývá užívání některých léků, například na ředění krve heparin, warfarin, kyselina acetylsalicylová, či léků na bolest – například diklofenak, naproxen. Také ibuprofen zvyšuje pravděpodobnost krvácení nosu.

Ke krvácení z nosu může dojít i při onemocněních, které jsou spojeny se sníženou srážlivostí krve. Ta může být zapříčiněna onemocněním jater, ledvin, drogovou závislostí, dlouhodobou konzumací alkoholu, hemofilií, či onemocněními, které jsou spojeny s nedostatkem krevních destiček, například při leukémii.

Náchylnost na krvácení z nosu se může zvýšit také v důsledku narušení stěn cév a žil v nosní dutině, pokud vás trápí ateroskleróza či vysoký krevní tlak. Vážným stavem je krvácení zapříčiněno nádorovými onemocněními, ať už v oblasti hlavy, ústní nebo nosní dutiny.

Jak zastavit krev z nosu?

  • Posaďte se s předkloněnou hlavou.
  • Použijte přímý tlak na měkké části nosu, v trvání 10 až 15 minut. Uzavřete tím nosní dírky a zabráníte krvácení.
  • Dýchejte přes ústa.
  • Přiložte si studený obklad na nos.
  • Zůstaňte ve vzpřímené poloze, ne vleže. Takto snížíte tlak v cévách, a pak nedochází k dalšímu krvácení.
krev-z-nosu-první-pomoc
Zdroj foto: Shutterstock.com

Mohu na zastavení krvácení použít nosní kapky?

Pokud se krvácení opakuje, může vás napadnout, že ho zastavíte nosním sprejem či nosními kapkami, které zužují cévy v nose. Právě kvůli tomu se používají na ucpaný nos.

Ačkoliv se to může zdát jako praktické řešení, nedělejte to, protože tekutina se přes narušenou sliznici může dostat do těla ve vyšším množství, než za normálních okolností, což by zvýšilo riziko vedlejších účinků. Zároveň byste měli vědět, že spreje a kapky nejsou určeny pro vnitřní použití – přes krev by se dostaly do těla, a vy tak můžete maskovat pouze projev vážnějšího problému.

Paradoxně, nadměrné používání sprejů a kapek může vést ke krvácení z nosu. Pokud je krvácení způsobené podrážděnou a suchou nosní sliznicí, můžete použít i fyziologický roztok nebo mast, ale jen v případě, že krvácení je zastaveno.

Lidové recepty doporučují výplachy nosu odvarem z přesličky rolní. Odvar připravíte tak, že lžičku přesličky zalijete asi 2 dcl vařící vody, necháte vyluhovat a scezeným a vychlazeným odvarem si vyplachovat nos. Odvar lze připravit i z dubové kůry a mochny.

Krvácení z nosu během těhotenství

Během těhotenství se může krvácení z nosu objevovat častěji, a to zejména pro zvýšený objem krve, což je způsobeno nárůstem hladiny hormonů – gestagenů (progesteron) a estrogenů (estradiol, estron). Nemusí to být vážnější problém, pokud jde o příležitostné krvácení.

V případě, že k němu dochází častěji, netřeba to podceňovat. Raději navštivte lékaře, protože krvácení může být způsobeno buď zvýšeným tlakem, nebo změněnou srážlivostí krve.

Krvácení z nosu se nejčastěji vyskytuje v druhém trimestru (ve 4. až 6. měsíci). Po tomto období by mělo ustoupit.

krev-z-nosu-u-dětí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kdy neprodleně vyhledat lékaře:

  • při častém krvácení,
  • pokud krvácení trvá déle než 20 minut,
  • pokud došlo k velké ztrátě krve,
  • krvácení z nosu u dítěte mladšího 2 roky,
  • krvácení po úraze, například hlavy ,
  • pokud existuje podezření, že příčinou krvácení je cizí předmět v nose,
  • pokud se velmi snadno tvoří na pokožce modřiny,
  • pokud mohou být příčinou užívané léky ,
  • pokud se vyskytly horečky, bolesti hlavy a nosních dutin,
  • pokud trpíte vysokým krevním tlakem.

Co se nesmí při krvácení z nosu

Při krvácení by se neměla zaklánět hlava. Krev stékající do hrdla totiž může vyvolat zvracení. Rovněž si nesmíte silně foukat nosem (ani po zastavení krvácení), zvedat těžké předměty nebo odstraňovat strupy.

Prevence krvácení z nosu

Krvácení můžeme předcházet více způsoby – léčbou rýmy, alergie, dostatečným přísunem vitamínu C. Doporučená denní dávka vitamínu C je 80 – 100 mg. Pro kuřáky, těhotné a kojící ženy, nebo při zánětlivých onemocněních a hojení ran, se doporučují vyšší dávky, přibližně 130 mg.

Vyhýbejte se zbytečnému šťourání v nose, silnému foukání nosem, zakouřeným prostorům, zvlhčujte vzduch v místnosti i sliznici nosu, noste chránič hlavy, pokud provádíte činnosti, při kterých může dojít k úrazu. Také nepoužívejte nosní spreje a kapky déle než týden!

jak-zastavit-krev-z-nosu
Zdroj foto: Shutterstock.com

V případě, že užíváte např. léky na ředění krve, obraťte se na svého lékaře a poradit se s ním o možných alternativách. Pokud nejde o léky proti bolesti, ale o receptové léky, bez porady s lékařem je nevysazujte.

Ve většině případů je krvácení z nosu běžné a nemusíme ho pokládat za vážný jev. Častokrát je příčina hned jasná a první pomoc se dá zvládnout hravě i doma.

Na druhé straně, pokud se krvácení opakuje příliš často, případně je způsobeno průvodním onemocněním nebo léčbou, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

Autorka studuje na FaF UK v Bratislavě.

Napsat komentář