Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Každý astmatik podstoupí několik vyšetření a testů, některé z nich i opakovaně. Podle toho lékař určí závažnost stavu a nastaví léčbu.
Léčba astmatu se však průběžně mění, protože i astma se vyvíjí. Lékař upravuje léčbu podle toho, jak se cítíte.
Hodně záleží i na vašem přístupu. Avšak můžeme předpokládat, že chcete mít astma „pod kontrolou“.
Jak se určuje závažnost astmatu?
Které léky se užívají dlouhodobě?
Proč je inhalátor povinnou výbavou astmatika?
Co je to bronchiální termoplastika?
Čtyři stupně astmatu
Odborníci dělí astma do 4 základních kategorií, a to podle celkového stavu a frekvence příznaků. Astma může být:
- Mírně přerušovaná – mírné příznaky trvají maximálně 2 dny; méně než 2 noci měsíčně.
- Mírně přetrvávající – příznaky víc než 2x týdně, ale ne více než 1x za denně.
- Středně silně přetrvávající – příznaky 1x denně, častěji než 1 noc v týdnu.
- Závažně přetrvávající – příznaky po celý den, často i v noci, většinu dní v týdnu.
Astma pod kontrolou – dá se toho dosáhnout?
Astma není angína, nedá se úplně vyléčit. Můžeme ji však dostat „pod kontrolu“. Bez spolupráce s lékařem to však nepůjde.
Základem je prevence astmatických záchvatů a dlouhodobá kontrola stavu. Astmatik by se však neměl spoléhat pouze na léky a lékaře, nesmí být pasivní.
Co to znamená?
Naučte se rozeznávat spouštěče a minimalizujte kontakt s nimi. Zapisujte si příznaky zhoršeného dýchání, a poté se o nich poraďte s lékařem. Také je možné, že léky, které užíváte, již nestačí k udržení dobrého stavu.
V případě vzplanutí astmatu, případně při astmatickém záchvatu používejte inhalátor. Noste ho stále s sebou, i když jste záchvat neměli celé měsíce. Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.
Léčba astmatu: Jaké léky pomáhají?
Výběr léků závisí na mnoha faktorech. Všichni pacienti s astmatem nedostanou stejné léky. A podle čeho je lékař vybere pro vás? Hlavně podle:
- věku,
- příznaků,
- spouštěčů,
- ostatních onemocnění (pokud nějaké máte).
Protizánětlivé vs. krátkodobé léky
Protizánětlivé léky jsou určené k dlouhodobé kontrole astmatu. Snižují otok a tím i zánět v dýchacích cestách. Díky tomu se zmírňují hlavní příznaky.
Inhalátory jsou zase určené k rychlé úlevě. Obsahují bronchodilatátory, které působí okamžitě. Inhalátory uvolňují svaly v plicích, čímž se rozšíří dýchací cesty.
Pokud protizánětlivé léky fungují správně, většinou nemáte důvod k použití inhalátoru. Když ho už musíte použít, zaznamenejte si, kolik vdechů bylo potřebných, aby příznaky ustoupily.
Protizánětlivé léky budete užívat denně. Vzhledem k tomu, že kontrolují astma průběžně, snižuje se pravděpodobnost, že dostanete astmatický záchvat.
Pokud je váš stav dobrý – příznaky se nezhoršují, dokonce jich je čím dál méně – lékař vám předepíše slabší léky nebo upraví dávkování původních.
Lékař vám může říct, abyste si před cvičením vzali léky na rychlou úlevu. Fyzická námaha je totiž častým spouštěčem záchvatů.
Pokud astma vyvolávají alergeny, lékař vám předepíše také léky proti alergii. Některé se podávají injekčně.
Nejpoužívanější protizánětlivé léky na astma:
- inhalační kortikosteroidy,
- modifikátory leukotrienů,
- kombinované inhalátory,
- theofylin.
Léky na krátkodobou, rychlou úlevu:
- krátkodobě působící beta agonisty,
- anticholinergika,
- ústní kortikosteroidy,
- do žíly podané kortikosteroidy.
Bronchiální termoplastika
Ohřívání průdušek se využívá pouze při nejtěžších stavech, když nezabírají inhalační kortikosteroidy, ani jiné dlouhodobé léky. Bronchiální termoplastika však není široce dostupná, ani není vhodná pro každého.
Je to vlastně „technická“ úprava dýchacích cest, a sice teplem. Cílem je, aby se hladký sval v dýchacích cestách nestahoval a nezhoršoval dýchání.
Aby vám lékař doporučil tuto léčbu, jsou obvykle zapotřebí 3 setkání.
Podpůrná léčba astmatu
Léčba stanovená lékařem je silným základem, ale zdaleka to není vše. Existují další možnosti, jak zlepšit svůj stav. Zde je několik tipů.
- Zkušení astmatici používají speciální dýchací techniky. Díky tomu lépe kontrolují příznaky a astmatické záchvaty. A co je první lekce? Zpomalte a prohlubte dýchání!
- Pravidelným cvičením si udržíte kondici a předejdete zhoršení astmatu. Vyzkoušejte jemnější druhy, například jógu, pilates. Pamatujte: nadváha/obezita astma zhoršuje.
- Připravte si „akční plán“ pro případ astmatického záchvatu nebo celkového zhoršení stavu. Spolu s lékařem načrtněte, kdy a jaké léky užít, kdy dávku zvýšit (nebo snížit). Důležitý je také seznam spouštěčů.
- Někdy vám lékař doporučí i špičkový průtokometr, který zaznamenává, jak astma reaguje na léčbu. „Špičkový“ neznamená, že je ten průtokometr „top“, ale že měří vrcholy při dýchání.
- Léčba v lázních. Pobyty v lázních dělají zázraky, možná jste to již sami zjistili.
Alternativní léčba astmatu
Někteří astmatici zkouší alternativní léčbu, jako jsou například bylinky a akupunktura. Pozitiva bylinek nebo akupunktury zatím nejsou vědecky ověřena. Navíc – každá léčba, včetně té přírodní, má vedlejší účinky.
Na co si dávat pozor? Čemu se vyhýbat?
V první řadě se vyhýbejme známým spouštěčům a dráždivým látkám. Samozřejmě, nikdy nedosáhneme dokonalosti, protože žijeme ve složitém světě. Všímejme si však, kdy a na jakých místech dýcháme těžce.
Toto jsou nejčastější spouštěče z prostředí:
- zhoršená kvalita vzduchu,
- přítomnost zvířat,
- pyly,
- určité potraviny a chemikálie (například parfémy).
Jaké změny udělat v domácnosti?
Pokud víte, co vám škodí, dostaňte to ze své domácnosti, nebo zabraňte, aby do ní proniklo. Například, pokud jsou dráždivou látkou roztoči, kupte si matrace, které jsou vůči nim odolné.
Veškeré prádlo perte na antialergických programech. Pravidelně čistěte dlažbu i nábytek – nejen nasucho, ale i namokro.
Cigaretový dým je dráždivý téměř pro každého astmatika. Výsledkem je zhoršení zánětu a zúžení dýchacích cest. S cigaretovým dýmem vdechujte i další škodliviny, nejen nikotin a dehet, ale také těžké kovy a pesticidy.
Věděli jste, že děti kuřáků mají nejvyšší riziko astmatu? Proto přestaňte s kouřením nebo s ním nezačínejte. Pokud nevíte, jak skoncovat s nikotinem, doporučujeme vám tento článek.
Astma a psychika
Astma není jenom čistě záležitostí těla. Vlastně žádný zdravotní problém není primárně fyzický, kromě úrazů. Špatný psychický stav, stres, úzkost, to vše astma komplikuje a zhoršuje.
Dokonce existují případy, kdy psychické problémy vyvolávají příznaky podobné astmatickému záchvatu.
Pro astmatika je mimořádně důležité, aby uměl odbourávat stres. Nic nežeňte do extrému, pravidelně relaxujte.
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/asthma/diagnosis-treatment/drc-20369660
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279518/