Terapie chladem – jaké má účinky? Je vhodná pro každého?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kryoterapie byla loni oblíbeným hitem mladých lidí, kteří se snaží žít zdravě a vypadat co nejlépe.

Tento trend si získal mnohé, ale odborníci jsou na pochybách. Proto začali vysílat varovné signály, že ponořit celé tělo do teploty pod -100 stupňů Celsia má i svá negativa.

Na druhé straně, kryoterapie má nepopiratelné přínosy, které se již osvědčily při léčbě některých zdravotních problémů.

V tomto článku si povíme o pozitivech negativech kryoterapie.

Také si rozebereme oba druhy kryoterapie.

Co je kryoterapie?

Terapie ledem (či mrazem) je známá tisíciletí, nejde tedy o zcela novou myšlenku. Dnes však vypadá podstatně jinak než kdysi. Není to už přikládání balíčků ledu na bolestivé místo, ale rovnou sezení v kryoboxu, kde je teplota nižší než -100 stupňů Celsia.

Sezení v ledové kádi má podle protagonistů této terapie zlepšit duševní i fyzické zdraví, zkrášlit, omladit, dokonce prodloužit život. Kryoterapie však není dlouhodobě ověřena a výsledky výzkumů jsou protichůdné.

Je kryoterapie bezpečná?

Obecně se kryoterapie považuje za bezpečnou, pokud je prováděna licencovaným zařízením, které má zavedené bezpečnostní opatření. Ty mají zajistit, aby nikdo v mrazivém prostoru nezůstal déle, než je bezpečné. Jedním ze spolehlivých způsobů sledování prostředí kryo-komory je monitoring kyslíku.

celotělová-kryoterapie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Celotělová kryoterapie

Oblíbenější formou je pobyt v kryoboxu při teplotě -110 až -180 stupňů Celsia, v rozmezí až 5 minut. Při delším trvání může člověk zemřít. Je třeba si uvědomit, že celotělová kryoterapie neprobíhá pod vedením lékaře, není to tedy léčebná metoda, ale spíše komerční záležitost.

Celotělová kryoterapie si vyžádala pozornost odborníků, když v centru, které poskytuje „kryozdraví“, zemřela jeho 24-letá pracovnice. Ukázalo se však, že absolvovala až příliš dlouhé sezení – trvalo téměř 30 minut.

Chcete-li použít celotělovou kryoterapii, svědomitě zvažte, zda znáte všechny její rizika. Doporučujeme, abyste se předem poradili s lékařem, který zná váš zdravotní stav. Nabízíme vám několik základních faktů:

  • kryoterapií se nazývá jakákoliv léčba nebo kúra, pracující s teplotami pod bodem mrazu,
  • pozitiva, o kterých se při propagaci kryoterapie říká, nejsou dlouhodobě prokázána,
  • lokální terapie může být bezpečnou alternativou léčby a prevencí některých onemocnění,
  • je nebezpečné, když vstupujete do boxu mokří, nebo v něm usnete,
  • pro lidi, kteří nejsou zvyklí na chlad, může být kryoterapie nepříjemná. *

* Studie zveřejněná v odborném magazínu PLOS ONE ukázala, že mnozí lidé tuto terapii vnímají jako nepříjemnou, i když se předem ochladili. Nicméně, pokud máte bolesti svalů nebo kloubů, při samotném procesu se cévy zúží, a tím pádem cítíte menší bolest.

kryoterapie-kontraindikace
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dokázané výhody kryoterapie

Předběžné studie naznačují, že kryoterapie přináší úlevu od bolesti svalů kloubů, dočasně i při revmatoidní artritidě. Může také podpořit hojení poranění, které vznikly z intenzivního cvičení. Ale co další stavy?

Jaké zdravotní potíže dokáže kryoterapie vyřešit?

Kryoterapie a hubnutí – ano či ne?

Kryoterapie se stala trendem zejména kvůli představě, že nás zbaví nadbytečných kilogramů. Je to však dobrá cesta k hubnutí? Kryoterapie sama o sobě nezajistí zhubnutí, může pouze nastartovat rychlejší spalování. Chlad totiž spustí metabolické změny v tukové tkáni, čímž se z bílého tuku stává hnědý.

Údajně stačí 10 sezení a metabolismus zůstane natrvalo zrychlený – toto tvrzení však nemá podporu v žádné studii. Výzkumy naopak ukázaly, že pro rychlejší hubnutí nestačí jen sedět v chladu, ale musíme se v něm hlavně hýbat. Tyto výzkumy se však netýkaly teplot -110 a více. Shrnuto a podtrženo – existují lepší a ověřenější metody hubnutí.

Snižuje kryoteapie záněty?

Zánět je způsob, jak imunitní systém bojuje proti infekci. Pokud tento stav neléčíme, výsledkem je chronický zánět, který již přináší dlouhodobé problémy – rakovinu, cukrovku, depresi, demenci, artritidu. Některé studie potvrdily, že kryoterapie dokáže snížit zánět, resp. oxidační stres, který vede k vážným onemocněním a ke kratšímu životu.

Kryoterapií proti rakovině?

Lékařské využití lokální kryoterapie je ověřeným způsobem léčby u některých druhů rakoviny, zejména kožní . Dosud však neexistují jasné důkazy, že kryoterapie je účinnou prevencí proti rakovině.

co-je-kryoterapie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Deprese, migréna, ekzém

Malé studie potvrdily, že by kryoterapie mohla pomoci v duševním zdraví, zejména při depresích a úzkostných stavech. Rovněž by mohla najít uplatnění v boji proti ekzémům migrénám. Na definitivní ano je zatím příliš málo výzkumů.

Výzva FDA

Vládní organizace pro správu potravin a léčiv v USA – Food and Drug Administration – v roce 2018 upozornila veřejnost na rizika trendové metody „omlazování, zkrášlování a hubnutí“ pomocí kryoterapie. V prohlášení se říká, že zdravotní přínosy kryoterapie nebyly nikdy prokázány, takže zlepšení krevního oběhu, urychlení regenerace po cvičení či minimalizace bolestí vůbec nemusí nastat.

Kdo by rozhodně neměl podstoupit kryoterapii?

  • těhotné ženy,
  • lidé s vysokým krevním tlakem,
  • lidé se srdečními chorobami,
  • chudokrevní lidé,
  • klaustrofobici,
  • kdokoli, kdo v ten den konzumoval alkohol.

Lokální kryoterapie

Lokální kryoterapie nezahrnuje celé tělo, jako je tomu u celotělové kryoterapie. Je určena pouze na problémovou oblast. Provádí ji lékař nebo certifikovaný odborník, cíleně na snížení bolestiotokuzánětu.

Proto se dá považovat za bezpečnější. Tento druh terapie lékaři používají i na zmrazení a odstranění bradavic či jiných kožních výrůstků. Osvědčila se také při rakovině kůže, ale pouze v případě, že je rakovina malá a postihuje pouze povrchové vrstvy.

Na rozdíl od celotělové kryoterapie, lokální kryoterapie používá menší zařízení (s ručním dílem), ze kterého se vypouští extrémně studený vzduch. Takto je mrazivý vzduch přímo nasměrován na problémové místo. Dbejte na to, aby ošetření dělal certifikovaný odborník, nejlépe lékař.

Lokální kryoterapie v praxi znamená, že vám stříkají tekutý dusík na postižené místo, aby došlo k jeho zmrazení. Tento úkon může pacient vnímat jako bodnutí včely. Bolest přetrvává krátce, po minutě-dvou se vytratí. Zmrazené tkáň odumře a odpadne, zpravidla po jedné hodině od zmrazení.

Někdy to trvá déle, což závisí na intenzitě zmrazování, velikosti problému a dalších faktorech.

kryoterapie-na-vlasy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Na kterých místech se využívá lokální kryoterapie:

  • kolena, kotníky,
  • krk, ramena,
  • dolní část zad,
  • tvář a pokožka hlavy.

Dobré rady na závěr

  1. Pokud jste se rozhodli, že to zkusíte, do puntíku dodržujte pravidla, se kterými vás seznámí profesionálové. Pokud máte nějaké otázky, ptejte se na místě.
  2. Pokud máte lokální problémy, řešte je lokálně. Nevystavujte riziku celé tělo.
  3. Pokud chcete opravdu zkusit celotělovou kryoterapii, poraďte se s lékařem, zda a do jaké míry je pro vás vhodná.
  4. Nejen onemocnění, ale i některé druhy léčby, dokonce fáze vašeho hormonálního cyklu může ovlivnit celkový výsledek.

Zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319740.php
  2. https://health.usnews.com/health-news/health-wellness/articles/2016-01-25/should-you-try-whole-body-cryotherapy
  3. https://bjsm.bmj.com/content/50/Suppl_1/A38
  4. https://www.macmillan.org.uk/information-and-support/skin-cancer/treating/cryotherapy/cryotherapy-explained/what-is-cryotherapy.html
  5. https://www.webmd.com/prostate-cancer/guide/cryotherapy-prostate-cancer-treatment#1
  6. https://advancedcryonyc.com/local-cryotherapy-can-bring-whole-body-benefits/
  7. https://vitals.lifehacker.com/what-is-whole-body-cryotherapy-and-why-is-the-fda-warn-1783875915
  8. https://activehealthnwellness.com/local-cryotherapy/
  9. https://www.pathologyapparel.com/pros-and-cons-of-whole-body-cryotherapy/
  10. https://www.pureairemonitoring.com/the-hidden-dangers-and-facts-of-cryotherapy-how-to-remain-safe-and-get-health-benefits-too/
  11. https://www.menshealth.com/health/a19523004/cryotherapy/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3956737/

Napsat komentář