Lymská borelióza: Jak zjistíte, že se na vás přisálo infikované klíště?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Lymská borelióza je infekční onemocnění vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi. Do krve se nám dostane kousnutím infikovaným klíštětem. Samozřejmě není každé klíště přenašečem této bakterie. Také platí, že na to, aby infekci přenesl, musí být na kůži přisátý přibližně 36 až 48 hodin. Faktem však je, že mnoho lidí s lymskou boreliózou ani netuší, že měli přisaté klíště. To je další důvod, proč je potřeba se po pobytu venku, především v lese, lesoparku, ale také na zahradě, následně důkladně prohlédnout a klíště co nejdříve vytáhnout. Jak se projevuje borelióza a co je o ní potřeba vědět?

Jaké jsou příznaky toho, že se na vás přisálo infikované klíště?

Kdy vyhledat lékaře?

Jak probíhá diagnostika a léčba boreliózy?

Kolik a jaké etapy má lymská borelióza?

Máte vysoké riziko tohoto onemocnění?

Jak zjistíte, zda bylo klíště přenašečem bakterie?

Co znamená život s lymskou boreliózou?

Infekce způsobená bakterií Borrelia burgdorferi nese název města, ve kterém byla borelióza poprvé pozorována. Stalo se to ve městě Old Lyme v americkém Connecticute v roce 1975. Dnes je borelióza nejběžnějším onemocněním v Evropě, které přenáší klíšťata.

Co je lymská borelióza?

Rozeznání infekce komplikuje skutečnost, že se její příznaky mezi infikovanými liší. Zatímco jeden může pociťovat výrazné symptomy, jiný nemusí mít téměř žádné. Dokonce i příznaky jednotlivých stádií se mohou překrývat.

Nejčastější příznaky lymské boreliózy:

  • plochá kulatá červená vyrážka obklopená světlejší barvou, která je ohraničená červeným kruhem,
  • únava,
  • bolest a otok kloubů,
  • bolest svalů,
  • bolest hlavy,
  • horečka,
  • zduřené lymfatické uzliny,
  • poruchy spánku,
  • těžkosti se soustředěním.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pokud máte typickou vyrážku nebo vícero z uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Diagnostika lymské boreliózy

Diagnostika této infekce není ani zdaleka tak jednoduchá jako u většiny onemocnění. Lékař se vás bude ptát, zda jste si během minulých měsíců, či dokonca let, našli na těle přisáté klíště nebo zda jste se pohybovali v oblastech, kde se infikovaný parazit vyskytuje.

Zkontroluje svoje tělo, zda neuvidí typickou vyrážku. Krevní testy nemají na začátku infekce význam, nejspolehlivěji jsou několik týdnů po prvotní infekci. V tuto dobu už budete mít v krvi protilátky.

Další vyšetření, která vám může lékař doporučit na potvrdění nebo vyloučení lymské boreliózy:

  • test ELISA na zjištění protilátek proti B. burgdorferi,
  • test Western blot (imunoblot) na potvrdění pozitivního testu ELISA – určuje přítomnost protilátok proti specifickým proteinům B. burgdorferi,
  • polymerázová řetězová reakce (PCR) se používá na vyšetření lidí s přetrvávající lymskou artritidou nebo neurologickými příznaky.

Co je to lymská artritida? Příznak pozdního stádia lymské boreliózy, který se projeví jen u některých lidí. Léčí se perorálními antibiotiky během 28 dnů.

Léčba lymské boreliózy

Nejlepších výsledků dosahuje léčba boreliózy v počátečních stádiích. V těchto případech stačí 10 nebo 14 dnů užívat antibiotika.

Léky na léčbu lymské boreliózy:

  • léčba první línie u dětí i dospělých – doxycyklin, amoxicilin, cefuroxim,
  • léčba kojících žen – cefuroxim a amoxicilin.
V některých případech je zpočátku potřebná léčba intravenózními antibiotiky, tedy infúzní léčba. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je lymská borelióza nakažlivá?

Neexistuje žádný důkaz, že by se lymská borelióza přenesla z člověka na člověka, a to ani prostřednictvím mateřského mléka. Také nejsou důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že by se lymská borelióza mohla přenášet pohlavním stykem nebo krevní transfuzí.

3 stádia lymské boreliózy

1. stádium:

Příznaky lymské boreliózy můžete pozorovat v období od 3 do 30 dnů po přisátí klíštěte. Jedním z prvních příznaků onemocnění je vyrážka – flek v místě kousnutí klíštětem. Červený kruh uprostřed obklopuje bílá část s červeným okrajem. Vyrážka bývá na dotyk teplá, ale nebolí a nesvědí, postupně vybledne. Odborně mluvíme o erythema migrans.

Další příznaky prvního stádia infekce připomínají chřipku:

2. stádium:

Infekce Borrelia burgdorferi postupuje a po několika týdnech nebo měsících útočí obvykle i na nervovou soustavu. Budete mít všeobecný pocit, že vám není dobře. Můžete si najít typické vyrážky, které nebudou v místě přisátí klíštěte – mohou být i na vícerých částech těla. Je to signál, že se infekce rozšířila do celého těla včetně jiných orgánů.

Některé pacienty trápí poruchy srdečního rytmu (lymská karditida) a časté jsou neurologické stavy – necitlivost, brnění, obrna lícního a hlavových nervů a meningitida.

3. stádium

Třetí stádium nastává, pokud jste infekci nepodchytili včas a neléčili jste ji v průběhu prvních dvou stádií. Objevuje se celé měsíce nebo roky po přisátí klíštěte.

Příznaky typické pro toto stádium:

  • artritida jednoho nebo vícerých velkých kloubů,
  • poruchy mozku, například encefalopatie, která způsobuje ztrátu krátkodobé paměti, těžkosti s koncentrací, mozkovou mlhu, problémy se sledováním konverzace a poruchy spánku,
  • necitlivost v rukou, nohou nebo chodidlech.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Postboreliový syndrom

Nejen pacienty, ale i samotné lékaře překvapuje postboreliový syndrom. Znamená, že i přes léčbu antibiotiky nadále pociťujete příznaky infekce. Tímto syndromem trpí 10 až 20 procent infikovaných. Příčina zatím není známá. Problémem je, že někdy ovlivní pohyblivost a také kognitivní schopnosti.

Léčba postboreliového syndromu je primárně zaměřená na zmírnění bolesti a nepohodlí. Přestože se většina lidí uzdraví, může to trvat měsíce nebo roky.

Příznaky postboreliového syndromu

Obecně jsou podobné začátečním projevům boreliózy. Zahrnují:

  • únavu,
  • těžkosti se spánkem,
  • bolesti kloubů nebo svalů, otok velkých kloubů,
  • těžkosti s koncentrací a problémy s krátkodobou pamětí,
  • problémy s řečí.

Máte vysoké riziko lymské boreliózy?

Vyšší riziko infekce, kterou přenáší klíště, mají lidé, kteří pracují venku – především v oblasti lesnictví, v zemědělství nebo dělají terénní úpravy. Klíšťata jsou nejaktivnější v létě, v období, kdy trávíme nejvíce času venku.

Jak se chránit před přisátím klíštěte?

Nejlepší ochranou před lymskou boreliózou je snížení rizika kousnutí klíštětem:

  • do lesa, parku, zahrady noste dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem,
  • používejte repelent proti hmyzu,
  • proti klíšťatům i komárům dobře funguje také olej z citrónového eukalyptu, neměly by ho však používat děti mladší než 3 roky,
  • po příchodu domů důkladně zkontrolujte celé tělo, především záhyby, dobrým nápadem je také projít si rukami vlasy,
  • pokud najdete klíště, odstraňte ho pomocí pinzety.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Život po lymské borelióze: Kdy budete konečně zdraví?

Léčba lymské boreliózy není úplně přímočará, protože i když užíváte antibiotika, může trvat celé týdny nebo měsíce, než zmizí všechny příznaky. Zotavení podpoříte stravou bohatou na živiny, vyhýbejte se jídlům, které obsahují velké množství rafinovaného cukru. Oddychujte a minimalizujte stres.

 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11586-lyme-disease

https://www.healthline.com/health/lyme-disease