Magnetoterapie: Pomůže proti bolesti? Které stavy dokáže léčit?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Magnetoterapie je vlastně léčba magnetickým polem. Používá magnety různé velikosti a síly, které jsou umisťovány na tělo, aby zmírnily bolest a podpořily léčbu onemocnění.

Magnetoterapie se nejčastěji využívá při bolestech nohou a zad. Nejnovější studie však naznačují, že by také mohla podpořit hojení ran, zlepšit spánek nebo působit proti depresi.

Při kterých zdravotních problémech magnetoterapie funguje?
Jaké druhy magnetoterapie existují?
Může jít na magnetoterapii každý?

Jak funguje magnetoterapie?

Naše tělo má vlastní, přirozené magnetické a elektrické pole. Každá molekula těla obsahuje malé množství magnetické energie. Myšlenka magnetoterapie vychází z předpokladu, že zdravotní problémy nastávají právě kvůli nerovnováze magnetických polí našeho těla. A tedy, pokud své tělo „vložíme“ do magnetického pole, mělo by se vše vrátit do normálu a problémy by měly ustoupit.

Některé studie zkoumají, zda magnetoterapie dokáže zvýšit energii, a tím i prodloužit lidský život. Pozitivní je, že magnetoterapie je jednou z mála léčebných metod, při kterých necítíme žádnou bolest. To je důvod její rostoucí popularity.

Na co se magnetoterapie využívá?

Podle stránky medicinenet.com je v současnosti magnetoterapií ošetřováno přibližně 16 stavů a nemocí. Jde hlavně o revmatoidní artritidu, ischias, poruchy oběhového systému, neuropatii, diabetickou neuropatii, fibromyalgii, AIDS, imunitní dysfunkci, infekce, záněty, nespavost, roztroušenou sklerózu, bolest svalů, psoriázu, poúrazové stavy či stres.

Vědecký výzkum však potvrdil účinnost magnetoterapie jen u některých z uvedených stavů. Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) navíc vydal prohlášení, ve kterém magnety považuje za nepoužitelné pro lékařské účely.

Doposud byly potvrzeny tyto pozitivní vlivy magnetoterapie:

  • bolest při artritidě,
  • bolesti hlavy,
  • bolesti při fibromyalgii,
  • hojení ran,
  • léčba nespavosti.
magnetoterapia a kov v tele
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kdy byste neměli podstoupit magnetoterapii?

Rozhodně tehdy, pokud máte kardiostimulátor nebo inzulínovou pumpu. Magnetoterapie se také nedoporučuje lidem s nádorovými onemocněními.

Vyhnout by se jí měly i těhotné ženy, i když zatím neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly nějaké nebezpečí.

Magnetoterapii odložte také při/po:

  • krvácivých stavech (jakéhokoli charakteru),
  • neznámých bolestech v oblasti břicha,
  • infekčním nebo mykotickém onemocnění,
  • záchvatových onemocněních (např. epilepsie),
  • onemocněních krve,
  • akutní tuberkulóze,
  • onkologických operacích,
  • chemoterapii,
  • nízkém krevním tlaku.

Základní druhy magnetoterapie

Terapie statickým magnetickým polem

Tato metoda vyžaduje kontakt magnetu s pokožkou. Příkladem je nošení magnetických nebo magnetizovaných šperků – náramků, prstenů.

Alternativou je magnet ve vložce do boty, nebo magnet vložený do obvazu či látky, který je pak přivázán na ruce nebo noze, případně kolem trupu, aby byl co nejblíže bolestivému místu.

Odborníci však nedoporučují nošení těchto magnetů dlouhodobě. Měli bychom je používat jen několik minut denně a pouze několik dní, v závislosti na problému. Použití je třeba vždy přizpůsobit zdravotnímu stavu, a proto se předem poraďte s odborníkem.

Na trhu najdete také magnetické přikrývky a podložky na spaní.

Elektromagnetická terapie

Elektromagnetická terapie je založena na elektrických impulsech – magnety mají elektrický náboj. Ve specializovaných centrech najdete statické, variabilní nebo pulzní typy polí. Opět platí, že různé zdravotní problémy vyžadují různou intenzitu impulzů.

Magnetická terapie s akupunkturou

Terapeut přikládá magnety na stejné části těla, jako by je vybíral akupunkturista. Magnety tedy budou přikládány na vaše energetické dráhy.

Je však prakticky nemožné zjistit, kolik dokázala terapie a kolik je placebo efekt. Některé studie totiž prokázaly pozitivní výsledek i při simulování (předstírání) elektromagnetické terapie.

magnetoterapia-a-rtg
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Přístroje pro provádění magnetoterapie

Terapeuti nejčastěji využívají nízkofrekvenční pole s frekvencí do 100 Hz – vycházejí z předpokladu, že tato frekvence má nejpříznivější účinky na lidský organismus. Přístroje mají různou formu, podle toho, která oblast těla je postižena.

Často se používá kovová deska (jako podložka na ležení), menší kovové desky, které je třeba přiložit na postižená místa, nebo solenoid, což je krátký válec, který lze přesně zaměřit na nemocnou nebo bolestivou oblast.

Ošetření těmito přístroji obvykle trvá méně než hodinu, často stačí jen 10 minut.

Opravdu to funguje?

Doposud máme poměrně málo studií o terapii magnetickým polem, nebo byly realizovány jen na malém počtu lidí. Pro potvrzení účinku magnetoterapie jsou potřeba další, a hlavně větší studie. Je však pravda, že některé výzkumy potvrdily potenciál magnetoterapie při bolestech zad.

A co vedlejší účinky?

Někteří pacienti uvádějí nevolnosti nebo závratě, to je však velmi vzácné. Spíše myslete na to, že před RTG vyšetřením nebo magnetickou rezonancí je třeba všechny magnety z těla odložit.

Léčí nás záporný pól?

Podle některých příznivců magnetoterapie zajišťuje léčivý účinek záporný pól magnetu. Předpokládá se, že negativní magnetické pole zvyšuje množství kyslíku pro buňky, stimuluje metabolismus a vytváří v těle zásadité prostředí.

Tři dobré rady na závěr:

  1. Magnetoterapie by měla být pouze doplňkem nebo další možností léčby. Pokud ji chcete vyzkoušet, předem se poraďte s lékařem, zda je pro vás vhodná.
  2. Pokud jste se rozhodli pro magnetoterapii, vyberte si certifikované terapeutické studio, které používá ověřené přístroje a má pozitivní zkušenosti.
  3. Nakupování magnetů pro domácí použití přes internet je vždy riskantní. Usměvavý sportovec s přístrojem na magnetoterapii nemusí být legitimní reklamní postavou.

Zdroje:

Napsat komentář