Mateřídouška: Domovská bylina na bakterie, viry a parazity

Staří Egypťané používali mateřídoušku při balzamování mumií, Římané na čištění svých domovů. Ve středověku si ji lidé kladli pod polštář, aby jim zajistila klidný spánek a odehnala noční můry.

Ženy měly ve zvyku ji darovat rytíři a bojovníkům, protože věřily, že přináší odvahu. Na celém světě je po staletí ceněna pro své léčivé účinky.

Má však opravdu léčivé schopnosti?

Co o jejím využití říká dnešní věda?

Jak poznáte mateřídoušku v přírodě?

Svým vzezřením patří mezi málo nápadné byliny. Vysoká je pouze 210 centimetrů. Její stonky mohou být zelené, ale i dřevnaté.

Mateřídouška (lat. Thymus serpyllum, v angličtině wild thyme) je spíše malý a hned od země rozvětvený keř než běžná bylina. Lístky má malé, vejčitého tvaru, s okrajem mírně ohnutým směrem k zemi. Listy na stonku vyrůstají naproti sobě. Keřík nejčastěji poznáte podle drobných fialových květů a příjemné aromatické vůně.

Kdy kvete a odkud pochází?

Mateřídouška kvete od května do září, což je také nejvhodnější období na sběr. Chutná kořenitě a hořce. Původním domovem byliny jsou suchá a slunečná místa celé Evropy (hlavně střední a jižní), severní Afriky a severní a západní Asie. V současnosti je však rozšířena po celém světě.

Mateřídoušku si nejčastěji spletete se dvěma kuchyňskými bylinkami – oreganem a tymiánem. Oregano (Origanum vulgare) má podobné květy, avšak dorůstá mnohem větší výšky, 2070 centimetrů.

Tymián (Thymus vulgaris) je také trochu větší keř, dorůstá do výšky 15 – 30 centimetrů, ale voní ostřeji a více kořenitě než mateřídouška, a listy má do šeda. Obsahovými látkami, účinky a použitím má k mateřídoušce blíže než oregano.

mateřídouška-sběr
Zdroj foto: Shutterstock.com

Co mateřídouška obsahuje?

V praxi se využívá celá nadzemní část, tedy listy, stonky i květy. Hlavní účinek se však skrývá v silici (prchavá vonná složka). Hlavními obsahovými látkami silice jsou thymol a karvakrol. Obě působí antisepticky, čili proti různým bakteriím, virům a parazitům. Mateřídouška obsahuje třísloviny a flavonoidy, které mají pozitivní vliv na trávicí systém.

Kdy by vám mateřídouška mohla pomoci?

Už tradičně se využívá při zánětech dýchacích cest a na zlepšení trávení. Extrakty dezinfikují sliznici dýchacích cest, a působí proti většině bakterií, které tyto záněty způsobují. Extrakty podporují vylučování hlenu, vykašlávání a uvolňují hladké svalstvo průdušek, čímž se dýchací cesty stávají průchodnějšími. Mateřídouška se proto používá hlavně při vlhkém kašli a bolestech v krku, zvláště pokud jsou spojeny s pocitem suché sliznice.

Bylina dezinfikuje močové a trávicí ústrojí, což je vhodná doplňková léčba zánětů močových cest a infekčních průjmů. Rovněž působí proti střevním parazitům a některým houbám a kvasinkám. Bývá složkou směsí, které se používají při nervové vyčerpanosti, přepracovanosti a na podporu usínání.

Antiseptické a protizánětlivé účinky mateřídoušky se využívají i zevně – na ošetřování různých zánětlivých onemocnění kůže a sliznic, hnisavých ran, proleženin a vředů. Potenciál má i při ošetřování aknózní pokožky a v zubním lékařství – při bolestech zubů, způsobených zánětem nebo bakteriemi.

Mateřídouška odstraňuje zápach z úst. Rovněž uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicí soustavy, což přináší úlevu při nadýmání a menstruačních bolestech. Stimuluje vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů, čímž zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení.

Kvůli tomuto účinku ji můžete využít jako koření. V některých zemích se běžně používá k dochucení masa, ryb či sýrů.

mateřídouška-účinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Potvrdila věda účinky mateřídoušky?

Thymol je látka s vědecky prokázaným, silným dezinfekčním účinkem. Vědecky potvrzený je antiseptický účinek i antioxidační účinky – neutralizuje volné radikály, které poškozují buňky. Jedna z hlavních obsahových látek mateřídoušky – karvakrol dokonce prokázala protirakovinné účinky na izolovaných rakovinných buňkách mimo lidského těla.

Dezinfekční, antioxidační nebo protirakovinný účinek mateřídoušky však zatím nebyl potvrzen ve studiích na lidech, pouze ve zkumavce, na zvířatech či buněčných kulturách. To, co například ve zkumavce zabije rakovinové buňky, se nemusí chovat stejně v lidském organismu. Proto se zatím nedá prohlásit, že by mateřídouška skutečně pomáhala při těchto onemocněních. Je zapotřebí její další výzkum.

Ostatní účinky mateřídoušky nebyly ani částečně vědou potvrzeny. Ve prospěch rostliny tedy hovoří výhradně zkušenosti lidového léčitelství a její dlouhodobé užívání různými kulturami světa.

Dávkování, způsob použití a úprava

Mateřídouška se používá při výrobě mnoha běžně dostupných kosmetických výrobků, jako jsou mýdla, zubní pasty, ústní vody, kloktadla či oleje. V lékárně ji najdete ve formě tinktury nebo sirupu, nejčastěji se však používá sušená rostlina v podobě čajoviny.

Příprava čaje:

  • jednu lžičku mateřídoušky zalijeme 200 ml vroucí vody,
  • necháme 20 – 30 minut louhovat,
  • doporučená denní dávka je 4 – 6 gramů rostliny.

Při vnějším použití se dělá odvar. 200 gramů rostliny se převaří se 2 litry vody a po scezení se používá jako obklad na rány nebo přísada do koupele.

mateřídouška-tymián
Zdroj foto: Shutterstock.com

Mohou mateřídoušku užívat děti a těhotné a kojící ženy?

Použití mateřídoušky u dětí je bezpečné. Při těhotenství a kojení jsou však dostupné informace sporné. Některé zdroje říkají, že krátkodobě (pouze během trvání zdravotního problému) se užívat může, jiné zas její použití nedoporučují. Jelikož bezpečnost nebyla jednoznačně prokázána, nejlépe uděláte, pokud se jejího užívání v tomto období vyhnete.

Má mateřídouška nějaké nežádoucí účinky?

Při vnitřním užívání čistého thymolu nebo čisté silice hraničí potřebné dávky s toxickými dávkami. Může dojít k poškození červených krvinek a ledvin. Při užívání samotné rostliny, sirupů či tinktury, toto nebezpečí potvrzeno nebylo. Pokud však chcete minimalizovat riziko, neužívejte mateřídoušku dlouhodobě a nepřekračujte doporučené dávkování.

V současnosti nejsou známy žádné nevhodné kombinace mateřídoušky a léčiv. Existuje však podezření, že mateřídouška by mohla negativně ovlivňovat činnost štítné žlázy. Proto pokud máte problémy s tímto orgánem, předem se poraďte se svým lékařem, případně lékař bude sledovat, zda vás užívání rostliny negativně neovlivňuje.

Může nastat alergická reakce?

Jako u každé látky, i zde vám hrozí alergická reakce. Pokud po vypití čaje pociťujete svědění, otok úst či hrdla, v horším případě svírání na hrudi, nebo máte problémy s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Při použití zevně se může objevit kontaktní dermatitida, což je forma alergie, projevující se suchou, zesílenou a zarudlou pokožkou v místě aplikace. Někdy se mohou vyskytnout puchýře, bolest a otok.

Alergická reakce se předvídat nedá, malá pomůcka však existuje. Mateřídouška patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Další rostliny, které sem patří, jsou například rozmarýn, bazalka, oregano, tymián, šalvěj, celer, máta, meduňka či levandule.

Rostliny téže čeledi jsou si podobné, a proto se může stát, že pokud máte alergii na jednu z nich, můžete mít alergii i na další. Proto pokud víte, že jste alergičtí na některou z výše zmíněných rostlin, přistupujte k užívání mateřídoušky se zvýšenou opatrností, nebo se jí zcela vyhněte.

mateřídouška-čaj
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zkuste to s ní, ale opatrně

Mateřídouška patří mezi hojně rozšířené léčivé rostliny, s dlouhou historií používání. Přesto zatím chybí vědecké studie, které by její účinky jednoznačně potvrzovaly. Spolehnout se tak můžete jedině na vlastní zkušenosti a zkušenosti našich předků.

Autorka studuje na FaF UK v Bratislavě.

Zdroje:

  1. Grančai, Nagy, Mučaji: Farmakogózia. Učebnica pre farmaceutické fakulty.
  2. Košťálová, Fialová, Račková: Fytoterapia v súčasnej medicíne.
  3. Jozef Tomko a kolektív: Farmakognózia. Učebnica pre farmaceutické fakulty
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525464/
  5. http://www.druginfosys.com/herbal/herb.aspx?code=425&name=thymus%20serpyllum%20linn&type=1
  6. http://www.medicinenet.com/wild_thyme/supplements-vitamins.htm

Napsat komentář