Menstruační kalíšek: Jeho výhody a nevýhody. Co u vás převáží?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pohárek nebo kalíšek na zadržení menstruační krve, odcházející z dělohy, byl před pár lety zajímavou novinkou. Nejdříve vznikl pouze na jednorázové, později i na opakované použití.

Dnes už máme mnoho různých typů tvarů menstruačních pohárků. Některé se dokonce dají používat i při pohlavním styku.

Pokud uvažujete o tom, zda vyzkoušet menstruační pohárek, je několik věcí, které byste o něm měli(y) vědět.

Co je menstruační pohárek?

Moderní menstruační pohárek (kalíšek) je předmět ženské ochrany při menstruaci. Pohárek je vyroben z latexové gumy nebo ze silikonu. A jak vlastně funguje?

Žena si vloží kalíšek do vagíny. Když pohárek přilne na stěny pochvy, zachycuje odtékající krev. Obvykle se do něj vejde až 30 mililitrů krve, což je 2x více, než zachytí superabsorbční tampon. Některé pohárky jsou určeny až na 12-hodinové nošení, samozřejmě velmi důležitá je intenzita krvácení.

Značek, které dnes vyrábějí menstruační pohárky, je mnoho. Bez ohledu na výrobce – vždy si důsledně přečtěte způsob používání!

Výhody menstruačního pohárku

  • Za prvé – menstruační pohárek je cenově dostupný. Dokonce vyjde levněji než vložky nebo tampony.
  • Za druhé – za svůj život utratíte za až 11 000 jednorázových vložek nebo tamponů. Nejde jen o peníze, ale také o odpad, který takto vzniká. I proto se o menstruačním kalíšku mluví jako o ekologickém řešení.
  • Za třetí – z hlediska rizika syndromu toxického šoku je menstruační pohárek bezpečnější než tampóny. Je to proto, že pohárek krev neabsorbuje, ale jen zadržuje, čímž nevzniká riziko potenciálně smrtelné infekce. Pohárek zadrží více krve než vložky nebo tampony.
  • Za čtvrté – mnohé ženy si kalíšek pochvalují i proto, že nepociťují pach, kterému se při použití vložek či tampónů nevyhnou. Když je menstruační krev vystavena vzduchu, začne páchnout. Naopak, správně vložený pohárek je vzduchotěsný.

 

 Jaké jsou nejrozšířenější pohlavní choroby?

 

Nevýhody menstruačního pohárku

  • Studie z roku 2011 ukázala, že uživatelky menstruačního kalíšku si častěji stěžovaly na podráždění pochvy ve srovnání s ženami, které používaly tampony nebo vložky. Riziko se zvyšuje nedůslednou hygienou a čištěním pohárku.
  • Některé ženy těžko hledají správnou velikost tvar, který by jim vyhovoval. Je možné, že napoprvé nenatrefíte na ideální pohárek. S výběrem vám pomůže gynekolog. Rozhodně nebudete první pacientka, která se s ním o tom radí.
  • Odstranění kalíšku může být nepříjemné, či dokonce trapné. Proč? Pohárek si vložíte bez problémů, ale s vybíráním je to trochu jiné. Není divu – vždyť je přisátý na stěny pochvy a je plný krve. Nacvičte si vybírání pohárku ve vaně. Abyste ho posunuly dolů, použijte svaly pánevního dna. Pohárek uchopte za držák (či stopku), prstem uvolněte přisátí z jedné strany a nakloňte kalíšek mírně dozadu, abyste obsah nevylili. Vybírejte ho opatrně.
  • Vyčistit pohárek na veřejných toaletách, to není snadný úkol. Tampon nebo vložku si vyměníte jednoduše, ale kalíšek je třeba před opětovným použitím vypláchnout. Jelikož umyvadla bývají společné, tento úkon nebude příjemný ani pro vás, ani pro ostatní ženy. Alternativou je voda v láhvi – vypláchnete si kalíšek v kabince.
  • Někteří výrobci nedoporučují menstruační kalíšky, pokud máte zavedené nitroděložní tělísko. Jiní tvrdí, že použití je bezpečné i v tomto případě. Pokud je to váš případ, poraďte se s lékařem.
menštruační-kalíšek-jak-se-používá
Zdroj foto: AdobeStock.com

Jak zjistím, která velikost mi bude sedět?

Menší menstruační pohárky se obvykle doporučují u žen do 30 let nebo u žen, které neměly vaginální sex. Větší pohárky jsou doporučené ženám, které už rodily vaginální cestou nebo je jim více než 30 let. Toto jsou hlavní měřítka, jak si správně vybrat kalíšek:

  • váš věk,
  • délka děložního čípku,
  • intenzita menstruace,
  • pevnost a flexibilita pohárku,
  • kapacita pohárku,
  • stav svalů pánevního dna,
  • způsob porodu .

Jak používat menstruační kalíšek

Nejdůležitější věc – nezapomeňte si před zaváděním pohárku důsledně umýt ruce! Při prvním použití menstruačního pohárku se můžete cítit nepříjemně. Umístění pohárku vám zjednoduší lubrikant na bázi vody nebo okraje pohárku jednoduše navlhčete vodou.

Podobně jako tampon, kalíšek se vkládá do hloubky – měl by sedět pod krčkem dělohy. Pokud si ho vložíte správně, neměla byste mít žádné nepříjemné pocity. Dobře vložený kalíšek vás nebude omezovat ani při náročnějších pohybech. Důležité je, aby dobře přilnul ke stěnám pochvy.

Důležité upozornění!

Každá žena má mírně odlišné umístění děložního čípku. Menstruační pohárek by měl být přisátý pod hrdlem dělohy. Pokud se vám ho nepodaří správně umístit, krev bude prosakovat. Aby kalíšek lépe přilnul, někdy je ho třeba v pochvě otočit.

Kdy vybrat menstruační pohárek?

Obecně platí, že menstruační kalíšek můžete nosit 6 až 12 hodin (bez vyčištění). Samozřejmě, vše záleží na intenzitě krvácení. Vždy je lepší, když kalíšek vyčistíte již po 6 hodinách, ale rozhodně nepřekračujte 12 hodin.

Opakovaně použitelné pohárky je třeba před dalším vložením do vagíny vyprázdnit a důkladně umýt. Při dobré péči vydrží 6 měsíců, ale i celé roky. Jednorázové pohárky pochopitelně zahodíte hned po použití.

menštruační-kalíšek-jak-vybrat
Zdroj foto: AdobeStock.com

Milostné hry s kalíškem

Většina žen odmítá během menstruace intimnosti. Menstruační kalíšek pomáhá i v tomto případě. Většina silikonových nebo gumových kalíšků na opakované použití musí být před pohlavním aktem odstraněna, ale existuje i měkký jednorázový kalíšek, který je určen právě na tuto příležitost. Není tvarovaný jako zvon, ale je podstatně mělčí, takže při sexu nepřekáží a necítíte ho.

Mohu používat menstruační kalíšek, pokud jsem panna?

Neexistuje věkový limit užívání kalíšku. Je však nutno myslet na to, že vaginální svaly mladých žen, které jsou ještě pannami, bývají tužší. Vkládání a vyjímání kalíšku tedy může být problematičtější. Pro panny je nejvhodnější menstruační kalíšek velikosti A. Nemusíte se obávat, že roztáhne vaši pochvu.

Nepřijdu o panenství kvůli menstruačnímu kalíšku?

Mnoho lidí si představuje panenskou blánu jako „pečeť“ uvnitř pochvy, která je natržená nebo odstraněna až při sexu. Kdyby to bylo takhle, tak by nemenstruovala žádná dívka, která ještě neměla pohlavní styk.

Panenská blána je ve skutečnosti tenký kousek tkáně, který obvykle jen částečně pokrývá vagínu. Navíc, některé holčičky se rodí bez panenské blány. Kromě toho, blána se v průběhu života opotřebovává – sportováním, cyklistikou, použitím tamponu, a v našem případě i vlivem menstruačního pohárku.

Mohu s kalíškem sportovat?

Obáváte se, že po vložení kalíšku nebudete moci cvičit, běhat, jezdit na kole, sportovat? Zbytečný strach. Správně vložený kalíšek nebudete cítit a poskytne vám dostatečnou ochranu.

Pozor si však dávejte u břišních cviků, když se dostávají do pohybu i svaly pánevního dna. Mohlo by dojít k posunutí kalíšku níže, ale i tak by se neměl uvolnit. Pokud chcete mít jistotu, použijte při cvičení vložku.

menštruační-kalíšek-zkušenosti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Menstruační pohárek není úplná novinka

Možná vás překvapí, že tato ženská pomůcka není absolutní novinkou. V modernější podobě je na světě pouze několik let, ale první menstruační pohárek byl vyroben v roce 1987 v USA. První pohárky však nezaznamenaly velký úspěch.

Chybí vám reklama na menstruační pohárky?

Zajímavé je, že reklam na menstruační kalíšek je velmi málo. Pokud si to porovnáme s reklamami na tampony nebo vložky, vidíme velký nepoměr. Vysvětlení je jednoduché.

Menstruační kalíšek je jednorázový byznys. Na klasických menstruačních pomůckách se dá vydělávat opakovaně. Proto se většina žen o menstruačním kalíšku dozví od kamarádek, z internetu, ale už ne z televize.

Zdroje:

  1. healthline.com/health/womens-health/menstrual-cup
  2. https://www.webmd.com/women/guide/menstrual-cup#1
  3. https://www.organicup.com/blog/hymen-virginity-menstrual-cup/
  4. https://putacupinit.com/quiz/
  5. https://www.organicup.com/how-to-use-a-menstrual-cup/

Napsat komentář