Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Pocity plnosti a nadýmání zná každý z nás. Někdy potíže odezní během několika hodin, jindy to trvá déle.
Důvodů, proč dochází k nadýmání, je celá řada. V lepším případě jde o špatné stravovací návyky, v horším například o rakovinu.
Kdy bychom měli zpozornět?
A kdy bychom měli jít k lékaři?
Příčiny nafouklého břicha
Abdominální distenze, nám spíše známá jako nafouklé břicho, dokáže potrápit každého. Nejde o samostatné onemocnění, ale o příznak jiného problému, se kterým tělo právě bojuje.
Nadýmání břišní dutiny obecně vzniká tehdy, když se v ní nahromadí různé látky, jako je vzduch, plyn nebo tekutiny. To způsobuje nadměrné roztažení svalů v této oblasti.
Proč k tomu dochází?
Důvodů je mnoho – špatná strava, málo pohybu, užívání některých léků, hormonální výkyvy, těhotenství či nadměrný stres. Nadýmání může být také příznakem onemocnění, jako například:
- syndrom dráždivého střeva (IBS),
- zánětlivá onemocnění střev (například Crohnova choroba),
- reflux, pálení žáhy,
- potravinové alergie a intolerance,
- střevní parazitární infekce,
- poruchy příjmu potravy (anorexie či bulimie),
- duševní zdravotní problémy (např. deprese).
Velmi vážné stavy:
- rakovina – vaječníků, žaludku,
- některá onemocnění jater – například cirhóza,
- selhání ledvin, srdce,
- nedostatečnost slinivky břišní (pankreatická insuficience).
Nafouklé břicho a křeče
Doprovodným znakem neškodného nadýmání je říhání, kručení v břiše, průjem či nevolnost. Běžně se objevují i křeče, což signalizuje dočasné zažívací potíže, ale někdy to může být vážnější.
Silné a poměrně bolestivé křeče jsou častým příznakem syndromu dráždivého střeva (IBS). Křeče se tehdy objevují zejména před vyprázdněním, přičemž po návštěvě toalety dochází k úlevě a ústupu bolesti.
Nafouklé břicho a bolest v podbřišku
Podobně jako křeče, ani bolest v podbřišku nemusí znamenat nic vážného. Snášená bolest se objevuje například při zácpě nebo zadržování plynů. Na druhou stranu, podobná bolest může být projevem zmíněného syndromu dráždivého střeva nebo zánětlivého onemocnění střev.
Pozor bychom si měli dát na náhlou a nesnesitelnou bolest – tehdy hrozí zánět žlučníku, prasklý vřed nebo zánět slepého střeva. Bolesti v oblasti břicha mohou výjimečně souviset i s nádory, které v dané oblasti vytvářejí tekutinu, jež zaplní břišní dutinu.
Nafouklé břicho a plynatost (větry)
Pravděpodobně nejčastějším důvodem „vnějšího“ nadýmání je nadýmání uvnitř těla. Jak se projevuje? Kromě říhání či křečí máme větry. Ty jsou přirozenou součástí trávicího procesu – jejich vypouštění je dokonce zdravé.
Větry jsou vlastně obyčejný vzduch. Ten se do těla dostává při jídle, pití nebo mluvení. Zlozvykem je například rychlé jedení nebo mluvení při žvýkání. Čím rychleji jíte, nebo čím víc při jídle mluvíte, tím víc vzduchu spolykáte.
Nadměrnou plynatost způsobuje také:
- žvýkání žvýkačky,
- kouření,
- špatně padnoucí zubní protéza,
- pití minerálek, perlivých nápojů, šumivých tablet nebo piva.
Potraviny, ze kterých nadýmá
Nadměrná plynatost trápí i mnoho vegetariánů a veganů. Problémem je, že konzumují hodně čerstvého ovoce, zeleniny a luštěnin – tedy potravin, které obsahují velké množství těžko stravitelných cukrů. V našem těle však není dostatek enzymů, které by si s nimi dokázaly poradit.
Nejvíce nadýmají především zelí, brokolice, květák nebo kapusta, z ovoce pak jablka.
Nejlepší lék proti plynatosti
Pokud se nejedná o nic vážného, s plynatostí vám pomohou i volně prodejné léky. Plynatost a nadýmání řeší léky jako Degasin nebo Espumisan. Například lék Simethicon koupíte i v dětské verzi.
Při problémech s trávením však nemůžeme řešit pouze nepříjemné příznaky. Je potřeba zaměřit se na odstranění příčiny, jinak se potíží zbavíme vždy jen na chvíli.
Nafouklé břicho po každém jídle
I vám po každém jídle místo břicha roste balón? V takovém případě nelze vyloučit intoleranci nebo potravinovou alergii. Rozšířená je například laktózová intolerance, kterou nesmíme zaměňovat s alergií na kravské mléko. Čím dál častěji se setkáváme i s intolerancí na lepek a celiakií.
Stres je pravděpodobně spouštěčem tzv. histaminové intolerance, kdy má člověk potíže při konzumaci velkého množství jídel. Za nadýmáním může stát také syndrom dráždivého střeva, onemocnění žlučníku nebo slinivky břišní.

Nafouklé břicho a zácpa
Sedavý způsob života, nedostatečný příjem tekutin a příliš mnoho nevhodných jídel – to vše způsobuje zácpu. Pohyb střev, a tedy i vypouštění plynů, je tehdy omezené, což vede k nadýmání a nafouklému břichu.
Zácpa vzniká i při nadměrném příjmu vlákniny. Ta je těžko stravitelná, takže s ní musí pomáhat střevní bakterie. Nadměrná „práce“ bakterií však vyvolává větry, a tím i nadýmání.
V případě, že jíte hodně vlákniny a nepijete dostatek tekutin, vláknina stolici zahušťuje, což vede ke zácpě. Neschopnost uvolnit z těla plyny či vyprázdnit se však nemusí znamenat jen zácpu. Podobné příznaky jsou také při střevní neprůchodnosti.
Nafouklé břicho z vody
Pokud máme ve stravě příliš mnoho sodíku, tělo začne zadržovat vodu. Sodík se však nenachází jen v soli – všichni dobře víme, kolik ho je také v polotovarech, fast foodech a slazených nápojích.
Zadržování vody mohou vyvolávat i některé léky, jako je hormonální antikoncepce nebo antidepresiva. S tímto problémem se častěji setkávají ženy, zejména kvůli hormonálním změnám.
Nafouklé břicho během menstruace
Nadýmání nastupuje několik dní před menstruací a může přetrvávat i během její úvodní fáze. V tomto období dochází v těle k různým hormonálním změnám, přičemž nadýmání souvisí zejména se změnou hladin pohlavních hormonů, jako jsou estrogen a progesteron.
Zadržování vody je nejvíce viditelné na břiše, kotnících či v oblasti prsou. Tyto neškodné potíže by měly po prvních dnech menstruace vymizet. Pokud však nafouklé břicho přetrvává i po skončení menstruace, poraďte se s gynekologem.
Dobrá rada: Několik dní před menstruací omezte fast foody a polotovary.

Nafouklé břicho v těhotenství
Nadýmání břicha zaznamenáváme v prvním trimestru těhotenství. Hormon progesteron tehdy uvolňuje svalstvo, což je velmi důležité pro dělohu, ale zároveň se zpomaluje činnost střev. To vede k zácpám, zadržování plynů a tedy k nadýmání.
Jiný ženský hormon – estrogen – zase zadržuje tekutiny, což situaci ještě zhoršuje. I v dalších fázích těhotenství mohou tyto potíže přetrvávat, což souvisí především s tím, že plod a placenta se stále zvětšují a tlačí na trávicí trakt.
Nafouklé břicho v klimakteriu
Nadýmání může žena zažívat i během klimakteria nebo před jeho nástupem. Důvodem jsou výrazné výkyvy hladin hormonů, zejména dočasné zvýšení produkce estrogenu.
Pokud ženu trápí nafouklé břicho příliš často, měla by užívat léky na snížení tvorby plynů, případně močopudná diuretika, která odvádějí vodu z těla ven.
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud se vám nadýmání pravidelně vrací, nebo přetrvává dlouhodobě (zvláště v kombinaci s jinými obtížemi), návštěvu odborníka rozhodně neodkládejte. Stejně tak jednejte, pokud se objeví krev ve stolici nebo zvracení krve.
Součástí vyšetření může být kolonoskopie nebo gastroskopie, kdy vám lékař zkontroluje jícen a žaludek pomocí tenké hadičky (zaváděné ústy nebo nosem). I když je to nepříjemné, umožňuje to lékaři odhalit podezřelé změny v trávicím traktu – vředy, polypy nebo nádory.

Cviky na nafouklé břicho
Obecně platí, že jakýkoli pohyb je lepší než žádný. K lepšímu trávení vám pomůže i rychlá chůze nebo jóga. Právě jóga nabízí některé pozice, které jsou přímo zaměřené na trávicí potíže.
Orgány břišní dutiny přirozeně masíruje například pozice „dítěte“, kdy si sednete na paty a postupně si lehnete na podložku s nataženýma rukama. Čelo by se mělo dotýkat podložky. Cílem je co nejvíce se uvolnit a protáhnout.
Pokud vás nadýmání trápí v práci, vyzkoušejte jednoduchý cvik, u kterého nemusíte ani vstát ze židle. Stačí otáčet horní část těla střídavě na jednu a druhou stranu, přičemž se rukama chytnete zadní části opěradla.
Aby se dostavily požadované výsledky, opakujte cviky několikrát.
Jak předcházet nadýmání a plynatosti
- Jezte pomalu a důkladně žvýkejte.
- Dočasně vyřaďte některé potraviny, zejména luštěniny.
- Po čase je postupně zařazujte zpět – tak zjistíte, které snášíte lépe a které hůře.
- Luštěniny byste z jídelníčku neměli vynechávat, ale před vařením je namočte do vody.
- Pijte dostatek tekutin, ale vyhýbejte se perlivým nápojům a těm s umělými sladidly.
- Proti zadržování vody pomáhá draslík – najdete ho ve špenátu, banánech, avokádu nebo sladkých bramborách.
Zdroje:
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-bloating-reasons
- https://www.healthline.com/health/abdominal-bloating#causes
- https://www.medicinenet.com/gas/symptoms.htm
- https://healthengine.com.au/info/abdominal-bloating
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/324332.php
- https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/gas-during-pregnancy
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/319609.php
- https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/remedies-for-bloating-and-wind/