(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Máte mělký spánek, často se probouzíte nebo se v noci dlouhé hodiny místo spánku jenom podíváte do stropu a nedokážete usnout? Může to signalizovat, že trpíte nespavostí.
Nespavost může jednou za čas potrápit každého. Mezi nejčastější příčiny nespavosti patří stres. Myšlenky na práci, povinnosti, rodinné problémy vám proudí hlavou i v noci – nedokážete mysl „vypnout“ a kvalitně se vyspat. Není to však jediná příčina.
Kde hledat původ nespavosti a jak se jí zbavit?
Co je nespavost?
Co je příčinou nespavosti?
Jaké volně prodejné přípravky pomáhají proti nespavosti?
Je potřeba hned sahat po lécích?
Kdy vyhledat lékaře?
Co je nespavost?
Nespavost – nebo odborně nazývaná insomnie – je spánková porucha, která způsobuje narušení běžného spánkového režimu. Nejčastější projevy nespavosti jsou:
- problém večer usnout,
- časté probouzení se v noci,
- mělký spánek během noci,
- příliš brzké ranní probouzení,
- častá únava v průběhu dne nebo horší schopnost soustředit se z důvodu nedostatečného spánku v noci.
Jak dlouho trvá vaše nespavost? Pár dní, či celé měsíce?
U nespavosti je důležité rozlišovat délku trvání problému. Rozlišuje se, zda se jedná o krátkodobou insomnii – tehdy se spánkový režim upraví do několika dnů až týdnů a není potřeba sahat po lécích. Někdy však nespavost může potrápit až několik měsíců – mluvíme o dlouhodobé nebo chronické nespavosti a tehdy je důležité hledat příčinu.
Ať už trpíte jakoukoliv nespavostí, nemusíte se vzdávat myšlenek na kvalitní a klidný spánek. Někdy postačí změnit večerní rutinu nebo sáhnout po bylinkách, které si s tímto problémem hravě poradí.
Nespavost: Kde hledat její příčiny?
Častým důvodem nespavosti kromě již zmiňovaného stresu je rozházený denní režim. Noční nebo naopak brzké ranní pracovní služby, časté časové posuny v důsledku cestování mohou lehce rozhodit váš normální režim, což vede ke zhoršenému spánkovému režimu.
Je ještě spousta dalších faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, jako například konzumace těžkých jídel nebo kofeinových nápojů krátce před spaním, nadměrný hluk nebo světlo v pokoji, nevhodná postel, či matrace.
U starších lidí se často nespavost spojuje i s užíváním některých léků a onemocněními. Věkem se mění efektivita spánku, což má za následek zkrácení REM fáze spánku a tím pádem není spánek tolik hluboký.
Horší spánkový režim často trápí i ženy v menopauze, či v těhotenství. Ženy v přechodu mají sníženou hladinu estrogenu, následkem čehož se snižuje i hladina hormonu melatoninu, který má vliv na spánek. V těhotenství může naopak za nespavost především tlak plodu na dělohu a močový měchýř, což způsobuje v pokročilém stádiu diskomfort.
První pomoc při nespavosti
Pokud vás raz za čas potrápí nespavost, není potřeba hned sahat po lécích. Je několik způsobů, jak můžete bojovat s nekvalitním spánkem. V první řadě je důležité přijít na původ a příčinu nespavosti.
Změňte svoje návyky
Někdy mohou být příčinou zhoršeného spánkového režimu i vaše návyky. Ptáte se, jak je zlepšit ve prospěch kvalitního spánku? Vyzkoušejte některý z následujících tipů:
- nastavte si pravidelný spánkový režim (usínejte a vstávejte vždy ve stejný čas),
- večer před spaním se vyhýbejte těžkým jídlům,
- alespoň 6 hodin před spánkem nepijte kávu a ani černý čaj,
- hýbejte se pravidelně,
- spěte ve tmavé a tiché místnosti,
- dbejte na výběr kvalitní postele a matrace,
- odložte mobil alespoň hodinu před spaním (raději upřednostněte knihu, při které vypnete mysl).
Najděte na nespavost tu správnou bylinku
Na trhu existuje velké množství bylinných přípravků, které mají uklidňující účinky a přispívají ke kvalitnímu spánku.
U nespavosti můžete zvolit přípravky s obsahem valeriány lékařské nebo třezalky tečkované, které mají uklidňující účinky na organismus. Většinou se užívají večer před spaním, aby neovlivnily vaše fungování během dne. Pokud máte náročné a stresující období, sáhněte po přípravcích s obsahem levandule nebo meduňky. Pomáhají relaxovat a uvolnit duševní napětí. Dobrou volbou jsou také přípravky s obsahem máty peprné, chmelu, či heřmánku.
Melatonin: spánkový hormon
Slyšeli jste už někdy o melatoninu? Je to hormon, který má v našem těle nezastupitelnou funkci. Melatonin se fyziologicky tvoří v našem těle a reguluje spánek. Nejvíc melatoninu se tvoří mezi 22. až 2. hodinou v noci. Jeho tvorba je ve velké míře ovlivněná intenzitou světla, v důsledku čehož se v noci tvoří v těle až desetinásobně více melatoninu než přes den.
Pokud mluvíme o poruše spánku, tak jedno z nejvíce skloňovaných slovíček je právě melatonin. Na trhu jsou totiž dostupné různé volně prodejné přípravky s obsahem tohoto hormonu, které vám mohou pomoct v boji s nespavostí. Najdete je ve formě tablet, ale i sprejů. Velkou výhodou těchto přípravků je, že nejsou návykové, protože saháte po tělu vlastní látce.
Nedávejte hned zelenou lékům
Možná vás láká myšlenka dát si večer tabletku před spaním a ráno se vzbudíte oddychnutí a plní energie. Ta myšlenka je pouze navenek lákavá. Léky na léčbu nespavosti – tzv. hypnotika, jsou léky, které mají za cíl nastavit normální spánkový režim. Jejich užívání se však doporučuje pouze krátkodobě, maximálně 3 – 4 týdně, a jedině pod dohledem lékaře. Jsou to léky, při kterých je vysoké riziko závislosti a tolerance, a naše tělo si na tyto látky dokáže lehce zvyknout
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud dlouhodobě trpíte problémy se spánkem, vyzkoušeli jste dlouhou řadu přípravků, ať už s obsahem bylinek nebo melatoninu, a i přesto nemáte kvalitní spánek, tak neváhejte a poraďte se s odborníkem, který vám s tímto problémem pomůže.
Zdroje:
https://lekar.sk/clanok/nespavost-a-jej-priciny
https://www.healthline.com/health/insomnia#treatment
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167