Není vyrážka jako vyrážka

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Vyrážka je „něco“, co se vytvoří na kůži nebo sliznici.

Tuto chybičku krásy, ale někdy i příznak vážného onemocnění, doprovází svědění, bolestivost, pálení, anebo je bez jakýchkoliv nepříjemných pocitů. Pokud se objeví např. na zádech, člověk o ní nemusí ani vědět.

Jak vypadá vyrážka?

Vyrážky jsou červené zánětlivé puchýře, případně uzlíky červené, fialové či jiné barvy (někdy mění barvu kůže). Bývají vyplněné tekutinou, krví nebo hnisem. Vyrážka může mít charakter skvrny, která je hmatem nezjistitelná. Pokud má skvrna červenou barvu, jde buď o zánět nebo podkožní krvácení z cévek.

Akné, afty, růžovka

Člověka znepokojují zejména vyrážky, které jsou na tváři a jiných viditelných místech. V pubertě, ale i v dospělosti se na tváři vyskytuje akné – buď jako „černé tečky“, červené a hnisavé žluté vyrážky, a v horších případech až podkožní, bolestivé červené uzly.

vyrazka akne
Akné (zdroj foto: Shutterstock.com)

V produktivním věku vzniká růžovka: na tváři se nejprve objeví rozšířené cévky s přechodným, nejprve trvalým začervenáním, resp. s červenými vyrážkami a zbytněním tkaniva nosu. Na sliznicích vznikají nejčastěji afty, které si v ústech okamžitě uvědomíme při pohybu jazyku.

Méně často se objevují  na sliznicích puchýřky, které velmi rychle praskají, a tvoří se odřeniny. Tyto puchýřky jsou velmi citlivé na potraviny a nápoje, které mohou otevřené rány podráždit, a způsobit bolesti nejen při polykání, ale i v klidu. U zdravého člověka se v ústech hojí vše poměrně rychle. Pokud však ranky přetrvávají déle, je třeba vyhledat dermatologa, protože může jít o závažnější autoimunitní chorobu.

Jak se rodí vyrážka

Vyrážky, které vznikají na kůži, mohou mít různý původ: mechanický, chemický, infekční (viry, bakterie, houby, plísně, paraziti, červi), autoimunitní, alergický či dědičný. Rovněž může jít o poruchu metabolizmu, působení tepla, chladu a UV záření, kombinované příčiny, nepoznané příčiny a jiné.

Mezi časté  infekční projevy patří dermatomykózahoubové onemocnění kůže. Člověk se nejčastěji infikuje na nohách, když chodí naboso na plovárně, na sportovištích či ve společných sprchách. Může se nakazit i kontaktem s nemocným zvířetem, přičemž choroba u zvířete nemusí být zjevná. Nejčastěji bývají nakažení psi, kočky, koně, hovězí dobytek, králíci a hlodavci včetně domácích mazlíčků.

Poměrně časté bývají i virové infekce kůže: bradavice – drobné vyrážky barvy kůže na prstech rukou, na chodidlech, které se postupně zvětšují, a na povrchu jsou zbrázděné. Rozšířený je také jednoduchý opar – na tváři a vnějších pohlavních orgánech, ve formě vodnatých puchýřků.

vyrazka bradavice
Bradavice (zdroj foto: Shutterstock.com)

Podstatně horším projevem je pásový opar – jde o bolestivé puchýře uspořádané ve tvaru pásu na jedné straně těla, nejčastěji na trupu či tváři.

Velmi často se vyskytují na kůži také bakteriální infekce:

  • růže je akutní streptokokový zánět kůže, především tváře a holeně, s horečkou, třesem a zimnicí,
  • impetigo (tzv. sladké strupy) je streptokoková nebo stafylokoková infekce v podobě puchýřů (nejprve strup na tváři, v okolí nosu a úst),
  • zánět vlasových váčků – červená a hnisavá žlutá vyrážka, v jejímž středu je vlas, a zánět se může šířit do okolí.

Také pohlavní choroby a svrab

Syfilis je též bakteriální infekce, a nemusí se týkat jen pohlavních orgánů. Infekce se šíří pohlavním stykem s infikovanou osobou (v místě kontaktu). První projev má charakter plošné ranky nebo vředu, a postupně se zhojí i bez léčby, takže nemocný už události nevěnuje žádnou pozornost. Po čase se však začnou na těle tvořit vyrážky – hlavně na trupu, ale i na končetinách, a nemocní si často myslí, že jde o alergii.

Nepoznaný syfilis je zákeřný v tom, že vyrážky po čase „zmizí“, a objevují se znova a znova, přičemž ztrácejí na intenzitě.

Nejčastějším parazitickým onemocněním je svrab. Způsobuje ho zákožka svrabová. Na parazita nás upozorní úporné svědění. Vyrážky vznikají na místech, kde je kůže tenká, měkká a teplá.

Alergické vyrážky

Bývají často plošné, ve formě kopřivky, ke které se může přidružit i otok rtů, okolí očí, hrtanu a hltanu. Takovéto projevy už představují život ohrožující stav, když se člověk dusí – tehdy je nutné okamžitě podat protialergickou léčbu. Alergické vyrážky na kontaktní alergeny mají charakter ekzému; vznikají v místě kontaktu s alergenem, a jsou doprovázeny pocitem svědění a bolestivosti.

Alergii můžete mít na:

  • léky,
  • potraviny,
  • poštípání hmyzem (např. včelou, vosou),
  • látky, které přicházejí do kontaktu s kůží a sliznicemi (tzv. kontaktní alergeny).
vyrazka alergicka reakce
Alergická reakce (zdroj foto: Shutterstock.com)

Autoimunitní choroby

Podstata autoimunitních chorob kůže spočívá v tvorbě protilátek proti vlastní kůži. Mezi nejrozšířenější autoimunitní choroby patří psoriáza (lupenka), lupus, vitiligo a pemfigus.

Psoriáza se projevuje tvorbou červených plošných vyrážek, které jsou pokryté šupinami. Vyskytují se typicky na loktech, kolenou, v křížové oblasti zad a ve vlasaté části hlavy. V léčbě psoriázy se často využívá UV záření.

Na lupus působí UV záření zase opačně – zhoršuje jeho projevy. Při lupusu se tvoří červené plošné vyrážky pokryté šupinami, podobně jako u psoriázy, avšak místa výskytu jsou odlišná: tvář, ruce, ramena, tedy odhalená místa, přístupná působení slunečního záření.

Vitiligo je charakteristické bledými skvrnami, kterým schází pigment. Po opálení okolní kůže se bledost skvrn ještě zvýrazní. Pro pemfigus je typická tvorba vodnatých puchýřů na kůži a v ústech. Po prasknutí puchýřů vznikají rány, které se mohou infikovat.

Rakovina, která na sebe upozorní

Když se na kůži nebo sliznici vytvoří vyrážka, která přetrvává dlouho, zvětšuje se, nehojí, případně se otevře a vznikne z ní vřed, není vhodné ji podceňovat – může jít o nádor. Některé nádory jsou nezhoubné, což je lepší případ. Pro zhoubné nádory však platí: čím dříve jsou rozpoznané, tím lepší je prognóza.

Nejzhoubnějším kožním nádorem, který rychle metastázuje, je maligní melanom. Nejčastěji bývá hnědé až černé barvy, ale někdy nemusí obsahovat žádný pigment.

Pokud znamínko není stejnoměrně pigmentované v celém rozsahu, je asymetrické, s nepravidelnými okraji, větší než 5 – 6 mm, rychle se zvětšuje nebo krvácí, je třeba si ho dát neprodleně zkontrolovat u dermatologa.

Znamínka by měla být kontrolována 1x ročně, v případě jakýchkoliv změn ihned. Významnou úlohu při vzniku melanomu nehraje jen slunění ve volné přírodě, ale i to umělé – v soláriích. Navíc, riziko vzniku melanomu stoupá s každým spálením kůže!

vyrazka melanom na kůzi
Melanom (zdroj foto: Shutterstock.com)

Lékař vždy vidí více než vy

Pamatujete si: lhostejnost, podceňování či odvaha jsou v případě zdraví na nesprávném místě. Ignorance by vás mohla vyjít velmi draho. Když se vytvoří vyrážka, měla by se „potkat“ s okem odborníka. Kožnímu lékaři je většinou už na první pohled jasné, jaké onemocnění před sebou má. Odpovědi pacienta na přesně cílené otázky (spolu s doplňujícími laboratorními nebo přístrojovými vyšetřeními), mu potom pomohou stanovit správnou diagnózu.

Napsat komentář