Typický, či atypický? – zápal plic a jeho podoby

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Diagnóza „zápal plic“ vystraší většinu z nás. Je to onemocnění, které by se nemělo podceňovat. V některých případech může probíhat mírně, v jiných ohrožuje na životě.

Kdy je důvod na obavy?

Která bakterie způsobuje typický zápal plic nejčastěji?

Jaký je to atypický, tedy „studený“, či „suchý“ zápal plic?

Co je to zápal plic?

Zápal plic postihuje tkanivo plic. Vevnitř plic se nachází drobné vzduchové váčky, kde probíhá intenzivní výměna odkysličené krve za okysličenou. Při zápalu se váčky mohou plnit zánětlivou tekutinou, kvůli které se do nich nedostává dostatek vzduchu.

Příčinou infekčních zápalů plic mohou být viry, bakterie, houby, či paraziti. Nejvíc případů způsobují právě bakterie, nejčastěji Streptococcus pneumoniae, lidově pneumokok nebo hemofil, tedy Haemophilus influenzae.

Co je typické pro typický zápal plic?

U typického zápalu plic bývají přítomné výrazné příznakyvysoké teploty, třes, výrazný kašel s produkcí hlenu, celková slabost, únava, bolesti kloubů a svalů, ztráta chuti do jídla. Člověk v tomto případě vypadá na první pohled nemocně.

Může být přítomná bolest na hrudníku, či zádech, někdy může bolet okolí ramena, či klíčné kosti. Můžete mít také zrychlený dech a puls. Váš lékař poslechem plic obyčejně zjistí charakteristické příznaky. V krevních testech a na RTG vyšetření se ukáže zápal.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Atypický zápal plic je studený a suchý

Tuto podobu zápalu plic způsobují ne celkem typické bakterie – nejčastěji mykoplasma nebo chlamydie. Na rozdíl od běžných bakterií se tyto dostávají dovnitř našich buněk. Tato vlastnost je běžná u virů, proto se tyto bakterie nazývají atypické.

Příznaky jsou často nevýrazné a mohou připomínat spíš běžné prochladnutí. Může a nemusí být přítomná zvýšená teplota – proto název „studený“ zápal plic. Přetrvává suchý kašel – proto název „suchý“ zápal plic. Bývají přítomné také bolesti krku, či hlavy.

Atypický zápal plic a vyrážky mohou též souviset. Vyrážky na kůži mohou být vnějším projevem zápalu probíhajícího uvnitř. Někdy se může infekce projevit také příznaky na kloubech.

Virový zápal plic

Někdy se mezi atypické řadí také virové zápaly plic. Stejně jako původci, tak i příznaky a léčba atypického, virového zápalu plic se liší od typického.

Virový zápal plic způsobený chřipkou se projevuje velmi podobně jako chřipka. Pokud trpíte chřipkou a váš stav se ani po 2-3 dnech nezlepší, upozorněte na tuto skutečnost svého lékaře!

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Jak může váš lékař diagnostikovat zápal plic?

V běžných případech při podezření na zápal plic absolvujete klasické vyšetření u lékaře – poslechne si vás a udělá celkové vyšetření vašeho těla. Můžete též očekávat odběr krve nebo odebraní vykašlaného hlenu do nádobky. U starých lidí nemusí být příznaky výrazné, ale může být přítomná zmatenost.

Při atypickém zápalu plic nejsou přítomné výrazné příznaky. Tyto můžeme podcenit i my, protože se necítíme velmi nemocní. Spolehlivost se dá diagnostikovat až po vyhodnocení rentgenových snímků po RTG vyšetření hrudníku.

Pokud se zápalem plic poputujete do nemocnice, vyšetření může nastat víc. Můžete se setkat s měřením hladiny kyslíku v krvi, když vám na prst připnou široký skřipec. Tomu se říká pulzní oxymetr. Pomocí tohoto bezbolestného vyšetření lékař vidí, jak jste na tom s okysličením. Podle vývoje onemocnění budou možná potřebná ještě jiná vyšetření, která určí váš lékař.

Virový zápal plic je tvrdým oříškem i pro lékaře

Osobní problém může představit virový zápal plic. Nejčastěji se s ním můžeme setkat při pandemii chřipky. Chřipka má velmi podobné příznaky jako zápal plic, proto se při epidemii myslí na samotnou chřipku a těžko se odlišuje už vzniknutý zápal plic.

Pokud se jedná o zmutovaný virus, můžeme se dostat do výrazného ohrožení zdraví. Projevuje se to tak, že se náš stav zhoršuje a máme těžkosti s dýcháním. V těchto případech je potřebná hospitalizace v osobním režimu.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kdy vás hospitalizují?

Pokud dlouhodobě vás trápí i jiné těžkosti a onemocnění – máte problémy s imunitním systémem, užíváte chemoterapii, trpíte jinými onemocněními plic a podobně – může být potřeba starostlivosti plicního lékaře. Taktéž se to děje, pokud standardní léčba neúčinkuje dostatečně rychle nebo pokud se jedná o komplikovaný a/nebo těžký průběh onemocnění. V takových případech je obyčejně potřebný pobyt v nemocnici a podávání antibiotik do žíly. Pobyt v nemocnici je potřebný přibližně u dvou z deseti pacientů.

Jak se projevuje zápal plic u dětí?

U miminek i vážné onemocnění nemusí vypadat dramaticky. Pokud máte miminko, zbystřete pozornost, pokud je apatické, nechce jíst nebo se rychleji než jindy odpojuje od prsu, či lahve, a usíná nebo je naopak nepokojné. U malých dětí může být někdy těžké odlišit zánět průdušek od zápalu plic a pomůže až RTG vyšetření.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Léčba zápalu plic léky

Zápal plic je ve většině případů způsobený bakteriemi. Je však rozdíl, zda trpíte typickým zápalem plic nebo jeho atypickou formou.

Jejich léčba je odlišná, ale antibiotika se užívají v obou případech. Bakterie způsobující atypický zápal se však skrývají uvnitř buněk a tam některé skupiny antibiotik nepronikají vůbec nebo jen těžko a v nedostatečných množstvích.

Váš lékař starostlivě zváží, zda je potřebné podávání antibiotik. Při těžším zápalu plic se někdy nevyhneme užívání dvou různých antibiotik (každý lék z jiné řady antibiotik).     

Osobním problémem bývá zápal plic získaný v nemocnici. Mohou ho způsobovat bakterie, které jsou odolnější vůči antibiotikům než bakterie, které kolují v běžném prostředí. V takovém případě často musí být nasazené tzv. rezervní antibiotika – tedy takové druhy, které jsou vyhrazené pro velmi odolné bakterie.

Při virových zápalech plic mohou být v některých případech potřebné antivirotika.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Pomůže vám dostatek tekutin

Nevyhnutelnou součástí léčby je dostatečné množství tekutin, které pomáhají zkapalnit hlen a ulehčit jeho vykašlávání. Taktéž přispívají k lepší distribuci a účinku léků v našem těle. Můžete zvolit obyčejnou vodu, minerálku nebo čaj. Vyhněte se však těžkým kofeinovým nápojem a slazeným vodám. Velmi příznivě při infekčních onemocněních působí i polévky – nejlépe domácí vývar z masa a zeleniny.

Pro ulehčení vykašlávání obvykle lékař doporučuje také mukolytika – například vhodné bylinkové sirupy nebo například sirupy, či léky s obsahem ambroxolu. Pokud trpíte horečkou, můžete užívat i léky proti horečce.

Při užívaní jakýchkoliv léků se poraďte se svým lékařem, který je informovaný o všech vašich lécích i onemocněních.

Zůstaňte v posteli

Při užívání léků však nezapomínejte dopřát tělu nevyhnutelný odpočinek. Máte totiž oslabený organismus a vaše tělo si oddych „vyžádalo“ tímto způsobem. Proto je vaší úlohou pomoct mu zvládat infekci a vytvořit mu všechny vhodné podmínky na uzdravení. Ležte, oddychujte a spěte. Naučte se vnímat signály, které vaše tělo vysílá.

Pokud patříte k starším věkovým skupinám, v rámci prevence zvažte očkování proti pneumokokovi a chřipce. Očkování proti pneumokokovi je součástí povinného očkování od roku 2009. Pokud jste tedy v současnosti starší 10 let, povinně očkováni nejste.

V žádném případě se bez porady s lékařem nespoléhejte na samoléčbu. Oddálení nebo neužívání řádné antibiotické nebo doporučené antivirotické léčby může v některých případech způsobit velmi vážné komplikace až smrt.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kdy zápal plic nezpůsobuje infekce?

Zápal plic může být způsobený také jinými příčinami než infekcí. Vyskytuje se častěji například u lidí s gastroezofageálním refluxem. Kyselý obsah ze žaludku se může vdechnutím dostávat do průdušnice a odtud do plic, kde způsobuje zápal. Kromě toho může zápal plic způsobit cizí těleso v dýchacích cestách nebo různé chemikálie.

Se zápalem plic si nezahrávejte a při podezření vyhledejte lékaře raději zbytečně než pozdě. Pokud vám předepíše antibiotika, užívejte je zodpovědně a důsledně. Nepodceňujte ani pokojový režim.

Komplikacemi jsou nejvíce ohrožení staří lidé, novorozenci a velmi malé děti, lidé s poruchami imunity, onemocněními plic, či jinými chronickými onemocněními, lidé se zápalem plic získaným v nemocnici. Velká většina pacientů se však, naštěstí, ze zápalu plic úplně uzdraví.

Uvedený text má pouze informativní charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařské vyšetření, či konzultaci. Zdravotní těžkosti jednotlivce je nevyhnutelné posuzovat v kontextu přidružených onemocnění, probíhající léčby a individuálních charakteristik jedince.

Zdroje:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/pneumonia

https://mediweb.hnonline.sk/spravy/aktualne/pozor-na-zapal-pluc-rocne-mu-podlahne-asi-2-000-pacientov

https://www.healthline.com/health/mycoplasma-pneumonia#treatment

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15744-pneumonia-atypical-walking-pneumonia

http://www.remedia.cz/Clanky/Prehledy-nazory-diskuse/Pneumonie-jako-vecne-tema-pro-ambulantni-praxi-i-specializovana-pracoviste/6-F-j6.magarticle.aspx

https://www.healthline.com/health/pneumonia/effects-on-body#5

https://www.webmd.com/lung/walking-pneumonia#1

Napsat komentář