Obezita a kila navíc: Nedopusťte rizikový stupeň. Poznejte index hmotnosti

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

V posledních letech soupeří ve světě 2 životní styly. Na jedné straně stojí ti, pro které je sportování a zdravé stravování modlou.

Naproti nim jsou lidé, kteří si na piedestal postavili horu jídla, nad kterým ztrácí kontrolu. Vysoké procento obézních pochází právě z druhé skupiny.

Měli bychom jim připomenout, že dlouholetá obezita téměř vždy přináší vážné zdravotní problémy.

Příznaky obezity

Obezita není nic jiného než porucha příjmu potravy. Většinou jsou za tím nesprávné stravovací návyky, ale někdy také onemocnění.

Příznaky obezity dělíme na primární a sekundární. Primární příznaky, to je to velké množství tuku na těle, což je nejvíce viditelné na břiše, stehnech, zadku a ramenech.

Sekundární příznaky jsou ty těžkosti, které vyplynou z nadbytečných kil. Je to například slabší výkonnost, rychlé zadýchání se (i při běžných činnostech), nebo už konkrétní zdravotní problémy.

Obezita a zdravotní problémy

Největším rizikem obezity jsou pozdější zdravotní problémy. Obezita se může podepsat pod tyto chronické stavy a diagnózy:

Výpočet BMI

Při určovaní stupně obezity, není možné dívat se pouze na číslo na váze. Je totiž rozdíl, jestli váží 80 kilo malý člověk a nebo má stejnou váhu někdo s výškou 180 cm.

Proto se tato hodnota počítá pomocí Body Mass Index (BMI), který bere do úvahy poměr věku, výšky a váhy. Výsledkem je rozdělení lidí do 6 kategorií.

Stupně obezity:

  1. BMI méně než 19 – život ohrožující podváha.
  2. BMI 1924 – ideální váha.
  3. BMI 2529 – nadváha. Ještě není život ohrožující, ale může přinést zdravotní problémy. Nadváhu musíme hlídat, aby nepřerostla v obezitu.
  4. BMI 3035 – 1. stupeň obezity, která výrazně zatěžuje organismus.
  5. BMI 35 40 – 2. stupeň obezity, který ohrožuje také pohybový aparát.
  6. BMI nad 40 – morbidní obezita.
morbídna-obezita
Zdroj foto: AdobeStock.com

Morbidní obezita

Posledním stupněm je morbidní obezita. Tento stav je už velmi nebezpečný. Život obézního člověka je v ohrožení. Obezita vás zasáhne také po psychické stránce, stáhnete se do pozadí, protože se nechcete ukazovat před jinými lidmi.

Tehdy musíte (alespoň po malých krocích) začít se zdravějším stravovánímpravidelným pohybem.

Je však lepší, pokud postup hubnutí konzultujete s lékaři, aby nedošlo k pochybám, které často přináší další zdravotní problémy.

Příčiny obezity:

Obezita a zdravé hubnutí

Dietologové radí obézním lidem, aby se nespoléhali na bleskové „zázračné“ diety, ale uplatnili takovou změnu stravování, kterou dokáží udržet po celý život. Pouze pokud si osvojí pravidla zdravé výživy, dostanou svoje kila pod kontrolu.

Zdravé hubnutí musí zároveň skloubit s pravidelným pohybem. Není vůbec dobré, pokud chceme během 1 měsíce zhubnout víc než 5 kilogramů, protože se rychle dostaví jojo efekt.

Jedinou výjimkou je období po bariatrické operaci, která cíleně snižuje naše fyzické možnosti, takže se už ani nedokážeme najíst „do plna“. 

obezita-stupne
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bariatrická operace

Už při obezitě 3. stupně by člověk měl absolvovat bariatrickou operaci. Díky tomuto zákroku zhubne většina lidí desítky kilogramů v průběhu pár měsíců. Jak je to možné?

Bariatrická operace znamená zmenšení žaludku, takže se nikdy nepřejíte. V závislosti na stavu pacienta, se vykonává laparoskopicky nebo neinvazivně. Lékař má na výběr ze 4 operací:

  1. Bandáž – žaludek vám stáhnou a tak dokážete sníst pouze malé jídlo, protože jste rychle sytí.
  2. Plikace – žaludek vám zohnou dovnitř a zašijí. Takto zmenší jeho objem.
  3. Sleeve resekce – dělá se podobně jako plikace, ale v tomto případě se nadbytečný kus žaludku odřeže, čímž se objem zmenší až o 85 %
  4. Bypass žaludku – toto je největší zásah do organismu, protože vám vyřadí z funkce nejen část žaludku, ale také část dvanáctníku a tenkého střeva.

Léčba obezity

S velkou nadváhou nebo obezitou vám pomůže dietolog. Nejprve však musí určit příčinu. Lékař zkontroluje funkci metabolismu, štítné žlázy, a vyloučí také případná onemocnění, která by mohla být spouštěčem přibírání.

Pokud se nepotvrdí žádná nemoc, lékař vám nastaví jídelníček a pohybové aktivity. V některých ordinacích vám tento program „ušijí na míru“, podle výsledků různých testů.

Zbytek už zůstává na vaší pevné vůli. Během celého procesu je však nutná podpora rodiny, jinak člověk lehce ztrácí motivaci. Taktéž jsou důležité pravidelné konzultace s odborníkem.

Štíhlá obezita

Ani hubená postava nemusí být zárukou toho, že jste zdravý člověk. V posledních letech se často skloňuje pojem štíhlá obezita, což je specialita mladé generace, která má ráda rychlé občerstvení a polotovary.

A výsledek? Tito mladí naoko sice netrápí nadváha, ale ve skutečnosti mají minimum svalů, které nahradil nezdravý tuk.

Viscerální obezita

Dalším důležitým ukazovatelem obezity je rozmístění tuku. Pokud se tuk soustředí v oblasti břicha, mluvíme o viscerální, břišní nebo abdominální obezitě.

Viscerální obezita je velmi nebezpečná, protože ohrožuje činnost metabolismu a srdečně-cévního systému. Postava těchto lidí kopíruje tvar jablka – břicho je nejširší.

index hmotnosti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Gynoidní obezita

Podle odborníků je mnohem „zdravější“ opačné rozložení tuku. Nazýváme to jako gynoidní obezita. Tělo má hruškovitý tvar.

Zadek, boky a stehna jsou větší, než břicho, což sice méně škodí vnitřním orgánům, ale velká zátěž zůstává na pohybovém aparáte. Proto tyto lidi bolívají bederní klouby a kolena.

Obezita u dětí

Je velmi smutné, že mezi obézními najdeme také mnoho dětí. Poruchy stravování zaznamenáváme už ve věku 2 – 3 let. Pravda je taká, že většina dnešních dětí se stravuje, bez přehánění, příšerně.

Například výzkum Imperial College v Londýně z roku 2017 říká, že v tomto roce (2017) jsme měli ve světě 124 milionů případů obezity u dětí. Pokud to porovnáme s obdobím před 40 lety, je to 10ti-násobné zvýšení!

Pod špatná čísla se – paradoxně – podepsal blahobyt, který „panuje“ od 2. světové války ve většině vyspělých krajin. Mimořádně nám stoupla spotřeba jídla, ale s tím i dětská obezita.

obezita u detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Obezita a těhotenství

Pro ženy je velkou motivací na zhubnutí touha po dítěti. Obézní ženy mají totiž výrazně nižší šanci na otěhotnění, a potom také na udržení plodu.

Obézní maminky častěji potrácí, a když už dítě donosí, v posledním trimestru se potýkají s preeklampsií, těhotenskou cukrovkou, či vysokým krevním tlakem.

Samozřejmě mohou nastat problémy i při porodu. Navíc mají děti obézních maminek častěji vrozené vady, přičemž hrozí také další zdravotní problémy.

Obezita a astma

U obézních lidí se zvyšuje také riziko astmatu. Obézní člověk má slabší imunitu, je náchylnější na onemocnění dýchacích cest, což může později přerůst do chronického podráždění průdušek. Při neléčení těchto těžkostí hrozí dokonce CHOPN.

Koronavirus a obezita

Obezita se ukazuje jako jedna z nejnebezpečnějších komplikací při novém koronaviru. Lidé s velkou nadváhou mají často podstatně těžší průběh, je mezi nimi také vysoké riziko úmrtí. Proč tomu tak je?

Důvodem je málo místa pro bránici, která je stlačená tukem. Už tak zatížené plíce, mají najednou ještě složitější situaci. A k tomu všemu mají obézní lidé také slabší imunitu, a tak se v jejich těle rychleji šíří zánět.

Dnes se velmi málo mluví o tom, jakou váhu měli oběti nového koronaviru. Zpravidla se nedozvídáme nic bližšího o celkovém zdraví zesnulých. Statistiky nemocných a zesnulých jsou tedy pouze kupením nepřehledných čísel.

Zdroje:

Napsat komentář