Osteopénie: Co dělat, aby se z ní nestala osteoporóza? Proč naše kosti řídnou?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dříve než se objeví osteoporóza, tělo nás začne varovat osteopenií. Jde o první stupeň osteoporózy.

Když jsme mladí, kostní tkáň se neustále obnovuje. Do určitého věku se tento proces dokonce zrychluje, protože maximální hustoty kostí dosahujeme kolem 35. roku života.

S přibývajícím věkem se však obnova kostí postupně zpomaluje. Úbytek kostní hmoty, jinými slovy – řídnutí kostí, je přirozený proces, kterému se nikdo z nás nevyhne.

Co však v případě, když kostní tkáň ztrácíme příliš rychle?
Lze tento proces nějak zpomalit?
Existuje léčba osteopenie?

Řídké kosti a zlomeniny

Řídké kosti si nejčastěji spojujeme s osteoporózou. Ta představuje celosvětový problém a důvody nejsou těžké uhodnout. Hýbeme se stále méně a navíc dáváme přednost jídlu, ve kterém chybí důležité vitamíny a minerály.

Osteoporóza postihuje zejména ženy po menopauze ve věku 50–70 let, ale vyskytuje se i u mužů v tomto věku. Překvapivé však nejsou ani případy mladších lidí.

Osteoporózu většinou odhalí až zlomenina. Pokud je kostní hmota příliš oslabena, kosti jsou tak křehké, že úrazy vznikají i při běžných činnostech, například při zakopnutí nebo silném stisku rukou.

Nejčastěji jde o oblast předloktí. Následují obratle a krček stehenní kosti. Zejména zlomenina krčku přináší vážné komplikace u starších lidí. Podle světových statistik se třetina těchto případů končí tragicky.

Ve vyšším stadiu osteoporózy je rizikové i obyčejné zakašlání nebo kýchnutí. Asi to zní neuvěřitelně, ale mnoho lidí utrpí zlomeninu po takovéto nevinné události.

Stupně osteoporózy a osteopenie

Dobré je, že osteoporóza o sobě dá včas vědět – osteopenií. Tu považujeme za první stupeň osteoporózy. Jednotlivé stupně jsou rozděleny podle hustoty kostní hmoty, ale musíte si uvědomit jedno.

To, že vám byla diagnostikována osteoporóza, ještě neznamená, že nemůžete mít zároveň i osteopenii, a naopak. Jak je to možné?

Protože kosti se neopotřebovávají stejně, některé mohou být poškozenější než jiné. A další věc – z osteopenie se nemusí vyvinout osteoporóza. Právě proto je třeba brát osteopenii vážně. Je to dobré varování, že naše kosti už jsou oslabené.

Osteopenia-hodnoty
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Příčiny řídnutí kostí

Řídnutí kostí nastává z různých příčin. Osteopenie může být důsledkem revmatologických, gynekologických, nefrologických či gastroenterologických onemocnění.

Riziko zvyšují i další diagnózy a předpoklady:

  • výskyt v rodině,
  • ženské pohlaví,
  • hormonální výkyvy – zejména v menopauze (kvůli sníženému estrogenu),
  • předčasná menopauza – před 40. rokem života,
  • dlouhodobě nízký příjem vápníku, vitamínu D a hořčíku,
  • špatné návyky – sedavý způsob života, kouření, nadměrné pití alkoholu,
  • dlouhodobě omezená pohyblivost,
  • nadbytek hormonů štítné žlázy (hypertyreóza),
  • chemoterapie,
  • dlouhodobé užívání určitých léků (například kortikoidů),
  • přirozeně malá a útlá postava,
  • pozdě diagnostikovaná celiakie,
  • Crohnova choroba,
  • Cushingův syndrom.

Příznaky osteopenie

Osteopenie, podobně jako osteoporóza, se často označuje jako bezpříznakové onemocnění, protože řídnutí kostí se v prvních letech nijak neprojevuje. Později se objevuje bolest v kříži nebo v oblasti krční páteře, protože obratle se lámou a páteř se zkracuje. To vede až ke zmenšování postavy, což je viditelné i pouhým okem.

Osteopenia-príznaky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Denzitometrie odhalí řídnutí kostí

I když denzitometrie (pod zkratkou DXA nebo DEXA) může znít děsivě, tohoto vyšetření se není třeba bát. Netrvá dlouho, ani nebolí, a přitom spolehlivě změří hustotu vašich kostí. Lékař rychle odhalí i případnou osteoporózu. Vyšetření však není vhodné pro těhotné ženy.

Denzitometrie využívá rentgenové záření (v minimální dávce), většinou na jedné končetině nebo na páteři. Vyšetření byste měli absolvovat i tehdy, pokud u vás nastoupila menopauza a ještě vám není 40 let, nebo pokud máte celiakii, ale váš gastroenterolog toto vyšetření nepředepsal.

V takovém případě je třeba vyhledat jiného odborníka. Doporučení na denzitometrii vám může vystavit revmatolog, ortoped, endokrinolog, u žen také gynekolog. Denzitometrii můžete podstoupit ve státním zařízení (úhrada závisí na pojišťovně, kterou máte), nebo v soukromém zařízení.

Denzitometrii si nepleťte s dozimetrií, při které se měří ozáření pracovníků ionizujícím zářením. S řídnutím kostí to nesouvisí.

Jak číst výsledky denzitometrie?

Rozhodujícím faktorem je tzv. T-skóre:

  • +1,0–1,0 – hustota vašich kostí je v normě,
  • –1,0–2,5 – snížená hustota kostí nebo osteopenie,
  • –2,5 a více – osteoporóza.
denzitometria
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Léčba osteopenie

Naštěstí, léčba osteopenie není tak komplikovaná jako léčba osteoporózy. Pokud se u vás potvrdí osteopenie, neznamená to hned, že budete užívat nějaké tabletky. U mnoha lidí je nejdůležitější, aby změnili své návyky, které k tomuto stavu vedly.

Nejlepším lékem na osteoporózu, a tedy i na osteopenii, je pravidelný pohyb, kterým se posiluje struktura kostí. Vhodné je téměř všechno – plavání, jízda na kole, jogging, obyčejná chůze.

Proti řídnutí kostí pomáhá také silový trénink, ale zde je dobré nechat si poradit, abychom si neublížili. Proto si vybíráme aktivity, které odpovídají naší kondici, jinak hrozí, že si zbytečným riskováním přivodíme úraz.

Pokud trávíte celé dny v práci v jedné poloze, například v sedě před počítačem, měli byste se věnovat také strečinku. Dnes existují různé kurzy pro lidi, kteří musí hodně sedět – například škola zad. Skvělá je také jóga, resp. jiné východní techniky.

Zda je léčba úspěšná, se zjišťuje opakovanou denzitometrií. Hodnoty T-skóre by se měly od posledního měření zvýšit.

Osteopenie a vhodná strava

Pravidelný pohyb je jednou polovinou léčby, druhou je změna stravování. Pokud trpíte osteopenií, měli byste přijímat dostatek vitamínů a minerálů – zejména vápník, vitamín D, hořčík a zinek.

Vápník (kalcium)

Ideální je, pokud denně přijímáte 1000–1500 miligramů vápníku. Nejvíce ho najdete v mléčných výrobcích, například v plnotučném mléce (kolem 1200 mg), v sýrech ještě více.

Vápník je také v dalších potravinách – máku, sardinkách, mandlích či sóji. Hodně ho obsahuje i kapustovitá zelenina – květák, brokolice, kapusta.

Menší část vápníku můžete užít i ve formě doplňku stravy, který si koupíte v lékárně, ale prioritní by měl být příjem z potravin. Pozor si však dejte na droždí a výrobky z něj (koláče, pečivo). Droždí totiž obsahuje velké množství fosforu, který brání vstřebávání vápníku.

Vitamín D

Vápník a vitamín D v našem těle takzvaně spolupracují. Zatímco vápník zpevňuje kosti, vitamín D zajišťuje jeho vstřebávání ve střevech. Jinými slovy – pokud tělo nemá dostatek vitamínu D, vápník je zbytečný.

Vitamín D přijímáme přirozeně ze slunečního záření, ovšem kvůli riziku rakoviny kůže se opalování dnes už příliš nedoporučuje. Málokdo totiž zná správnou míru, a mnoho lidí si myslí, že hodinka na slunci nám nemůže uškodit.

V letních měsících, kdy máme větší část pokožky odhalenou, přitom stačí 30 minut několikrát týdně, abychom si zajistili dostatek vitamínu D. Z potravy totiž získáme jen 10 % z celkového množství tohoto vitamínu.

Na zimní měsíce si proto pořiďme vitamín D ve formě doplňku stravy. Ještě větší důraz na dostatek „slunečního vitamínu“ musí klást vegetariáni a vegani, protože se téměř vůbec nenachází v rostlinných potravinách.

Nejvíce vitamínu D je v mořských rybách, sardinkách, tresčí játrech či ve vaječném žloutku.

Zinek a hořčík, vitamín C a K

Na dobré stavbě našich kostí se kromě vápníku a vitamínu D podílejí také další vitamíny a minerály. Zinek podporuje růst kostí a hojení zlomenin, hořčík zase přispívá k formování kostí. Vitamín C hraje roli při tvorbě kolagenu a vitamín K zajišťuje tvorbu kostní tkáně.

Jak předejít osteoporóze?

O své kosti bychom se měli starat i tehdy, když nám nehrozí osteoporóza ani osteopénie. Pokud nechcete, aby vám kosti řídly, vybírejte si potraviny s vysokým obsahem vápníku, jezte hodně zeleniny a ovoce a pravidelně sportujte.

Přestaňte kouřit, protože tabákový kouř působí na kosti toxicky. Pozor, nikotin pohlcuje vápník v kostech!

Pokud chcete mít jistotu, že vašim kostem nic nechybí, požádejte svého praktického lékaře, aby vám otestoval hodnoty všech vitamínů a minerálů v těle.

Rakovina kostí – příznaky

Rakovina kostí je v skutečnosti velmi vzácná, takže je málo pravděpodobné, že by byla příčinou vašich zdravotních problémů. Nejčastěji se rakovina kostí vyskytuje v pánevní oblasti nebo v dlouhých kostech rukou a nohou.

Na těchto místech se může objevit zarudnutí nebo otok, který bývá bolestivý. Dalšími častými příznaky jsou nevysvětlitelná únava a úbytek na váze.

Mnohem běžnější je však situace, kdy se rakovina z jiné části těla rozšíří i do kostní tkáně. Nejčastěji se to děje u zhoubných nádorů prsu, prostaty, plic nebo ledvin. Metastázami bývá zasažena především páteř, pánevní oblast a žebra.

Léčba spočívá v chirurgickém odstranění tumoru, a pokud je to nezbytné, podává se i chemoterapie.

Zdroje:

  1. https://www.iofbonehealth.org/what-is-osteoporosis
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bone-cancer/symptoms-causes/syc-20350217
  3. https://www.webmd.com/osteoporosis/guide/osteopenia-early-signs-of-bone-loss#1
  4. https://www.healthline.com/health/osteopenia#causes-and-risk-factors
  5. https://www.emedicinehealth.com/osteoporosis/article_em.htm
  6. https://www.webmd.com/cancer/common-cancers-that-metastasize-to-the-bones#1
  7. https://www.health.harvard.edu/womens-health/osteopenia-when-you-have-weak-bones-but-not-osteoporosis
  8. https://www.healthline.com/health/osteoporosis#bone-density-test
  9. https://www.endocrineweb.com/conditions/osteoporosis/role-calcium-vitamin-d-bone-health

Napsat komentář