Oteklé nohy: Kdy představují riziko?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Oteklé nohy trápí spoustu lidí, nejen těhotné ženy a seniory.

Někdy se může jednat o obyčejný projav únavy, například po dlouhém sezení nebo stání.

Jindy se však za tím ukrývá něco vážnější.

Jak rozlišíme, které otoky jsou nebezpečná?

Kdy bychom měli vyhledat lékaře?

Co je to otok?

Otékání noh a chodidel je poměrně běžný problém. Obvykle to svedeme na únavu, těsnou obuv a podobně. Ale ne každý otok je tak neškodný, jak si možná myslíme.

Odborně se otoknazývá periferní edém (ang. peripheraledema). Otékání je jev, při kterémse hromadí tekutiny v tkáních periferního cévního systému.

Otékání se může vyskytnout také na rukou, ale mnohem častěji jsou postižené nohy. Projevy jsou poměrně jednoznačné:

  • opuchnutí nebo zduření tkáně přímo pod kůží,
  • natáhnutá, lesklá pokožka v postiženém místě,
  • po stlačení pokožky zůstává na místě viditelná prohlubeň.

Oteklé nohy během onemocněníledvin

Když poškozené nebo nemocné ledviny neplní svoji funkci, tedy nefiltrujínevylučují odpadní látky z krve, může se to projevit otokem. Pokud tekutina neodchází z těla ven močením, začíná se shromažďovat v těle, až vzniká otok.

Velmi nebezpečným stavem je akutní selhání ledvin vzhledem k tomu, že ledviny v podstatě přestanou pracovat. Těžkou diagnózou je také poškození menších cév v ledvině, tzv. nefrotický syndrom, což se opět projeví otokem.

Zde jsou další příznaky, že vaše ledviny nepracují správně:

  • vyčerpanost,
  • dušnost,
  • nevolnost,
  • časté močení,
  • nevysvětlitelná žízeň.
Zdroj foto: AdobeStock.com

Večerní otékání noh – mám nemocné srdce?

Zadržování tekutin v těle může signalizovat také vážné problémy se srdcem, či oběhovým systémem. Odborníci upozorňují hlavně na spojitost mezi otokem a některými onemocněními srdečního svalu, které označujeme jednotným pojmem – kardiomyopatie.

V některých případech se otok nemusí vůbec projevit, ale jindy se přidává také dušnost, únavamalátnost. Často se objevují také poruchysrdečního rytmu (tzv. arytmie), či bolest v hrudní oblasti (především po fyzické zátěži).

Selhávání srdce, tedy srdcová nedostatečnost, se taktéž může projevit otokem noh. Toto je podobný stav, jako zmíněné selhávání ledvin, protože srdce nedokáže pumpovat krev do celého těla, což vede k zadržování vody.

Podobně jako při kardiomyopatiích, také srdečníselhávání provází únava, dušnost, ale kromě toho také kašel, který se zhoršuje vleže. Otok většinou postupuje zezdola nahoru, začínajíc v oblasti chodidelkotníků.

Otok se začne objevovat večer, přičemž do rána zmizí. V pozdějším stádiu je otok stále přítomný.

 

Při poranění kotníku nebo kolene pomáhá zapůjčení motodlahy.

 

Otok jedné nohy – je to krevní sraženina?

Žilní trombóza (sraženina) se projevuje asymetrickým edémem. Pokud sraženina zúží, případně úplně ucpe žíly, v daném místě se přeruší průtok krve. Otok při žilní trombóze se odlišuje právě tím, že vzniká pouze na postižené noze.

Kromě otoku, můžeme krevní sraženinu identifikovat podle bolestikřeči, většinou v lýtku, přičemž kůžeje tam zbarvená do červena nebo modra a na pocit je horká.

Pokud si myslíte, že váš otok nohy je příznakem trombózy, nečekejte a co nejdříve navštivte lékaře. Nebezpečnou až život ohrožující komplikací je totiž plicní embolie, pokud se krevní sraženina z nohy uvolní a ucpe plicní tepnu.

Oteklé nohy a červené fleky? Neignorujte to!

Víte, co je to flegmóna (anglicky celulitis)? Tento stav často překládáme jako „infekční celulitida“. Flegmóna však s obyčejnou celulitidou nemá nic společné. Jedná se o vážný zánět měkkých tkaniv, což se projevuje otokem a červenými fleky.

Flegmóna vzniká tehdy, pokud se určitý typ bakterií dostane do těla skrz řeznou nebo operační ránu nebo štípanec od hmyzu. Nebezpečnou infekci mohou způsobit bakterie Staphylococcusnebo Streptococcus. K nejběžnějším pacientům patří diabetici.

Flegmóna se šíří rychle a může být nebezpečná, proto co nejdříve vyhledejte lékaře. Infekci rozpoznáte podle toho, že otok je doprovázen bolestí a citlivostí, případně horečkou nebo zduřením lymfatických uzlin.

Otoky a problémy s játry?

Edém noh a kotníků může souviset také s cirhózou jater. Toho onemocnění (kromě otoku) projevuje únavou, nevolností, tvorbou modřin, svěděním pokožky, či hromaděním vody v břišní dutině.

Pokud zpozorujete tyto příznaky, vyšetření u lékaře neodkládejte. Cirhóza jater je nebezpečné onemocnění s množstvím komplikací, které vás přímo ohrožují na životě.

Otoky při různých zánětech:

  • perikarditida – zánět osrdečníku,
  • lymfedému – onemocnění lymfatického systému,
  • reumatoidní artritida,
  • osteoartritida,
  • dna.

Během těchto zánětlivých onemocnění je otok výraznější v ranních hodinách společně se ztuhnutím svalů a kloubů, které odznívá delší čas.

Jak rozliším rizikový otok od toho běžného?

Pokud v práci dlouhé hodiny stojíte nebo sedíte, večerní otoky kotníků vás zřejmě trápí pravidelně. Vaše nohy jsou těžké, někdy také oteklé, ale pouze výjimečně můžete mluvit o bolesti.

Událo se něco přirozené – působením gravitace se tekutiny přesunuli do kotníků, či chodidel. Nahromaděné tekutiny jsou nejviditelnější večer, především pokud jste většinu dne setrvali v jedné poloze. Takový otek obyčejně do rána zmizne.

Večerní otok však nemusí být vždy neškodný. Jak už bylo zmíněné, zadržování tekutiny ve večerních hodinách je typické pro srdeční selhání. Proto si musíme všímattaké dalších symptomů a popsat je lékaři.

Podezřelý otok:

  • je bolestivý,
  • nezmizí ani po delším oddychu,
  • přidává se mravenčení,
  • změní barvu pokožky.

Pokud kromě otoku pociťujete bolest na hrudníku, je vám na odpadnutí, máte problémy s dýcháním a dokonce vykašláváte krev, bezodkladně vyhledejte lékařskou pomoc!

Otoky ze špatné životosprávy

Ne všechny otoky musí představovat okamžitou hrozbu pro naše zdraví. Běžným důvodem zadržování tekutin je například nadváha/obezita, nedostatek fyzického pohybu, resp. nošení příliš úzkých kalhot.

Otoky jsou časté také u lidí, kteří jedí moc soli vzhledem k tomu, že sodík zadržuje vodu v těle. Problémem však není pouze dochucování. Mnoho sodíku najdeme v jídlech rychlého občerstvení, či v polotovarech.

Křečové žíly, úrazy, teplé počasí

Edémy se ve všeobecnosti zhoršují během léta, kdy těžké nohy potrápí i lidi, kteří to obyčejně vůbec nezažívají. Venkovní teplo prohřívá organizmus, na což reagují žíly roztahováním, aby se tělo ochladilo.

Otoky se přirozeně objevují taképři úrazu, například zlomenině, natažení svalů a vazů, či vyvrtnutí kotníku. Pokud otok nezmizí, ale dokonce se zvětšuje a máte bolesti, vyšetření se zřejmě nevyhnete.

Lidi s křečovými žílami (varixami), resp. chronickou žilní nedostatečností, taktéž trápí otoky na dolních končetinách. Stav křečových žil se zhoršuje při nadváze, v těhotenství, či při sedavém způsobu života.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Které léky způsobují otoky:

  • metforminy – na cukrovku,
  • ve kterých se nachází látka nifedipin,
  • na vysoký krevný tlak,
  • hormonální antikoncepce (pokud je nevhodně vybraná),
  • některé typy antidepresiv,
  • léky proti bolesti – například ibuprofen, aspirin (volně prodejné léky).

Proč mají těhotné ženy oteklé nohy?

Zadržování vody je typické pro poslední trimestr, což se ještě zhoršuje přidlouhémsezenínebostání, resp. v letních měsících. Celkově je to způsobené vícerými hormonálními změnami.

Dalším faktorem je zvětšující se dítě, které tlačí na žíly v nohách, což snižuje cirkulaci tekutin. Takové otoky v drtivé většině případů neohrožují ani maminku, ani její děťátko.

Kdy by měla těhotná žena otok řešit?

Zpozornět byste měli především tehdy, pokud vám neopuchají pouze nohy, ale také ruce, či tvář. V takovém případě se může jednat o preeklampsii, což je onemocnění cév placenty. Je to velmi nebezpečný stav vzhledem k tomu, že je blokovaný přísunkrve a kyslíkuplodu.

Preeklampsii doprovází také nevolnost, rozmazané vidění, závratě, či zvýšení krevního tlaku. Svého gynekologa byste měli o otocích informovat tehdy, když přijdou náhle, jsou výrazné nebo nezmizí z večera do rána.

Oteklé nohy po porodu

Porodem však problémy s otékáním noh končit nemusí – mnohé maminky pociťují dokonce ještě větší zadržování tekutin než před porodem. Důvodem je, že velké množství tekutin zůstává v těle i po porodu. Žena se této tekutiny zbavuje pocenímmočením, což trvá nanejvýš 1 – 2 dny.

Omezováním příjmu tekutin ohrožujete plod

Některé ženy si chtějí ulevit od otoků omezováním pití, což je však chyba, protože mohou uškodit plodu. Kromě toho je to zbytečný pokus vzhledem k tomu, že dehydratace vyvolá ještě větší zadržování vody v těle.

Pocit těžkých noh (ať už v těhotenství nebo po porodu), redukuje masáž, procvičování, vyložení noh na vyvýšené místo, či pravidelné odpočívání na posteli s nataženými nohami.

Zbavím se otoku doma (bez lékaře)?

Léčba oteklých noh bude záviset od pravé příčiny. Pokud za tím není žádné onemocnění, první radou je vyložení noh na vyvýšené místo – ideálně nad úroveň srdce. Pomoct mohou také volně prodejné gely s chladivým účinkem, na trhu jich je vícero. Otoky stahují také některé masti, jako kaštanová, octová, či kostivalová.

Jak jsme již zmínili, tím, že nebudete pít tekutiny, problém pouze zhoršujete. Pokud se chcete otoku zbavit, naopak dbejte na dostatečný příjem tekutin. Omezte však kávu a alkohol. Vyhnout byste se měli také přesoleným jídlům, či fast foodům. Mnohé polotovary, jako bramborové lupínky, či slané oříšky, trvání otoku pouze prodlouží.

Na těžké nohy zabírá také přikládání chladivého váčku, či sprchování noh studenou vodou. Z přírodních zdrojů můžete vyzkoušet chladivé zábaly – například z vyluhované petrželové natě nebo pampelišky, či lopuchových kořenů.

Horké koupele vám přiotoku nepomůžou, spíše uškodí!

Zdroj foto: AdobeStock.com

Cviky na oteklé nohy

Čím „těžší“ nohy máme, tím méně se nám chce hýbat. Pohyb je však jednou z nejlepších cest, jak vzniknuté otoky zmírnit nebo jim v budoucnosti předcházet.

Odborníci doporučují chůzi, plávání, či ježdění na kole. Účinné jsou aj víceré cviky, které jsou také jednoduché, že je zvládnete také během pracovní doby.

1. cvik: Natáhněte nohy a špičky tahejte od sebe. Vydržte několik sekund. Potom zase tahejte špičky k sobě.

2. cvik: Kotníky si rozhýbete tak, že nimi budete 30 sekund kroužit nejdříve do jedné strany, potom do druhé.

3. cvik: Krevní oběh můžete podpořit, i když stojíte. Postavte se na špičky a projděte se několik metrů. Potom váhu přeneste na venkovní stranu chodidel a projděte se nazpět.

4. cvik: Položte chodidlo na speciální míček. Pomalu míčkem hýbejte dopředudozadu. Mírná, ale snesitelná bolest je při této masáži v pořádku.

Cvičením a stravou proti otokům

  • Pokud v zaměstnání dlouho sedíte nebo stojíte, zmeňte polohu noh alespoň jednou za hodinu. Dělejte si přestávky, projděte se. To stejné platí u dlouhého cestování v letadle nebo autě.
  • Do svého života zařaďte nějakou formu pohybu, kterou si zároveň udržíte tělo v kondici.
  • Zvažujte, co si oblékáte a obouváte. Upředňostňujte volné kalhoty a boty. Na vysoké podpatky raději zapomeňte.
  • U křečových žil (nebo chronické žilní nedostatečnosti) používejte kvalitní kompresní punčocháče.
  • Snížení hmotnosti je jeden z nejlepších způsobů,jako se zbavit těžkých noh.
  • Každý den dbejte na vyváženou stravu. Potřebujete hlavně bílkoviny, vlákninuvitamíny. Naopak, méně soli (ženy nejvíce 8 gramů, muži 10 gramů).
  • Doplňte si v těle magnézium. Těhotné ženy by však měly jeho užívání nejprve prokonzultovat s lékařem.

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/whats-causing-those-swollen-feet

https://www.nhs.uk/conditions/oedema/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322504.php

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/deep-vein-thrombosis/symptoms-causes/syc-20352557

https://www.heart.org/en/health-topics/cardiomyopathy/symptoms-and-diagnosis-of-cardiomyopathy

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/symptoms-causes/syc-20366493

https://www.medicinenet.com/leg_swelling/symptoms.htm

https://medlineplus.gov/ency/article/003104.htm

https://www.nhs.uk/conditions/oedema/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/159111.php

https://www.webmd.com/heart-disease/heart-failure/edema-overview#1

https://www.healthline.com/health/peripheral-edema

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/

https://www.aafp.org/afp/2013/0715/p102.html

Napsat komentář