Štěnice: Nepomohla past ani ocet? Zavolejte deratizéra

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Štěnice patří k nejnepříjemnějším parazitům.

„Drzý jako štěnice“ nevzniklo jen tak náhodou.

Hubení štěnic je mimořádně náročné.

I proto bychom měli spíše přemýšlet, jak je „nevpustit“ do našeho obydlí.

Jak se zbavíte štěnic?
Proč nemají rády světlo?
Kdy musíte zavolat deratizéra?
Jak velké jsou štěnice?

Štěnice patří mezi ploštice. Mají oranžovo-hnědou barvu a jsou velké zhruba 59 milimetrů. Živí se lidskou krví, ale jsou odolné, dokážou bez ní přežít i 6 měsíců.

Pak se probudí a dál škodí. Pokud mají pravidelnou potravu, velmi rychle se šíří a útočí ještě zákeřněji.

Kde se nachází štěnice?

Štěnice přežívají na tmavých místech, nejradši mají staré budovy. Velmi často se vyskytují ve sklepech nebo ve velkých skladech, kde není dobrá hygiena. V bytě si vybírají hlavně pohovky, postele a jakékoliv textilie. Mohou zalézt i do starých knih nebo elektrických zásuvek.

Štěnicím vyhovuje prostředí staršího dřevěného nábytku, najdete je také v rozích podlahy. Přesouvají se rychle – skákáním, podobně jako blechy. Pokud mají štěnice vaši sousedé, mohou přelézt až k vám.

Ve venkovním prostředí přežívají hlavně na místech, kde se zdržují ptáci. Skrývají se v hnízdech, kurnících a voliérách.

ploštice-a-svetlo
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Štěnice z dovolené? Prověřte si hotel předem!

Lidé si štěnice nejčastěji přivezou z dovolených. Tento parazit se dobře daří v malých prostorech, kde se střídá mnoho lidí. Sledujte na internetu hodnocení ubytovacích zařízení, protože cestovatelé na tyto nechtěné „dárky“ často upozorňují.

Zkontrolovat to můžete i přes online registr hotelů, kde je zaznamenán výskyt štěnic.

Štěnice přežívají hlavně v matracích, ale během letištních přesunů mohou přeskočit i na vaše zavazadla. V hotelu si zavazadla nikdy nenechávejte na koberci, aby na ně štěnice nepřeskočily nebo tam neuložily vajíčka. Zavazadla ukládejte na police nebo stojany.

Oblečení raději zavěšujte na ramínka, nedávejte ho na postel. Pokud si vezete vlastní polštář, po návratu ho ihned vyperte na vysokou teplotu. Dobrá rada je uložit kufr do koupelny, pokud je to možné, protože štěnice nemají rády vlhké prostředí – nikdy si ho nevyberou.

Po návratu domů si všechny věci ihned vyperte! Kufr nebo batoh důkladně vyčistěte!

Štěnice a světlo

Největším postrachem štěnic je světlo. I proto je během dne nevidíte, jsou jakýmsi neviditelným nepřítelem. Ožívají až v noci, když je všude tma. Tehdy se přisají a sají krev, ale jakmile rozsvítíte, rozběhnou se do tmavých koutů.

Nejprve zkontrolujte matrace. Vyndejte je z postele a podívejte se, zda na vnitřní straně nejsou průhledná vajíčka a drobné černé tečky.

Druhý způsob – zhasněte večer světlo a po 5 minutách si posviťte na matraci, odkud štěnice vylézají.

ploštice-deratizácia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak vypadají štípance od štěnic?

Tyto štípance poznáte velice snadno. Objevují se až ráno, protože štěnice útočí v noci. Štípance vypadají jako velké červené skvrny, které velmi svědí. Vždy jich máte několik vedle sebe, podle toho, kudy po vás štěnice lezla.

Některým lidem mohou štípance otéct nebo se výrazně zvětšit a podrážděná bývá i kůže kolem pupínků. V ojedinělých případech se může objevit horečka.

Štěnice útočí na místech, která nejsou zakryta peřinou.

Kdy zmizí štípance od štěnic? Dají se léčit?

Štípance od štěnic zůstávají na kůži 13 týdny. Pokud se stav zhorší, například kvůli škrábání nebo pokud kůži nijak neošetřujete, mohou stopy zůstat i déle.

Pupínky je třeba nejprve dezinfikovat. Poté je natírejte antihistaminickými přípravky. Ty pomáhají zmírnit svědění a urychlit hojení kůže.

Pomáhá také:

  • mentolový krém,
  • tea tree olej,
  • přikládání studených obkladů.

Vajíčka štěnic

Jedna samička dokáže denně naklást 5 vajíček. Ukládá je do tmavých a těžko přístupných míst, nejčastěji pod matraci, do záhybů pohovek a křesel, nebo do koutů pokojů s koberci.

Vajíčka jsou průhledná a lepkavá na dotek. Pokud hledáte štěnice, zaměřte se na takové shluky vajíček. Musí být zlikvidována stejně jako samotné štěnice.

Zápach štěnic

Ložiska štěnic poznáte také podle intenzivního zápachu. Když se parazité shromažďují na nějakém místě nebo tam ukládají vajíčka, brzy se začne šířit pronikavá, nasládlá a velmi nepříjemná vůně.

Někdy je také cítit zápach podobný plísním. Tento charakteristický pach může být dobrým identifikačním znakem při vstupu do hotelového pokoje. Pokud ucítíte silný zápach, požádejte hotelový personál o kontrolu prostoru.

Domeček na štěnice

Než začnete s likvidací štěnic, je důležité potvrdit, že je skutečně máte. Bez vizuálního potvrzení by se mohlo jednat i o jiné parazity.

Pořiďte si speciální domeček na štěnice, který vytváří teplo. To přitahuje štěnice, které se následně přilepí na lepkavou podložku domečku, a vy získáte jistotu, že jsou přítomné.

Podobně funguje feromonová past, která láká štěnice specifickým pachem.

Lepidlo na štěnice

Pokud nezareagujete včas, štěnice se mohou rozšířit po celém bytě. Vajíčka se objeví na tolika místech, že ani opakovaná deratizace nemusí pomoci. Pořiďte si lepidlo na štěnice, což je lepkavá vrstva na plastovém pásku.

Lepidlo funguje podobně jako past na drobné mušky, která se pokládá ke květinám. Lepivý pásek položte k posteli, a štěnice na něj samy přilezou a zůstanou uvězněné.

Sprej na štěnice

K likvidaci štěnic se používají speciální spreje, které můžete využít i jako prevenci, například aby se k vám nerozšířily od sousedů. Je však třeba dávat pozor, protože tyto přípravky obvykle nesmí přijít do kontaktu s textiliemi.

Rovněž je nesmíte nanášet na horní část matrace, abyste nevdechovali výpary. Pokud postříkáte nějakou plochu, budete ji muset následně umýt, abyste předešli alergii na použité chemikálie.

Štěnice a ocet

Domácí tipem je směs octa s vodou. Touto směsí můžete dezinfikovat všechna podezřelá místa. Sledujte drobné červeno-hnědé stopy a na těchto místech aplikujte octový postřik. Tento trik funguje pouze v začátcích, když paraziti nejsou ještě příliš rozšíření a zdržují se jen na menším místě.

Pokud se štěnice objeví ve skříni, vytřeste všechno oblečení nad vanou, vyperte ho na více než 50 stupňů a poté otřete poličky octovou vodou.

Štěnice a deratizace

Boj se štěnicemi je pro člověka psychicky náročný. I když podniknete všechny kroky, každé ráno se objevují nové štípance. Někteří lidé dokonce začnou spát s rozsvíceným světlem, aby se štěnice opět neobjevily.

V takovém případě si raději zavolejte deratizéra. Ten několikrát postříká problematickou místnost nebo celý byt. Vzhledem k tomu, že vajíčka dokážou přežít i tento zásah, musíte někdy postřiky opakovat.

V krajním případě se stává, že parazity nevymýtí ani deratizér. Člověk pak musí vyměnit veškerý napadený nábytek. Ten je třeba vyhodit najednou, nikoli po kouskách, jinak nemusíte dosáhnout požadovaného výsledku.

Zdroje:

  1. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation#1
  2. https://www.express.co.uk/life-style/health/1165644/bed-bug-bites-on-bed-how-to-get-rid-uk-treatment
  3. https://www.healthline.com/health/bed-bug-bites
  4. https://www.pestworld.org/pest-guide/bed-bugs/bed-bugs/
  5. https://stopplostice.sk/o-plosticiach/
  6. https://sk.wikipedia.org/wiki/Ploštica_posteľná

Napsat komentář