Proč je dnes tak potřebná psychická odolnost? 6 jednoduchých návyků, díky kterým budete silnější a odolnější

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Keď povieme zdravie, automaticky uvažujeme o zdraví fyzickom. Ovšem neméně důležitá je naše psychická odolnost – tedy všeobecné psychické zdraví. Příliš mnoho stresu, neventilovaná negativní energie a napětí se odrazí na krevním tlaku, trávení i kvalitě spánku, který ovlivňuje prakticky všechny systémy našeho těla. Z každé strany posloucháme špatné zprávy. Nejistota, stres v práci a napětí ve vztazích nároky na psychiku pouze zvyšují. Můžete něco změnit tak, abyste byli psychicky silnější a odolnější?

Všímáte si momentů, které vás nejvíc psychicky oslabují?
Zažíváte pocit méněcennosti nebo nedostatečnosti?
Stává se vám, že nejaká situace „zabije“ celé dny?
Jaké zvyky byste si měli osvojit, abyste byli odolnější vůči stresu, depresi a úzkosti?

Fyzické kondici věnujeme mnoho pozornosti – všude slyšíme a čteme, jak bychom se měli stravovat, jak zhubnout, a proč bychom měli každý den cvičit. A také se staráme o to, jak vypadáme. Samozřejmě je k tomu dobrý důvod – dobré fyzické zdraví znamená nižší riziko chronických stavů, ke kterým patří srdeční onemocnění nebo cukrovka. Na druhou stranu duševní zdraví často zanedbáváme. Přitom psychická odolnost, která vám umožní zvládnout výzvy každodenního života, je v dnešní době mimořádně důležitá.

Proč potřebujete být psychicky silní

Běžnou, ale velmi zjednodušenou a nebezpečně mylnou představou je, že pokud nemáte diagnostikovanou žádnou poruchu duševního zdraví, tak jste v pořádku. Každý z nás má právo na různé emoce a jsou momenty, kdy se s nimi nedokážeme vyrovnat.

Prožíváme období stresu, nepohodlí, smutku nebo úzkosti, i když nemáme žádné psychické onemocnění. To nás také oslabuje. Duševní zdraví si totiž, podobně jako fyzické, vyžaduje neustálý proces udržování a podpory.

Náročné časy jako test duševní zdatnosti

Dnes už není překvapením, že náročné nebo stresující období působí na lidskou psychiku a též fyzický stav. Dokonce můžeme říct, že fungují jako nechtěný test duševní zdatnosti. Pokud nastane situace, která nás psychicky/emocionálně zatíží, může nás ochromit na pár dní, ale i na celé měsíce. Záleží na tom, jak jsme psychicky odolní – jak rychle se dokážeme se situací vyrovnat. Schopnost rychle se zotavit si vyžaduje značnou duševní sílu.

Jaké výhody získáte, když získáte psychickou kondičku?

Stručně a jasně – dokážete využít svoje mentální schopnosti v plné míře. Budete kreativnější, dokážete využít příležitosti ve svůj prospěch tak, jak budou přicházet, v klidu zvládnete stresové situace a smutné či traumatizující zážitky zpracujete s menší úzkostí.

Co tedy můžete udělat, abyste zvýšili svoji psychickou odolnost?

1. V jednu chvíli se soustřeďte jen na jednu věc

Multitaskingem se pyšní mnohé ženy. Sice je super zvládat najednou vícero povinností, příliš mnoho multitaskingu není zdravé. Naopak vás dostane do chaotického stavu, ve kterém v konečném důsledku neuděláte nic kvalitně.

Pokud nevíte, jak to změnit, zaměřte se na přítomnost. Každý den si dopřejte procházku a naplno vnímejte svoje okolí přesně teď a tady – počasí, rostliny, ptáci, zvuky, vůně i barvy.

Když trávíte čas s přáteli, opravdu poslouchejte co říkají. Odložte mobil nebo ho vypněte a zkuste zapomenout na seznamy úkolů v hlavě. Jen tak si dokáže váš mozek oddechnout a nabrat potřebnou sílu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

2. Vyhraďte si čas na pohyb

Ano, pravděpodobně už máte plné zuby neustálých řečí, jak je pohyb pro zdraví důležitý. Možná jste však nevěděli, co dokáže udělat s psychikou.

Fyzické a duševní zdraví jdou jako ruka v ruce a neměli bychom o nich uvažovat samostatně. Špatné duševní zdraví může vést k horšímu fyzickému zdraví a naopak.

Podobně jako léky během léčby duševních onemocnění, i pravidelné cvičení má schopnost zvýšit hladiny serotoninu, dopaminu a norepinefrinu v mozku. Pohyb normalizuje hladinu těchto neurotransmiterů, budete se cítit duševně zdraví. A nejen to.

I když se vám cvičit nechce, je dobré překonat se. Odměnou je skvělý pocit, který budete mít sami ze sebe. Kromě toho zkušenost, že dokážete věci zvládnout, i když o tom nejprve pochybujete, zvyšuje psychickou odolnost.

Další výhody pravidelného pohybu:

  • zlepšení nálady a energie,
  • snížení stresu,
  • hlubší relaxace,
  • zlepšení paměti a kognitivních funkcí,
  • zvýšená intuice, kreativita, asertivita a nadšení pro život.

Když se tato všechna pozitiva sloučí dohromady, výsledkem jsou pevnější sociální zdraví a vztahy, ale také vyšší sebevědomí a sebeúcta.

3. Dopřejte si denní přestávku na nácvik všímavosti

Každý z nás potřebuje čas, aby se mohl zbavit tlaků, které na nás útočili celý den. Když do rutiny přidáte krátký nácvik všímavosti, naučíte se lépe rozumět svému tělu i psychice. Stačí pár minut.

Jak na to?

Pohodlně se usaďte a zkontrolujte si tělo od hlavy k patě tím, že se budete zaměřovat myslí na jeho jednotlivé části. Zhodnoťte, jak se cítíte. Pokud nevíte, jak na to, pomožte si odborně připravenými aplikacemi.

Čeho tím docílíte?

týden krátkých každodenních tréningů meditace všímavosti vede k výraznému zlepšení pozornosti, energie a k významnému odbourání stresu. Tyto pozitivní změny jsou způsobené snížením hladiny kortizolu a zlepšením funkcí imunitního systému. Postupně se přidávají další benefity: lepší vizuálně-prostorové zpracování, pracovní paměť a výkonnost – rychlost reakcí a přemýšlení.

4. Vyhraďte si čas pro sebe

Vzpomeňte si, kdy jste naposledy strávili čas sami se sebou? Vyhraďte si alespoň hodinu denně na to, abyste se věnovali něčemu, co vás skutečně baví. Může to být cvičení, čtení, sledování oblíbené relace, hra na kytaře nebo relax ve vani při dobré hudbě… Jednoduše si udělejte rande sami se sebou a věnujte se tomu, co je jen a jen pro vás.

5. Stanovte si limity a držte se jich

Život v moderní společnosti je založený na úspěchu. Určitě to má svoje výhody, ale i nevýhody – a těch není málo. Čím dál častějším problémem je syndrom vyhoření, který vám hrozí, pokud se snažíte mít a zvládat všechno: uspokojivou kariéru, koníčky, ve kterých chcete dosáhnout úspěchu, čas pro přátele, fungující vztah.

Pamatujte na to, že někdy je v pořádku říct ne. Stanovte si hranice v profesionálním i v osobním životě, abyste se nepřetěžovali a všechno fungovalo v rovnováze.

Někdy je v pořádku říct ne. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

6. Nebojte se požádat o pomoc

Mnozí „hrdinové“ chtějí okolí ukázat, že si na všechno vystačí sami. Nesnažte se je napodobnit. Vyhledání pomoci, když ji potřebujete, je často prvním krokem k dosáhnutí a udržení psychického zdraví.

Pokud se cítíte nejistě, vždy se snažte najít podporu. Dohodněte si setkání s někým, kdo vám pomůže udělat si v sobě – ve svých myšlenkách a pocitech pořádek. Někdy postačí dobrá kamarádka, ale určite je lepším pomocníkem nestranná osoba – kvalifikovaný terapeut.

Podtrženo a sečteno:

Vybudování ochranné psychické odolnosti si vyžaduje čas a snahu. Investovat pár minut každý den pro lepšie nastavení, více energie a jasnější myšlení se určitě vyplatí. Nezapomínejte na to, že pro duševní zdraví je stejnou mírou potřebná relaxace než energičtější aktivity včetně cvičení.

Prožíváte stres, cítíte nekonečný hněv, podrážděnost, smutek či frustraci a nedokážete si pomoct? Vyhledejte odbornou pomoc, abyste se s těmito pocity vyrovnali a nepřenášeli je dále do života.

Odbornou kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psycholožka (znalkyně v oboru psychologie, odvětví klinická psychologie dětí, klinická psychologie dospělých, psychologie sexuality).

 

Zdroje: advice.theshineapp.com, orhp.com, positivepsychology.com