(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Vedle hlavního hormonu v ženském těle – estrogenu – je mimořádně důležitý také další hormon – progesteron.
Zřejmě jste o něm slyšeli v souvislosti s menstruací, těhotenstvím nebo klimaktériem.
Hladina progesteronu se během života mění, dokonce se mění v jednom týdnu nebo měsíci. Proč je tomu tak?
Co je to progesteron?
Jak se projevuje nedostatek a nadbytek progesteronu?
Jak spolu souvisí progesteron a menstruace?
Které potraviny zvyšují hladinu progesteronu?
Co je progesteron?
Je to ženský hormon ze skupiny steroidních hormonů – gestagenů. Reprodukční systém vylučuje progesteron ve druhé polovině menstruačního cyklu, ale jeho hladina stoupá i na začátku těhotenství.
Progesteron má vícero funkcí, přičemž mnohé spolu souvisí. Nejdůležitější úlohou však zůstává péče o výstelku dělohy. Progesteron takto připravuje tělo na těhotenství.
Kromě toho je nevyhnutelný pro pravidelný menstruační cyklus a vývoj prsou, také podporuje sexuální touhu.
Progesteron na udržení těhotenství
V plodných dnech, což je obyčejně uprostřed menstruačního cyklu, ženské tělo tvoří víc progesteronu. Díky tomu tloustne výstelka dělohy, což je nevyhnutelné na uhnízdění oplodněného vajíčka.
Po ovulaci hladina progesteronu nadále stoupá a to kvůli vyživování vajíčka. Proto pokud máte v těchto důležitých dnech nízkou hladinu progesteronu, nemusíte otěhotnět, přestože k oplodnění vajíčka došlo. Jak tomu rozumět?
Oplodněné vajíčko se totiž nedokáže zachytit v nedostatečně tlusté výstelce. Tehdy tvorba progesteronu (i estrogenu) opět klesá, až výstelka během menstruace odejde z těla.
Na druhé straně, pokud otěhotníte, progesteron se tvoří přímo v placentě, přičemž jeho hladiny jsou zvýšené během celého těhotenství.
Progesteron podporuje růst mléčných žláz v prsu.
Nedostatek progesteronu
Hladina progesteronu se mění s věkem, ale také během jednotlivých fází menstruačního cyklu – jiná bude v těhotenství, jiná v klimakteriu. Zda máte dostatek nebo nedostatek progesteronu, ukáže krevní test.
Nízká hladina progesteronu je strašákem pro mnohé ženy ve středním věku. Proto pokud míváte nepravidelnou menstruaci nebo pociťujete celkovou únavu (bez příčiny), nechejte si udělat krevní test.
Navíc se progesteron a estrogen vzájemně doplňují a ovlivňují. Takže pokud máte málo progesteronu, dominuje estrogen, a naopak.
Příznaky nedostatku progesteronu mimo těhotenství:
- neočekávané změny menstruačního cyklu,
- změny nálad,
- návaly horka,
- deprese a úzkost,
- bolesti hlavy,
- neplodnost,
- zpomalený metabolismus,
- přibírání.
Příznaky nedostatku progesteronu během těhotenství:
- špinění,
- bolesti břicha,
- opakovaně nízká hladina cukru v krvi,
- velmi citlivá prsa,
- neustála únava,
- suchá pochva.
Nízká hladina progesteronu: Příčiny
Nízká hladina progesteronu někdy souvisí s potratem, problematickými vaječníky, nebo „rozházenou“ menstruaci. Nejčastější příčinou je však klimakterium, což je přirozený jev.
Musíme si uvědomit, že funkce progesteronu souvisí hlavně s menstruačním cyklem a těhotenstvím. Proto je úplně normální, pokud progesteron v „přechodu“ klesá.
Nedostatek progesteronu: Léčba
Na trhu dnes máme hormonální produkty, které ovlivňují dělohu stejným způsobem, jako přírodní progesteron. Syntetické verze progesteronu (progestiny) existují od 50. let 20. století.
V současnosti je na světě i kapslový přírodní progesteron. Jak už z názvu vyplývá, tento přírodní progesteron je z rostlinných zdrojů. V léčbě se nejčastěji používají kombinované tabletky, které obsahují estrogen i progestin.
Mluvíme o hormonální substituční léčbě, teda doplnění toho, co si tělo samo nedokáže aktuálně vytvořit. Progestiny se podávají také injekčně, nachází se také ve nitroděložním tělísku Mirena.
Další pomůckou je přírodní progesteronový krém.
Kdy už musíte nedostatek progesteronu řešit?
Především v plodném věku si chceme udržet hormonální rovnováhu a dobrý menstruační cyklus. A estrogen bez progesteronu znamená, že už je tu vážné riziko vzniku rakoviny výstelky dělohy.
Pokud máte nepravidelnou menstruaci – vynecháváte kvůli syndromu polycystických vaječníků, nadváze, podváze, či jiné poruše, lékař vám na regulaci cyklu pravděpodobně doporučí antikoncepční tabletky.
Jak přinutit tělo, aby vyrábělo víc progesteronu?
Vzhledem k tomu, že progesteron je hormon, neexistuje žádná potravina, která by ho obsahovala. To však neznamená, že stravou nemůžete pomoct tělu, aby zvýšilo produkci progesteronu. Podívejme se spolu na to, které potraviny fungují nejlépe.
Vláknina
Vláknina mírně snižuje hladinu estrogenu a tak se může progesteron jednodušeji „prosadit“. Čím déle potravina prochází trávicím systémem, tím více estrogenu vstřebáme.
Vláknina zlepšuje trávení a vyprazdňování, takže je méně času na absorpci estrogenu. Nejvíc vlákniny (kromě zeleniny a ovoce) obsahuje oves, lněné semínko a quinoa.
Zinek
Zinek je při tvorbě progesteronu nevyhnutelný, podílí se také vyvolání ovulace. Potraviny s vysokým obsahem zinku:
- chudé hovězí maso,
- mořské plody,
- semena dýně,
- ořechy.
Vitamín B6
Vitamín B6 patří k vitamínům, které vám lékař doporučí, pokud chcete otěhotnět. Je to hlavně kvůli podpoře tvorby progesteronu. Vitamín B6 obsahují:
- slunečnicová semínka,
- ryby,
- krocaní maso,
- sušené ovoce (vybírejte si nesladěné).
Hořčík
Hořčík hraje významnou úlohu v regulaci hormonů. Patří mezi živiny, které zvyšují hladinu progesteronu. Potraviny s vysokým obsahem hořčíku:
- špenát,
- ryby,
- tmavá čokoláda,
- celozrnné potraviny,
- ořechy a semena.
Vitamín C
Výzkumy potvrdili, že ženy, které užívají vitamín C, mají významně vyšší hladinu progesteronu. Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C:
- žlutá paprika,
- pomeranče,
- brokolice,
- kiwi,
- kapusta.
L-arginin
Aminokyselina L-arginin se nachází v těch potravinách, které mají hodně bílkovin. L-arginin je důležitý při výrobě kyseliny dusičné, která podporuje krevní oběh, fungování vaječníků, ale také tvorbu progesteronu. Potraviny s vysokým obsahem L-argininu:
- čočka,
- dýňová semínka,
- losos,
- kuřecí maso,
- chudé vepřové a hovězí maso.
Nadbytek progesteronu
Nedostatek progesteronu je jedna strana mince, ale co když se kyvadlo hormonální nerovnováhy vychýlí opačným směrem? Příznaky příliš velkého množství progesteronu jsou:
- menší změny hmotnosti (přibírání, ale také hubnutí),
- mírná únava,
- zadržování vody,
- pokles libida,
- nadýmání,
- ranní malátnost,
- úzkost a napětí,
- bolest v nohách.
Vysoká hladina progesteronu je částečně zodpovědná také za předmenstruační syndrom.
Nadbytek progesteronu: Léčba
Nejběžnější příčinou vysoké hladiny progesteronu je přehnané užívání výživových doplňků. Léčba je tedy obyčejně jednoduchá – stačí, když omezíme tyto doplňky.
Při podezření na nedostatek nebo nadbytek progesteronu, nezkoušejte volně prodejné produkty, ani rady z „gůglu“! Raději se poraďte s gynekologem nebo endokrinologem.
Další jednoduché kroky, kterými snížíte hladinu progesteronu:
- vyhýbejte se kofeinu,
- méně cvičte,
- omezte stres nebo se ho naučte lépe zvládat,
- vylučte cukr a rafinované sacharidy.
Co je ještě potřeba vědět o progesteronu?
- Slovem „progestogen“ může být označený jakýkoliv produkt, který má podobné účinky na dělohu, jako progesteron.
- Progestiny jsou syntetické verze progesteronu.
- Progestogeny jsou součástí kombinované hormonální léčby (s estrogenem). Mají zabránit hromadění endometria, protože by to mohlo vést k rakovině. Používají se i jako diagnostická pomůcka – na stanovení tvorby estrogenu.
- Po menopauze už ženské tělo neprodukuje progesteron.
- Pokud nemůžete užívat léky, kde je použitá kombinace progesteron a estrogen, dobrou volbou jsou antikoncepční prostředky, obsahující pouze gestagen. Jsou vhodné pro starší ženy a ženy po porodu.
Zdroje:
https://www.healthywomen.org/your-health/progesterone
https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/progesterone
https://www.vergowoman.com/balancing-progesterone/
https://www.bodylogicmd.com/hormones-for-women/progesterone/
https://www.mariongluckclinic.com/blog/six-nutrients-boost-progesterone.html
https://www.healthywomen.org/your-health/low-progesterone-symptoms