Ranní vstávání: Kdo by ho měl rád? Jak zvládnout těžké ranní vstávání?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Začátek nového školního roku znamená pro mnohé rodiče i přípravu na tradiční ranní boj.

Školou povinné děti si během prázdnin totiž zvyknou na volnější režim, a tak jim brzké ranní vstávání dělá velké problémy.

K staronovému harmonogramu a „obyčejnému“ týdnu se naše děti vrací pouze pomalu a velmi neochotně.

Hledáte tipy na ranní vstávání?

Proč děti tak těžce vstávají?

Kdy ráno vstávat, aby dítě bez problémů stíhalo školu?

Jak si zvyknout na brzké ranní vstávání?

Brzké ranní vstávání – jak si s ním poradit?

Při ranním vstávaní bychom měli poslouchat svůj přirozený biorytmus, protože tělo nejlépe ví, kdy je oddychnuté a připravené na nový den. Ale kvůli pracovním nebo školním povinnostem musíme často vstávat podstatně dřív, než nám to vyhovuje.

Ze zdravotního hlediska jsou však nejhorší velké výkyvy. Mozek si tehdy nedokáže navyknout na pravidelný režim, takže se budeme cítit neustále unavení.

U dětí je velmi důležité, aby dodržovali určitou pravidelnost. Například i v tom, že přestože přes prázdniny spávají déle, měli by se alespoň budit ve stejném čase. Právě to jim zjednoduší přechod na nový režim.

Děti mohou klidně spávat i do 10-té, ale potom je normálně vzbuďte. Neměli by vyspávat do oběda. Rozhodně jim to nedovolte poslední 2 týdny před začátkem školního roku!

Ranní vstávání u školáků

Především v prvních dnech nového školního roku budete muset u dětí myslet na větší časovou rezervu, protože probouzení bude trvat o trochu déle. Nekřičte na děti, nedostávejte je do časové tísně. Místo toho vymyslete rituál, který je uklidní a zpříjemní jim odchod do školy.

Náladu jim zlepšíte těmito způsoby:

  • pusťte jim oblíbenou písničku,
  • připravte jim oblíbený nápoj,
  • řekněte jim vtip – nejlépe o spánku, či vstávání,
  • vyjmenujte jim, na co se mohou v ten den těšit.

Těžké ranní vstávání

Ranní vstávání nám komplikuje i zdlouhavé usínání, či celkově špatný spánek. V těchto případech můžete setrvat v posteli i 10 hodin, a napříč tomu budete vstávat pouze velmi neochotně. Pokud máte vy nebo vaše děti velké těžkosti s ranním vstáváním, zkuste něco změnit:

  • večer nejezte těžká jídla,
  • chodívejte spát v přibližně stejném čase,
  • půl hodinu před spaním nepoužívejte žádnou elektroniku,
  • během víkendů příliš neměňte zaužívaný režim,
  • zkontrolujte kvalitu matrace – měkkou, resp. uprostřed proleženou matraci vyhoďte,
  • nepoužívejte prostěradlo a povlečení z umělých materiálů, pod kterými je horko,
  • pokud je to možné, přemístěte postel – často to má okamžitý efekt.
obrazky ranne vstavanie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Problémy s usínáním

Podívejte se na kořen věci, proč usínáte vy nebo vaše děti tak ztěžka? Jestliže sebou v posteli hodinu, nebo dokonce ještě déle, pouze přehazujete, tak ani noční oddych nebude tak kvalitní. Odstraňte tento problém, a potom budete ráno vstávat podstatně jednodušeji.

Kdy ráno vstávat?

Budíček by měl zazvonit nejméně 45 minut před odchodem. Tak získáte čas na klidnou přípravu; vyhněte se zbytečnému stresu. O něco složitější je otázka, kolik hodin bychom měli spát.

Všechno je individuální. Pozorně sledujte, co vám i dětem nejvíc vyhovuje, protože i „přespanost“ může narušovat vstávání.

Odborníci doporučují alespoň 8 hodin odpočinku, ale některým lidem více vyhovuje 7 hodin. I některé dětí jsou rozladěné, pokud je nutíme spát příliš dlouho, protože se potom cítí unavenější.

Budíte se velmi brzy a už nemůžete usnout?

Velmi nepříjemné je i náhle procitnutí před budíčkem, které nás obírá o poslední minuty/hodiny klidného spánku. U dětí to vyřešíme tak, že jim z pokoje odstraníme hodiny, aby je nemohly kontrolovat. Pokud děti nevědí, jaký je čas, tak si ještě lehnou a usnou.

U dospělých hledejme za zbytečně brzkým vstáváním i nutkání na malou potřebu. Proto před spaním omezte příjem tekutin, abyste se nebudili kvůli močení.

Spoustu lidí ruší například i ruch z ulice, resp. hluk, který vytváří sousedi. S ulicí se asi nedohodneme na klidnějším režimu, ale se sousedy si můžeme slušně promluvit.

ťažké ranné vstávanie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tipy na ranní vstávání u dětí

  1. Nepoužívejte opakované buzení – místo toho vyberte delší melodii.
  2. Děti nebuďte vy samy – nastavte jim budík. Děti vědí, že vy je raději budíte o něco dříve, ale „stroj“ budou brát vážněji.
  3. Nebuďte děti šokem – nekřičte „vstávat“, nezapínejte jim světlo, neroztahujte závěsy.
  4. Veďte děti k tomu, aby si ráno umyly tvář studenou vodou, to je dostatečně probere.
  5. Nechejte na dětech část přípravy snídaně nebo svačiny. Takto se dříve vzbudí, nastartují svoji mysl.
  6. Krátce před večerkou by děti měly dělat pouze rutinní činnosti (jako hygiena), aby se mozek velmi nerozrušil. Nové vjemy velmi ztěžují usínání.
  7. Děti by neměly sportovat/běhat krátce před spánkem. Nabuzený organizmus se musí nejprve uklidnit/zpomalit.
  8. Čtěte dětem pohádky. Kdysi to byl zaručený způsob, jak dítě uspat. Většinou to zabírá i na děti 21. století.

Brzké ranní vstávání miminka

U kojenců je brzké ranní vstávání poměrně běžným problémem. Pokud dáváte miminko do postýlky příliš brzy, nebo přes den hodně spí, případně má nad ránem hlad kvůli brzkému večernímu kojení, nevyspí se uspokojivě.

Snažte se nastavit harmonogram tak, aby se s děťátkem nebudila celá rodina. Pro človíčka v tomto věku je přirozené, že se budí mezi šestou sedmou hodinou, určitě ne dříve.

Pokud tedy chcete dopřát jemu i rodině delší spánek, posuňte večerní usínání. Není pravdou, že miminko musí jít do postýlky se „slepicemi“. Samozřejmě by nemělo ani ponocovat.

Zdravotní výhody brzkého vstávání

Někteří lidé záměrně vstávají brzy, protože už zjistili, jaké to má zdravotní výhody. Brzkým vstáváním získali víc času na péči o svoje tělo, napravili se u nich i některé neduhy.

Vyzkoušejte to i vy. Vyhraďte si pár minut na krátkou rozcvičku, cvičte i s dětmi. Nemusí to být nic náročného, stačí několik úkonů, kterými si protáhnete svalyprokrvíte tělo.

Z ranního cvičení si udělejte rituál. Pokud to chcete dotáhnout k dokonalosti, po cvičení si naordinujte otužování ve sprše. Věřte, že i vaše děti to nakonec chytí.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co přináší ranní rozcvička, resp. ranní otužování:

  • posilňuje psychiku – nebudete tak podléhat černým náladám, smutku, depresím,
  • zlepšuje se činnost kardiovaskulárního systému – prevence infarktu, mozkové příhody,
  • mozek je od brzkého rána ve formě – dětem se zlepší paměť,
  • podpoříte zdravý metabolismus – zbavíte se zácpy i nadbytečných kilogramů.

Zdroje:

Napsat komentář