Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Lidstvo už celá staletí touží po léku, který by zastavil stárnutí.
Chtěli bychom nejen žít déle, ale také vypadat mladě.
Jedním z prvních viditelných projevů stárnutí jsou šediny.
Jakmile se objeví, snažíme se je překrýt barvou, aby nám nepřipomínaly přibývající roky.
Proč vlasy šediví?
Lze tomu předejít?
Jak oddálit šediny?
Jak vznikají šediny?
Základní barva lidského vlasu je ve skutečnosti bílá. Ve vlasových koříncích se však nachází pigment melaninem, který určuje výsledný odstín. Pokud máte v těle více melaninu, vaše vlasy budou tmavé – sytě hnědé nebo černé. Pokud ho máte méně, patříte mezi blondýny.
S přibývajícím věkem hladina melaninu klesá a vlasy začínají šedivět. Vlas je šedý už při svém vyrůstání – není pravda, že by se barva změnila u již narostlého vlasu.
Abychom byli zcela přesní – to, co vnímáme jako šedou barvu, je ve skutečnosti směs několika odstínů, které našemu oku splývají do šedé, bílé nebo stříbrné.
Šediny u dětí a mladých lidí
Nižší tvorba melaninu zpravidla nastává až po padesátce, ale šedé vlasy se mohou objevit i u mladých lidí nebo dokonce malých dětí. V takovém případě mluvíme o předčasném šedivění, které může být důsledkem zdravotních problémů nebo nedostatku vitamínů.
Proč máme předčasné šediny?
- Nedostatek vitamínu B12 – pokud vám dlouhodobě chybí vitamín B12, může se to projevit sníženou tvorbou melaninu. Pokud se vám B12 špatně vstřebává, poraďte se s lékařem.
- Nedostatek vitamínu D3 – vzniká při nedostatku slunce. Snížená tvorba vitamínu D3 ovlivňuje také hladinu testosteronu, což může vést k předčasnému šedivění nebo vypadávání vlasů.
- Chudokrevnost – způsobená nedostatkem železa. Kdo má málo železa, ztrácí pigment obecně – což se projeví i na vlasech.
- Srdečně-cévní onemocnění – nejsou přímou příčinou šedin, ale v kombinaci s jinými faktory mohou ovlivnit tvorbu melaninu.
- Poruchy štítné žlázy – hormonální změny snižují pigmentaci. Pokud máte neléčenou poruchu štítné žlázy, poznáte to na kvalitě vlasů i jejich zabarvení.
- Vitiligo – ztráta pigmentu v pokožce se časem projeví i na vlasech. Lidé s vitiligem mají vyšší riziko předčasného šedivění.
- Klimakterium – pro ženy je to náročné období plné hormonálních změn, které často zpomalí tvorbu melaninu a „nastartují“ šedivění.
Největší roli hraje genetika
Vědci potvrzují, že hlavní roli při šedivění vlasů hraje genetika. Pokud měl jeden z rodičů nebo prarodičů předčasně bílé vlasy, je velmi pravděpodobné, že to potká i vás.
Toto pravidlo platí napříč pohlavími – pokud měl šediny brzy otec, může je mít brzy i jeho dcera. Do určité míry lze proces zpomalit užíváním chybějících vitamínů, ale úbytek melaninu úplně zastavit nelze.
Co pomáhá na šediny?
Vznik šedin můžete zastavit pouze tehdy, pokud jsou způsobeny zdravotními problémy, jako jsou poruchy štítné žlázy, chudokrevnost nebo nedostatek vitamínů. Pokud jde o genetické faktory, užíváním minerálů a vitamínů šedivění pouze zpomalíte.
Pokud si nechcete vlasy ničit barvením, vyzkoušejte některý z babských triků. Ty jsou většinou založené na tom, že si vlasy oplachujete potravinami, které mají mírné barvící účinky. Doporučuje se černý čaj, odvar z ořechů nebo šalvěje.
Na první šediny pomůže henna
První pomocí při prvních šedinách je obvykle chemické barvení. Pokud jste však barvu dosud nepoužívali, ještě se jí chvíli vyhněte. Upřednostněte raději přírodní způsob barvení – hennu.
Výhodou henny je, že nenarušuje strukturu vlasů a zároveň je vyživuje. Barvení sice nemá dlouhou trvanlivost, ale jelikož jde o 100 % přírodní proceduru, můžete ji používat jednou měsíčně.
V obchodech koupíte prášek příslušného odstínu, který smícháte s vodou. Hotovou kaši si naneste na hlavu, jako byste si dávali klasickou kadeřnickou barvu.
V návodu bude napsáno, po kolika minutách je potřeba hennu opláchnout. Výsledkem barvení bude přirozenější odstín, ale i pěkný lesk.
Henna je okrasný keř, který roste hlavně v tropických oblastech. Na keři jsou různobarevné květy, které se používají při tvorbě výsledného odstínu.

Prevence před vznikem šedin
- Nezesvětlujte si vlasy a nepoužívejte peroxidové výrobky – narušují tvorbu pigmentu.
- Jezte pestrou stravu. Nezapomínejte zejména na vitamín B12, který získáte z masa, mléčných výrobků a vajec.
- Užívejte biotin (vitamín B7) a zinek – ten se nachází v červeném mase, drůbeži, luštěninách, dýňových semínkách a ústřicích.
- Pokud jste vegetariáni, jezte více fermentovaných potravin a občas si dejte čerstvé droždí.
- Pravidelně se hýbejte – sportujte na čerstvém vzduchu, abyste měli dostatek vitamínu D ze slunce.
- Přestaňte kouřit, protože nikotin snižuje tvorbu melaninu.
- Používejte kvalitní přírodní kosmetiku. Na tom raději nešetřete – levnými výrobky si můžete vlasy poškodit.
Největší mýty o šedivění
Určitě jste už slyšeli, že si nesmíte vytrhnout první šedý vlas, protože by jich pak bylo mnohem víc. Ve skutečnosti jde o klamný dojem – od té chvíle se totiž začnete více sledovat a šediny vyhledávat. Proto se vám bude zdát, že jich máte na hlavě příliš.
Klamavá je také informace, že člověk může úplně zešedivět během několika týdnů – například po velkém stresu nebo tragické životní události. Vlasy šediví postupně, jen jsme si to předtím pořádně nevšímali.
Je pravda, že někdo může zešedivět „z roku na rok“, ale rozhodně ne během pár týdnů.

Stres a šediny
Velký stres se může projevit na kvalitě pokožky nebo nehtů, ale v žádném případě nemění barvu vlasů. Šediny nejsou vázané na naše psychické změny, většinou jde o kombinaci několika zdravotních problémů. Ze stresu vám spíše vlasy vypadnou, než zešediví.
Zastavíme někdy šedivění vlasů?
Několik vědeckých projektů právě pracuje na vývoji léků, které by zpomalily nebo úplně zastavily vznik šedin. Odborníci jsou už nyní přesvědčeni, že během několika let se šediny stanou minulostí. Klíčem k tomuto úspěchu bude řízená obnova melaninu. Tak si počkejme.
Zdroje:
- https://www.allure.com/story/gray-hair-guide-causes-and-care
- https://www.health.harvard.edu/blog/hair-turn-gray-2017091812226
- https://parenting.firstcry.com/articles/premature-white-and-grey-hair-in-children-causes-remedies/
- https://detoxinista.com/6-things-you-should-know-before-using-henna-hair-dye/
- https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-beauty-gray-hair-facts
- https://www.cosmopolitan.com/uk/beauty-hair/hair/a37633/why-we-get-grey-hairs/