Slabý otřes mozku: Zanedbatelný nebo zákeřný? Proč ho nepodcenit?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Silný otřes mozku poznáme velmi rychle – na člověku je vidět, že není úplně v pořádku. Zvrací, neudrží rovnováhu, má problémy s mluvením, usíná, někdy upadá do bezvědomí.

Méně nápadný je slabý otřes mozku. I když se z něj dostaneme obyčejně jednoduše a rychle, neměli bychom ho podceňovat.

Lékaři zaznamenávají slabé otřesy mozku především u dětí – stačí pád z prolézačky nebo kola, zakopnutí, strčení, či náraz míče.

Jaké jsou příznaky slabého otřesu mozku?

Přejde slabý otřes mozku u dětí sám?

Co dělat, když jsme utrpěli slabý otřes mozku?

Proč musíme i slabý otřes mozku sledovat?

Kdy je potřeba volat sanitku?

Každý otřes mozku si zaslouží pozornost

Lékaři kdysi dělili otřes mozku na 3 stupně: slabý, středně silnýsilný. Dnes se už toto členění nepoužívá, protože na první pohled slabý otřes mozku, může být nakonec závažný.

Ať už slabý nebo silný – otřes mozku je za každých okolností poškozením mozku. Naštěstí v drtivé většině případů pouze dočasným.

Slabý otřes mozku: Příznaky

Slabší otřes mozku se projeví do několika minut, či hodin, od poranění, resp. úrazu hlavy. Při silném otřesu to může být i dříve – počítáme v sekundách.

Je však spousta příkladů, když se zpočátku zdálo, že se jedná pouze o slabý otřes mozku, a za pár hodin se stav pacienta radikálně zhoršil. Tedy – bez ohledu na intenzitu úrazu, existuje široké spektrum projevů a stavů.

Kdy otřes mozku odezní?

Příznaky silnějšího otřesu mozku trvají obyčejně pouze několik dní, maximálně týdnů. Vážnější případy jsou léčené hned, protože neléčený stav může mít dlouhodobé následky.

Slabý otřes mozku, při kterém nebyly další komplikace, přejde za několik hodin, maximálně dní. Je však důležité, abychom sledovali pacienta a jeho reakce alespoň prvních 48 hodin.

Především u dětí, speciálně u těch nejmenších, může mít otřes mozku závažnější příběh. Všechno závisí od těžkostí dítěte a od typu zranění.

slabý-otras-mozgu-prejavy
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak se projevuje slabý otřes mozku?

  • bolest hlavy a závratě,
  • nevolnost, případně zvracení,
  • únava, ospalost,
  • problémy s rovnováhou,
  • přecitlivělost na hluk, zvuky, světlo,
  • šum nebo zvonění v uších,
  • změny nálad.

Někteří lidé pociťují změny vidění, například zdvojené nebo rozmazané vidění, resp. jiskření před očima. Jiní pociťují jen bolest hlavy, která za pár hodin přejde.

Logickým následkem úrazu je i pomalejší uvažování a zhoršená soustředěnost, či takzvaná „mozková mlha“. Běžný je stres z úrazu.

Pacient měl úraz hlavy: Kdy zavolat sanitku?

  • Je v bezvědomí (omdlel).
  • Nedokážeme ho probudit.
  • problémy s chůzí, rovnováhou, porozuměním, mluvením.
  • Je dezorientovaný.
  • Má poruchy vidění.
  • Z uší nebo nosu mu vytéká čirá tekutina nebo krev.
  • Má záchvaty.
  • Byl účastníkem vážnější dopravní nehody.
slabý otras mozgu prvá pomoc
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Slabý otřes mozku: Projevy u miminek

Otřes mozku je nejnebezpečnější u miminek, které ještě nemají kompletně vyvinutou ochranu mozku. V jejich lebce se nachází volná místa – fontanely. Ty jsou na dotyk měkké.

Pokud se přihodí úraz, který poraní tyto měkké časti hlavičky, je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Otřes mozku u kojenců se projevuje:

  • intenzivním, neutichajícím pláčem,
  • změnami ve spánkových a stravovacích návycích,
  • apatií, ztrátou zájmu o okolí.

Slabý otřes mozku: Co dělat?

Pokud u dítěte pozorujete změny chování, vždy se obraťte na odborníka. Nikdy nevíte, co se v dětské hlavičce děje – i když máte pocit, že všechno proběhlo bez fyzického poranění.

Pokud utrpí úraz hlavy dospělý, není potřeba volat sanitku, pokud jsou příznaky pouze mírné. Ty by však měly přejít do pár hodin – i proto stav sledujeme, abychom měli jistotu, že se to opravdu zlepšuje.

Co když se stav zhoršuje?

Pokud příznaky nepřechází ani po hodinách oddychu, dokonce silněji, bezodkladně vyhledejte odbornou pomoc, a speciálně u dětí. Po pádu z postele nebo přebalovacího pultu by dítě měl vyšetřit neurolog a chirurg.

Je možné, že dítě podstoupí i RTG hlavy, pokud to lékaři považují za nevyhnutelné. Klasický otřes mozku není však bez jiných poranění na RTG vidět.

Proč je potřeba i slabý otřes mozku sledovat?

Hlavně proto, že překonaný otřes mozku někdy vyvolá stav, který odborně nazýváme postkomoční syndrom. Při slabších otřesech mozku trvá obyčejně kratší dobu, ale přeci jen se může objevit, dokonce po týdnech.

Sportujete? Nebo vaše dítě? I 2 slabší otřesy za sebou jsou nebezpečné. Speciálně tehdy, pokud druhý přijde dříve, než se mozek zregeneruje z prvního.

neliečený otras mozgu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Silná bolest hlavy a není to otřes mozku

Kdy bolest hlavy není příznakem otřesu mozku? Je to v těchto případech:

  • sama postupně odchází,
  • zafungovaly léky proti bolesti,
  • cítíte se jako nemocní,
  • máte horečku,
  • máte bolesti svalů a kloubů.

Cévní mozková příhoda vs. otřes mozku

Nespleťte si otřes mozku s cévní mozkovou příhodou! Pokud praskne céva v mozku nebo mozek opuchne, tak se stav bude rychle zhoršovat.

Brní vám jedna strana těla, nedokážete správně artikulovat? Tyto symptomy spíš naznačují cévní mozkovou příhodu, než otřes mozku. První pomoc je nevyhnutelná, neváhejte ani minutu!

Co můžeme udělat, aby se mozek zotavil rychleji?

Bez ohledu na to, zda jste překonali silnější nebo slabší otřes mozku, dopřejte si odpočinek a vyhněte se stresovým situacím. Požádejte někoho, aby zůstal s vámi prvních 48 hodin, pokud by došlo ke změnám.

Zde jsou další rady:

  • Užívejte léky proti bolesti: paracetamol nebo ibuprofen. Určitě ne aspirin, který ředí krev!
  • Nepijte alkohol, dokud nebudete úplně v pořádku. Nepijte ani pivo.
  • Dokud nejste celkem fit, nepracujte, nestudujte, neřiďte, nejezděte na kole.
  • Alespoň týden po úraze nesportujte, vyhněte se namáhavému cvičení.
  • Když už se cítíte lépe, postupně obnovujte svoje aktivity. Dělejte tolik, kolik zvládáte, a pokud se vrací symptomy, znovu oddychujte.

Upozornění:

Zapište si den, kdy se vám stal úraz, abyste to mohli přesně referovat lékaři. Některé problémy se totiž projeví až po čase – po hodinách, dnech, týdnech, dokonce měsících.

Sportovat je potřeba, ale bezpečně!

K úrazům hlavy nejčastěji dochází při sportování, zábavě dětírůzných nehodách. Bohužel, i ve školách během přestávek bývá mnoho úrazů – učitelé nemohou uhlídat všechno.

Už děti ve školkách, či na prvním stupni ZŠ, si dokážou ublížit, a to i cíleně, nejen náhodně. Proto si budujme s dítětem důvěru, aby nám řeklo, pokud se stane něco neobvyklé.

V každém případě vzniká nejvíce otřesů mozku při pádech z kola, bruslení, skateboardingu, lyžování, pádech z prolézaček a houpaček, úrazech na trampolínách, či nárazech míčem do hlavy.

Používejte ochranné přilby při všech sportech, kde se to doporučuje. Zabezpečte přilbu i svému dítěti. Nepůjčujte mu svoji, protože nemusí dobře sedět.

Zdroje:

Napsat komentář