Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Soda bikarbona je běžnou součástí domácností. Používáme ji hlavně při pečení, úklidu, ale pomáhá i při některých drobných zdravotních nebo kosmetických problémech.
Sodu bikarbonu můžeme používat vnitřně, ale i na pokožku. Dávkování však musíme mít pod kontrolou, protože ve velkém množství může soda bikarbona uškodit.
Účinky sody bikarbony
Hydrogenuhličitan sodný, lidově soda bikarbona, má zásadité vlastnosti, díky čemuž dokáže neutralizovat kyselé prostředí. I proto ji rádi používáme při zažívacích potížích.
Soda bikarbona má také určité dezinfekční schopnosti, vyřeší drobné kosmetické problémy nebo některé infekce. Můžete ji použít místo deodorantu, ale i při mykóze nehtů.
Vnitřní užívání sody bikarbony
Při vnitřním použití ji nasypte do vody, promíchejte a nechte trochu vyšumět. Poté ji rychle vypijte. Nikdy si ji nedávejte přímo do úst, protože při dlouhodobém používání si můžete poškodit žaludek!
Do sklenice si dejte maximálně 2 malé lžičky sody!
Soda bikarbona na vlasy
Soda bikarbona posilňuje vlasy a odstraňuje lupy. Pokud si z ní doma vyrobíte šampon, při pravidelném používání vám vlasy zhoustnou a budou živější.
Potřebujete na to pouze dva jednoduché přípravky. V jedné sklenici smíchejte sodu s vodou, v druhé jablečný ocet s vodou.
Hlavu si umyjte nejprve první směsí, vlasy opláchněte. Poté aplikujte octový přípravek. Takto si posílíte kořínky vlasů.
Při lupech využíváme již zmíněné zásaditosti sody bikarbony, abychom zabránili dalšímu maštění pokožky hlavy. Opět smícháme sodu bikarbonu s vodou, ale tentokrát vytvoříme hustou pastu.
Tu si vmasírujeme přímo ke kořínkům a necháme chvíli působit. Poté si vlasy umyjeme šamponem a vysušíme.
Sodu používejte maximálně 1x týdně, může příliš vysušit pokožku hlavy.
Soda bikarbona a hubnutí
Teorie o hubnutí pomocí sody bikarbony předpokládá souvislost mezi překyselením organismu a přibíráním. Zastánci této teorie doporučují pití vody s citronovou šťávou nebo jablečným octem, což skutečně pozitivně ovlivňuje metabolismus.
Z odborného hlediska můžeme sodě bikarboně připsat mírné zrychlení metabolismu a štěpení tuků. V žádném případě ji však nemůžeme považovat za zázračný prostředek na hubnutí nebo dokonce za jediný „trik“, kterým vyřešíme nadváhu.
Opět si připomeňme, že sodu bikarbonu nelze užívat dlouhodobě, aby nepoškodila trávicí trakt. Proto si dejme pouze 2týdenní kúru na začátku hubnutí a poté přejděme na doporučené stravování.
Bělení zubů se sodou bikarbonou?
Ani v tomto případě nejsou odborníci jednotní. Někteří se domnívají, že je příliš agresivní a může poškodit zubní sklovinu. Laici však nedají dopustit na domácí recept, který se používá při bělení zubů.
Domácí soda bikarbona není tak silná jako lékařské prostředky používané při odborných procedurách. Doma po prvním použití neuvidíte výrazné změny, ty se objeví až po dlouhodobé a opakované aplikaci.
Domácí recept na bělení zubů:
Jsou dvě možnosti – buď smícháte prášek s vodou a vytvoříte hladkou směs, nebo jen namočíte kartáček do vody a nasypete na něj sodu.
Toto provádějte pouze 1x měsíčně. Používejte spíše jako prevenci před zežloutnutím zubů.
Soda bikarbona a záněty
Tomuto účinku sody bikarbony se nakonec začala věnovat odborná obec. Například v jedné z posledních studií (byla zveřejněna v Journal of Immunology) sledovali vědci lidi, kteří každý den pili sodu bikarbonu rozpuštěnou ve vodě.
Výsledky naznačily, že bílý prášek podpořil imunitní systém, aby intenzivněji bojoval proti zánětům. Odborníci doufají, že tuto schopnost by bylo možné využít při autoimunitních onemocněních, například u artritidy.
Užívání sody bikarbony tedy může pomoci při zánětech v těle, ale neměli byste ji užívat nekoordinovaně nebo jako náhradu za předepsanou léčbu.
Soda bikarbona na střeva
Lidé sahají po sodě bikarboně zejména tehdy, když pociťují pálení žáhy. Soda rychle neutralizuje kyselé prostředí v žaludku, spustí se tvorba žaludečních šťáv. Na sodu si vzpomeneme, pokud potřebujeme nastartovat trávení, nemůžeme si po jídle říhnout nebo máme těžký žaludek.
V uvedených případech smíchejte sodu s vodou, nechejte trochu vyšumět a poté rychle vypijte, aby tam ještě zůstalo pár bublinek.
Soda bikarbona nalačno?
Některé rady doporučují konzumaci sody nalačno. Může to být například při dietě nebo při zánětech. Opět je však nutné upozornit na možné problémy se žaludkem.
Pokud jste nejedli žádné jiné jídlo, soda bikarbona může působit agresivně a podráždit sliznici žaludku. Proto ji raději užívejte až po snídani (nebo jiném jídle).
Soda bikarbona a koupel
Při mykóze na nehtech nohou byste si měli pravidelně dělat koupele. Napusťte do vany nebo lavoru horkou vodu a nasypejte do ní 2 vrchovaté lžíce sody bikarbony.
Nohy si namočte alespoň na 15 minut a poté je nechte volně schnout. Tato kúra ničí bakterie na nehtech a dezinfikuje je. Opakujte 1–2x týdně.
Sodu bikarbonu můžete použít i na celotělovou koupel. Je to zvláště účinné při mastné pleti nebo ekzému. Pokožka bude jemnější a příjemná na dotek.
Zdroje:
- https://www.ameritasinsight.com/wellness/dental/baking-soda-safe-toothbrushing-whiten-teeth
- https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a22103754/baking-soda-for-weight-loss/
- https://winstitut.sk/3-lakadla-na-chudnutie-a-pravda-o-nich-ii/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321225.php
- https://www.livestrong.com/article/523871-what-are-the-health-benefits-of-baking-soda-for-digestion/
- https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180425093745.htm
- https://www.treehugger.com/organic-beauty/15-ways-use-baking-soda-your-beauty-routine.html
- https://www.webmd.com/a-to-z-guides/baking-soda-do-dont