Spánková apnoe není pouze obyčejné chrápání. Ve spánku vám jde o život.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Existuje široké spektrum spánkových poruch. Jednou z nich je spánková apnoe.

Jako většinu problémů se spánkem, i toto se dá vyléčit.

Člověk si však musí nejprve přiznat, že jde o vážnou věc.

Jak se spánková apnoe projevuje?

Co vám hrozí, když tento stav neřešíte?

A proč vlastně chrápeme?

Spánková apnoe – co to je?

Za tímto „záhadným“ lékařským termínem se skrývají problémy s dýcháním během spánku. V první řadě jde o krátké zástavy dechu a hlasité chrápání. Je jasné, že pokud člověk z ničeho nic přestane dýchat, něco není v pořádku.

Nejnebezpečnější jsou právě tyto zástavy dechu. V průměru trvají 1030 sekund, ale nejdelší pauza může trvat až 3 minuty! Během jedné hodiny spánku se může zástava dýchání opakovat několikrát, v těžších případech až 10krát!

Na nedostatek kyslíku se probudíme

Ráno si však nemusíme pamatovat, že jsme v noci několikrát procitli. Často nás probudí i partner, se kterým sdílíme ložnici, protože ho trápí naše hlasité chrápání. Právě tehdy, když se druhý člověk zaměřuje na naše chrápání, snadněji si všimne i pauz v dýchání.

Vážnějším problémem než hlučné chrápání je však zástava dechu. Ne každé chrápání je život ohrožující – lehké chrápání není nebezpečné. Jedná se hlavně o případy, kdy si lehneme do postele velmi unavení, nebo po požití alkoholu.

Projevy spánkové apnoe:

  • zástava dechu,
  • silné chrápání,
  • ranní bolesti hlavy,
  • únava během dne,
  • snížení výkonnosti,
  • poruchy pozornosti a koncentrace,
  • deprese a výkyvy nálad,
  • zhoršení paměti,
  • vysoký krevní tlak,
  • problémy v sexuální oblasti,
  • zmatenost,
  • usínání v nevhodných situacích.

U pacientů se zvyšuje nehodovost na cestách, což souvisí s mikrospánkem. Rovněž mívají častěji úrazy, zejména v práci.

spánkové apnoe prejavy
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Příčiny spánkové apnoe

Spánková apnoe vzniká kvůli zúžení, zanesení nebo ucpání horních dýchacích cest, nebo nesprávné funkci dýchacích svalů. Častou komplikací je také abnormální tvar čelisti, čelisti, patra nebo mandlí. V takovém případě jde o obstrukční typ spánkové apnoe.

Jiným případem je centrální typ spánkové apnoe. Člověk nemá žádné zjevné potíže, nemá nadváhu a během dne nepociťuje únavu. V tomto případě má spánková apnoe původ v mozku, což je mnohem náročnější na léčbu.

Toto je však vzácná forma onemocnění, která se vyskytuje především u pacientů nad 65 let. Používáme termín geriatrický syndrom spánkové apnoe.

Spánková apnoe a obezita

Spánková apnoe ovlivňuje nejen psychickou stránku, ale i fyzické zdraví. Například mezi obezitou a spánkovou apnoí je přímé propojení – až 80 % lidí se spánkovou apnoe trpí nadváhou! Častěji se to týká mužů, u kterých se tuk výrazněji ukládá i na obličeji a krku (nejen na břiše).

Samozřejmě, někteří pacienti s apnoe jsou štíhlí. V každém případě – jsou v menšině.

Spánkové laboratoře

Pro přesné stanovení diagnózy „spánková apnoe“ musíte navštívit spánkovou laboratoř. Tam se vám bude věnovat kvalifikovaný odborník, který sleduje různé příznaky. Připravte se na to, že alespoň jednu noc strávíte ve spánkové laboratoři.

Zda skutečně trpíte spánkovou apnoe, určí vyšetření zvané polysomnografie. Odborník pomocí speciálních přístrojů monitoruje frekvenci dýchání, zvuky během dýchání, obsah kyslíku v krvi, provede EKG (elektrická aktivita srdce) a EEG (mozková elektrická aktivita).

Tímto způsobem se také vypočítá počet dechových pauz za jednu hodinu spánku.

Domácí test na spánkovou apnoe?

Někteří pacienti pochybují o přesnosti výsledků ze spánkové laboratoře, tvrdí, že mohou být zkreslené. Jen málokdo totiž dokáže v cizím prostředí usnout tak dobře jako doma v posteli. Proto se výsledky domácího testování porovnávají s medicínskými analýzami a odborníci pak snáze stanoví diagnózu a léčbu.

Pro domácí testování se používají dva typy testů. Prvním z nich je oxymetrie. Tento test provedete pomocí pouzdra, které se připevňuje na prst. Sleduje se tím námaha při dýchání, hladina kyslíku v krvi a činnost srdce.

Další možností jsou přenosné kardiorespirační testy. Ty slouží k měření dýchání a průtoku kyslíku v těle. Zařízení pro provedení testů vám poskytne spánkový specialista nebo odborný lékař.

Léčba spánkové apnoe

Lehčí formy vyřeší nosní sprej, či kapky, v těžších případech je léčba náročnější. Při spánkové apnoi nevěřte lidovým receptům, ale dejte na rady odborníků! Zejména obéznějším pacientům se doporučuje cílená redukce hmotnosti. Už shození několika kil zlepšuje noční dýchání.

Maska na spaní

Při těžkých formách apnoe se využívá přetlakový přístroj na dýchání, známý také jako dýchací maska. Ta se nasazuje na obličej, aby se během spánku dostávalo do plic dostatek vzduchu. Maska také zabraňuje zapadnutí jazyka, díky čemuž jsou dýchací cesty otevřené. Přístroj rovněž eliminuje hlasité chrápání.

Účinnost masek je velmi vysoká. Pacienti mají kvalitnější spánek, jsou výkonnější během dne a zlepšuje se jejich koncentrace. Respirátor v masce se nastavuje podle výsledků ze spánkové laboratoře, takže noční dýchání je upraveno „na míru“.

Dýchací maska sice představuje určitý zásah do komfortu, ale až 98 % pacientů se úspěšně vyléčí, pokud nepřeruší terapii. Léčba spánkové apnoe tedy vyžaduje čas a trpělivost.

spánkové-apnoe-maska
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak odstranit hlasité chrápání?

Existují případy, kdy spánková apnoe podle vyšetření není vážná, ale pacientovi vadí hlasité chrápání. V takových případech přichází v úvahu efektivní chirurgický zásah. Upravují se genetické abnormality, například křivá nosní přepážka, výrůstky nebo zvětšené mandle. Někdy vám doporučí kombinovanou léčbu, tedy používání masky + chirurgický zákrok.

Léky na apnoe

Spánkovou apnoe nelze léčit žádnými tabletkami či vitamíny. V některých případech lékaři předepisují retardované teofyliny, antidepresiva, progesteron, nebo lék Diluran.

Léky však problém jen zakryjí, neléčí jeho původ. Některé přírodní látky (např. melatonin) sice skutečně zlepšují spánek, ale dýchací obtíže ani náhodou nevyřeší.

Spánková apnoe a smrt

Pokud se onemocnění neřeší se specializovaným odborníkem, může přerůst do těžších stadií. Těžké formy spánkové apnoe vedou až ke smrti. Proto je spánková apnoe považována za stejně závažnou diagnózu jako diabetes, chronická obstrukční plicní nemoc nebo vysoký krevní tlak.

Spánková apnoe úzce souvisí se vznikem kardiovaskulárních chorob a také se špatným metabolizmem cukrů a tuků v těle, což je „dobrý základ“ pro vznik cukrovky. Na druhé straně, při správné léčbě apnoe se snižuje riziko kardiovaskulárních příhod i propuknutí cukrovky.

Spánková apnoe u dětí

U dětí je spánková apnoe vzácnější, navíc jen málo dětí během spánku chrápe. A i když ano, obvykle si to nespojujeme se spánkovou apnoe. Jak tedy zjistíme, že naše dítě v noci nedostatečně dýchá? Spánkovou apnoe u dětí provázejí trochu jiné příznaky než u dospělých.

Typickým znakem je hlasité chrápání, podobně jako u dospělých, ale navíc se objevuje silné pocení a neklidný spánek. Dítě spí s otevřenými ústy, což poukazuje na ztížené dýchání nosem. Během dne dítě chce dítě hodně spát. Odpolední siesty by však u větších dětí měly postupně vymizet.

Neléčení dětské apnoe se odráží na problémech s růstem, poruchách pozornosti a hyperaktivitě, což zase zhoršuje výkony ve škole. Malé dítě je kvůli neklidnému spánku unavené, což může způsobit podrážděnost, například agresivní chování. Dítě si také může stěžovat na bolesti hlavy.

Léčba spánkové apnoe u dětí

I u dětí platí, že problém se častěji týká chlapců. Dětská apnoe se nejčastěji řeší chirurgickým zákrokem, kdy se upravují výrůstky, které ztěžují dýchání. Také se zkouší přetlakový přístroj, ale u dětí je jeho používání mnohem složitější.

Spánková apnoe v těhotenství

Dýchání během spánku i spánek samotný se v těhotenství mění, což očekává většina budoucích maminek. Proto se můžete přes den cítit více unavená, případně se objeví noční chrápání. Jen zřídka však během těhotenství dochází ke vzniku „skutečné“ spánkové apnoe.

Hladina progesteronu v těle matky je totiž velmi vysoká, což udržuje organismus v pohotovostním režimu. V případě slabšího dýchání hormon aktivuje dýchací svaly, aby se do těla dostalo dostatečné množství kyslíku.

Během těhotenství se spánková apnoe objevuje spíše u žen, které již dříve trpěly nadváhou. V tomto ohledu je rizikový rychlý nárůst hmotnosti. Po porodu by měly příznaky spánkové apnoe vymizet.

spánkové-apnoe-u-detí
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Invalidní důchod

Těžké formy spánkové apnoe ztěžují osobní i profesní život. Z tohoto důvodu můžete požádat o invalidní důchod. U těžkých forem má pacient problémy s vykonáváním svého povolání. Může za to únava, horší soustředění i riziko pracovních úrazů.

Obraťte se na příslušnou instituci, kde podáte žádost o invalidní důchod. Poté záleží na posudkové komisi, zda vaší žádosti vyhoví. Při schvalování se hodnotí celkový pokles vaší výkonnosti. Od toho se bude odvíjet i výše invalidního důchodu.

Nejlepší je vždy prevence

I když spánková apnoe nevede vždy k vážnějším formám, ani obyčejné chrápání není žádnou naší „předností“. Měli bychom zlepšit svůj životní styl, udržovat si zdravou hmotnost, omezit alkohol a nekouřit.

Co se týče spánku, vyhýbejme se poloze na zádech. V této poloze jsou totiž dýchací cesty nejvíce zúžené a dýchání je o to namáhavější.

Zdroje:

Napsat komentář