(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Lidé dělají nejvíce chyb při běžných činnostech, které se už staly rutinou.
Tehdy si neuvědomují, že něco opakují špatně, a tak si mohou nějakým způsobem škodit.
Správná péče o chrup je důležitá nejen kvůli procházení zubnímu kazu, ale i kvůli ochraně organismu před jinými chorobami.
Postup správného čištění zubů
Na mytí zubů existuje několik technik, ale každý zubař podporuje jinou. Základem je správné držení zubního kartáčku, abyste nevytvářeli příliš silný tlak. Kvůli tomuto zlozvyku si porušujete zubní sklovinu a odhalujete krčky, což později způsobuje parodontózu.
Kartáček byste měli držet jako pero, protože tak jím nebudete velmi tlačit. Potom si vyberte jednu z technik, která vám nejlépe vyhovuje.
- Kroužení – tento způsob používá většina lidí. Jde o klasické kroužení kartáčkem po horních a dolních zubech najednou, pak totéž i z vnitřní strany. Důležité je, abyste tyto kroužky dělali pomalu, jinak dobře neodstraníte bakterie a povlak.
- 45-stupňový úhel – pokud dodržíte tuto polohu kartáčku, podaří se vám vyčistit nejen zuby, ale i dásně, a zároveň je nepoškodíte. Nejprve si umyjte přední stranu, pak přejděte dozadu a nakonec si vyčistěte kousací plochu. Přední dva zuby si vyčistíte tak, že kartáček dáte kolmo k zubům a vícekrát po nich projdete.
- Čištění při problémech s chrupem a dásněmi – v tomto případě musíte dělat drobné rotační pohyby. Jen pomalu zacházejte směrem k dásním, abyste si je ještě více neodhalovali.
Zubní pasta je jen kosmetický doplněk
Většina odborníků se shoduje v tom, že není důležité, jakou zubní pastu použijete. Pokud neovládáte správnou techniku a nečistíte si pořádně celý chrup, tak vás neochrání ani nejdražší produkty.
Zubní pasta je jen kosmetický doplněk na osvěžení dechu. Výjimku tvoří pasty proti parodontóze, které zmírňují odhalování krčků. Zubaři radí, abyste si nejprve umyli zuby nasucho, a až potom použili pastu.
Jak dlouho čistit zuby?
Jednou z častých chyb je nedostatečná délka mytí zubů. Většinou párkrát přeběhneme po zubech, a pak se už soustředíme na jinou činnost. Dentisté doporučují 2 až 3 minuty při každém mytí. Tento čas si rozdělte na polovinu – pro horní a dolní zuby. Abyste dodrželi čas, použijte jednoduchou dětskou pomůcku – malé přesýpací hodiny, které umístíte v koupelně.
Kdy si mýt zuby?
Zuby byste si měli čistit 2x denně. Stačí, když tuto hygienu vykonáváte ráno po probuzení a večer před spaním, když už nebudete jíst žádné jídlo. Ráno míváme obvykle méně času, proto nestihneme použít další pomůcky, jako zubní nit nebo mezizubní kartáček. Proto si večer vyhraďte více prostoru na to, abyste si udělali kompletní hygienu a pořádně ošetřili celý chrup.
Mytí zubů po jídle?
Vše záleží na tom, co budete jíst. Odborníci doporučují, čistit si zuby do 20 minut po jídle, abyste z nich dostali škodlivé bakterie a látky. Velmi důležité je to zejména při konzumaci sladkostí.
Pokud jíte cokoli kyselé, musíte čekat alespoň půl hodiny. Při kontaktu kyselého jídla s pastou totiž nastane reakce, při které si zničíte zubní sklovinu. Dobrá rada: umyjte si zuby ještě před jedením kyselého jídla, a pak si je už jen propláchněte čistou vodou.
Co dělat, pokud si právě nemohu umýt zuby?
Zejména během dne je to někdy těžké, například si chceme umýt zuby po obědě. Ne každý má v práci takovou možnost, ale můžeme použít jiné triky. Stačí, když si propláchnete ústa vodou a napijete se z ní. Druhým tipem je hygienický kapesník, kterým si přetřete povrch zubů. Takto z nich setřete většinu problematických potravin.
Pokud si zapomenete koupit zubní pastu, což se stává i v domácím prostředí, použijte v tomto výjimečném případě zubní nit nebo si zuby omyjte olivovým olejem. Ten se používá jako ekologická náhrada zubních past, protože dokáže zničit škodlivé bakterie v ústech.
Postačí žvýkačka namísto mytí zubů?
Žvýkačky jsou dobrou pomůckou jen tehdy, když je používáte správně. Vyhýbejte se žvýkačkám s cukrem nebo jeho náhradou. Použijte je nejpozději do 20 minut po jídle, aby odstranily bakterie ještě předtím, než začnou ničit zubní sklovinu.
Nežvýkejte žvýkačku příliš dlouho, protože by mohla škodit dolní čelisti. Když už nemá výraznou chuť, vyplivněte ji. K ošetření zubů postačí 10 až 15 minut žvýkání. V žádném případě žvýkačkou nenahrazujte ústní hygienu! Je to jen malá výpomoc během dne, když nemůžete použít zubní kartáček.
Čištění zubů mezizubním kartáčkem
S velkým zubním kartáčkem se nedostanete do všech částí chrupu. Musíte se starat i o mezizubní prostor, kde zůstává nejvíce zbytků potravin, z čehož vzniká nejvíce kazů. Nejprve si pořiďte kartáček, který velikostně odpovídá vašim potřebám. Poraďte se o tom s dentální hygienistkou, abyste si velkými štětinkami nepoškodili dásně.
Mezizubní kartáček vsuňte mezi jednotlivé zuby a vždy jím přejděte párkrát dopředu a dozadu. Toto opakujte každý den, nejlépe při večerním čištění.
Čištění zubů dentální nití
Při správné zubní hygieně musíte použít nejen mezizubní kartáček, ale i zubní nit. Tou se dostanete k celé ploše čištěného prostoru. A jak na to?
Odtrhněte si potřebné množství a konce si omotejte kolem prstů. Pak postupně přecházejte od vrchu až po spodek mezi jednotlivými zuby. Ve druhém kole zachyťte nitě kolem přední části zubu, abyste vytvořili písmeno C, a takto přejděte až dolů. Tímto způsobem dáte dolů povlak i z této části zubů.
Někteří lidé si natahují zubní nit na umělé hůlky. Ty však nejsou vhodné, protože stejným místem zacházíte mezi všechny zuby, čímž pouze roznáší bakterie, kterých jste se chtěli zbavit.
Nezapomínejte na jazyk
Pořádnou dentální hygienu ukončete vždy i ošetřením jazyka. Na jazyku se nachází mnoho bakterií, a pokud byste ho neumyli zubním kartáčkem nebo speciální škrabkou, všechny škodlivé látky by se opět zanesly na vyčištěný chrup.
Čištění zubů elektrickým kartáčkem
Pokud používáte elektrický kartáček, nezapomínejte na jeho důslednou hygienu. I v tomto případě je nutné měnit nástavce, protože časem jsou všechny stejně poškozené a plné bakterií. Technika mytí zubů je stejná. Nezkracujte si čas, neměňte ani způsob.
Výhodou elektrických kartáčků je zejména to, že dokáží lépe očistit celou plochu zubů, protože krouživé pohyby jsou podstatně rychlejší, než je dokážeme dělat rukou. Ale kdybyste neumyli pořádně celý chrup, nepomohla by vám ani tato vymoženost.
Jaký je správný zubní kartáček?
Zubní kartáček by neměl být tvrdý. I když v obchodech najdete i tyto kartáčky, velmi ničí dásně a zubní sklovinu. Ideální jsou měkké štětinky, a pokud nemáte žádné problémy, dobrý je i středně měkký kartáček.
Štětinky by měly být zarovnány a husté. Tak se vám podaří umýt celou plochu zubů. Vybírejte si raději modely s menší hlavičkou, se kterou se dostanete i na těžko přístupná místa.
Čištění zubů sodou
Ne všichni lidé mají přirozeně bílou sklovinu. Dávejte si proto pozor, abyste neuváženým bělením neškodili zubům, a přitom nedosáhli kýžený efekt. Když se rozhodnete pro tento krok, zajděte k odborníkům.
Populární domácí bělení sodou je velmi nebezpečné, protože porušuje zubní sklovinu. Sice zničíte barevný povlak, ale zároveň narušíte přirozenou strukturu chrupu.
Jak často chodit na dentální hygienu?
Kromě domácího čištění zubů, byste měli pravidelně chodit na dentální hygienu. Odborníci vám zkontrolují stav chrupu, odstraní malé problémy, jako například zubní kámen, znovu vám vysvětlí správnou péči o zuby. Frekvence návštěv závisí na tom, v jakém stavu jsou vaše zuby. Lidem se zdravým chrupem stačí 1 návštěva ročně, ale pokud se jim často tvoří zubní kámen, nebo mají predispozici na parodontóze, měli by jít 2x ročně.
Jídlo pro pevnější zuby
Kvalitu zubů neovlivníte jen jejich pravidelným čištěním. Velmi důležitá je pestrá strava, která jim dodá dostatek živin, čímž je posílí. Pro lepší kvalitu zubů byste měli jíst/pít více:
- mléka a mléčných výrobků,
- ryb, rybího oleje,
- ořechů, dýňových semínek,
- jablek, jahod,
- celeru, brokolice,
- zázvoru.
Největší mýty o zubní péči:
- Na správnou hygienu potřebujete hodně zubní pasty – ve skutečnosti vám postačí množství menší než malý arašíd, protože důležitější je technika mytí.
- Péče o zuby je bolestivá – ani zubní nit, ani zubní kartáček, ani mezizubní kartáček vám nemohou způsobit bolest. Pokud se to stává pravidelně, máte nějaký problém, který musíte vyřešit se zubařem.
- Při krvácení dásní zkraťte mytí zubů – toto je jeden z prvních příznaků parodontózy. Začněte používat speciální pasty a zubní vody, ale čas čištění nikdy nezkracujte. Měli byste však méně tlačit na ty dásně, kde je paradontóza vážnější.
- Bílé zuby jsou zdravé zuby – i toto může být pouze pozlátko. Mnoho lidí má tuto barvu chrupu danou geneticky, přitom se o ně vůbec nestarají. Kdybyste se jim však blíže podívali na zuby, odhalili byste množství kazů.
- Zuby se kazí zejména kvůli cukru – pro váš chrup je horší konzumace kyselých jídel a kyselého ovoce. Kyselost dokáže narušit zubní sklovinu více než zuby, kvůli tomu se tvoří i více kazů.
Zdroje:
- https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/b/brushing-your-teeth
- https://www.mouthhealthy.org/~/media/MouthHealthy/Files/Kids_Section/ADAHowToBrush_Eng.pdf?la=en
- https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/brushing-and-flossing/how-long-should-you-brush-your-teeth-for-0113
- https://www.nazuby.eu/technika-cistenia-zubov
- https://www.colgate.com/en-us/oral-health/basics/brushing-and-flossing/is-brushing-teeth-after-eating-good-for-you-0313
- http://www.cb12.co.uk/blog-post/5-ways-to-clean-your-teeth-without-a-toothbrush-or-toothpaste
- http://www.btydental.com/blog/2018/01/is-chewing-gum-good-or-bad-for-your-teeth
- http://www.smileclinic.sk/medzizubna-kefka-interdentalna/
- https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/electric-toothbrush-vs-manual#manual-pros
- https://www.healthxchange.sg/head-neck/oral-health/choose-best-toothbrush
- https://bieliace-pasiky.com/blog/rizika-bielenia-zubov-doma/idblog/24
- https://nano-b.com/blogs/news/the-30-best-food-for-healthy-teeth-and-gums