Studené nohy, ledové ruce: Jak se zahřát, když šetříte na energiích?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Zima a dlouhodobý chlad mohou vážně narušit vaši obranyschopnost. Ani se nenadáte a budete háklivější na běžné virózy i bakteriální infekce. Každý člověk, bez ohledu na stav imunity, během jednoho podzimu a zimy zažije alespoň třikrát rýmu a prochladnutí. Horší je, když dostanete virózu, která se zkomplikuje. Také v tom může hrát úlohu teplota místností, ve kterých trávíme většinu dne. Dnes, když rostou ceny za energie, je to ještě náročnější. Jak v zimě neonemocnět, když se snažíte omezit výdaje na topení a energie celkově?

Jak být zdravý i v chladu?

Víte, co znamená zahřát se zevnitř?

Můžeme si na chlad zvyknout?

Jak funguje hnědý tuk?

Co říkají studie o našem vnímání chladu?

Jaké potraviny a koření vás rozehřejí v zimě?

Kterým potravinám je potřeba se vyhnout, protože nás ochlazují?

Lidské tělo na jednu stranu podléhá vnějším vlivem (což upravíme oblečením), na stranu druhou dokážeme teplo těla do jisté míry ovlivnit také zevnitř. Shrnuli jsme zajímavá vědecká fakta a ukážeme vám možnosti, jak se zdravě zahřát, přestože kolem vás není právě nejtepleji.

Dokážeme si na chlad zvyknout?

Tuto problematiku zkoumali vědci v mnohých studiích počínajících 60. lety 20. století. Vědečtí pracovníci americké armády zjistili, že nazí muži, kteří trávili osm hodin denně v komoře s teplotou 10 °C, si zvykli na chlad a po dvou týdnech se většina z nich přestala třást. Pozdější výzkum skandinávských a britských týmů také dospěl k závěru, že si lidé mohou zvyknout na chladné prostředí. Nedávný průzkum a další studie dospěly k závěru, že každý z nás má alespoň určitou schopnost aklimatizovat se na chlad.

Co se děje v těle, když je vystavené chladu?

Lidské tělo se přizpůsobuje chladu pomocí různých vnitřních procesů. Máme důkazy, že typ tukové tkáně, známý jako hnědý tuk, pomáhá tělu vytvářet teplo, když chladné podmínky přetrvávají. Zjednodušeně můžeme říct, že dlouhodobý pobyt v chladu aktivuje tvorbu hnědého tuku. Nové poznatky ukázaly, že novorozenci mají mnoho hnědého tuku, který jim pomáhá zůstat v teple.

Jak obelhat mozek, aby vám nebyla zima?

U dospělých se hnědý tuk v reakci na chlad vytváří a hromadí kolem horní části páteře a krku. Umístění hnědého tuku je podle odborníků důležité. Proč? Mozek monitoruje teplotu krve, která do něj proudí přes krk. To je důvod, proč se cítíme lépe a je nám tepleji, když si dáme šátek nebo šál. Zahříváním krku zahřejeme krev, která jím protéká do mozku.

Takže šátkem „obelžeme“ mozek, aby uvěřil, že je nám teplo. Opačně funguje studená tkáň přiložená na krk – pomůže nám rychleji ochladit se.

Jak bojovat proti chladu?

Někteří lidé se s chladem a nízkými teplotami všeobecně vyrovnávají hůř než jiní. Pokud patříte mezi ty, kteří musí být neustále u zdroje tepla nebo zahřívat tělo zvenčí i zevnitř, můžete jednodušeji onemocnět. Kromě vhodného zimního oblečení se vyplatí používat přírodní domácí prostředky a jíst jídla a koření, která pomáhají přečkat nejchladnější dny bez jakýchkoliv daní na zdraví.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

TIPY, JAK ZŮSTAT ZDRAVÍ A V TEPLE, I V CHLADNÉM POČASÍ

Víte, že existuje mnoho způsobů, jak se přirozeně zahřát – bez toho, abyste utráceli příliš mnoho peněz na topení, či elektřinu?

Dobrým pomocníkem na zahřátí zevnitř je pravidelná konzumace potravin, které zvyšují tělesné teplo. Pomáhá udržovat energetickou hladinu lidí náchylných na pocit chladu, a tak snížit riziko nachlazení a viróz.

Bez jídla není palivo na tělesné topení

Vnímejte jídlo jako zdroj energie a tím pádem i jako zdroj tepla. Pokud tělu nedopřejeme dostatek kalorií (paliva) na spalování, aby si udrželo tělesnou teplotu na vysoké úrovni, bude nám zima. Tělo na zahřátí potřebuje železovitamín B12. Bez dostatečného množství těchto živin nám hrozí anémie. Tehdy máme málo červených krvinek na to, aby přenesly kyslík do celého těla. Pocítíme chlad. Vybírejme si jídla, která zahřejí, a potraviny, které nás ochlazují nechejme na teplejší roční období.

Zajímavé je, že ženy obyčejně chlad pociťují intenzivněji než muži. Odborníci tento fakt spojují především s menstruací.

Co jíst, abyste udrželi tělo v teple

Koření, které tradičně používáme v zimě už po staletí, mají svoje opodstatnění. Nejenže jsou příjemně voňavé, ale mají blahodárný vliv na náš organismus.

Které jsou typicky zimní koření? Především skořice (skořice je skvělým kořením v boji proti nachlazení), hřebíček, fenykl, badyán, tymián, čili, černé koření, zázvor, majoránka a kmín. Toto koření vám pomůže rozdmýchat vnitřní „oheň“, aby tělo udrželo teplo.

Z prvních třech-čtyř připravíte výborně čaje, dochutíte jimi kávu a, samozřejmě, koláče, ostatní jsou ideální na přípravu zahřívacího nálevu, vývaru, dušených jídel a vydatných zdravých zimních polévek především ze zeleniny a luštěnin.

Mimochodem, právě ty dokážou v zimě skutečně posilnit imunitu a zmírnit příznaky onemocnění. Pijte teplé nápoje, studené nechejte na léto.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vyhýbejte se ochlazovačům tělesné teploty 

K nim patří především chlazené nápoje a studená jídla. Možná však nevíte, že i citrusové plody, které jsou zdraví prospěšné kvůli vysokému obsahu vitamínu C, mají ochlazující účinky. Nemusíte je vyloučit ze stravy, ale střídejte je s potravinami, které působí opačně – zahřívají.

Jak udržet tělo v teple, když máte doma nebo v práci chladněji?

V tomto případě je vhodné zahřívání zvonku, ale především zevnitř. Oblečte si teplý svetr nebo vestu, ale neseďte doma nebo v práci až tak zabalení, jako byste šli ven. Dobrým „ohřívačem“ na noc sú teplé ponožkyflanelové pyžamo.

Především se však zahřejte zevnitř, dosáhnete silnějšího efektu a budete se cítit lépe. Výborným pomocníkem jsou teplé čaje, kromě běžně známých (zázvorový, mátový, fenyklový, skořicový) se vyplatí vyzkoušet japonské zelené čaje (například Banča, Kukicha), které obsahují mnoho tříslovin a málo kofeinu. O těchto čajích je též známé, že přináší pohodurovnováhu.

Myslete však na to, že nejen chlad, ale také přetápění je ve vnitřních prostorech nepřítelem zdraví a imunity. Nemluvě o suchém vzduchu v přetopených místnostech, který vysouší sliznice i kůži a zhoršuje dýchací problémy.

Jak souvisí pocit chladu se stresem

Proč mluvíme v souvislosti s chladem o psychice? Protože vnitřní chlad mnohdy souvisí právě se stresemduševním nepohodlím. Cévy se ve stresu stáhnou, čímž se zhorší prokrvení a končetiny ochladnou. Chlad, studené nohy a ruce po stresujícím zážitku můžete mít i tehdy, když jste v teplém prostředí, dokonce i v horkém létě.

Jak se ozbrojit v zimě ven, abyste necítili chlad a neonemocněli?

Samozřejmě je na prvním místě přiměřené oblečení. To vám umožní udržovat konstantní tělesnou teplotu a dá vám příjemný pocit tepla.

Nejlepšími materiály, když se potřebujete zahřát a udržet teplo, jsou vlnahedvábí. Oba mají schopnost termoregulace a jsou vysoce absorpční (ideální pro děti, které se lehce zpotí, a na sport). Jejich nejlepší vlastností je však průdušnost – vlhkost pokožky odvádí směrem ven a přitom udržují stálou tělesnou teplotu.

Kvalitní vlna a hedvábí

Pokud v zimě plánujete být déle venku, jděte na túru, lyžovat, bruslit nebo na delší procházku, uděláte dobře, pokud si pod vrchní oblečení dáte tričko s dlouhým nebo krátkým rukávem vyrobené z ovčí vlny Merino (z ovcí, které žijí v nekontaminovaných oblastech). Na doma je dobrou volbou spodní prádlo z hedvábu. Hypoalergenní a antibakteriální vlastnosti hedvábu z něho udělali „krále vláken“. Navíc je jemný a lehký na dotyk, vhodný i pro nejmenší.

Ani v zimě není důvod k tomu, abyste celý den seděli nebo leželi. Samozřejmě, pokud nejste nemocní. Pohyb je základem zdraví v každém ročním období. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Věčně studené ruce a nohy?

Patříte k lidem, kteří mají neustále studené ruce a nohy? Už jsme naznačili souvislost se stresem, ale příčin je vícero. Někdo má studené končetiny kvůli oběhovým nebo hormonálním problémům, jindy jsou výsledkem sedavého životního stylu a nedostatku pohybu.

Ať už je příčina jakákoliv, kromě základních pomocníků – což jsou horké bylinkové čaje, vlněné ponožky, čepice a dobré rukavice, pomůže především dostatek pohybu. Každodenní procházce se nevyhýbejte, ani když prší, sněží nebo mrzne. Když přijdete domů, zahřejte si ruce třením flanelovým hadrem nebo si udělejte masáž rukou a nohou. Masážní krém si uděláte jednoduše i doma – skořicový, případně zázvorový esenciální olej přidejte do neutrálního krému.

Další tipy, jak se přirozeně udržovat v teple:

Koupel nohou – výborný způsob zahřátí a zároveň cenná chvilka relaxu pro celé tělo. Zpomalený krevní oběh rozproudí přidání semínek čili. Do lavoru nalejte horkou vodu a čajovou lžičku semínek čili, může přidat i malé množství čerstvého strouhaného zázvoru.

Střídání teplé a studené sprchy – působí výborně na rozproudění krevního oběhu ve studených končetinách. Sprchu absolvujte asi deset minut.

Žádné přípravky na rozproudění krve nezkoušejte bez dohody s lékaři. Studené končetiny nebo pocit zimy, když je ostatním teplo, mohou být příznakem vážného onemocnění. Neodkládejte vyšetření.

Zdroje: time.com, lifegate.com, webmd.com