(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Popraskané paty jsou poměrně běžným jevem, který však kromě neestetického vzhledu dokáže způsobit i chvíle nepohodlí nebo dokonce bolest.
Ztvrdnuté paty jsou nejčastějším důsledkem suché pokožky na chodidlech. Často je doprovází i žluté až hnědé mozoly kolem okraje pat.
V těžších případech se do těchto trhlinek může dostat infekce, suché paty mohou krvácet. S problémem suché pokožky na nohách/patách se během života setká velké množství lidí.
Nejčastější příčiny suché pokožky na patách:
- slabá hydratace,
- faktory okolí – suchý vzduch, prašné prostředí,
- zátěž při nadměrném chození nebo sportu,
- nesprávný výběr obuvi,
- genetická predispozice.
Světové statistiky prozrazují, že například ve Spojených státech amerických má s popraskanou pokožkou na nohou zkušenost 20 % dospělých, přičemž u žen se tento problém vyskytuje častěji.
„Suchá kůže postupně vede k tvorbě hyperkeratóz, které nebolí, avšak pro pacienta představují spíše estetický problém,“ vysvětluje MUDr. Denisa Gažiová z Dermatovenerologické kliniky SZU a FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.
Zhrubnutá pokožka ztrácí elasticitu
A samozřejmě, že je potom náchylná na tvorbu otlaků, trhlin a ragád, které bolí a omezují člověka při běžných aktivitách. Právě v tomto stádiu lidé nejčastěji vyhledávají pomoc dermatologa.
Suché popraskané pokožky na nohou se nezbavíme lehce, to ještě však neznamená, že nás musí trápit po zbytek života. Výsledky může přinést několik jednoduchých technik, na které si najdeme každý den trochu času. Nejdůležitějším krokem je poznání, co tento stav způsobuje.
Proč kůže praská?
Existuje několik potenciálních příčin, které způsobují suchou až popraskanou kůži na nohou. Může to být jedna z nich, ale i kombinace vícerých. Zde jsou ty nejčastější.
Suchá kůže
Pokud máte přirozeně suchou pokožku, měli byste svoje nohy pravidelně zvlhčovat. Když ponecháte suchou pokožku bez starostlivosti, bude ještě sušší a to povede k prasklinám. Proto věnujte několik minut denně exfoliačním (exfoliace = odstraňování mrtvých buněk kůže) a zvlhčujícím postupem. Je to mnohem lepší, než potom léčit už popraskané paty.
Příliš dlouhé stání na nohou
Pokud máte práci, při které stojíte celý den na tvrdé podlaze, nebo u ní nosíte vysoké podpatky, měli byste zainvestovat do speciálních vložek do bot, které se umisťují pod paty.
Obezita
Popraskanou pokožku na patách může způsobit i nadváha. Naše nohy nesou váhu celého těla, a když se naše hmotnost zvýší, trpí. snížením hmotnosti můžeme vznik prasklin na patách eliminovat.
Zdravotní stav
Pokud vám diagnostikovali cukrovku, ekzém, problémy se štítnou žlázou, psoriázu nebo atletickou nohu, pravděpodobně se zařadíte k lidem, které budou popraskané paty trápit pravidelně, pokud ne neustále.
Stárnutí
S přibývajícími roky ztrácí naše tělo přírodní oleje, které pomáhají udržovat pokožku hydratovanou a elastickou. Vzhledem k tomu, že se pokožka vysušuje, kůže na nohách začíná praskat.
Nadměrný pobyt ve vodě
Přírodní oleje mohou z naší pokožky „vytáhnout“ i to, když trávíme mnoho času ve vodě. Dlouhé koupání nebo stání ve vodě způsobuje, že se pokožka na nohách vysuší a praskne.
Studené počasí
V zimních měsících se stav popraskaných nohou může zhoršit. Pokožku vysušuje nízká vlhkost vzduchu a stejně tak vytápění v domácnosti, v autě, nebo na pracovišti.
Některá mýdla
Naši pokožku vysušuje i používání mýdel, která nemají žádné zvlhčující vlastnosti. Proto se vyhněte mýdlům, která jsou silně parfumovaná nebo obsahují mnoho chemikálií, hlavně laurylsulfát sodný.
Genetika
Pokud máte pocit, že bez ohledu na to, jak se snažíte, svoje paty jednoduše neudržíte měkké, může být za tím i genetická příčina. S tím sice mnoho nenaděláte, ale o to víc sledujte svoje suché paty a starejte se o ně.
Chorobná příčina
Pokud se stav i přes standardní starostlivost nezlepšuje, navštivte kožního lékaře, aby zjistil, zda se nejedná o houbovou infekci, alergii, psoriázu nebo geneticky podmíněné onemocnění.
Hydratovat, hydratovat
Suchá a popraskaná kůže na nohou není něco, s čím se musíte jednoduše smířit – existuje několik druhů krémů, které dodají pokožce potřebnou hydrataci. Jsou to:
- krémy s obsahem urey (močoviny),
- hydratační krémy na bázi laktátu sodného,
- vazelína,
- dětský olej,
- bambucké máslo.
Na trhu jsou dostupné různé produkty s hydratačním a keratolytickým účinkem, které jsou vhodné jako profylaxe, ale i jako léčba suché a zhrubnuté pokožky. Odborníka navštivte, pokud suchost a zhrubnutí kůže přetrvává, či napříč režimovým a léčebným snahám progreduje (zhoršuje se, rozšíří na větší plochu).
„Není potřeba vyčkávat do stádia tvorby ragád, které jsou často doprovázené bolestí a krvácením. Jak snad při všem, i v daném případě je ideální prevence,“ uvádí MUDr. Denisa Gažiová.
Co je urea?
Urea (močovina) je přirozeně se vyskytující zvlhčující látka, která se nachází v povrchové vrstvě naší pokožky. Je aktivní součástí přírodního hydratačního faktoru pokožky, který ji udržuje hydratovanou a chráněnou, aby správně fungovaly všechny její funkce. Označuje se i jako hydroxyetyl močovina, ale nesmí se zaměňovat s konzervačními činidly diazolidinyl močovina a imidazolidinyl močovina.
Urea vzniká v rohovinové vrstvě pokožky při rozkladu proteinů. Abychom pochopili, jak urea funguje, je důležité porozumět struktuře kůže.
Vnější vrstvu kůže – stratum corneum – tvoří korneocyty, mezibuněčný cement, který je vysoce odolný vůči mnohým chemickým činidlům. Uvnitř korneocytů je přírodní zvlhčující faktor – směs látek, které vázáním molekul vody regulují hladinu vlhkosti na povrchu.
„Ve zdravé kůži se urea vyskytuje v koncentracích od 1 procenta. Přípravky určené na ošetření suché pokožky na patách obsahují syntetickou ureu povětšině v koncentracích 5 – 15 %,“ upresňuje MUDr. Denisa Gažiová.
S věkem množství urey klesá. Zdravá kůže obyčejně obsahuje 28 mikrogramů močoviny na centimetr čtvereční, suchá kůže až o 50 % méně a pokožka s ekzémem až o 80 % méně.
Není krém jako krém
Aplikací změkčujících a okluzivních krémů dochází sice k okamžité hydrataci, jedná se však pouze o dočasné řešení. Na rozdíl od močoviny se při používaní těchto krémů nezlepšuje schopnost kůže tvořit a zadržovat vodu.
Urea při nanášení na pokožku proniká do stratum corneum, kde se jednoduše absorbuje a zadržuje vodu, čímž se zvyšuje schopnost pokožky udržovat vlhkost a rehydratovat se. Dalšími látkami, které dokážou pronikat do stratum corneum, jsou kyselina mléčná a aminokyseliny. Důsledkem nedostatku oleje a vody ve vnější vrstvě pokožky – epidermis je šupinatá, popraskaná a svědící pokožka.
Hydratuje a regeneruje suché paty
První velkou výhodou močoviny je, že je hydrofilní. Znamená to, že močovina dokáže na sebe vázat vodu a tak chrání kůži před dehydratací. Při pravidelném používaní přípravků s jejím obsahem dokážeme kůži navrátit pružnost.
Urea je přírodním hydratačním prostředkem, který suché pokožce okamžitě pomůže. Kromě hydratace má i regenerační účinky a stabilizuje ochrannou funkci kůže. Díky jejímu antibakteriálnímu účinku, produkty s obsahem urey nepotřebují konzervační látky, což snižuje riziko vzniku alergie, a pacienti je všeobecně dobře tolerují.
Další benefity
Urea je stejně tak přírodním exfoliantem. Funguje v synergii se složkami, které tvoří molekulární strukturu kůže, jako je například kyselina mléčná. Kombinace urey a kyseliny mléčné odstraňuje odumřelé kožní buňky a látky z vrchní vrstvy. Tím se zlepšuje výměna buněk v epidermu a výrazně se zlepšuje schopnost pokožky vázat vodu.
Díky těmto jemným exfoliačním účinkům močoviny je pokožka velmi hladká a její textura viditelně měkčí. Studie ukázaly, že jednou z klíčových úloh urey je zvyšování propustnosti některých látek, které se používají při starostlivosti o pokožku do kůže. Jednoduše řečeno, slouží jako „výtah“ pro jiné ingredience a napomáhá jim, aby jednodušeji pronikly do epidermy.
Urea tedy zlepšuje průnik lokálně používaných léků, které se používají při léčbě atopické dermatitidy, ekzémů, psoriázy a popraskaných pat. Přípravkami s obsahem vyšších koncentrací urey (15 – 20 %) je možné dosáhnout dobrého keratolytického efekt.
„V stádiu trhlin a ragád může aplikaci přípravků s ureou doprovázet pocit svědění a pálení. Proto se doporučuje prvotní aplikace non-urea preparátů s následnou aplikací urey po dosažení celistvosti kůže,“ uzavírá MUDr. Denisa Gažiová.
Tento článek byl zveřejněný v Dermato magazínu číslo 2018/1. Pokud máte zájem o celý časopis, můžete si ho objednat zde.