(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Kašel je prudký reflex, který mají lidé a také mnohá zvířata. Je to obranný reflex, kterým tělo zbavuje plíce a dýchací cesty dráždivých látek, jako jsou hleny, mikroby a nečistoty.
Kašlat můžeme záměrně nebo nedobrovolně. I když může být někdy kašel znakem vážné nemoci, mnohem častěji se objevuje příležitostní akutní kašel, který považujeme za normální.
Zbystřit pozornost a navštívit lékaře bychom měli, pokud kašel přetrvává déle než 8 týdnů (u dětí 4 týdny). Tehdy mluvíme o chronickém kašli. Lékařskou pomoc vyžaduje také kašel, který produkuje zbarvené nebo krvavé hleny.
Pokud je kašel velmi silný, rychlost „vyraženého“ vzduchu může dosáhnout až 800 km za hodinu. Dlouhotrvající, silný kašel je natolik vyčerpávající, že může způsobit nespavost, bolesti hlavy, močovou inkontinenci, či dokonce zlomit žebra.
Fáze kašle:
- iritace (dráždění),
- inhalace (nadechnutí),
- zvýšený tlak v krku a plicích (s uzavřenými hlasivkami),
- prudké uvolnění vzduchu (hlasivky se otevřou, což vytvoří charakteristický zvuk).
Druhy kašle:
- Akutní kašel – má náhlý nástup a může trvat až 3 týdny.
- Subakutní kašel – přetrvává 3 – 8 týdnů.
- Chronický kašel – trvá déle než 8 týdnů.
- Produktivní (vlhký) kašel – produkuje hleny.
- Suchý kašel – nic se neotevře.
Příčiny suchého kašle
Suchý kašel se většinou objevuje při zánětu horních dýchacích cest, nachlazení nebo chřipce. Jak už vyplývá z názvu, tento kašel nedoprovází hlen. Pokud však pokračuje také po odeznění jiných příznaků nachlazení, může být signálem skrytého zdravotního problému.
Suchý kašel bývá intenzivní a bolestivý a cítíme ho dříve v krku než v hrudníku. Obvykle jde „ruku v ruce“ s chronickými onemocněními plic.
Kdy nás přemáhá kašel?
Někteří lidé začnou kašlat, jakmile dýchají velmi suchý a ohřátý vzduch, například po prvním zapnutí radiátorů na podzim. Kašel mohou vyvolat také dráždivé látky v životním prostředí (různé výpary, prach, cigaretový dým), alergie, výtok z dutiny nosní nebo astma.
Co pomáhá při suchém kašli?
U léčby suchého kašle se používají tzv. antitusika. Ty kašel upokojují, zmírňují reflex kašle a uleví od bolestivosti během kašlání.
Antitusika neslouží na léčbu vlhkého kašle, který doprovází hleny. Pokud lékař neurčí jinak, využívají se výhradně při suchém, dráždivém kašli. V lékárnách máte na výběr hned několik druhů těchto léků – v podobě kapek, sirupů nebo obalovaných tabletek.
Pokud trpíte chronickým suchým kašlem nebo vaše těžkosti přetrvávají déle jako týden, přestože jste zodpovědně užívali antitusika, raději vyhledejte lékaře.
Domácí léčba suchého kašle
- Předcházejte dehydrataci. Tekutiny upokojují podráždený krk. Suchý, dráždivý kašel výborně reaguje na med (rozpuštěný v horké vodě, čaji nebo citrónové šťávě).
- Suchý kašel zmírníte, když budete spát s hlavou na vícero polštářích.
- Použijte zvlhčovač, který přidá vlhkost do místnosti. Do zvlhčovače aplikujte pouze čistou vodu.
- Přestaňte kouřit, nepoužívejte ani jiné formy tabáku.
- Vyhněte sa znečistěnému prostředí, ve kterém hrozí vdechování dýmu, prachu nebo jiných dráždivých látek.
Vlhký kašel
Vlhký kašel se nazývá také produktivní, protože se při něm vytváří hlen. Často ho pozorujeme u lidí, kteří trpí astmatem, bronchitidou nebo jinými onemocněními, během kterých se v plicích usazuje hlen, či jiné tekutiny.
Vlhký kašel může být též posledním příznakem u nachlazení nebo infekci. Obyčejně ho doprovází dýchavičnost, horečka, sípot a bolest v hrudi.
Symptomy jsou často horší po probuzení a při mluvení. Kromě léků proti kašli pomáhá větší příjem tekutin a vyšší vlhkost vzduchu.
Co signalizuje kašel s hlenem?
Zelený nebo žlutý hlen je zpravidla znakem, že naše tělo bojuje s infekcí. Barevný hlen může naznačovat tyto onemocnění:
- zánět průdušek (bronchitida),
- zápal plic (pneumonie),
- zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida),
- cystická fibróza (chronické plicní onemocnění).
Hnědý (nebo „rezavý“) hlen může poukazovat na onemocnění:
- bakteriální zánět plic,
- bakteriální bronchitida,
- cystická fibróza,
- pneumokonióza – nevyléčitelná nemoc plic (způsobuje ji inhalování prachu z uhlí, azbestu a silikonu),
- plicní absces – ložiskový zánět v plicním tkanivu.
Bílý hlen se může spájet s těmito zdravotními problémy:
- virová bronchitida,
- onemocnění jícnu (gastroezofagová refluxová choroba – GERD),
- chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN),
- Kongestivní srdeční selhání.
Černý hlen může poukazovat na tyto nemoci a zlozvyky:
- kouření,
- pneumokonióza – doprovází ji dýchavičnost, většinou postihuje lidi, kteří dýchají uhelný prach,
- plísňová infekce – na příčině jsou černé kvasinky (Exophiala dermatitidis), častěji postihuje lidí s cystickou fibrózou.
Čirý hlen
Čirý (čistý) hlen obsahuje vodu, bílkoviny, protilátky a rozpuštěné soli, které promašťují a zvlhčují dýchací systém. Zvýšená produkce čirého hlenu znamená, že se tělo pokouší vyplavit dráždivé látky, jako pyl nebo nějaký typ viru. Čirý hlen vzniká na obranu organizmu při následujících nemocích:
- senná rýma,
- virová bronchitida,
- virová pneumonie.
Červený nebo růžový hlen
Tyto barvy znamenají, že se v hlenu nachází krev. Zde jsou možné příčiny:
- zápal plic,
- tuberkulóza,
- kongestivní srdeční selhání,
- plicní embolie (dýchavičnost a bolest na hrudníku, jedná se o život ohrožující stav),
- rakovina plic.
Dráždivý kašel v noci
Známe to všichni: nepříjemné pocity v krku, které přerostou až do dráždivého kašle, přijdou právě ve chvílích, kdy se snažíte usnout. Nebo i usnete, ale kašel vás probudí uprostřed noci. Jak si s tím poradit?
- Nakloňte si polštář. Dráždivé látky se jednodušeji dostanou do krku a spustí kašel, když ležíme. Zkuste si dát pod hlavu víc polštářů, aby hlava byla výše.
- Používejte zvlhčovač vzduchu. Je vědecky dokázané, že suchý teplý vzduch je plný mikrobů a choroboplodných zárodků. Ty v prostoru víří a napadají náš dýchací systém. Obzvlášť v zimě je prostředí okolo nás ješte víc zhoršené vyteplováním a suchým vzduchem. Zvlhčovač udržuje v pokoji vlhkost, čímž výrazně zlepšuje dýchání.
- Starý dobrý med. Med v kombinaci s horkým nápojem pomáhá uvolnit hlen v krku. Vmíchejte 2 čajové lžičky medu do čaje bez kofeinu (např. bylinkový čaj). Čaj vypijte před spaním. Nikdy však nedávejte med dětem mladším jak 1 rok!
- Alergie na prach. Častá příčina kašle, především toho nočního, kdy jsme vystavení roztočům. Používejte antialergické povlečení a prostěradla perte v horké vodě 1x týdně. Na odstranění běžných alergenů používejte vzduchový filtr. Domácí zvířata nenechávejte ve své ložnici, především ve své posteli. Na vysávání koberců používejte vysavač s HEPA filtrem (pro alergiky). Tyto doporučení platí také při astmě, kdy je součástí léčby i inhalátor.
- Rýma. Na překonání nachlazení obyčejně stačí oddych, kuřecí vývar, tekutiny a čas. Pokud nic z toho nepomůže, tak se závažná rýma léčí (u dospělých a dětí starších 6 let) léky proti rýmě. Většinou se používají tzv. dekongestiva – nosní kapky na zmírnění opuchu nosní sliznice.
- Prestaňte kouřit. Chronický kašel je běžná „odměna“ za dlouhodobé kouření. Skoncování s tímto zlozvykem nejenom zmírňuje kašel, ale vylepší také celkové zdraví.
Dlouhodobý kašel u dospělých
Při zakašlání, které trvá minutu až dvě, si pomyslíme, že nás pouze něco podráždilo v dýchacích cestách. U jedno- až dvoudenního kašle zase, že jsme někde prochladli nebo „chytili“ chřipku.
Po týdnu nás napadne zánět průdušek nebo alergie. Ale po 3 nebo 4 týdnech kašlání už začneme mít vážné obavy. Ty nejsou neopodstatněné a určitě je potřeba vyhledat lékaře, který najde příčinu kašle.
Je pravda, že někteří pacienti zažívají pocit frustrace a úzkost, když diagnostika někdy trvá i několik týdnů. Kašel ruší jejich spánek, jsou unavení, zhoršuje se koncentrace a pracovní výkon. Toto období může otřást jejich sociálním životem. Kromě toho může mít kašel také fyzické následky – inkontinenci moči, omdlévání nebo zlomená žebra.
Opravdu přestaňte kouřit
Hlavní příčinou chronického dlouhodobého kašle je kouření. U většiny kuřáků se – dříve, či později – vyvine chronický „kuřácký“ kašel. To může vést k omnoho závažnějším onemocněním, jako např. chronická obstrukční plicní nemoc, rozedma plic (emfyzém), zápal plic, či rakovina plic. Na diagnostiku příčin chronického kašle někdy stačí jednoduché rentgenové vyšetření hrudníku.