(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Bolest, především ta dlouhodobá, výrazně snižuje kvalitu našeho života.
Na jedné straně je bolest důležitou kontrolkou, protože nás upozorňuje na různé zdravotní problémy.
Na straně druhé, dlouhodobá bolest člověka jen ničí, někdy mu znemožňuje i běžné aktivity.
Většina lidí řeší svoji bolest tak, že užívají léky proti bolesti. To však přináší mnoho vedlejších účinků, především při dlouhodobých stavech.
Slyšeli jste však o tlumení bolesti jinými metodami, než jen léky?
Které postupy jsou ověřené a účinné?
A proč si vybrat tyto metody a léky proti bolesti odmítnout?
Lékaři neradi předepisují léky proti bolesti
Lékaři dobře vědí, že léky proti bolesti většinou i tak nic nevyřeší. Proto dnes čím dál častěji doporučují alternativní způsoby tlumení bolesti. Přibývají také studie, které varují před vedlejšími účinky léků proti bolesti, speciálně při dlouhodobějším užívání.
Existují i takové případy, kdy léky proti bolesti ani nezabírají. Pokud navíc trpíte chronickou bolestí, projeví se to i na psychice – přibývají deprese, úzkosti, negativní nálada, frustrace. Nakonec tedy trpí nejen tělo, ale i duše.
Hledáte efektivní pomoc při bolestech, ale už nechcete užívat žádné „prášky“?!
Seřadili jsme pro vás účinné metody tlumení bolesti (podle abecedy, ne podle významu).
Biofeedback
U biofeedbacku se používá speciální přístroj, resp. vícero zařízení na sledování vašich životních funkcí. Zařízení odráží psychofyziologické procesy, které nedokážete vědomě ovládat. Díky terapii se je však naučíte ovlivňovat a kontrolovat, čímž zmírníte vnímání bolesti.
Biofeedback je velmi účinným nástrojem například při stresu. Stres totiž často souvisí s bolestí, někdy ji dokonce znásobuje, což si obvykle neuvědomujeme. Když jsme ve stresu, zvyšuje se srdeční frekvence, potíme se, nervový systém je napjatý, rozbolí nás hlava.
Při biofeedback terapii dostáváme přesné informace o různých biologických procesech, jako dýchaní a srdeční rytmus, a potom se je učíme vědomě kontrolovat. Později dokážeme ovlivnit také intenzitu bolesti.
Biofeedback má pozitivní efekt především při bolestech pánve (dysfunkce svalů pánevního dna) a při bolestech konečníku. Ověřte si, zda sezení bude vést certifikovaný terapeut, je to důležité.
Čínská medicína – akupunktura
Tradiční čínská medicína zná vícero metod tlumení bolesti. Asi nejznámější je akupunktura. Existuje množství důkazů, že akupunktura zmírňuje bolest, především v oblasti zad, kolen, krku a ramen. Tato metoda navíc podporuje tvorbu endorfinů – hormonů štěstí, které oslabují bolest.
Terapeuti tradiční čínské medicíny často používají na zesílení efektu bylinky. Dejte si pozor, aby to byl profesionál, který se v čínských bylinkách vyzná. Ještě před terapií konzultujte použití bylin s vašim lékařem, protože mohou reagovat s léky, které užíváte.
Hypnóza
Kvalifikovaný odborník vás v hypnóze naučí používat vlastní mysl, abyste lépe zvládali bolesti a úzkosti. V hypnóze se maximálně uvolníte, proniknete do svých pocitů, naučíte se pracovat s hněvem i frustrací.
V hypnóze vám terapeut například navrhne, abyste bolest zkusili ovládnout podobným způsobem, jako hlasitost na rádiu. Jednoduše – ztišíte ji otočením „knoflíku“.
Chiropraxe
Chiropraktik dokáže šikovnými chvaty odbourat některé druhy bolesti. Nejčastěji řeší bolesti zad, kdy s použitím síly napraví páteř do správné polohy. Tento druh terapie by měl vykonávat pouze vyškolený a licencovaný odborník, protože manipulace s páteří je háklivá záležitost.
Pokud totiž natrefíte na amatéra, jeho zákroky mohou mít dlouhodobé následky. Naopak, zkušený chiropraktik vám pomůže velmi rychle a s minimálními vedlejšími účinky.
Chiropraxe je nejúčinnější při bolestech v dolní části zad, ale také při bolestech hlavy, či kloubů na rukou a nohou. Pozitivní výsledky jsou také při fibromyalgii.
Chiropraktici často používají elektrickou stimulaci, relaxační techniky, či rehabilitační cvičení. Obvykle vám dokážou poradit i ohledně stravování, hubnutí nebo bezpečného pohybu.
Chiropraxe má minimální vedlejší účinky, např. nepohodlí v ošetřované oblasti. Tyto pocity obyčejně zmizí do 1 – 2 dnů.
Chlad a teplo
Střídání chladu a tepla je účinnou metodou u mnohých chronických bolestí. Chlad zmírňuje zánět, teplo zase uvolňuje stažené svaly. Studená nebo (naopak) horká voda nikdy samostatně nevytvoří efekt, kterého dosáhnete během střídání teplot.
Začněte však postupně, aby vaše tělo nezažilo šok. Na začátku prostřídejte 3 minuty studené sprchy s 5 minutami teplé. Postupně přejděte na 10 minut studené a 10 teplé, toto opakujte 3x.
Tuto terapii nepoužívejte při onemocnění srdce a cév, infekcích a vážných zánětech. A vždy se dopředu poraďte s lékařem!
Jóga a Tai Chi
Cvičení dokáže „zatočit“ s bolestí, jen si musíte vybrat to správné. Jóga a Tai Chi redukují stres, zlepšují kondici, zmírňují bolesti zad. Jóga vás naučí správně dýchat, aby se z dechu stal most mezi vaším tělem a myslí.
Vzájemné propojení těla a mysli je velmi důležité, pokud chcete pracovat s bolestí. Je potřeba si najít vhodnou formu jógy, ve výběru vám pomůže zkušený instruktor.
Tai chi je zase meditačním bojovým uměním. Pracuje s dýcháním a strečinkem svalů. Tai chi vám dodá vnitřní rovnováhu a klid mysli.
Vliv Tai chi na lidské tělo:
- zvyšuje duševní kondici,
- odbourává stres a napětí,
- zlepšuje soustředěnost, upevňuje vůli,
- podporuje sebepoznávání a osobní rozvoj,
- buduje pozitivní přístup k životu,
- zvyšuje fyzickou kondici,
- uvolňuje napjaté svaly a šlachy,
- zlepšuje pohyblivost a pružnost těla,
- podporuje zdravé držení těla,
- optimalizuje krevní tlak.
Léčebná masáž
Masážní terapeuti, alespoň ti schopnější, se zaměřují na celý systém těla, tedy nejen na místa, kde nás to bolí. Kvalitní masáž zmírňuje bolesti svalů a měkkých tkání, dokonce budete během ní (nebo po ní) brát vlastní tělo lépe na vědomí.
Podstatné však je, abyste zjistili původ bolesti. Abyste například infekci v ledvinách neřešili masáží v křížové páteře. Také proto byste měli jít nejdříve na vyšetření a poznat svůj zdravotní stav.
Magnetoterapie
Při dlouhotrvající bolesti, ale také dalších zdravotních problémech, obvykle zafunguje magnetoterapie. Tato metoda pomáhá u artritidy, bolestí hlavy, či fibromyalgii. Magnetoterapie podporuje hojení ran a léčí nespavost. Ještě víc se o ní dočtete v tomto článku.
Masážní přístroje TENS
TENS přístroje podporují krevní oběh, uvolňují endorfiny a tím tlumí bolest. Účinné jsou především při chronické bolesti svalů a kloubů, při akutních a pooperačních stavech, ale také při únavě nebo stresu.
Nositelné přístroje TENS vysílají do těla sérii mírných elektrických impulzů. Ty zmírňují bolest při fibromyalgii nebo revmatoidní artritidě.
Zkratka TENS znamená transkutánní elektrická nervová stimulace. TENS přístroje jsou minimálně rizikové, ale na úplné potvrzení jejich efektivnosti potřebujeme další studie.
Meditace, relaxační a dýchací cvičení
Další skvělou metodou na potlačení bolesti je meditace nebo jednoduché dýchací techniky. Prakticky všechny typy meditací zabírají proti bolesti, protože se u toho tělo uvolní. Díky dýchacím cvičením, které k meditacím neodmyslitelně patří, si zase zpomalíte srdeční rytmus a snížíte krevní tlak.
Možná si to ani neuvědomujete, ale když vás něco bolí, máte sklon k tomu, že začnete dýchat krátce a plytce. Vy však potřebujete přesný opak. Pokud se naučíte dýchat hluboce a zároveň uvolňovat svaly, bolest dokážete zmírnit.
Pokud nevíte, jak s meditací začít, existují různé mobilní aplikace, které vás provedou nejdůležitějšími body.
Muzikoterapie: Terapie hudbou
Výzkumy ukazují, že hudba má skutečně obrovskou moc vzhledem k tomu, že dokáže zmírnit také pooperační bolesti. Vědci zkoumali vliv hudby na akutní i chronickou bolest. Zjistili, že vhodně zvolená hudba dokáže ulevit od bolesti až o 70 %.
Školený muzikoterapeut vás naučí, jak vnímat hudbu co nejintenzivněji, aby mozek oslabil vnímání bolesti. Samozřejmě to u každého nefunguje. A hodně záleží také na druhu hudby, však někoho může esoterická hudba i rozlaďovat.
Ultrazvuk
Některé studie popírají účinek ultrazvuku proti bolestem, jiné ho (naopak) obhajují. Faktem je, že tato metoda nabízí 3 hlavní výhody:
- zvyšuje průtok krve v ošetřované oblasti, čímž se urychlí proces hojení,
- zmírňuje otoky,
- jemně masíruje bolestivé místo/a.
Zdroje:
- https://www.practicalpainmanagement.com/patient/resource-centers/chronic-pain-management-guide/ppm-guide-relieving-pain-without-medication
- https://medlineplus.gov/nondrugpainmanagement.html
- https://stanfordhealthcare.org/medical-conditions/pain/pain/treatments/non-pharmacological-pain-management.html
- https://www.webmd.com/pain-management/features/pain-relief-without-pills#
- https://www.everydayhealth.com/pain-management/physical-treatments-for-pain.aspx