(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Třetí trimestr těhotenství je období, kdy se vaše 9-měsíční dobrodružství pomalu, ale jistě blíží ke konci.
Kila neúprosně přibývají, nohy otékají, strach z toho, co přijde, se každým dnem stupňuje.
Jak přežít poslední týdny v co největší pohodě?
Jak se připravit na porod a příchod nového člena rodiny?
Kdy začíná třetí trimestr?
Budoucí maminka vstupuje do třetího trimestru ve 29. týdnu těhotenství. Kdy se však třetí trimestr skončí, není vždy jednoznačné. Miminko se totiž může narodit předčasně, nebo je naopak přenášené. Optimálně by měl porod proběhnout od 38. do 42. týdne těhotenství.
Přibývání ve třetím trimestru
Hroch, slon, tuleň? Pokud si připadáte jako jedno z těchto zvířat, věřte, že určitě nejste sama. V období posledního trimestru se takto cítí většina žen. Přibývání na váze je ve třetím trimestru naprosto normální a přirozené, netrapte se tím.
Vaše děťátko nyní nejvíce roste a celkově mohutní. Váha dítěte ve 29. týdnu by měla být kolem 1,15 kg, délka je asi 38,6 cm. Ke konci těhotenství by mělo vážit již 3,3 kg a měřit kolem 50 cm. Vy byste měly v průběhu posledních měsíců přibrat 4 až 7 kilogramů.
Jaká vyšetření vás ještě čekají?
Tak jako během prvních dvou trimestrů, i ve třetím vás čekají pravidelné prohlídky u gynekologa. Lékař sleduje velikost dítěte, jeho polohu, množství plodové vody, pevnost, délku a polohu děložního čípku. Stejně zaznamenává hmotnostní přírůstek dítěte či vaše přibírání. Uplatňuje při tom vaginální vyšetření.
Lékař by měl zaznamenávat i subjektivní obtíže, jako otoky nohou, únavu, mdloby. Běžné jsou i další vyšetřovací metody, například měření krevního tlaku, vyšetření moči, krve apod.
Speciální vyšetření
Ve 35. až 38. týdnu vám lékař sebere stěr ze stěny pochvy, kterým zjišťuje přítomnost streptokoků. V mnoha případech se tyto streptokoky vyskytují jako přirozená součást mikroflóry vagíny, avšak u dítěte by mohly způsobit infekci.
Proto pokud lékař zjistí přítomnost těchto bakterií, preventivně vám předepíše antibiotickou léčbu, aby se dítě nenakazilo během přirozeného porodu, když prochází porodním kanálem.
Od 36. týdne budete chodit na prohlídky každý týden. Lékař bude sledovat hlavně množství plodové vody a takzvané „průtoky“ – zda je dostatečný průtok krve v pupečníkových cévách, aby bylo miminko dobře vyživováno.
Poloha dítěte ve třetím trimestru
Zatímco má miminko v bříšku ještě dost místa, snaží se zaujmout co nejpohodlnější polohu, a tím se zároveň připravuje na porod. Miminko se otočí tak, aby mělo hlavičku směrem dolů (k pánvi) a nožičky nahoru. Tímto způsobem získá pro sebe nejvíce místa.
Mnohdy se stane, že dítě se nestihne otočit. Může to být způsobeno mnoha faktory, například velikostí miminka, chybou dělohy, krátkou pupeční šňůrou nebo její omotání kolem krku miminka. Jednoduše – příčin může být několik.
Dnes existuje mnoho metod, kterými umíme miminku pomoci, aby se otočilo. Proto nesprávná poloha miminka ještě znamená, že musíte rodit císařským řezem. Rovněž se může stát, že vás dítě překvapí a otočí se na poslední chvíli samo.
Proč je miminko hlavou dolů?
Jak jsme zmínili, tato poloha představuje pro děťátko největší komfort. Stejně je důležitá pro porod. Hlavička totiž vyvíjí dostatečný tlak, aby se aktivovala tvorba oxytocinu – hormonu, který je důležitý pro vyvolání porodu (otevření porodních cest a stahy dělohy). Oxytocin má i další úkol – spustit tvorbu mléka.
Hlavička navíc „proráží“ cestu ostatním částem těla, a tím zajišťuje plynulý přechod celého těla přes porodní cesty. Proto jde o značnou komplikaci, pokud dítě není správně otočené.
V případě, že děťátko není otočené hlavičkou k pánvi, je na lékaři, zda doporučí přirozený porod, nebo se přikloní na stranu císařského řezu. Taková situace vyžaduje individuální posouzení, což závisí na několika faktorech:
- velikost dítěte,
- šířka pánve,
- zda jste prvorodička,
- jiné důvody.
Pohyby plodu v třetím trimestru
Zejména prvorodičky těžko odhadují, zda jsou pohyby děťátka v pořádku, nebo ne. Pokud se vám zdá, že děťátko se hýbe méně, zkuste ho trošku „vyprovokovat“, a to vypitím studené vody nebo snědením něčeho malého.
Potom si lehněte a čekejte, zda se začne hýbat. Pozorujte své bříško a řiďte se jednoduchým pravidlem: „Alespoň 10 pohybů za 2 hodiny“. Pokud se vám pohyby děťátka opravdu nezdají, jděte do nemocnice. Je lepší přijít zbytečně, než přijít pozdě!
Problémy ve třetím trimestru
Poslední trimestr může přinést různé zdravotní potíže, proto je pro mnoho žen náročnější částí těhotenství. Časté nucení na močení vás provázelo i během prvních dvou trimestrů, a nebude to jinak ani teď.
Jak jsme již zmínili, hlavička miminka je uložena v malé pánvi, kde tlačí na močový měchýř. Proto budete chodit na toaletu stále častěji. Únik moči je další nepříjemností, která se může objevit zejména při kýchání, kašlání a smíchu.
S přibývající hmotností dostávají pořádně zabrat i vaše klouby, a zejména páteř. Bolesti v bederní a pánevní oblasti jsou zase způsobeny uvolňováním vazů pánve. Zmírnit je můžete správným držením těla, pohodlnou obuví, spánkem na boku (s polštářem mezi nohama). Dbejte i na dostatečný odpočinek.
Pálení žáhy netrápí jen těhotné ženy, ale také asi 40 % populace. Nepříjemné pálení způsobují zejména kořeněná, mastná a kyselá jídla, proto byste se jim měly vyhýbat. Předejít pálení se dá i tak, že budete jíst častěji a menší porce. Během těhotenství byste měly zvýšit příjem vlákniny a tekutin, abyste se vyhnuly nepříjemné zácpě a plynatosti.
Křečové žíly a otoky
U těhotných žen se přirozeně zvyšuje objem krve, což zároveň zvyšuje tlak v cévách. Tímto tlakem se žíly, které mají jen tenkou stěnu, snadno roztáhnou, a tak vznikají křečové žíly a otoky nohou.
Hemoroidy jsou také křečové žíly, jenomže v oblasti konečníku. Vznikají zejména během těhotenství, v důsledku zvýšeného objemu krve a tlaku hlavičky na oblast malé pánve.
Pokud máte pocit těžkých a oteklých nohou, pokládejte si je do zvýšené polohy, případně použijte chladivý gel na křečové žíly.
Bolesti břicha
Přibližně 2 týdny před porodem se mohou objevit takzvané Braxton-Hicksovy kontrakce. Intenzita kontrakcí není taková, jako u těch skutečných, jsou mnohem mírnější. Díky nim se děloha připravuje na porod.
Opravdové kontrakce a Braxton-Hicksovy rozlišíte jednoduše. Porodní kontrakce se postupně zintenzivňují, a to frekvencí i bolestí.
Předčasný porod
Pokud se objeví kontrakce, které neutichají, přičemž se frekvence i bolest stupňuje, vyhledejte lékaře, ačkoli jste v dřívějším stadiu těhotenství. Může totiž jít o předčasný porod. K dalším příznakům, které napovídají, že jde o porod, patří:
- bolesti v kříži,
- bolesti v podbřišku,
- výtok z pochvy,
- odtok plodové vody.
Lékař umí spolehlivě určit, zda se dá předčasnému porodu ještě zabránit pomocí léků, nebo je už pozdě. Příčiny předčasného porodu mohou být různé, například kouření, užívání drog, psychická zátěž maminky. Avšak nejčastější příčinou je infekce. Zvýšené riziko je u žen s vícečetným těhotenstvím, vývojovými vadami dělohy, nebo při nedostatečnosti děložního čípku.
Kdysi činily předčasné porody obrovské riziko pro dítě. Dnes už je zdravotnictví na dostatečně vysoké úrovni, proto se zbytečně nestrachujte a věřte, že ze strany lékařů bude o vás i o děťátko dobře postaráno.
„Predčasňátka“ jsou děti, které se narodí před ukončením 37. týdne těhotenství. Nejčastěji se rodí v období od 24. po 34. týden.
Jak se dá zabránit předčasnému porodu?
Pokud se dá předčasný porod zastavit, lékař naordinuje mamince hlavně klid na lůžku. Odpočinek je sice důležitý, ale nutná je i medikamentózní léčba – podává se magnézium či léky tlumící aktivitu dělohy. Pokud lékař zjistí, že příčinou předčasného porodu je infekce, okamžitě jsou nasazena i antibiotika.
Ne vždy se podaří předčasný porod zastavit a oddálit tak narození dítěte. Proto pokud začne maminka rodit, je převezena do perinatologického centra, kde jsou specialisté, kteří zajistí miminku přiměřenou péči hned po porodu.
Přenášení dítěte
O přenášeném porodu mluvíme tehdy, když těhotenství překročí hranici 40. týdne. Nejideálnější je, pokud se dítě narodí začátkem 42. týdne, protože pak už placenta přestává dostatečně fungovat a děťátko může být slabě vyživováno.
Jak se porod vyvolává?
Způsoby jsou dva. Lékař vám může podat hormony – oxytocin nebo prostaglandin, které jsou důležité pro zahájení a průběh porodu. Druhá možnost je mechanická – Hamiltonův hmat. Při této metodě se vychlípí dolní segment vaku blan, nebo se zavede tyčinka do dělohy, čímž se rozevře porodní kanál.
Příprava na příchod nového člena rodiny
Postýlku už máte postavenou, pokojíček vymalovaný, kočárek nastartovaný na první procházku, a jediné, co vám ještě chybí, je ten malý človíček. Jak byste se měli správně připravit na jeho příchod?
Jednou z možností jsou předporodní kurzy, kde se naučíte hodně potřebného o porodu, kojení a vlastně všem, co vás čeká a nemine. Na mnoha kurzech se mohou zúčastnit i tatínkové, aby poznali, co je v následujících měsících čeká.
Náplní kurzů je celková příprava na porod. Nacvičíte si úlevové a dechové techniky. Kurzy pamatují i na období po porodu – šestinedělí a péči o novorozeně. Kurzy jsou užitečné zejména pro prvorodičky. Zbaví se tak zbytečného stresu, navzájem se povzbudí.
Co si sbalit do nemocnice?
Tašku byste měli mít sbalenou minimálně 2 měsíce před očekávaným termínem porodu, abyste byli připravena, a ne překvapená. Nezapomínejte, že musíte sbalit nejen sebe, ale i miminko.
Nemocnice mají na internetových stránkách seznamy, co byste si měly určitě vzít s sebou, a naopak, co vám poskytne nemocnice. Doporučujeme vám, abyste si sbalily 2 tašky – jednu pro vás, jednu pro miminko. V té vaší by neměly chybět tyto hygienické pomůcky:
- porodní vložky,
- tampony pro kojící maminky (v případě unikání mléka),
- poporodní kalhotky,
- běžná kosmetika – zubní kartáček, zubní pasta, sprchový gel, šampon, krém, toaletní papír, papírové kapesníky.
Co se týče oblečení, myslete na to, že nemocnice není hotel, místa tam není mnoho. Proto si sbalte jen nejnutnější kousky. To, co vám bude chybět, vám snadno přinese rodina.
Nezapomeňte na doklady
Spolehněte se, že toto je první věc, na kterou se vás budou ptát. Pochopitelně, že pokud si budete balit tašku 2 měsíce před porodem, nemůžete si do ní vložit občanský průkaz, kartičku pojištěnce, těhotenský průkaz či oddací list. V předporodním stresu však člověk nekoná prakticky, proto požádejte blízkou osobu, aby se v „den D“ postarala o vaše doklady.
Co by měla obsahovat taška pro miminko:
- pleny nejmenší velikosti,
- vlhčené ubrousky,
- dudlík,
- mastičku na opruzeniny,
- bavlněné pleny,
- odsávačku mateřského mléka.
(Oblečení budete potřebovat až na cestu domů.)
Myslete pouze na své dítě
Jak se přibližuje den D, měly byste si plně uvědomovat, že vás čeká téměř nadlidský výkon – porod nového člověka. Vyhraďte si dostatek času na odpočinek a relax, načerpané síly budete potřebovat. Neřešte nic závažného, vše ostatní počká. Požádejte nejbližší, aby vás osvobodili od náročnějších úkolů. Starejte se pouze o sebe a o dítě.