Vitamín E – nač je dobrý?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Setkat se s ním můžete nejen v lékárně (v podobě kapslí), ale i v drogerii, kde je součástí mnohých kosmetických výrobků. Vitamín E je prý proslulým antioxidantem pro zdraví imunitního systémusrdce a cév.

Můžete se o něm také dočíst, že pomáhá v boji proti Alzheimerově chorobě, zabraňuje ztrátě zraku (spojené se stárnutím), vyhlazuje vrásky, hojí pokožku, předchází vzniku jizev, dokonce je dobrý na rakovinu.

Jsou všechna tato tvrzení pravdivá?

Jak velmi je tento vitamín důležitý?

A kdy se opravdu vyplatí, abychom vyhledávali produkty s jeho obsahem?

Co se skrývá pod pojmem vitamín E?

Přírodní vitamín E v sobě ukrývá až 8 rozličných chemických sloučenin. Syntetický, který se vyrábí v laboratoři, obvykle obsahuje pouze jednu sloučeninu – alfa-tokoferol. Ta je v lidském těle nejaktivnější a nejlépe využitelná.

Zda se v produktu, který jste si koupili, nachází přírodní nebo syntetický vitamín E, rozlišíte jednoduše – podle názvu. Přírodní forma se označuje jako d-alfa-tokoferol, umělá je dl-alfa-tokoferol.

Jaké jsou účinky vitamínu E?

Nejpodstatnější účinek vitamínu E je antioxidační. Antioxidanty zabraňují volným radikálům v tom, aby poškozovaly buňky. Vitamín E se proto používá při léčbě onemocnění, kde hraje oxidační stres velkou roli.

Určitě jste už viděli rez na kovových předmětech, která vzniká vlivem oxidace železa. Podobný proces se děje v lidském těle, když při normálních biologických procesech vznikají tzv. volné radikály. Ty poškozují a oslabují buňky, a tím urychlují stárnutí.

Volné radikály mohou přispět i ke vzniku onemocnění srdce a cév či rakoviny. Jejich tvorbu zvyšuje např. kouření, záření (například sluneční UV paprsky) a znečištěné ovzduší.

Nedostatek vitamínu E

Závažný nedostatek vitamínu E je jediné onemocnění, kde má jeho podávání jednoznačně pozitivní účinek. K hlavním příznakům nedostatku vitamínu E patří poškození periferních nervů, svalů a sítnice, nekoordinované pohybyzhoršená imunita. Jde o vzácný jev, který může mít různé příčiny, např.:

  • genetické poruchy v metabolizmu vitamínu E (resp. v metabolizmu tuků),
  • Crohnova choroba,
  • cystická fibróza,
  • podvýživa,
  • problémy s vylučováním žluči.

Nedostatek vitamínu E se může vyskytnout i u předčasně narozených dětí (s nízkou porodní hmotností). Proto se těmto dětem obvykle preventivně podává.

vitamín E na pleť
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kardiovaskulární onemocnění

Vliv vitamínu E byl zkoumaný při kardiovaskulárních onemocněních, jako je ateroskleróza (kornatění tepen), infarkt, vysoký krevní tlakischemická cévní mozková příhoda. Výsledky jsou však nejednoznačné. Zatímco některé studie mluví o poklesu výskytu onemocnění srdce při užívání vitamínu E, další to neprokázaly. Jejich závěry zněly, že ačkoliv vitamín E snížil riziko tvorby krevních sraženin, nesnížil výskyt srdečně-cévních onemocnění (včetně cévní mozkové příhody a infarktu).

Problémem však může být fakt, že většina studií se týkala starších lidí, kteří už nějaké začínající onemocnění tohoto typu měli anebo byli ve vysokém riziku, že se u nich rozvine. Na optimální posouzení  účinků vitamínu E při prevenci onemocnění srdce a cév jsou tak potřebné další výzkumy – s mladými zdravými dospělými.

Prozatím se vitamín E ve formě výživového doplňku (jako prevence) při těchto onemocněních nedoporučuje.

Cukrovka

Vitamín E byl zkoumán v prevenci cukrovky 1. a 2. typu, při udržování normálních hladin cukru v krvi či při různých komplikacích cukrovky, jako je ucpávání cév a srážlivost krve. Zdá se být efektivní, ale jen u pacientů, kteří už na začátku studie trpěli jeho nedostatkem, resp. v případě slabě kontrolovaných hladin cukru v krvi. U pacientů s dostatečně kontrolovanou cukrovkou neměl velký účinek.

Alergie

Navzdory všeobecnému přesvědčení, že antioxidanty dokážou redukovat příznaky alergií, se ukazuje, že vitamín E je v tomto neefektivní. Nicméně, dostupných důkazů je stále málo, proto je na prohlášení jednoznačného závěru potřebný další výzkum.

Rakovina

Ve většině studií na zdravých dospělých vitamín E neprokázal, že by mohl zabránit rozvoji jakéhokoliv typu rakoviny. Paradoxně muži, kteří ho dlouhodobě užívali, měli až o 17 % vyšší riziko rozvoje rakoviny prostaty.

Avšak u kuřáků je situace trochu jiná. Při užívání malých dávek (50 mg) riziko rakoviny prostaty u kuřáků pokleslo. Na potvrzení tohoto účinku jsou však potřebné další studie.

vitamín E dávkování
Zdroj foto: Shutterstock.com

Makulární degenerace

Podstata tohoto onemocnění spočívá v poškození makuly, malé části sítnice oka. Makulární degenerace je většinou spojována s vyšším věkem, přičemž celosvětově jde jednu z hlavních příčin stařecké slepoty.

Vitamín E, pokud byl podáván spolu se zinkemdalšími antioxidanty (vitamín C a beta-karoten), dokázal snížit riziko postupu tohoto onemocnění až o 25 %. Samotný vitamín E však testovaný nebyl, proto nemůžeme říci, že za pozitivním účinkem stál právě „on“.

Regenerace pokožky

Tvrzení, že vitamín E dokáže zahojit jakýkoliv typ jizev, resp. zmírnit jejich vzhled, je velmi populární. Vždyť „éčko“ najdeme v mnohých krémech proti vráskámstárnutí pokožky.

Ačkoli existuje několik studií, které toto tvrzení podporují, většina výzkumů tvrdí opak. Až u 90 % pacientů nebylo zaznamenané ani rychlejší hojení ran, ani zlepšení vzhledu jizev. U třetiny zkoumaných se dokonce vyvinula kontaktní dermatitida, což je typ alergické reakce.

Alzheimerova choroba a kognitivní schopnosti

Ani tu většina studií neprokázala efekt vitamínu E. Vitamín nedokáže zpomalit průběh Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, nezlepšuje rozumové schopnosti u starších lidí. Proto se výživové doplňky s vitamínem E nedoporučují (ani jako prevence).

V jiných studiích, kde měl vitamín E nějaký efekt na průběh Alzheimerovy choroby, používali vysoké dávky (2000 IU), které jsou však z dlouhodobého hlediska nebezpečné.

Těhotenství

Nebolo dokázané, že by užívání vitamínu E po dobu gravidity působilo jako prevence preeklampsie (vysokého krevnímu tlaku). Vitamín E neměl vliv ani na výsledek těhotenství a porodu. Jeho užívání ve formě výživových doplňků se ukazuje jako zbytečné, a nedoporučuje se.

vitamín E účinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jaké jsou doporučené dávky vitamínu E?

Dávkování vitamínu E se obvykle uvádí pro formu alfa-tokoferol, a to buď v miligramech (mg), nebo v mezinárodních jednotkách (IU). 1 mg alfa-tokoferolu se rovná 1,5 IU v přírodní formě nebo 2,22 IU v syntetické formě.

Doporučená dávka vitamínu E pro osoby starší než 14 let je 15 mg denně. Táto dávka platí i pro těhotné ženy, kojícím ženám se doporučuje 19 mg. U dětí jsou dávky menší:

  • 5 mg pro kojence,
  • 6 mg pro děti mezi 1. – 3. rokem,
  • 7 mg pro 4 – 8leté,
  • 11 mg pro 9 – 13leté.

Pokud nejste právě na nízkotučné dietě anebo netrpíte závažným nedostatkem vitamínu E, doporučené denní dávky lehce dosáhnete pomocí stravy. Avšak – vzpomínané kouření, znečištěné ovzduší či nadměrné opalování může vaše zásoby vitamínu E vyčerpat.

Proto pokud se rozhodnete užívat výživový doplněk, mějte na paměti, že přírodní forma je aktivnější. Takto vám postačí méně – přibližně 22,4 IU. Při syntetické formě potřebujete 33,3 IU denně.

Účinky vitamínu E však rostou, když ho užíváte spolu s tuky. Proto si ho dejte až po jídle.

Výživové doplňky nejsou léky

Problémem výživových doplňků stále zůstávají nedostatečné regulační mechanismy. Výživový doplněk totiž neprochází kontrolou, která by ověřila, že skutečně obsahuje tolik vitamínu E, kolik je napsané na obalu. Nejistější cesta, jak si vitamín E doplnit, tedy vede přes stravu.

co obsahuje vitamín E
Zdroj foto: Shutterstock.com

Může mi vitamín E nějak uškodit?

V doporučených a léčebných dávkách je krátkodobě neškodný, ale protože se dokáže hromadit v těle, můžete se jím předávkovat. Prostřednictvím stravy je to prakticky nemožné, ale při užívání výživových doplňků či léků je už toto nebezpečí reálné.

Jako maximální tolerovaná denní dávka se uvádí 1000 IU syntetické formy (455 mg), avšak riziko nežádoucích účinků stoupá už při dávce 400 IU denně, pokud jde o dlouhodobé užívání. Nejvážnějším důsledkem předávkování je zvýšené riziko hemoragické cévní mozkové příhody – stavu, kdy dojde k prasknutí cévykrvácení do mozku.

Nadměrné dávky vitamínu E snižují srážlivost krve, což může zvýšit riziko krvácení. Myslete na to tehdy, když užíváte vitamín E a čeká vás chirurgický zákrok. Aspoň 2 týdny před operací vitamín úplně vysaďte.

Nadměrné dávky vitamínu E mohou ovlivňovat i hormony štítné žlázy, způsobovat poruchy vidění, těžkou únavu a slabost.

Kdy se vitamín E nesmí užívat?

Neexistuje onemocnění, u kterého by se tento vitamín vysloveně nesměl užívat. Nebezpečná je však jeho kombinace s některými léky.

Kvůli vlivu vitamínu E na krevní srážlivost se výživovým doplňkům s jeho obsahem obloukem vyhněte, pokud užíváte léky, které srážlivost krve snižují (např. warfarin, aspirin). Mohlo by totiž dojít k nežádoucímu krvácení. Stejná strategie platí při užívání bylin nebo výživových doplňků, které snižují srážlivost krve, jako například ginkgo biloba nebo česnek.

Užívání vitamínu E po dobu těhotenství a kojení – je bezpečné?

Po dobu těhotenství je doporučená denní dávka stejná, jako mimo těhotenství (15 mg). Při kojení stoupá na 19 mg. Vitamín E přechází do mateřského mléka.

Vitamín E versus léky

  • Vitamín E může ve vysokých dávkách snížit účinek léků, které se odbourávají přes játra. Protože takovýchto léků je mnoho, užívání vysokých dávek vitamínu E konzultujte se svým lékařem.
  • Léčiva orlistatlomitapid mohou snížit vstřebávání vitamínu E, proto je užívejte s 2 – 4 hodinovým odstupem.
  • Při kombinaci vitamín E a cyklosporin se může účinek cyklosporinu zvýšit, a roste tak riziko jeho nežádoucích účinků.
  • V případě, že máte rakovinu a podstupujete chemoterapii či radioterapii, onkologové všeobecně doporučují, abyste se vyhnuli antioxidantům (tedy i vitamínu E). Antioxidanty totiž mohou snížit účinek léčby.
vitamín E zdroje
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vitamín E ve stravě:

  • tmavá listová zelenina (špenát, kapusta, brokolice),
  • maso (hlavně tučné),
  • ořechy – lískové, mandle, arašídy, pistácie, pekanové, vlašské,
  • slunečnicová semínka,
  • některé druhy ovoce a zeleniny – kivi, mango, moruše, avokádo, rajčata, dýně, maliny, broskve, meruňky, černý rybíz,
  • vajíčka,
  • různé druhy olejů – slunečnicový, sójový, arganový, olivový, olej z pšeničných klíčků,
  • ryby (losos, herink, pstruh) a mořské plody (ústřice, krevety),
  • některé cereálie a džusy (uměle obohacené o obsah vitamínu E).

Na vzduchu se vitamín E rozkládá, proto vaření a dlouhé skladování produktů, které ho obsahují, může zničit pozitivní účinek.

Zdroje:

http://www.cochrane.org/CD002141/LUNGCA_antioxidant-drugs-for-preventing-lung-cancer-in-healthy-people

http://www.cochrane.org/CD003665/NEONATAL_vitamin-e-supplementation-for-prevention-of-morbidity-and-mortality-in-preterm-infants

http://www.healthline.com/health-slideshow/all-about-vitamin-e

http://www.healthline.com/health/food-nutrition/truth-about-vitamin-e-oil

http://www.healthline.com/health/vitamin-e-oil-scars

https://www.drugs.com/monograph/vitamin-e.html

http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-e/background/hrb-20060476

https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/vitamin-e-100-zentiva-478698.html

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-954-vitamin%20e.aspx?activeingredientid=954

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/

https://examine.com/supplements/vitamin-e/

https://medlineplus.gov/ency/article/002406.htm

http://www.livescience.com/51543-vitamin-e.html

Příspěvek zobrazený nejdříve na Slovenský pacient.