Život s revmatem: Přiměřený pohyb a vhodná strava při revmatu

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Život s revmatoidní artritidou není jednoduchý, ale pro zlepšení zdraví můžete mnoho udělat i sami.

Nejdůležitější je, jak přistupujete ke svému životu, když víte, že vaše zdraví je podlomené, a zda úzce spolupracujete se svým lékařem.

Protože bez léčby se revma může pouze zhoršovat. A to nechcete.

Remise při revmatu: Vytoužený cíl

Revma sice nedokážeme vyléčit, ale dokážeme ji léčit mnohem lépe než před lety. Cílem je dosáhnutí remise, tedy stavu, kdy nemoc “neřádí” a je utlumená. To znamená, že zánět ustává, a tak se nekoná další poškození tkáně.

Samozřejmě má u každého člověka revma jiný průběh. Dobrý výsledek závisí od včasného odhalení nemoci – čím dříve ji léčíme, tím méně škod stihne napáchat.

Strava při revmatu

Správná strava je přesně to, co jsme zmiňovali na začátku – něco, co dokážete ovlivnit i sami. Vhodnými potravinami utlumujete zánět v těle, a naopak nevhodnými ho podporujete. Pokud se tedy správně stravujete, cítíte se lépe.

Ale žádná úprava stravy nenahrazuje léčbu, pouze posilňuje její účinek. Při revmatu totiž imunitní systém nepracuje správně, a tak samotná úprava stravy nemá dostatečný efekt.

Protizánětlivé účinky má tzv. středomořská dieta. Ta pracuje s pestrostí pokrmů a vysokým příjmem celozrnných potravin, zeleniny, ovoce a ořechů. Méně by mělo být:

  • masa (hlavně červeného masa),
  • živočišných potravin.
  • polotovarů,
  • sladkostí,
  • kukuřičného sirupu.

Nepřestávejte užívat léky bez porady s lékařem!

Káva a revma

Káva má mnoho prospěšných látek, například antioxidantů, ale některé studie ji spojují s vyšším rizikem revmatu. Proto zde platí doporučení: všechno s mírou.

1 – 2 hrnky kávy denně vám pravděpodobně neuškodí. Pozorně sledujte reakce svého těla a zjistíte, kolik kávy je pro vás akorát.

život s reumou káva a reuma
Zdroj foto: AdobeStock.com

Revma a alkohol

Některé zdroje uvádí, že mírná konzumace alkoholu je prospěšná, jelikož tlumí zánět. Pokud však pijete příliš, účinek může být právě opačný. Je to velmi individuální.

Alkohol je známý karcinogen. Toto všechno musíte zvážit, pokud se rozhodujete, zda něco vypít nebo ne.

Alkohol není vhodný, pokud máte problémy s játry, nebo pokud jste měli v rodině alkoholismus nebo rakovinu.

V červeném víně se nachází protizánětlivá látka resveratrol. Ale kvůli tomu přece nebudete pít velké dávky vína.

Navíc nesmíte alkohol užívat s některými léky. Proto se poraďte se svým lékařem dříve, než si nalejete.

Cviky na revma

Pohyb je pro revmatika velmi důležitý, protože zlepšuje hybnost kloubů, zpevňuje svalstvo a posilňuje imunitu. Pohybem bojujete i proti obezitě, cukrovce, osteoporóze nebo ateroskleróze.

Při revmatu vás však může potrápit únava. Proto si hlídejte míru, abyste příliš nepřepínali síly. Všechno s citem, jelikož vás léčí nejen pohyb, ale i oddych.

Jaká cvičení jsou vhodná při revmatu?

Nejedná se o nic náročné. Například strečinkem získáte lepší ohybnost a udržíte si větší rozsah. Dávejte si pozor na prudké pohyby – toto není pro vás.

Nezapomínejte na úvodní zahřátí svalů. Natahování šlach dělejte pomalu, jemně a postupně. Zapojte kolena, ruce i lokty.

Vhodná je i chůze, samozřejmě venku. Pokud jste totiž na čerstvém vzduchu, posilňujete nejen „kostru“, ale i celkovou imunitu. Nešetřete na kvalitní obuvi.

Pilates zase posilňuje hluboké svaly. Nevyžaduje mnoho opakování cviků a tak vám nezabere mnoho času. Tedy ne náročné, ale velmi účinné cvičení.

Vhodné je i plavání (či vodní aerobik), protože zbytečně nezatěžuje klouby. I ježdění na kole šetří vaše klouby, protože se nevystavujete nárazům. Upřednostníte odpruženou vidlici, aby netrpěly zápěstí.

Jezdit na kole můžete i „na místě“ (stacionárně), ale lepší je klasické ježdění na kole, a to v každém počasí. Samozřejmě, dbejte na vhodné oblečení, abyste nepromokli a nebylo vám chladno.

Práce v zahradě vyléčí vaše tělo z jednotvárných pohybů. Plody této činnosti navíc můžete využít na zpestření svého jídelníčku.

život s reumou práca
Zdroj foto: AdobeStock.com

Revma a otužování

Otužování posilňuje imunitní systém – to je známá věc. Problémem je, že u revmatiků chlad zpravidla nepomáhá ztuhnutým kloubům. Někteří revmatici si i přesto chválí studené sprchy, především při ranní ztuhlosti.

Chlad využívejte hlavně při akutním zánětu, teplo spíš při ztuhlosti. Sami uvidíte, co a kdy vám pomáhá.

Pověra, že revma vzniká z chladu, je nepravdivá. 

Revma a sauna

Studie, která byla zveřejněná v magazínu Clinical Rheumatology v roce 2009, Zkoumala vliv infrasauny na revmatoidní artritidu. Studie se zúčastnilo 17 pacientů s revmatem a 17 s ankylozující spondylitidou.

Infrasaunu tolerovalo všech 34 pacientů (bez vedlejších účinků a bez vzplanutí choroby), a to u 4-týdenním trvání studie. Vícero lidí udávalo menší bolest a ztuhlost, byli i méně unavení. Nejlépe se cítili po vystoupení ze sauny.

Pokud máte rádi saunu, vyzkoušejte si pobyt v infrasauně. Teplotu si nastavte podle sebe, aby vám bylo příjemně. 

Trvalé následky revmatu

Revma je nemoc, kterou nedokážeme vyléčit, ale pokud budete dělat ty správné věci, je reálná šance, že předejdete trvalým následkům. Naopak nekontrolovaná nebo neléčená revma se na kloubech podepíše trvalými deformacemi.

Trvalé následky omezují člověka v různých životních situacích. Musíte si bezbariérově upravit bydlení, často se i přestěhovat, což bývá poměrně nákladné. Obyčejně si revmatik podává žádost o invalidní důchodek.

Revma a invalidita

Jak ukazuje výzkum, který vykonal Lister a spol., až polovina revmatiků je po 10 letech uznaná za invalidní. Zda i vám přiznají plný nebo částečný invalidní důchod, závisí od stádia revmatu.

Kam se obrátit, pokud vám diagnostikovali revma?

Pokud máte revma a neznáte v okolí nikoho, kdo by měl podobné těžkosti, možná jste to už zkoušeli na internetu. Jednou z organizací při poznávaní revmatu a hledání praktických otázek “ze života” je Evropská liga proti revmatismu. Poskytuje revmatikům a jejich příbuzným důležité informace a konkrétní podporu.

Zdroje:

Napsat komentář