Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Lymfatické uzliny si obvykle nevšimneme, dokud na sebe neupozorní svojí nadměrnou velikostí nebo bolestivostí Zvětšení lymfatických uzlin se odborně nazývá lymfadenopatie. Kromě lymfatických uzlin se může zvětšit i jiná lymfatická tkáň, například slezina či mandle. Příčiny zvětšených lymfatických uzlin bývají různe. Čeho si všímat?
Čeho si všímat na uzlinách?
Kdy je důvod vyhledat lékaře?
Jaké bývají příčiny zvětšených lymfatických uzlin?
Co je to lymfom a jaké má příznaky?
Kdy jsou zvětšené uzliny u dětí a u dospělých v pořádku?
Zvětšené lymfatické uzliny – čeho si všímat
Pokud máte některé lymfatické uzliny zvětšené, lékař prohlídne i ostatní, které jsou při vyšetření dostupné – uzliny na krku, v podpaží, ve slabinách. Prohmatá břicho kvůli slezině, která obsahuje lymfatické tkanivo. Je důležité, zda jsou zvětšené uzliny ve vícerých oblastech těla (celkově) nebo pouze v určité jedné (regionální). Regionální zvětšené uzliny spíš poukazují na problém těch orgánů, se kterými přímo souvisí. Systémové zvětšení lymfatických uzlin může upozornit na systémové onemocnění nebo onemocnění samotné lymfatické tkáně.
Lékař bude zkoumat i charakter uzliny – zda je kůže nad uzlinou zarudlá, zda je možné uzlinou pohybovat proti spodině, zda jsou uzliny oddělené nebo splývají do takzvaných paketů, jaká je konzistence zvětšení uzliny a její velikost. Také zkoumá bolestivost a citlivost uzliny.
Pokud si nahmatáte zvětšenou lymfatickou uzlinu, zamyslete se, zda jste nebyli v kontaktu se zvířaty, necestovali v poslední době do zahraničí, nesetkali se s nemocným člověkem, neporanili se, nezhubli za poslední dobu nebo necítíte jiné zdravotní těžkosti.
Zvětšené lymfatické uzliny – příčiny
Jsou různé kategorie onemocnění, při kterých můžeme pozorovat zvětšení lymfatických uzlin. Ne každá zvětšená uzlina znamená hned lymfom či jinú rakovinu. V některých případech jsou příčiny banální. Což způsobuje zvětšení lymfatických uzlin?
1. Virózy
Reakce těla na viry se může projevit i zvětšením lymfatických uzlin. U některých viróz bývá obzvlášť výrazné, typicky například při infekční mononukleóze, kterou způsobuje virus Epstein-Barrové. Zvětšené uzliny bývají i při spalničkách či zarděnkách, avšak očkování proti těmto onemocněním je součástí povinného očkovacího kalendáře.
2. Bakteriální infekce
- Angína – streptokoková infekce, která se projeví horečkou, bolestmi při polykání, malátností a celkovou nevolností, u dětí jsou časté i bolesti bříška. Zvětšené mandle obvykle na krku dotváří celkový obraz onemocnění spolu s bělavými povlaky na bolavých mandlích.
- Tuberkulóza – kromě zvětšených uzlin v počátcích onemocnění bývá přítomné noční pocení, hubnutí, nechutenství, zvýšení tělesné teploty.
- Záškrt – nemoc, proti které se povinně očkuje. Projevuje se štěkavým kašlem, ochraptělým či slabým hlasem nebo dokonce až ztrátou hlasu, mohou se objevit těžkosti s dýcháním.
- Infekce v zubech a dutině ústní se často projevují i zvětšením lymfatických uzlin pod spodní čelistí či na krku.
- Kožní infekce se často projeví v nejbližších lymfatických uzlinách.
- Syfilis způsobuje ve svém druhém stádiu i zvětšení všech uzlin v těle, a to spolu s příznaky podobnými chřipce.
- Chlamýdiová infekce přenášená pohlavním stykem může zvětšit uzliny ve slabinách.
- Borelióza, kterou přenáší nakažené klíště, může v úvodní fázi také zvětšit uzliny. Zároveň se mohou rozvinout příznaky podobné chřipce a může se objevit charakteristická vyrážka na kůži.
- Infekcia HIV způsobuje zvětšení lymfatických uzlin v celém těle.
- Nemoc z kočičího poškrábání – objevuje se po kontaktu s kočkou, nejčastěji skrz poškrábání kůže. Asi 30 dní na to si všimnete zvětšení uzlin v okolí předchozí rány nebo v podpaží či na krku, únavy, horečky, bolesti hlavy. Uzliny jsou často bolestivé.
3. Paraziti
- Toxoplazmóza, kterou přenáší kočky nebo psi, způsobuje zvětšení lymfatických uzlin. Nebezpečná je v těhotenství.
- Vši způsobují podráždění kůže a můžete si všimnout zvětšení uzlin především v oblasti záhlaví.
4. Zánětlivá onemocnění
- Revmatoidní artritida – uzliny se při aktivní fázi onemocnění zvětší v příslušné oblasti, kde je i bolestivý kloub.
- Systémový lupus erytematodes – onemocnění pojivové tkáně, u které můžete cítit i horečku, vyčerpanost, ztrátu hmotnosti.
5. Rakovina
Lymfatické uzliny nezachytávají pouze viry a bakterie, ale i škodlivé buňky v našem těle. Bývají proto první, do kterých se rakovina šíři z napadeného orgánu. Pokud vám zjistí rakovinu v některém orgánu, lékaři vždy zkoumají i okolní lymfatické uzliny, zda obsahují nádorové buňky. V takovém případě se jedná o metastázy nádoru, který máte v jiném orgánu.
Jiným případem je lymfom – rakovina lymfatických uzlin, rakovinou je postižená přímo lymfatická tkáň uzliny. Typicky se objevuje ve starším věku. Příznaky lymfomu jsou nebolestivé zvětšené lymfatické uzliny kdekoliv na těle, ztráta hmotnosti, horečka a noční pocení.
Leukémie, rakovina bílých krvinek se také může projevit zvětšením lymfatických uzlin společně s horečkou, náchylností na infekce a únavou.
6. Reakce na léky
Zvětšení lymfatických uzlin mohou způsobit i některé léky, například víceré antibiotika: fenytoin, alopurinol, karbamazepin, atenolol, izoniazid nebo jiné.
7. Jiné příčiny
Lymfatické uzliny se mohou zvětšit i při různých jiných okolnostech – vaskulitidách, Kawasakiho syndromu, po podání vakcíny, toxoplazmóze či u jiných parazity vyvolaných onemocnění a podobně.
Zvětšené uzliny u dětí a u dospělých – kdy je to normální?
Ne vždy je důvod k panice. Zvětšené uzliny jsou běžným doprovodným jevem při virózách a i několik dnů po jejich překonání, a to především u dětí. U dospělého za normálních okolností nejsou lymfatické uzliny hmatatelné.
Děti mají normálně hmatatelné uzliny na krku, v podpaží, ve slabinách, přičemž u dospělého by se podobný nález považoval už za lymfadenopatii. U dětí však dochází po narození až do věku 8 – 12 let k přirozenému zmnožení lymfatické tkáně, která se na parametry dospělého mění během puberty. Za normální proto u dětí považujeme uzliny v přední části krku do 2 cm, v podpaží do 1 cm, ve slabinách do 1,5 cm. Podezřelé v těchto lokalitách jsou až uzliny nad 3 cm.
Pokud objevíte byť i jenom mírně zvětšené uzliny nad kliční kostí nebo nad výběžkem stehenní kosti, vyžaduje tento nález bližší vyšetření.
Lékaře navštivte, pokud:
- je uzlina zarudlá, bolestivá, teplá, případně cítíte uvnitř tekutinu,
- nahmatáte si uzliny přímo nad kliční kostí nebo výběžkem stehenní kosti (epitrochleárně),
- uzliny jsou tvrdé, nepružné, nepohyblivé, případně splývají,
- zvětšené uzliny přetrvávají více než 3 týždny,
- uzliny jsou zvětšené zdénlivě bezdůvodně,
- uzliny jsou hmatatelné pouze jednostranně (například pouze v jedné slabině, na jedné straně krku a podobně),
- máte i jiné příznaky kromě zvětšených uzlin, například ztráta hmotnosti, noční pocení, horečka, malátnost a podobně.
Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lékařka pro dospělé s atestací z endokrinologie, členka výboru „Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva“.
Zdroje:
https://emedicine.medscape.com/article/956340-clinical#b4
https://www.netdoktor.de/symptome/geschwollene-lymphknoten/
https://www.aafp.org/afp/1998/1015/p1313.html