(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Popraskaná a rohovinová kůže na nohách je poměrně častý jev.
Příznaků, které jsou zpočátku pouze drobnou nepříjemností, se nezbavíte lehce a mohou přerůst i do dlouhodobých problémů.
Začíná to suchou pokožkou, pokračuje menšími prasklinami na kůži, které se při chybějící starostlivosti neustále zvětšují.
Přibývají šupinky, kůže hrubne, praskliny se zvětšují a nejednou začínají bolet, štípat, či mírně krvácet.
Pokud se dotknete chodidel, máte pocit, jako byste drželi v rukách šmirgl či hrubý kartáč. Na otevřenou obuv můžete rovnou zapomenout. Je možné, že vás vaše nohy dříve či později přivedou až do ambulance kožního lékaře.
„Nohy jsou našim dennodenním dopravním prostředkem, proto bychom jim měli věnovat zvýšenou starostlivost. Kůže na nohách je namáhaná víc jak kdekoliv jinde na těle – obzvlášť, pokud je postižená nějakým kožním onemocněním,“ uvádí MUDr. Gabriela Uhliarová z kožní ambulance Nemocnice Handlová.
K nejčastejším problémům patří:
- otlaky,
- mozoly,
- bradavice,
- houbové onemocnění,
- zvýšená potivost,
- zhrubnutá a popraskaná kůže.
Zhrubnutá kůže na nohách – proč se to děje?
Důvodů je vícero a některé závisí také od našeho chování. Zhrubnutou a popraskanou kůži na nohách totiž může přivodit inesprávná starostlivost o nohy, nošení nevhodné obuvi, či nedostatečné zvlhčování pokožky.
Nohám a pokožce na nich neprospívá ani dlouhé stání na tvrdých površích. Problémem však může být také neřešení některých zdravotních těžkostí, jako jsou ekzémy, či psoriáza.
Rohovinová vrstva na pokožce chodidel nebo pat může zhrubnout při tvorbě nadměrného množství rohovinových buněk. Když pokožka tyto buňky nestačí odlupovat, mluvíme o proliferační hyperkeratóze.
Tyto problémy se mohou vyskytnout například v souvislosti s psoriatickým onemocněním. Zhrubnutá a drsná kůže na nohách však může mít i další příčiny.
„Vzniká například i při narušeném procesu odlupování, při kterém se na povrchu odlupuje velmi málo rohovinových buněk. V takovém případě mluvíme o retenční hyperkeratóze, která je častým problémem při některých onemocněních, například ichtyóze nebo atopické dermatitidě,“ uvádí odbornice.
V obou případech se jedná o poměrně časté onemocnění, které se vyznačují především suchou pokožkou. Při ichtyóze je kůže na nohách suchá a drsná. Pozorujeme na ní hyperlinearitu, tedy zvýrazněnou kresbu kožních linií, což dodává kůži stařecký vzhled.
Při atopické dermatitidě se jedná o chronicky-recidivující zánětlivé kožní onemocnění s výrazným svrběním. Má různé klinické příznaky na kůži celého těla. Na prstech noh se však projevuje začervenáním bez typických papilárních linií, s jemným olupováním pevně fixovaných šupin.
Jak se zbavit tvrdé kůže na patách?
Trápíte se s ní celé roky, a po bezproblémových obdobích se rohovinová pokožka opět objeví. Zhrubnutá kůže na nohách patří k onemocněním, které je lehčí vyléčit, než se jich úplně zbavit.
„Velmi důležitá je důkladná starostlivost o kůži. Během čistění kůže se vyhýbáme alkalickým mýdlům a dáváme přednost nealkalickým čisticím prostředkům a syndetům. Velký důraz se klade na pravidelné promašťování pokožky. Ta musí být nejprve očištěná – a tedy i odmaštěná. Promašťující přípravky nanášejme na ještě vlhkou kůži. Vhodnými přípravkami jsou různé promašťující emoliencia,“ tvrdí odbornice.
Nohám je potřeba častěji dopřát i delší koupele, zábaly, či peelingy. Kůži na nohách změkčují a odstraňují odumřelé a olupující se zrohovatěné části.
Dodejte pokožce ureu
Urea, teda močovina, je organická sloučenina, která přirozeně vzniká v našem organizmu. Důležitá je také pro pokožku – včetně kůže na nohách.
Urea je přirozeně obsažená v kůži. Vytváří se v rohovinové vrstvě pokožky, při rozkladu proteinů. Na povrchu kůže je důležitou složkou pro udržení dostatečné vlhkosti kůže. Obsahuje volné karboxylové kyseliny, aminokyseliny, sodík, draslík, vápník, hořčík, či kyselinu mléčnou. Urea je zároveň nevyhnutelnou součástí regulace vody v pokožce, protože přirozeně váže vodu.
„Právě u suché pokožky je množství urey zredukované. Proto je potřebné ji opětovně kůži dodat,“ vysvětluje odbornice.
Jak se používá urea?
Urea se díky svým hydratujícím a změkčujícím vlastnostem často přidává i do různých dermatologických produktů. Neznamená to však, že by tyto přípravky obsahovaly moč.
Ročně se pro potřeby dermatologického průmyslu v laboratořích vyrobí asi 100 miliónů tun močoviny. Ty se stávají součástí různých přípravků, včetně těch, které jsou určené na zhrubnutou kůži na nohách.
„Urea ve speciálním masťovém základě pomáhá hydratovat pokožku a zadržuje obsah vody v buňkách kůže. Tím samozřejmě působí proti vyschnutí pokožky a suchou kůži normalizuje,“dodává MUDr. Uhliarová.
Účinek závisí také od obsahu, resp. množství močoviny v přípravcích. V koncentraci nad 10 % má urea keratolytický účinek, to znamená, že způsobí ztenčení rohovinové vrstvy pokožky.
V nižších koncentracích, od 5 do 10 %, zase napomáhá odlučování šupin z povrchové části rohovinové vrstvy pokožky rychleji, než jak se to děje přirozenou cestou. Při používání těchto přípravků se pokožka vyhladí.
Kvalitní krémy a masti s obsahem urey můžete používat pravidelně. Aplikujte je především po koupeli. Přípravky jsou vhodné také na dlouhodobější použití – právě jako prevence opětovného rohovatění pokožky.
(Tento článek vyšel v Dermato magazínu)