Hojení ran po operacích

Kdo z nás se ještě nikdy neporanil?

Při běžné činnosti v domácnosti, v zahradě, na pracovišti nebo při sportu?

V podstatě stejná rána doprovází každou operaci. Rozdíl je jen v tom, že poúrazová rána vzniká náhodně, zatímco rána po operaci po nevyhnutelném zásahu lékaře.

Každá operace je vědomým poraněním

Z tohoto hlediska je každá operace úmyslně provedeným poraněním za účelem nápravy vzniknutého problému. Lékař chce pomoct pacientovi, a proto poškodí tkanivo a zničí některé cévy.

Operační zásah vyburcuje imunitní systém k ohraničení a vyčištění postiženého místa. Rozhodující úlohu při hojení pooperační rány sehrává zánět.

Zánět je přirozená reakce organizmu

Zánět sám o sobě není nic špatného, naopak patří k základným nástrojům naší imunity. Jeho úlohou je ochrana proti škodlivinám, které pronikli do rány, a také obnova poškozených tkaniv.

Na zánětu se podílejí faktory, které zabezpečují srážení krve, cévní a lymfatický systém a nejrůznější složky imunity. Ideální je, pokud se poškození a jeho následky zvládnou vyřešit co nejrychleji.

Většinou zánět proběhne jako akutní reakce a bez následků odezní.

Proč se někomu rány hojí déle

Rychlost hojení ran po operacích do značné míry závisí od rozsahu samotné rány – déle bude trvat zahojení rány po výměně bederního kloubu, než ranky po vytrhnutí zubu u zubaře. Navíc každý z nás se „hojí“ jinak.

K poruchám hojení přispívají cévní nemoci (arterioskleróza, chronická žilní nedostatečnost), ale také nedostatečná funkce lymfatického systému. Rány se všeobecně hojí hůř s přibývajícím věkem.

Zvlášť intenzívně trápí tento problém nemocné s cukrovkou, ale nevyhýbá se ani mladším lidem v produktivním věku.

Pozor na možné komplikace

Pooperační rány obvykle doprovází otoky, krevní výrony podlitiny. To může zpomalovat hojení. Tyto jevy bývají jednou z hlavních příčin bolesti.

Závažnou komplikací jsou také různé infekce, které se mohou do rány dostat. Potom je většinou nutné nasadit antibiotika.

Každá rána se hojí jizvou. Pro výsledný kosmetický efekt operace by měla být pooperační jizva podle možnosti co nejmenší – to je velmi důležité především u plastických operací.

Můžeme hojení ran po operáciách urychlit?

Rychlost hojení je u každého individuální. Napříč tomu můžeme tento přirozený proces podpořit vhodnými prostředky.

V posledním čase se stále víc osvědčuje tzv. systémová enzymová terapie – podávání enzymů. Ty usměrňují průběh zánětu, aby proběhl co nejúčelněji a nejrychleji. Zároveň minimalizují vznik a rozvoj otoků, krevních podlitin a přispívají k tvorbě menší jizvy.

Důležitá je také dobrá životospráva a psychická pohoda. Zvlášť v prvních týdnech po operaci je potřeba se vyhýbat zvýšené fyzické námaze.

Ilustrační fotografie

Napsat komentář