Zápach noh: Co signalizuje a kdy už není v pořádku?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Představte si tuto situaci – přijdete někam na návštěvu a lidé se od vás začnou odvracet. Vůbec nechápete proč.

Důvodem může být zápach noh – vašich. Tento zápach se v určitých situacích ještě znásobuje, což celý problém pouze zhoršuje.

Jaké jsou hlavní příčiny páchnoucích noh?

Můžeme tento problém nadobro vyřešit?

Bromodóza

Lékaři mají pro zapáchající nohy odborný termín – bromodóza. „Smradlavé“ nohy se týkají až 16 % dospělých. Většinou je automaticky obviňujeme ze špatné hygieny, ale není to tak vždy.

Dobré je, že tento „společenský“ problém můžeme odstranit, když najdeme hlavní příčinu. Nejčastěji je to teplo a vlhko, které tvoří ideální podmínky na množení bakterií.

To znamená, že se můžete sprchovat i 3x denně (což rozhodně není žádoucí) a napříč tomu (nebo právě proto) vám budou páchnout nohy.

Přemnožené bakterie

Na každém chodidle máme přibližně 250 000 potních žláz. Ty dennodenně produkují asi 500 ml potu. Na našich nohách přirozeně žijí také bakterie, ale k zápachu dochází až u jejich přemnožení.

Bakterie, které žijí na našich nohách, vytváří podobné plyny, jaké vznikají při výrobě sýrů. To je důvod, proč mohou zpocené nohy páchnout jako „olomoucké syrečky“.

Velmi častou příčinou zapáchajících noh jsou také plesnivé infekce.

zápach-nohou-u-žen
Zdroj foto: AdobeStock.com

Komu nejčastěji páchnou nohy?

Možno byste je netipovali, ale jsou to adolescenti a těhotné ženy. Je to kvůli velkým hormonálním změnám. Vysokou pravděpodobnost však můžete mít také vy, pokud jste celý den v jedněch botách (ještě hůř, pokud jsou nevzdušné).

Zapáchající nohy mohou být i signálem velkého stresu. Tehdy musíte řešit stres a nejen zápach noh. Ten je pouze důsledkem vašeho psychického rozpoložení.

Co je to hyperhidróza?

Nadměrné pocení noh, avšak nejen noh, ale celého těla, může být způsobené chorobným stavem, nazývaným hyperhidróza. Pocení noh v tomto případě nemůžete ovlivnit. Většinou je to tak intenzivní, že nohy jsou stále mokré. Tehdy může být řešením iontoforéza.

Jak předcházet zápachu noh?

Samozřejmostí by měla být každodenní hygiena. Zaobstarejte si jemné antibakteriální mýdla a antiseptické roztoky. Když se umýváte, výjimečnou pozornost věnujte prostorům mezi prsty.

Nohy potřebují dýchat, aby se nepotily – jinak vzniká živná půda pro rozmnožování bakterií. Proto si nepřehřívejte chodidla v tlustých papučích nebo ponožkách. Pokud se vám v některých botách víc potí nohy, nepoužívejte je.

Jaké boty a ponožky nekupovat?

Zdraví noh je ohrožené především v levnějších botách ze syntetických materiálů, což platí také pro syntetické ponožky a punčochy. Lesklá plastová obuv může vypadat módně, ale zdravá rozhodně není, stejně tak nošení „gumáků“ v běžný den.

Ideální obuv by měla být vzdušná – s otvory a z průdušného materiálu (např. kůže, plátno). Zapáchající nohy způsobuje také stará vložka. Vyměňte ji za novou, antibakteriální. Měli byste ji sehnat v každé prodejně zdravotnické obuvi.

Peeling chodidel

Většinou nestačí pravidelná hygiena, důležité je též odstraňování odumřelých buněk kůže. Peeling si můžete dělat speciálními hubkami, přírodní pemzou nebo přípravkem z granátového jablka, a to 23  týdně.

silný-zápach-nohou-příčina
Zdroj foto: AdobeStock.com

Antibakteriální koupele

Na tento účel je vhodná epsomská sůl, rozpuštěná v horké vodě. Máčejte si v ní nohy 1020 minut, potom je důkladně osušte.

Proti zápachu můžete použít také ocetvodu v poměru 1:2. Nohy si máčejte v roztoku 1520 minut. Tento postup není vhodný, pokud máte rány, vředy nebo škrábance.

Antiperspirant

Na maskování zápachu pomáhá také antiperspirant, či kukuřičný škrob, který absorbuje pach. Předtím, než se obujete do ponožek a bot, si nohy přepudrujte kukuřičným škrobem, především mezi prsty.

Myslete však na to, že antiperspirant a ani kukuřičný škrob problém nevyřeší, pouze překryjí pach. Lepší je hledat příčinu a řešit ji.

Čaj a bylinky

Zkuste si v průběhu 7 dní namáčet nohy v silném černém čaji, každý den alespoň 30 minut. Kyselina tříslová ničí baktérie a uzavírá póry. Vyzkoušet můžete také odvar z máty peprné, šalvěješťávy z citrónu.

Roztoky z lékárny

Zápach noh mohou vyvolávat také bakterie, které způsobují akné. Oplatí se vyzkoušet 10 % roztok benzoylperoxidu nebo poproste lékaře, aby vám předepsal roztok hexahydrátu chloridu hlinitého.

Co dělat, pokud se to nelepší?

Pokud žádná z těchto metod nezabírá a zápach noh přetrvává, vyhledejte kožního lékaře. Ten přesně zhodnotí váš stav. Může se jednat o infekci, kterou je potřeba léčit a kterou můžete šířit dále.

V závažnějších případech, když dojde k přemnožení škodlivých bakterií, dostanete antibiotické krémy nebo perorální antibiotika, případně jiné druhy léků.

Iontoforéza

Jednou z možností léčby zápachu noh je iontoforéza. Jedná se o typ elektroléčby, který slibuje dlouhodobější výsledky. Electro Antiperspirant funguje obyčejně 1011 měsíců, potom je potřeba terapii zopakovat.

Botox

Pocení noh můžete řešit také injekcemi botulotoxinu. Jedná se o bolestivé ošetření, které zabraňuje pocení noh na 34 měsíce. Účinek je tedy podstatně kratší.

V každém případě, dříve než se rozhodnete pro některou z těchto dvou metod, nechejte se vyšetřit odborníkem. Zápach noh je totiž často výsledkem nesprávné hygieny, v horším případě onemocnění, například mykózy a tehdy je potřeba nasadit léčbu.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Pár rád na závěr:

  1. Nohy nechejte dýchat vždy, kdy je to možné.
  2. Noste s sebou čisté bavlněné ponožky na přezutí.
  3. práci si boty měňte za pohodlné a vzdušné (pokud je to možné).
  4. Nenoste 2 dny za sebou ty stejné boty.
  5. Vlhké boty nechejte dokonale vyschnout.
  6. Pijte mnoho vody – je to nejlepší způsob, jak bojovat proti infekcím a zápalům.
  7. Nepoužívejte společné ručníky a ani koberečky, na kterých stojíte naboso.
  8. Doplňte si zinek – mořské plody, hovězí maso, špenát, fazole, ovesné vločky, cereálie, houby, mandle, kešu ořechy. Zinek zmírňuje pocení a pach těla.

Zdroje:

medicalnewstoday.com,

betterhealth.vic.gov.au,

nhs.uk,

disabled-world.com,

rd.com.

Napsat komentář