Čekanka obyčejná: Napraví vám trávení a posílí nervy. Jak ji užívat?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kdo by nepoznal ten modrý květ, co roste všude podél cest?

Podle známé pověsti je v čekance zakletá modrooká dívka, která čekala na milého z války.

Pro mnohé je čekanka jen obyčejný plevel. Opak je však pravdou – vyléčí několik neduhů.

Jaké má čekanka účinky?
Které části se sbírají?
Můžeme si ji i vypěstovat?
Nahradí nám kávu?

Jak rozeznáte čekanku?

S jinými květy si čekanku nepopletete, i když chrpa modrá má velmi podobný tvar a barvu květů. Čekanka má tmavo-bílou barvu, která přechází až do purpurové. Tvarem květů se podobá svým „kolegyním“ z čeledi hvězdnicovitých – například sedmikrásku nebo měsíček lékařský.

Čekanka může dorůst až do výšky 1 metru. Natrháte ji na pastvinách, loukách i na vyschlé lesní půdě.

Ovšem pozor! Pod názvem čekanka se ukrývá i listová zelenina. V tomto případě se jedná o jiné druhy rostlin – existuje čekanka bílá, červená i salátová.

Všechny listové druhy čekanky jsou vhodné do salátů, na vaření nebo zapékání. Najdete je v běžných obchodech – v oddělení zeleniny.

Sběr čekanky

Nejlepší období na sběr čekanky přichází od června do října. Květy se otevírají pouze za slunečného počasí a odpoledne se zavírají. Ideální je sbírat čerstvě rozkvetlé květy, abyste měli co nejčerstvější bylinku.

Sbírají se listy a květy, případně i tenčí stonky. Natrhané rostliny sušíme přirozeným teplem. S květinou se však manipuluje opatrně, protože suché květy se snadno odlamují. Vysušenou čekanku skladujeme mimo dosah světla, tepla a vlhkosti.

Čakanka-obyčajná-opis
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jaké látky se nachází v čekance?

Čekanka obyčejná obsahuje množství prospěšných látek. Najdeme v ní například cholín – pro zdravou nervovou soustavu, v kořeni rostliny je až 49 % inulinu – tato látka se používá při léčbě cukrovky.

Kromě toho najdeme v rostlině silice, živice, beta-karoten a třísloviny, cenné vitamíny – A, B, C, E a K, i důležité minerály – železo, hořčík, vápník, draslík a selen.

Léčivé účinky čekanky – vnitřní použití:

  • zlepšuje funkci jater,
  • působí protizánětlivě,
  • udržuje normální hladinu glukózy v krvi,
  • je močopudná a žlučopudná,
  • léčí ledvinové kameny,
  • povzbuzuje trávení,
  • upravuje vyprázdňování,
  • zlepšuje činnost srdce a nervového systému,
  • léčí ledvinové kameny.

Vnější použití

Čekanka je účinná i při vnějším použití na pokožku. Odvarem se léčí kožní vyrážky a ekzémy, mast zase zmírňuje otoky a záněty kloubů. Čekanka dokáže tyto problémy zmírnit a někdy i vyléčit, ale vše závisí na závažnosti stavu.

Čekanková káva – zdravější náhrada kofeinu

Řekl vám lékař, abyste omezili klasickou kávu? Nebo jen chcete zkusit podobný osvěžující nápoj? Možná jste už slyšeli, že z čekanky se vyrábí bezkofeinová káva – cikorka.

Cikorka, čekanková káva, se pila hlavně v dobách nouze. V Evropě se rozšířila kvůli nedostatku zrnkové kávy během napoleonských válek.

Cikorku můžete koupit jako samostatný nápoj nebo bývá součástí obilninových směsí. Příprava je jednoduchá – obvyklá dávka je 1,5 kávové lžičky a zalije se vroucí vodou. Můžete ji dochutit medem nebo smetanou do kávy.

Čekanková káva je vhodná zejména pro těhotné ženy, které se musí na nějaký čas vzdát kofeinu. Na rozdíl od klasické kávy má i další výhody – zlepšuje rovnováhu krve a plazmy a snižuje riziko onemocnění srdce a cév.

čaj-z-koreňa-čakanky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čaj z květů čekanky

Léčivá síla byliny se soustředí především v květu. Čaj připravíte ze sušené, ale i z čerstvé čekanky. Čaj má mírně hořkou chuť, kterou však můžete zmírnit lžičkou medu nebo troškou citronu.

Pro koho je vhodný čekankový čaj? Pomáhá diabetikům, při špatném trávení nebo pokud si chcete vyčistit ledviny a močové cesty. Samozřejmě si můžete čaj dát i jen tak na chuť jako součást pitného režimu.

Dávkování:

1 čajová lžička bylinky na 0,25 dl vody. Směs se louhuje 10 minut. Aby se mohly projevit léčivé účinky, čaj pijte 2krát denně, ideálně ráno a večer. Nedoporučuje se však překročit denní dávku – 3 šálky jsou maximum.

Čaj z kořene čekanky

Odvar z kořene má trochu odlišnou přípravu. Nestačí ho jen zalít vroucí vodou, jak jsme zvyklí u bylinných čajů. Účinné látky se z něj uvolňují pomaleji – proto 1 čajovou lžičku necháme provařit v 0,25 litru vody asi 2 až 3 minuty, a po převaření necháme ještě louhovat 10 minut, až potom scedíme.

Čaj je užitečný při nechutenství a žlučníkových potížích. Po překonání infekčních onemocnění jater, například po žloutence, si játra regenerujeme. Při těchto zdravotních problémech se doporučuje pít 2 až 3 šálky denně.

čakanka-na-chudnutie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čekanka na hubnutí – je to mýtus?

Vzhledem k tomu, že čekanka působí příznivě na trávicí systém, mnozí ji vyhledávají při snaze o hubnutí. Je pravda, že bylina snižuje chuť k jídlu, avšak ve spojení se zlatobýlem, květem bezinky a trnka obecná je tento účinek ještě silnější.

Čekanka samotná vám však žádným zázračným způsobem „nezruší“ nadbytečná kila. K tomu vám pomůže pouze vyvážená strava a dostatek pohybu. Čekanku při hubnutí pijte pouze jako doplněk stravy.

Rostlina je močopudná, díky čemuž se z těla vylučují i toxické látky. To je při hubnutí velké plus.

Pěstování čekanky

Podobně jako mnoho dalších léčivých bylin, tak i čekanku lze pěstovat na zahrádce. Uchytí se téměř v každé zahradě, ale potřebuje dostatek humusu. Půda by měla být pravidelně zalévána, protože rostlina se daří ve vlhké půdě.

Čekanku sázíme do hloubky 3 centimetry, přičemž květiny by měly být od sebe vzdáleny minimálně 10 centimetrů. Aby vám čekanka kvetla co nejdéle, je nutné ji chránit před plevelem.

Kořen čekanky

Kořen čekanky se na rozdíl od květů vykopává pouze na podzim. Je potřeba ho ihned umýt a nakrájet na delší kusy. Kořen by měl být sušen umělým teplem při teplotě 4050 stupňů Celsia.

Využití kořene je široké. Můžete ho pražit nebo nastrouhat, udělat si z něj odvar nebo čaj. Kořen čekanky zlepšuje trávení a podporuje vylučování žluči z těla.

Má čekanka negativní účinky?

Ačkoliv jsou bylinky zdravé, mohou člověku i ublížit. U čekanky obecné však doposud nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. V přiměřeném množství je tedy vhodná pro každého, včetně tehotných a kojících žen.

Je však důležité dávat pozor, abyste to s jejím užíváním nepřeháněli. Důležitou podmínkou je pestrá strava. Při nevhodném stravování a pití čakanky se totiž z těla vyplavují důležité minerály.

Zajímavosti o čekance

Kromě toho, že se čekanka spojuje se záhadnou modrookou dívkou, byly jí odpradávna připisovány neobvyklé účinky. Tento kvítek údajně přinášel krásu a úspěch.

Čekanka je lidově nazývána také „koření svatého Petra„. Proč? Pokud jste ji utrhli na svatého Petra, měla vám údajně přinést štěstí v lásce.

V minulosti byla čekanka obecná bohatě využívána i v kuchyni. Římané ji jedli i čerstvou. Připravovali si z ní nejen zmíněné odvary, ale také obklady a koupele.

Zdroje:

  1. https://zdravoteka.sk/byliny/cakanka-obycajna/
  2. https://www.zdravie.sk/clanok/53778/cakanka-vylieci-nielen-vasu-pecen
  3. https://zdravina.sk/cakanka-obycajna/

Napsat komentář