(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Každá žena má přibližně polovinu svého života menstruační cyklus.
Samozřejmě to může být i víc, co se odvíjí od délky života, hormonů, či dalších faktorů.
Ženy nemají „svoje dny“ v oblibě, protože je považují za nutné zlo.
Na druhé straně – znepokojí se, pokud menstruace nepřichází.
Co byste měli vědět o menstruačním cyklu?
Dají se „vaše dny“ přivolat, pokud se opožďují?
Jak stabilizovat menstruační cyklus?
Co je menstruace a co menstruační cyklus?
Menstruace je vaginální krvácení na začátku menstruačního cyklu. Menstruační cyklus počítáme od 1. dne menstruace v tom daném měsíci, po menstruaci v následujícím měsíci.
Menstruace je znamením, že tělo se každý měsíc připravuje na možné těhotenství. Jak to chápat?
Nejprve musíme vědět, že ještě před ovulací tloustne výstelka dělohy. Je to kvůli tomu, aby se oplodněné vajíčko, které bylo během plodných dnů uvolněné z vaječníků, bezpečně uhnízdilo.
Pochopitelně není toto vajíčko většinou oplodněné spermií. Tehdy se tělo musí zbavit „zbytečně“ nahromaděné výstelky. Výsledkem je menstruace, tedy vaginální krvácení.
Jaká ztráta krve je v pořádku?
Při typickém menstruačním krvácení ztratíte do 80 mililitrů menstruační krve (tedy necelý decilitr). Výraznější krvácení je už chorobným stavem, který označujeme jako menoragie. Pokud máte pocit, že krvácíte příliš intenzivně, poraďte se s gynekologem.
Jak dlouho trvá menstruační cyklus? Kdy začíná?
Průměrný menstruační cyklus trvá 24 až 34 dní. Za optimum považujeme 28- až 30-denní cyklus. Průměrná menstruace trvá 4 až 8 dní.
Většina děvčat má první zkušenost s menstruací ve věku 10 až 14 let. S výjimkou těhotenství – a často i kojení – menstruace pokračuje až do menopauzy.
„Přechodu“ se dočkáte přibližně kolem padesátky (45 až 55 let). Jedná se o konec plodnosti ženy. Pochopitelně se šance na početí snižuje už mnohem dříve, u mnohých žen po 30. roku života.
Příznaky menstruace
Také vy už pár dní dopředu víte, že brzy budete mít „svoje dny“? Prudký nárůst hormonů (estrogenu a progesteronu) zvýší citlivost prsou, dokonce je zvětší. Přidává se náladovost, přecitlivělost, či chuť na sladké.
Ještě před samotným krvácením, nebo během prvních dnů menstruace, cítíte bolest. Je to kvůli prostaglandinům, což jsou biochemikálie, které spouští svalové kontrakce v děloze.
Tyto křeče pomáhají při vypuzování nadměrné výstelky dělohy, která se předtím zvětšila, aby mohla přijmout vajíčko.
Mám silnou a bolestivou menstruaci. Je mnoho takových žen?
Studie ukazují, že bolestivou menstruaci, nepravidelný cyklus, resp. silné krvácení má až 14 % žen v plodném věku.
Více než třetina mladých děvčat trpí takovou silnou bolestí, že nedokážou jít do školy nebo práce. 75 % žen má předmenstruační syndrom. Ten zahrnuje:
- bolesti hlavy,
- velkou únavu,
- nadýmání,
- podráždění.
Příznaky se objevuje už několik dnů před krvácením.
Opožděná menstruace jako příznak těhotenství
Uprostřed menstruačního cyklu je speciální období – tzv. plodné dny. Pokud máte 28-denní menstruaci, plodné dny byste měli mít kolem 14. dne cyklu.
V této době můžete otěhotnět. Pokud se tak stane, další menstruace s velkou pravděpodobností nepřijde. O prvních příznacích těhotenství se více dočtete v tomto článku.
Nezapomínejte však, že menstruační cyklus počítáme od 1. dne menstruace, tedy ne až od jejího skončení!
Nepravidelný menstruační cyklus: Jak ho stabilizovat?
Pravidelný menstruační cyklus není samozřejmostí. Jsou ženy, které vědí téměř přesně na den, kdy dostanou menstruaci, ale i takové, které to nedokážou s jistotou říct nikdy.
Lékaři mluví o nepravidelné menstruaci tehdy, kdy je délka cyklu více než 35 dnů, nebo pokud se trvání cyklu stále mění – menstruace jednou přijde dříve, jindy později.
Nejčastější příčiny nepravidelného cyklu:
- endometrióza,
- myomy v děloze,
- syndrom polycystických ovarií,
- hormonální nerovnováha,
- rakovina,
- porucha štítné žlázy,
- antikoncepce,
- vytrvalostní cvičení,
- náhlá změna hmotnosti,
- obezita,
- poruchy příjmu potravy,
- nedostatečná nebo jednosměrná výživa,
- perimenopauza,
- stres.
Odůvodněný nepravidelný cyklus, resp. krvácení mezi menstruacemi
Nepravidelnou menstruaci během puberty, resp. v období před menopauzou, obyčejně nemusíme řešit. Pokud však máte nepravidelný cyklus v reprodukčních letech, poraďte se s odborníkem.
Udělejte to také v případě, pokud krvácíte mezi dvěma menstruacemi. Slabší krvácení (nebo špinění) mimo menstruace vzniká při uhnízdění embrya, ale pokud nejste těhotná, měl by vás vidět gynekolog.
Jak přivolat opožděnou menstruaci?
Nejprve zjistěte, proč máte nepravidelný menstruační cyklus. Někdy stačí pouze úprava hmotnosti a zdravější stravování.
Se štítnou žlázou vám pomůže endokrinolog, se stresem nebo poruchami příjmu potravy psycholog (případně psychiatr). Při nadměrném stresu vyzkoušejte cvičení, meditaci nebo jógu.
Doplňte si vitamín D a dopřejte si kvalitní spánek. V každém případě, jestli vnímáte změnu menstruačního cyklu, nic neřešte bez gynekologického vyšetření. Před zkoušením „ověřených rad“ upřednostňujte odborníky.
A jak se dá přivolat menstruace? Gynekolog vám navrhne injekci nebo tabletky s obsahem estrogenu a progesteronu. Tato léčba zároveň upravuje abnormálně silné krvácení.
Přírodní způsoby na úpravu cyklu
Některé rostlinné produkty mají určitý potenciál při úpravě menstruačního cyklu, ale jejich pozitivní nebo negativní vlivy, nejsou ještě dostatečně podložené výzkumy.
Nejlépe se ukazují 3 následující.
Jablečný ocet
Počáteční výzkum naznačuje, že každodenní pití jablečného octu reguluje ovulaci u žen se syndromem polycystických vaječníků. Studie však měla velmi málo účastniček, proto si vyžaduje větší cílovou skupinu.
Ananas
O ananasu je známo, že obsahuje enzym bromelain, který zmírňuje záněty. Právě záněty jsou v některých případech příčinou nepravidelné menstruace.
Také o ananasu je stále málo studií. Navíc má ananasová šťáva vysoký obsah cukru a není tedy dobrou volbou pro diabetiky, či při hubnutí.
Raději si dopřejte čerstvý plod, ne jenom šťávu z ananasu.
Kurkuma
Toto koření je populárním domácím lékem na celou řadu zdravotních stavů, včetně slabé imunity. Setkali jste se už s informací, že kurkuma má pozitivní vliv na pravidelnost menstruačního cyklu?
Tento efekt zatím není prokázaný. Jisté je pouze to, že kurkuma má protizánětlivé účinky. Druhá věc – získat účinné látky v potřebném množství, je přímo nemožné.
Podobně je to i v případě zázvoru či skořice.
Nezapomínejte se ptát lékaře
Pokaždé, i před použitím přírodních látek nebo doplňků výživy, promluvte nejprve s lékařem.
Samozřejmě di můžete dát jablečný ocet, ananas nebo kurkumu i bez lékaře.
Otázkou však je, zda vám navrátí pravidelné menstruování. Nespoléhejte se na to.
Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestací z gynekologie a porodnictví.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/facts-statistics-menstruation#1
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/178635
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/324781#other-ideas