Alkoholismus a pijanství: Kdy je pití alkoholu „za hranicí“?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Co si budeme namlouvat – v naší krajině se alkoholické nápoje těší velké oblibě. Je však jiné, když si jednou za čas vypijete s kamarády nebo s rodinou, a když pijete denně nebo do extrému až do doby, kdy nespadnete z nohou.

Z příjemného uvolnění se velmi rychle může stát nekontrolovatelná závislost. Alkohol je totiž depresivum, i když po prvních drincích působí úplně opačně.

Jak odlišíme neškodné popíjení od pijanství nebo alkoholismu? Kdy bychom měli přibrzdit? 

Co je alkoholismus?

Máte alkoholismus v rodině?

Je pijanství jiné než alkoholismus?

Existuje na alkoholismus test?

Kdy vám lékař diagnostikuje alkoholismus?

Dobrý sluha, ale zlý pán, nebo smeták lidstva, ale zametat se musí

Podobné vyjádření k tématu „alkohol“ pozná každý z nás. Znějí sice zábavně, ale pouze tehdy, pokud se jedná o občasné popíjení. Pokud však pití alkoholu přejde do pravidelnosti, jedná se o skutečný problém.

Mnozí začnou s alkoholem nevinně, používají ho na uspokojení nebo proti stresu. Na začátku jim to možná ani nechutná, ale dělají to tak všichni.

Také vy řešíte stresový den, hádku se šéfem, či s partnerem ulevujícím drinkem? Nejdříve sklenička, dvě, a potom i celá lahev? Počítáte, kolik toho vypijete, nebo ne?

Aktuální situace, kdy mnoho lidí pracuje z domu, také nahrává vydatnějšímu pití. Nemusíte nikam jít, nemusíte řídit, tak proč si nezpříjemnit práci drinkem?

Co je alkoholismus?

Alkoholismus je silná, často nepotlačitelná touha po alkoholickém nápoji. Pokud alkohol potlačil do pozadí vaše koníčky nebo povinnosti – práci, rodinu, společenský život, a nevydržíte bez něj ani jeden den, znamená to, že vám už pořádně přerostl přes hlavu.

Tehdy uděláte cokoliv, abyste se dostali k vašemu drinku, a až potom je na řadě ostatní. Navíc v tomto stádiu získáte vyšší toleranci vůči alkoholu, takže pijete stále víc a víc, abyste pocítili opilost.

Zřídkavé nejsou ani abstinenční příznaky. Když alkohol v krvi prudce klesne, tělo si snaží vyptat další dávku. Toto jsou ta vážnější stádia, existují také mírnější formy alkoholismu.

Možná svoji práci v pohodě zvládáte, ani ve vztahu nemáte problémy. I tak však neuniknete účinkům nadměrného požívaní alkoholu na vaše tělo a mysl.

Věděli jste, že ve staroaramejštině se slovo alkohol překládá jako „pohlcovač“ duše?

Rizikové faktory alkoholizmu a genetické předpoklady

Mnozí alkoholici se vymlouvají na genetickou predispozici – však pije celá moje rodina. Ano, všechno možné se dá zdědit, také prostředí nás silně ovlivňuje, ale je na místě, abychom si přiznali vlastní vinu, i když je to těžké.

Pravdou zůstává, že někdo alkoholu podlehne jednodušeji a rychleji, než jiní, a právě kvůli genetice. Řešení je však stejné – absolutní abstinence.

Kromě toho, rizikové faktory alkoholismu jsou často vzájemně propojené. Základem je genetika, výchova, sociální prostředí, ve kterém se pohybujete, a emocionální zdraví.

Alkoholismus se někdy vyvine rychle, jako reakce na stresující změny: rozchod, ztráta partnera, ztráta zaměstnání nebo společenského postavení. Jindy se rodí postupně, občas i celé roky.

Samozřejmě, pokud popíjíte každý den, riziko alkoholismu je logicky větší. Obzvlášť ohrožení jsou psychiatričtí pacienti.

Alkoholizmus-anonymní-alkoholici
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Opíjíte se na večírcích „do bezvědomí“?

Alkoholismus vysvětlujeme jako závislost na alkoholu. Existuje také pojem „škodlivé pití“, které ještě není alkoholismem, ale občas k němu vede. Toto „flámové pití“ znamená občasné pití alkoholu ve větším množství.

Příklad škodlivého pití:

Na večírku vypijete mnoho alkoholu, což ovlivní vaši rovnováhu, celkovou koordinaci, ale také náladu. U někoho to vyvolá podrážděnost, u jiného zase plačlivé a depresivní stavy.

I takové chování lehce přeroste do alkoholismu – pokud pijete pravidelně. Stejně tak můžete upadnout do bezvědomí, v nejhorším případě se zadusit zvratky.

Alkoholismus versus pijanství

Mnozí odborníci považují pijanství za předstádium alkoholismu. Pijanství znamená, že máte pozitivní vztah k alkoholu, sem-tam se opijete, ale přitom dokážete normálně fungovat – nezanedbáváte povinnosti, nemáte vztahové problémy, ani změny nálad.

Mnozí lidé pijí kontrolovaně prakticky po celý život, bez toho, aby měli těžkosti. Důležité je, zda se skutečně dokážete kontrolovat. Jinak je pijanství velmi blízko k závislosti, speciálně, pokud vás v pití podporuje okolí.

Poznáme příběhy alkoholiků, kteří po úspěšném léčení skončili opět ve „starém“ prostředí, a tak začali znova pít. Dokonce jsou oblasti na Slovensku, kde je odmítnutí tvrdého alkoholu urážkou domácích.

Alkoholizmus-v-rodine
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Příznaky alkoholismu

Nepočítejte s tím, že alkoholik vám řekne o svých obavách, nebo že si přizná neustání situace. Naopak bude hledat cestičky a výmluvy, jak se dostat ke svému oblíbenému nápoji. A čím dál víc bude zatajovat.

Někteří jsou schopní neuvěřitelných výmyslů – všelico zahrají tak dokonale, že jim uvěříte. Alkoholismus z vás udělá skvělého herce. Škoda, že jen na chvíli.

Několik příznaků, že vás ovládl alkoholismus:

  • pravidelně jste pod vlivem alkoholu,
  • potřebujete pít stále víc, abyste dosáhli stejného účinku,
  • nedokážete odmítnout alkohol,
  • vypadáte unaveně, zle, podrážděně,
  • nemáte zájem o předtím oblíbené činnosti,
  • zatajujete, neodpovídáte na některé otázky, vytváříte odstup,
  • máte úzkostné stavy nebo jiné psychické problémy.

Kulturní vlivy a omlouvání alkoholu

Někdy je těžké zjistit, kdy konzumace alkoholu překročila hranice společenského pití, a stala se problémem. Bohužel je alkohol v mnohých kulturách běžným, přímo každodenním nápojem.

Pokud však pijete alkohol proto, abyste zvládali běžný život, nebo abyste se necítili tak špatně, jste už na nebezpečném území. I když se to nezdá, většina alkoholiků si uvědomuje, že pití je ničí.

Příznaky vážného alkoholismu:

  • úzkost, deprese,
  • třes nebo chvění,
  • nadměrné pocení,
  • nevolnost a zvracení,
  • únava,
  • nespavost,
  • podrážděnost,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • dlouhodobá a pravidelná bolest hlavy.

Cítíte, že to sami nezvládnete? Kde najdete pomoc?

Na internetu najdete různé testy na alkoholismus, jako například: https://www.mojelekarna.cz/o-projektu-moje-lekarna/sebetestovani/jak-velka-je-vase-zavislost-na-alkoholu.html. Vždy je však lepší, když se svěříte druhému člověku.

V případě, že se chcete vypovídat neznámým lidem nebo odborníkům, můžete kontaktovat centra pro závislosti, skupiny vzájemné pomoci (např. Anonymní alkoholici) nebo linky důvěry.

Pochopení situace a přiznání, že máte problém, je jediným správným začátkem na cestě ke svobodě. A proč mluvíme o svobodě? Abstinující alkoholici by vám dokázali povyprávět, jak je závislost svazovala.

Teď mají mnohem víc času, energie, i více radosti ze života. Navíc alkoholik nesmírně zatěžuje svoje  okolí. Obzvlášť citlivé jsou na to děti, které traumaty z alkoholismu rodiče trpí dlouhodobě, někdy také celoživotně.

Kdy vám lékař diagnostikuje alkoholismus?

Existují různé metody, i různí lékaři, ale ve všeobecnosti platí, že pokud na vás sedí 35 bodů, jedná se o alkoholismus. Upřímně si odpovězte na tyto otázky.

  1. Máte intenzivní touhu pít.
  2. Nedokážete skončit s pitím, ani ho kontrolovat.
  3. Máte abstinenční příznaky.
  4. Už vám nestačí takové množství, jako kdysi, potřebujete stále víc.
  5. Pokračujete v pití i tehdy, kdy cítíte, že vám alkohol ubližuje.

Léčba alkoholismu

Pro lidi s diagnózou „alkoholismus“ jsou k dispozici různé způsoby léčby, ale klíčovou částí je detoxikace. To znamená – úplný konec pití, aby se tělo očistilo. Pokud se zajímáte o protialkoholní léčení, tak se více dočtete v tomto článku.

Zdroje:

Napsat komentář