Protialkoholní léčení: Nejlepší řešení, když už nezvládáte, ale chcete zvítězit

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Dostali jste se do bodu, ze kterého nevidíte východisko?

Pochopili jste, jak vám alkohol ničí svět, ve kterém jste se kdysi cítili tak dobře?

Pokud si dokážete přiznat problém, jste na nejlepší cestě k úspěchu. Za snahu řešit alkoholismus není potřeba se stydět. Naopak, buďte na sebe hrdí.

Jak však požádat o léčbu?

Na koho se obrátit, pokud se chcete léčit ze závislosti od alkoholu?

Pomůže vám ambulantní léčba?

Kdo vám doporučí protialkoholní léčení?

Co budete dělat v protialkoholní léčebně?

Pomůže vám ambulantní léčba? 

Existují volně prodejné léky na alkoholismus?

Co je závislost na alkoholu – alkoholismus?

Závislost na alkoholu není jen to, že se jednou za čas opijete nebo že nevíte, kde má láhev své dno. Alkoholismus zahrnuje podstatně víc problémů, psychických i fyzických.

Patří sem například odchylky v chování, až vážné změny v mozkových funkcích. Takto se ocitnete bez kamarádů, bez práce, otáčí se k vám zády i vlastní rodina.

Úspešnost léčby alkoholismu – co ji ovlivňuje?

Podle světových i našich statistik, po odborné léčbě se natrvalo zbaví závislosti 1530 % pacientů. Mnozí z nich dokáží abstinovat několik let, avšak ne všichni vydrží „do konce“.

Tedy – důležitý je čas, jak dlouho dokážete odolat sklenici. Proto je správnější, když používáme výraz „abstinující alkoholici“ než „vyléčení“.

Zčásti víme předpovídat i to, zda bude léčba úspěšná a v jaké míře. Úspěšnost terapie totiž závisí na postoji pacienta, zda se opravdu chce osvobodit od závislosti.

Bohužel léčebny jsou plné pacientů, kteří se tam neustále vrací, nebo po léčbě opět spadnou – dříve či později – tam, kde byli. Obyčejně má na tom podíl nevhodné prostředí, do kterého se vrátili, nebo oslabené přesvědčení, které vyplyne z toho, že už nejsou pod kontrolou odborníků.

Alkoholismus není angína, ze které se vyléčíte a jste zdraví. Abstinující může nadobýt pocitu, že léčbu úspěšně zvládl, a tak se vesele vrátí ke starým zvykům. Ani neví, jak lehce se ocitne v bludném kruhu.

Proto lékaři a terapeuti doporučují abstinujícím, aby dopředu změnili prostředí, do kterého se vrátí, aby je to nevtáhlo zpět na dno.

Co ovlivňuje úspěšnost léčby:

  • stupeň poškození alkoholem – po tělesné i duševní stránce,
  • fyzický stav,
  • struktura osobnosti,
  • věk,
  • prostředí, ze kterého pacient vyšel, i do kterého se plánuje vrátit,
  • vzdělání,
  • profese a pracovní prostředí,
  • faktory, které alkoholismus vyvolaly, i které se podepisují na jeho rozvoji,
  • způsob, jak se pacient dostal do protialkoholní léčebny (z vlastního rozhodnutí, či ne?).

Dobrovolné protialkoholní léčení je vždy lepší

Dobrovolná protialkoholní léčba má podstatně větší úspěch než nařízená. Nucenou protialkoholní léčbu nařizuje soud. Důvodem je většinou trestný čin pod vlivem alkoholu.

Pokud uznáte, že váš stav je nezdravý a záleží vám na vlastním zdraví, máte velmi dobrou šanci na úspěch. Pokud vám však vůbec nevadí, že si podkopáváte zdraví, nebo si neuvědomujete, že se řítíte do černé díry, tehdy léčba obyčejně selhává.

Alkoholizmus
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Jak probíhá protialkoholní léčba?

Na začátku je podrobná diagnostika, jak při každém onemocnění. Lékaři se zaměřují na celkové zdraví člověka, i stupeň poškození alkoholem.

Pacient absolvuje nejen psychologicképsychiatrické, ale také interní, endokrinologické, či neurologické vyšetření. Samozřejmě, v případě potřeby i další.

Pokud se chcete léčit, musíte vytrpět všechna vyšetření. Aby vám odborníci mohli pomoct, potřebují poznat vaši osobnost, rodinné poměry, prostředí, ze kterého jste vzešli, a také další faktory, které podmínily vznik a rozvoj alkoholizmu.

Proto si přizývají k rozhovoru i členy rodiny, přátelé nebo spolupracovníky.

Mnoho lidí se skamarádí s alkoholem, když jim zkrachuje vztah, nebo přijdou o partnera nějak jinak.

protialkoholické liečenie na slovensku
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Co je základem léčby závislosti?

Základem i cílem je ta stejná věc: skoncovat s alkoholem. Přirozeně má léčba několik fází nebo vrstev. Je proto důležité, aby tým odborníků spolupracoval, protože pokud zůstane jedna stránka zanedbaná, ztíží to celkovou léčbu.

Terapie v protialkoholní léčebně zahrnuje léky, psychoterapii, pravidelné fyzické aktivity (nejčastěji fyzickou práci), úpravu fyzického stavu (člověk je například podvyživený). Léčba v protialkoholním zařízení trvá minimálně 3 měsíce, ambulantní léčba alespoň 1 rok.

Chronických alkoholiků nevítají v léčebnách s nadšením. Léčba je totiž náročná pro celý personál a je také poměrně drahá (celodenní starostlivost, moderní léky, 5x denně strava – to většinou nemáme ani doma). A když zdravotníci vidí, že pacient všechno odmítá a kazí, nikdo z toho nemá radost.

Protialkoholní léčba je hrazená ze zdravotního pojištění, existují však také soukromá sanatoria, která mají svoje ceníky. Informujte se o tom dopředu.

Jak postupovat, když se chcete léčit?

Se svým problémem se svěřte odborníkovi. Neuvěříte, jak se vám uleví, když svůj stav otevřeně pojmenujete. Promluvte si se svým praktickým lékařem, hned vám může nechat udělat některé biologické testy.

V první řadě by vás však měl nasměrovat na psychiatrickou ambulanci, která se ve vašem okolí věnuje závislostem. Zde vám kromě ambulantní léčby doporučí psychoterapii, případně ústavní starostlivost.

Pokud to myslíte s abstinováním vážně, dejte si konkrétní cíle, které vás budou motivovat. Vytvořte si nový svět, případně obnovte staré plány, které vám kvůli alkoholu ztroskotaly. Teď máte novou šanci!

Co je součástí psychologické léčby:

  • debaty s psychologem – povídání si o tom, jak závislost pociťujete vy,
  • skupinová terapie – tematické skupiny (sebepoznávání, zvládání stresu, arteterapie, relaxační terapie, pohybová a terénní terapie),
  • analýza životního příběhu – se zaměřením na příčiny opakujícího se selhávání a pití,
  • strukturovaný denní režim – na posilnění sebedisciplíny,
  • rehabilitace a resocializace.

Nestačí mi ambulantní léčba?

Pokud začnete uvažovat tímto stylem, je velmi pravděpodobné, že to s léčbou nemyslíte upřímně. Ambulantní léčba je – samozřejmě – možná, ale zda jste na ni vhodný kandidát, by měl zvážit odborník.

Ambulantní léčba totiž vyžaduje mnoho sebezapření a sebekontroly. Pokud nemáte silnou vůli, raději volte jinou cestu. Je to pro silné osobnosti, resp. méně závažné stavy.

Zajímavou službou je online doléčování přes internet: https://www.adicare.cz/lecba-zavislosti-na-alkoholu/online-terapie-zavislosti/.

Jak změní léčba váš život?

Jisté je, že se konečně podíváte na vlastní život střízlivou hlavou. Ale především dostanete odbornou pomoc. Získáte celkem nové zručnosti, kterými se lehčeji překonává závislost nebo skepse. Kromě toho poznáte lidi s podobnými problémy.

Později najdete podporu také ve skupinách Anonymní alkoholici, či v dalších komunitách, do kterých se můžete přihlásit i bez vědomí a doporučení lékaře. Našli jsme pro vás tuto skupinu: https://www.anonymnialkoholici.cz/

domáca liečba alkoholika
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kdy se dá říct, že jste vyléčení?

Bohužel nikdy. Žádný psychiatr vám nedá razítko, že jste po protialkoholní léčbě už „čistí“, a navždy. Naopak, i když už několik roků nepijete, v lékařských zprávách může stále figurovat slovo „alkoholik“. Někdy stačí totiž jediná sklenička a jste v tom zase.

Domácí léčba alkoholika

Existují volně prodejné léky na alkoholismus? Pokud vám alkohol prudce zasahuje do běžného života, tedy každý den a neustále myslíte na to, kdy se dočkáte svého oblíbeného „nápoje“, nevěřte, že vás zachrání bylinky nebo volně dostupné přípravky.

Zbytečně si zahráváte se svým zdravím. Nepomáhají ani bylinky, ani preparáty na „čištění krve“, či podporu jater, které seženete online. Pokud to myslíte vážně, jediná cesta k uzdravení vede přes odborníky.

Zdroje:

  1. http://www.psychologia.sk/texty/toxikologia5.htm
  2. https://cpldz.sk/liecba/ambulantna-liecba/
  3. https://www.verywellmind.com/medications-for-alcoholism-67514
  4. https://olup-prednahora.sk/pacienti-a-zaujemcovia/prijem/
  5. http://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Poskodenie_zdravia_konzumaciou_alkoholu/Pages/default.aspx

Napsat komentář