Adrenalin: Zachraňuje alergiky, ale ve velké dávce může škodit

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Kolikrát jste už slyšeli frázi, že někomu stoupl adrenalin v krvi? Kromě představy o velkém vzrušení nebo rozrušení, byste asi nedokázali říct něco jiného, co by se mohlo s tělem člověka dít.

Adrenalin přitom „nejistí“ pouze stresové a nezapomenutelné zážitky, abychom všechen ten nápor ve „zdraví přežili“. Využívá se i v léčbě některých onemocnění a stavů.

Co je adrenalin?

Adrenalin je hormon, který vzniká v nadledvinách. Objevili ho v roce 1901. A kdy se vlastně „probouzí“ v organismu?

Je to ve chvílích, kdy je tělo vystavené nečekané zátěži – nejčastěji ve stresových situacích. Proto si ho spájíme hlavně s adrenalinovými atrakcemi, kdy zacházíme za hranice komfortní zóny.

Avšak pokud hormon dávkujeme rozumně a cíleně – v medicínském prostředí, rychle nám dodá energii. Na druhou stranu, pokud ho máme příliš, naše emoce „létají“, což škodí i jednotlivým orgánům.

Adrenalin a noradrenalin

Stejně jako adrenalin, tak i noradrenalin je stresový hormon a také vzniká v nadledvinách. Noradrenalin umožňuje rychlé tělesné reakce na vypjaté situace – rozšiřuje cévy, čímž se dostává do těla více kyslíku.

Hlavní rozdíl mezi adrenalinem a noradrenalinem je v uvolňovaní. Adrenalin se vyplaví najednou ve velké dávce. Noradrenalin se uvolňuje průběžně a zabezpečuje naše „uklidňování“.

Jak funguje adrenalin?

Člověk je od přírody nastavený tak, aby se mohl bránit před každou hrozbou. Je to náš přirozený instinkt, který spustí v těle tvorbu adrenalinu. Ten se rychle dostává do krevního oběhu, kde funguje jako první posel, že se „něco děje“.

Adrenalin vysílá do všech buněk signál, že mají být připravené. To v nás nastartuje obranné reflexy. Proto když nastane kritická situace, adrenalin spustí fyziologické změny, které mají vést k naší „záchraně“.

A tak se ve stresových situacích cítíme jaksi čilejší a pozornější – smysly nám lépe fungují a reagujeme podstatně rychleji, než v klidném stavu. Ale většinou si tuto přeměnu uvědomíme až zpětně.

Účinky adrenalinu:

  • zrychluje tep,
  • rozšiřuje průdušky – zlepšuje dýchání,
  • okysličuje tělo,
  • zužuje cévy,
  • zvyšuje krevní tlak,
  • stimuluje činnost mozku – zostřuje všechny smysly,
  • zvyšuje hladinu cukru v krvi,
  • celkově zvyšuje sílu/energii.
adrenalín vylučuje bungee jumping
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Dávkování adrenalinu

Přesné dávkování adrenalinu určuje lékař, který ho i sám podává pacientovi. Udělá to tehdy, kdy člověk potřebuje překonat některé náhle stavy. Hormon se může podávat i dětem, ale dávky jsou podstatně nižší. 

Adrenalin v medicíně

Naše tělo si dokáže samo vyrobit adrenalin, ale ve velmi kritických situacích potřebujeme najednou velkou dávku, abychom něco překonali nebo vůbec přežili. Lékaři aplikují adrenalin v těchto případech:

  • resuscitace – zástava srdce, selhání krevního oběhu,
  • silná alergická reakce – anafylaktický šok,
  • křečové stáhnutí průdušek,
  • endotoxinový šok – vyvolaný bakteriemi,
  • zduření sliznic,
  • omezení kapilárního krvácení,
  • lokální anestezie.

Adrenalinová injekce

Adrenalin vám nejčastěji podají v injekční formě. Injekci může aplikovat pouze školený zdravotnický personál. Pokud vám podávají roztok v čisté formě, píchá se do svalu.

Při žílovém podaní se adrenalin ředí s jiným roztokem. Hormon se přidává i do infuzí, především po překonání alergické reakce nebo při srdečních problémech.

adrenalín injekcia
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Adrenalinové pero

Pro alergiky je rychlé píchnutí adrenalinu otázkou života a smrti. I proto byly vyvinuty speciální pera, která jsou na předpis od alergologa. Alergici je mohou použít v případě anafylaktického šoku, přičemž manipulace je velmi jednoduchá.

Pero se píchá do svalu, doporučuje se stehno, kde je dostatečně velká plocha. Pero (po odstranění obalu) prudce píchnete do nohy, počkáte 5 sekund, a potom vytáhnete. Místo vpichu chvilku masírujte, aby se nevytvořila bublinka, či otok.

Adrenalinové pero se používá jako první pomoc. Užitečné je především při alergii na včelí jed.

Po použití pera ihned kontaktujte záchranku nebo ošetřujícího lékaře! Nemyslete si, že píchnutí pera je konečným řešením.

Zvýšený adrenalin

Pokud jste pravidelně a v silném strese, hormon se stává vašim nepřítelem. Se zvýšeným adrenalinem se musíte naučit zacházet, jinak může dojít až k selhání srdečně-cévního systému. Jednoduše – nesmíte dopustit, aby vám srdce zběsile bilo několik hodin denně.

Nejlepší kompenzací zvýšeného stresu je sport nebo jakýkoliv pohyb. Na pracovišti vyzkoušejte dechové cvičení, které uklidní srdeční tep. Pokud vám zvýšený adrenalin způsobuje úzkostlivé chvíle, měli byste si promluvit s psychologem.

vela adrenalínu vyrieši noradrenalín
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Adrenalin do srdce

V některých filmech jste možná viděli, jak při zástavě srdce píchli člověku adrenalin – a přímo do srdce. V praxi se metoda téměř nepoužívá, protože nedokážeme určit rozsah poškození cév, a tím bychom je mohli ještě víc zničit.

Injekce se vpichuje pouze do svalu nebo cévy. Jedinou výjimkou jsou operace, při kterých je otevřený hrudní koš. Pokud tehdy dojde k náhlé zástavě srdce, lékař má dobrý přehled, a tak se může rozhodnout pro píchnutí adrenalinu.

Adrenalin jako (ne)povolený doping

Při sportovních výkonech se automaticky zvyšuje tvorba adrenalinu. To ve sportovcích vyvolává ještě větší chuť po vítězstvích a úspěších. Už jenom dobrá rozcvička zabezpečí, že hormon zůstane v krvi několik minut, což později zlepšuje výkon.

V takové přirozené reakci se jedná o povolený a přímo žádoucí doping. Jenže mnozí sportovci (především v minulosti) experimentovali s umělým zvýšením adrenalinu, což dosahovali užitím nepovolených látek. Pozor! Nadměrná dávka adrenalinu v kombinaci s vypětím sil, může přivodit náhlou zástavu srdce. Takto zahynulo vícero vrcholových sportovců.

Zdroje:

  1. https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/adrenalin-leciva-641189.html#4_0
  2. https://www.rxlist.com/adrenalin-drug.htm#indications
  3. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-11071/adrenalin-injection/details
  4. https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/adrenaline
  5. https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/norepinephrine
  6. https://www.youtube.com/watch?v=8dLthER4YZk
  7. https://www.healthline.com/health/adrenaline-rush
  8. https://www.sportsrec.com/529603-can-l-arginine-build-muscle-like-creatine.html

Napsat komentář