Alkoholik: Ne vždy poznáme tvář alkoholika. Kdo je alkoholik?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Jak si představujete alkoholika? Jako ztrápenou, strhanou, zanedbanou osobu v zoufalém stavu? Takto vypadají už pokročilí alkoholici, kteří „svůj problém“ roky neřeší.

Mnoho alkoholiků však vypadá úplně jinak, ani byste to o nich neřekli. Jsou alkoholici, kteří působí střízlivě, upraveně, dokonce mají práci, funkční rodinu.

Ti se se svým pitím zavírají mezi čtyřmi stěnami. Někdy to dlouho zatajují i před blízkými, samozřejmě, je jen otázkou času, kdy se pravda provalí.

Alkoholismus má mnoho podob. Stereotypní představa o alkoholicích nemusí vždy platit.

Kdy se z pár skleniček stává plnohodnotná závislost na alkoholu? Trápí vás otázka: Jsem alkoholik?

Jak zjistíte, zda jste alkoholik/alkoholička?

Jaké typy alkoholiků existují?

Jak mění alkohol tvář?

Co dělá alkohol s tělem?

Jak se mění psychika alkoholika?

Kdo je alkoholik?

Alkoholik je ten, kdo pije nadměrně – to víme všichni. Co je to však nadměrné pití alkoholu? Zde už se hodnocení liší.

Nadměrné pití totiž nemusí znamenat, že pijete denně. O nadměrném pití mluvíme ve dvou případech – buď je to těžké pití nebo nárazové pití.

1. Těžké pití

U mužů do 65 let to znamená – 2 alkoholické nápoje denně nebo víc než 14 nápojů za týden.

Pro ženy a muže nad 65 let platí poloviční míra – 1 nápoj denně nebo víc než 7 nápojů týdně.

2. Nárazové pití

Nárazové pití znamená, že vypijete víc nápojů v rámci jednoho posezení – a čím rychleji je vypijete, tím hůř.

A co je to „víc“? U mužů je to 5víc nápojů v průběhu 2 hodin, u žen 4 nápoje za stejný čas.

Varovné příznaky alkoholismu: „Jsem alkoholik“?

Definitivní odpověď na tuto otázku vám dá jedině odborník, ale pokud chcete vědět, na čem jste, dobrou zkouškou je soubor otázek. Ty sledují vaše zvyky, pocity, těžkosti. Zaznamenali jste, že:

  • pijete sami nebo v tajnosti,
  • máte stále chuť na alkohol,
  • nebaví vás činnosti, které vás kdysi bavili,
  • dáváte pití přednost před povinnostmi nebo pijete během povinností,
  • máte abstinenční příznaky,
  • často a lehce měníte nálady, jste podráždění,
  • v souvislosti s pitím pociťujete vinu,
  • potřebujete se napít už ráno,
  • pokračujete v pití bez ohledu na zdravotní, finanční nebo rodinné problémy,
  • snižuje se vaše tolerance alkoholu – nedokážete kontrolovat množství alkoholu, které vypijete, a na opití potřebujete víc než kdysi.

Typy alkoholiků: Poznáváte se v některém?

Už v úvodu jsme zmínili, že představa o tom, jak se chová nebo vypadá alkoholik, často nesedí s realitou. Nemusí být zubožený, bez práce, bydlení, dokonce ani agresivní. I když je takových mnoho.

Ve skutečnosti existují různé typy alkoholiků. Lidé, kteří bojují s alkoholem, pochází z různého prostředí a všech věkových skupin – nejsou to jen chudí nebo sociálně zaostalí, ale také společensky významné osoby.

5 typů alkoholiků

1. Mladí dospělí alkoholici

Mladí dospělí, ve věku od 18 do 24 let, tvoří velmi silnou skupinu. Pijí sice méně často než jiné kategorie, ale když pijí, tak to „stojí za to“. Bohužel v negativním smyslu – velmi často to přeženou. Zajímavé je, že zpravidla pochází z rodin, ve kterých nejsou alkoholici.

alkoholik-4
Zdroj foto: Stock.adobe.com

2. Alkoholici s diagnózou antisociální (disociální) porucha osobnosti

Více než polovina mladých lidí závislých na alkoholu, má diagnózu s názvem antisociální porucha osobnosti. Tento stav charakterizují 3 ze 4 příznaků:

  • opakovaná trestní činnost,
  • pravidelné bitky, resp. útoky na lidi,
  • žádný ohled na bezpečí ostatních,
  • impulzivnost, lstivost, nezodpovědnost.

Navíc mnozí jsou závislí také na jiných látkách, mají úzkosti, bipolární poruchu, či silnou depresi. Navenek však mohou působit sebevědomě a suverénně.

3. Funkční alkoholici

Funkční alkoholici jsou přesným opakem naší stereotypní představy o alkoholikovi. Funkční alkoholici jsou totiž často úspěšní, mají rodinu a stabilní zaměstnání.

Studie dokazují, že více než 62 % funkčních alkoholiků pracuje na plný úvazek, mnozí mají vysokoškolské vzdělání.

Tito lidé však nejhůř přiznávají problémy vzhledem k tomu, že i okolí má ve zvyku pochybovat o jejich alkoholismu. Funkční alkoholiky najdeme hlavně v manažérských funkcích, ale bohužel také mezi lékaři.

Ve vyspělých krajinách tvoří zhruba 20 % všech alkoholiků.

alkoholik 3
Zdroj foto: Stock.adobe.com

4. „Rodinný“ typ alkoholika

Jste z rodiny, kde je alkohol součástí svátečních oslav nebo se u vás pije téměř každý den? Potom jste možná „rodinný“ typ alkoholika.

„Rodinní“ alkoholici mají průměrně 3545 let, obyčejně jsou zaměstnaní. Zhruba polovina pochází z rodin, kde bylo víc generací alkoholiků.

Zajímavé je, že drtivá většina „rodinných“ alkoholiků má diagnostikovanou klinickou depresi. Znamená to, že alkohol měl být zřejmě „lékem“ na špatné psychické zdraví. Jenže alkohol funguje také opačně – vyvolává psychické změny.

5. Těžký, chronický alkoholik

Tato skupina je ze všech nejmenší, ale zahrnuje nejtěžší stavy. Nejčastěji se jedná o alkoholiky ve středním věku, kteří začali pít brzo, mnozí ještě v pubertě.

Ze všech typů alkoholiků, mají těžcí alkoholici nejvíc psychiatrických poruch. Většina pochází z rodin, kde bojují s vícegeneračním alkoholismem.

alkoholik 2
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Tvář alkoholika: Předčasně zestárnutá pleť

Alkohol ničí nejen naše zdraví, ale i krásu. Alkoholici mají popraskanou, suchou pleť, která vypadá podstatně starší. Alkohol je jednou z nejagresivnějších sloučenin pro pokožku.

Někteří alkoholici mají oteklou tvář, ale většinou je tvář alkoholika strhaná vzhledem k tomu, že nadměrné pití znamená také dehydrataci.

Proč? Alkohol zpomaluje tvorbu antidiuretického hormonu – vazopresinu. Výsledkem je, že ledviny pracují dvojnásobně těžší. To je ta bolest ledvin po alkoholu.

Začervenaná tvář, červené žilky na nose a licích

Možná to znáte – když právě pijete nebo se už trochu opijete, rychle vám zčervená tvář. Je to proto, že alkohol rozšiřuje malé krevní cévy. Víc krve přitom proudí pod povrchem pokožky. Drobné cévky nejednou praskají a zanechají trvalou stopu.

Červené žíly v očích

Nejen na tváři, ale i na očích se projevuje alkoholismus – oči jsou červenější, cévy výraznější. Krví podlité oči jsou však pouze začátkem. V nejhorších případech, hlavně při nárazovém pití, hrozí slepota (optická neuropatie nebo toxická amblyopie).

Věčně nafouknuté břicho

Když tělo zbavíme tekutinelektrolytů, a namísto toho do něj „lijeme“ alkohol, bude si ukládat to málo vody, které vypijeme, protože se bude bát, že o ni opět přijde. Co se tehdy děje?

Známe to všichni – čím víc alkoholu vypijeme, tím víc chodíme na toaletu a víc se i potíme. Pokud ztracené tekutiny předběžně nenahrazujeme, tak tělo začne zadržovat ty, které má.

Výsledkem je nafouklé břicho, taktéž otok noh, rukou nebo tváře. Pivní břicho je nejlepším příkladem zadržování tekutin.

Dá se vliv alkoholu na tělo ještě vyvrátit?

V určitém okamžiku jsou škody natolik vážné, že se už nedají vyvrátit. Například cirhóza nebo selhávání jater jsou trvalé komplikace nadměrného pití.

Na druhou stranu by však ani trvalé poškození jater nemělo alkoholika odradit od toho, aby vyhledal léčbu. Stále je přece ve hře jeho život.

Játra však nejsou jediným orgánem, který si pitím ničíme. Alkohol negativně ovlivňuje celé tělo, včetně mozku. A když se časem naruší chemie v mozku, vznikají vážné psychické problémy – deprese, samovražedné sklony, nekontrolovaná agresivita, poruchy pozornosti.

Pozitivní však je, že některé změny jsou reverzibilní, dají se tedy vyvrátit. V současnosti existuje účinná léčba, ale nesmíme to dlouho odkládat.

Alkoholismus trápí milióny lidí po celém světě. Vězte, že v tom nejste sami. Promluvte si se svým lékařem, dokud není pozdě.

Zdroje:

Napsat komentář