Ananas: Jaké má účinky na zdraví? Proč je dobrý na hubnutí?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ananas není jen oblíbenou lahodnou dobrotou, kterou si vylepšujeme zmrzlinový pohár nebo pizzu. Je to velká zásobárna výživových látek.

Až si příště budete pochutnávat na čerstvém kousku ananasu, vzpomeňte si, co jste právě udělali pro své zdraví.

Je potřeba však říct, že někteří lidé jsou na toto ovoce alergičtí, a nemohou ho jíst.

Jaké látky obsahuje ananas?
Pomůže nám při hubnutí?
Čistí játra?
Mohou ho jíst malé děti?

Co obsahuje ananas?

Velkou část ananasu tvoří voda, což však není překvapivé, protože takto je to i s jinými druhy ovoce. A co je tedy na ananasu tak výjimečné? Pod tlustou slupkou najdete pestrý koktejl vitamínů a výživných látek:

  • vitamíny A, B1, C, E, K,
  • riboflavin,
  • bromelin,
  • niacin,
  • kyselina listová,
  • draslík,
  • fosfor,
  • hořčík,
  • vápník,
  • mangan,
  • zinek,
  • železo.

Proč jíst ananas? Jak si vybrat správný kousek?

Při nákupu ananasu sledujte, jak vypadá na povrchu. Pokud je velmi zelený, bude mít hořkou, mdlou chuť – v tomto případě potřebuje ještě trochu dozrát, není vhodný ke konzumaci. Když má pěknou žlutohnědou barvu a na dotek je pevný, ne měkký, můžete ho sníst hned. A proč je ananas zdravý?

Asi nejzajímavější je jeho vliv na kardiovaskulární systém. Pokud máte slabou srážlivost krve, měli byste toto ovoce jíst pravidelně. Ananas zároveň dobře prokrvuje tělo. Proto se doporučuje při žilních onemocněních, resp. bolestech z křečových žil.

účinky-ananasu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ananas na hubnutí

Potěšující zprávou je, že při konzumaci ananasu nemusíte mít žádné výčitky – naopak, pomůže vám shodit pár kilogramů. Ananas dokáže rychle nastartovat metabolismus – spalování nadbytečných tuků nastává prakticky okamžitě.

V tomto případě se doporučuje jíst ananas nalačno jako první jídlo dne. Můžete si ho přidat i do ovocného salátu nebo si udělat smoothie či ovocnou šťávu. Pokud máte neodolatelnou chuť na sladkosti, snězte místo dezertu kousek ananasu.

Kolik má kalorií?

100 gramů ananasu má přibližně 52 kalorií. Pro srovnání – hrozny mají 61 kalorií, banán 59 a jablko 50 kalorií.

V tomto množství (100 gramů) je pouze 0,2 gramu tuků, ale zároveň 13 gramů sacharidů a 2 gramy vlákniny. Také proto je ananas vhodný při potížích se stolicí.

Ananas na odvodnění

Ananas je silně močopudný – „silnější“ je asi jen meloun. Díky tomu se rychle zbavíte nadbytečných tekutin, které často zvyšují váhu.

Nesnězte však všechen ananas najednou – raději vícekrát denně v menších dávkách, aby tekutiny odcházely z těla postupně.

Na odvodňování jsou dobré i kvalitní ananasové džusy. Zde se vám nevyplatí šetřit, protože levnější džusy obsahují hodně cukru.

Pro lepší trávení

Trávicí systém využívá při zpracování konzumované potravy různé látky, zejména kyseliny a bílkoviny. K důležitým bílkovinám patří také bromelain, a právě toho najdeme v ananasu poměrně hodně. Pokud jste například snědli něco těžkého, na závěr si dejte alespoň plátek ananasu (samozřejmě čerstvého).

Kousek ananasu působí uklidňujícím způsobem i na žlučník a slinivku břišní, protože tyto orgány jsou velmi ohrožovány při dlouhodobých zažívacích potížích. 3 – 4 plátky uvolní křeče při podráždění trávicího traktu, případně napraví střevní mikroflóru při průjmech.

Při zácpě jezte ananas večer!

Ananas čistí játra

Játra patří mezi nejvíce namáhané orgány – mají málo odpočinku, protože musí čistit organismus od škodlivin. Ale to na ní zanechává stopy. Proto byste měli jíst potraviny s antioxidantními účinky, které játra pročistí. Mezi ně patří i ananas. Pokud ho budeme jíst pravidelně, potlačíme nadměrnou únavu, protože játra budou v lepší kondici.

Ananas a zuby

Ananas má hned dvojitý účinek na chrup. V první řadě posiluje dásně – zpevňuje tkáně v ústní dutině. Právě proto se doporučuje při začínající paradentóze. V tu chvíli je potřeba ho konzumovat alespoň 3x týdně, aby se dostavil žádoucí výsledek.

Kromě posílení dásní ovšem dosáhneme i dalšího efektu – zbavíme sklovinu škodlivých látek. Pokud byste chtěli toto ovoce použít na bělení skloviny, rozmixujte ho, a potom si touto přírodní pastou umývejte zuby 1x týdně.

Nedělejte to častěji, aby kyseliny ananasu nenarušily sklovinu!

Ananas na posilnění imunity

Vitamín C + zinek jsou výjimečná kombinace. Imunitní systém takto dostává důležité látky pro celoroční „odrážení“ virových infekcí. V ananasu je hodně vitamínu C i zinku, ale nejvíce získáte, pokud si koupíte čerstvý kousek na dovolené v exotické zemi.

Když mluvíme o tom, že je potřeba sahat hlavně po čerstvém ananasu, je jasné, že nemyslíme kompot. Jenže u nás se k „úplně čerstvému“ ananasu – z pochopitelných důvodů – nedostaneme. To se nám podaří pouze ve světě.

čerstvý-ananás
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Při rekonvalescenci po operacích

Vzhledem k tomu, že má ananas protizánětlivé účinky, doporučuje se při pooperačních stavech. Zde opět děkujme bromelainu, který regeneruje poškozené tkáně a zmírňuje svědění. Rány by se tak měly léčit snáze a rychleji.

Ananas na kosti a svaly?

I když v ananasu není tolik vápníku a manganu (pokud to porovnáme například s vitamínem C nebo zinkem), tak je toto množství dostatečné, pokud chceme potlačit chronické bolesti kolen, loktů nebo ramen.

Železo v ananasu zlepšuje činnost svalů, díky čemuž budou i kosti lépe fixovány.

Ananas jako alergen

I když je toto ovoce velmi prospěšné pro zdraví, měli bychom být při jeho konzumaci opatrní. Pokud pocítíte na jazyku jemné pálení, jako by vás píchalo stovky drobných jehliček, možná jste na něj alergičtí (více či méně).

U některých lidí se toto pouze projeví nepříjemnými pocity, ale jiní mohou mít po konzumaci ananasu vyrážky nebo červené skvrny na kůži. Stejně tak můžete mít po ananasu průjem.

Děti by měly jíst ananas až po 3. roce.

Zdroje:

Napsat komentář