Atopický ekzém u miminek a malých dětí – co může udělat rodič?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)


Atopický ekzém
je zánětlivé onemocnění kůže, které se může objevit už v prvních měsících života dítěte.

Jedná se sice o neinfekční, ale velmi nepříjemné onemocnění, negativně ovlivňující život dítěte, matky a celé rodiny.

Pokožka postižená atopickým ekzémem vyžaduje osobitou starostlivost. Správné ošetřování se řídí přesnými pravidly. Pokud je budeme dodržovat, významně zmírníme svědění, uklidníme zánět a zrenovujeme zahojenou pokožku.

Diagnostika atopického ekzému

Diagnostika atopického ekzému patří do rukou odborných lékařůdermatologaalergologa. Po tom, kdy se na pokožce malého dítěte objeví první zánětlivé procesy, je potřeba navštívit zkušeného lékaře.

Domácí diagnostika není vhodná, protože atopický ekzém se podobá na různé kožní onemocnění. Laik si ho nejčastěji splete s kvasinkovou infekcí a naopak – to, co na první pohled vypadá jako kvasinková infekce, může být ve skutečnosti atopický ekzém. Situaci často komplikuje také to, když je atopický ekzém sekundárně infikovaný kvasinkou.

Příčiny a faktory, které spouštějí nebo zhoršují atopický ekzém

Příčin atopického ekzému může být víc, do úvahy připadají také jejich různé kombinace. Některé příčiny se dají odstranit (např. dietními opatřeními), jiné alespoň redukovat (roztoče).

  • Dědičná zátěž – atopiky nebo alergiky jsou rodičové, jeden rodič nebo starší sourozenec.
  • Potravinová alergie – u malých dětí do 3 let je to jedna z nejčastějších příčin vzniku ekzému.
  • Kontaktní alergie – např. na kovy, oblečení tmavých nebo zářivých barev.
  • Chemické látky – v kosmetických přípravcích, čisticích prostředcích, pracích prášcích, atd.
  • Inhalační alergie – v předškolním věku se může rozvinout (při neléčené potravinové alergii) také alergie na roztoče, pyl a podobně.
  • Oslabená bariérová funkce kůže – pokožka dětí je jemnější a tenčí, než pokožka dospělých, a proto citlivěji reaguje na vnější podněty.
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak omezit (odstranit) spouštěče onemocnění?

Kožní lékař obvykle řeší až jasně diagnostikovaný atopický ekzém. Pomoct svému dítěti přitom můžete také vy, pokud jste dostatečně vnímavídůslední. Nabízíme vám pár rad a doporučení, které by měl zvládnout každý.

Dědičná zátěž

Výskyt alergií v rodině je důvodem k opatrnosti při zavádění nových pokrmů. Každá potravina musí být zavázena jednotlivě a během několika dnů, abychom věděli identifikovat případnou nežádoucí reakci.

Potravinová alergie

U dětí do 3 let je atopický ekzém většinou projevem potravinové alergie. Diagnostika potravinové alergie je poměrně náročná, protože krevní testy nejsou dostatečně validní – nepotvrzují alergii na 100 %.

Potravinovou alergii nejprve odhalí rodič. On tráví s dítětem většinu času a může si tak všimnout kožní změny po konzumaci té dané potraviny.

Na sledování kožních změn po snězení různých druhů potravy je nejlepší dietní deník, do kterého rodič zapisuje okamžité nebo opožděné reakce na potraviny. Je to náročný a zdlouhavý proces, na konci kterého však budete mít seznam „škodlivých“ potravin.

O něco jednodušší je hledání alergenů u dětí, které právě přechází na tuhou stravu a jejich jídelníček je tedy skromnější. Testujte každý druh potraviny (suroviny) osobitně, během několika dní (až 4 – 5), a pozorně si všímejte případné kožní reakce. Zhoršil nebo se objevil ekzém po konzumaci kravského mléka? Pokud ano, dočasně ho dítěti nedávejte.

Po několika měsících, když se pokožka uklidní, můžete dítěti podat malé množství kravského mléka (čajová lžička) a pozorně sledovat případné změny. Pokud nenastanou, může dítě mléko konzumovat.

Zdroj foto: Shutterstock.com

K nejčastějším alergenům patří:

  • kravské mléko a výrobky z něj,
  • vajíčka,
  • sója,
  • ořechy,
  • ovoce (např. jahody),
  • zelenina (např. mrkev),
  • obilniny (např. pšenicě).

Kontaktní alergie

Pozorně si všímejte, zda lokální podráždění kůže nezpůsobují předměty, které se jakkoliv dotýkají pokožky – kovové části oděvů, náušnice a podobně. Oblečení musí být z bavlny, protože je nedráždivá.

Vždy myslete také na chemické látky, které se používají k barvení oděvů v textilním průmyslu. Vybírejte spíš světlé barvy. Především tmavé barviva mohou obsahovat těžké kovy a jiné dráždivé chemikálie, které se z textilu nedají odstranit ani opakovaným praním.

Chemické látky v kosmetice a v domácnosti

V kosmetice, v čisticích prostředcích, v pracích prášcích nebo v aviváži je velké množství dráždivých (a potenciálně dráždivých) chemických látek. Omezte jejich používání na minimum. Vyhýbejte se především parfémované kosmetice.

Vybírejte jemné prací prostředky, které z prádla odstraníte dvojitým mácháním. Podlahy, na kterých si dítě hraje, umývejte pouze teplou vodou bez agresivních čisticích přípravků. Hračky čistěte v jemném mýdlovém roztoku, potom je důkladně opláchněte.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Inhalační alergie

Prostory, ve kterých se zdržuje dítě, udržujte čisté. Zaměřujte se především na mechanické odstranění prachu: vysávejte matrace, plochy, podlahu, nábytek, postelní rámy utírejte vlhkým hadrem (bez použití dezinfekčních prostředků). Přikrývky a polštáře musí být antialergické, tedy vyrobené z materiálů, které umožňují praní.

Bariérová funkce kůže

Lidská pokožka je před škodlivinami, alergeny a nežádoucím vysycháním chráněná jemným filmem, složeným z lipidůvody. Malé děti, přibližně do 2. roka života, ho mají přirozeně oslabený: zatím svoji úlohu neplní dostatečně. Je to fyziologický stav a tak musíme dětské pokožce umožnit, aby si tento film vytvořila.

Co škodí filmu dětské pokožky (nemocné i zdravé):

  • časté umývání mýdlem – odstraníme také to málo kožního mazu, který dětská pokožka dokáže vyprodukovat,
  • koupele s přidáním pěny (pěna obsahuje sulfáty, parfémy a barviva).

Jak zvládnout svědění

  • Lékař vám může předepsat vhodné antihistaminikum (v kapkách). To je asi nejdůležitější a nejúčinnější opatření.
  • Malé miminka ukládejte k spánku ve speciálním bavlněném overalu s rukávy. Součástí overalů bývají také pohodlné a vzdušné návleky na ruce.
  • Stejnou službu vám udělají vzdušné rukavičky ze 100 % bavlny. Nesmí být však velmi teplé a ani těsné.
  • Dítě oblékejte nalehko, snažte se zabránit přehřátínadměrnému pocení.

Napsat komentář