(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Barefoot obuv, to je trend, který si získává čím dál více příznivců.
Jsou lidé, kteří by „naboso“ chodili nejraději pořád a nedivíme se jim – nohy tehdy cítí rozmanitost každého povrchu: lesní cestu, trávu, písek, drobné kamínky.
Je však barefoot obuv vhodná pro každého?
Kdo by ji neměl nosit?
Můžeme takové boty koupit malému dítěti?
Jak se „chová“ noha v barefoot obuvi?
Barefoot boty – co to je?
Anglický termín „barefoot“ v překladu znamená „bosá noha“. Ale nenechte se zmýlit, nejde o kráčení úplně bez bot. Jedná se o obuv, která pouze imituje chůzi naboso. Kráčejte tedy tak, jak je to vašim nohám přirozené.
Naši předkové chodili celý život bosí, a takto si vytrénovali dobrou rovnováhu a držení těla. Samozřejmě dnes nežijeme v době kamenné a většinou žijeme ve městech.
Čím se barefoot boty liší od běžné obuvi?
Barefootky mají trochu neobyčejný tvar. Je to proto, že respektují anatomii nohy. Špička boty je kulatá, aby prsty nebyly stlačené.
Podstatou je, že chodidlo dostane volnost a prostor. Boty mají měkkou, velmi ohybnou podrážku. Ta má tloušťku pouze do 8 mm, abyste cítili všechny nerovnosti terénu. Díky tomu chodidlo víc pracuje.
Zvláštností je, že barefoot boty nemají podpatek ani klenbu. Chodidlo tak nemá žádnou oporu, čemuž říkáme také „nulový drop“, tedy nulový sklon podrážky.
Vylučuje se i jakékoliv podepírání, jaké nám nabízí ortopedické vložky.
Jsou barefoot boty drahé?
Převládá názor, že barefoot je drahá záležitost. Cenově jsou však barefoot na úrovni značkových tenisek. Dostupné jsou také barefootky s originálním designem.
Vždy by mělo platit, že obuv si nekupujeme podle vzhledu. Velikost si vybíráme podle vnitřní délky chodidla. Boty by měly sednout jako ulitá.
Barefoot boty na první kroky
Botičky, které obujeme děťátku při prvních krocích, jsou velmi důležité. Ideální je, pokud dítě chodí bosé co nejdéle. Něco takového je však velmi nereálné, především kvůli vnějším povrchům.
První boty by měly podporovat správnou chůzi, protože děti si při prvních krocích vytváří celoživotní návyky. Podle odborníků jsou na to vhodné právě „barefootky“ vzhledem k tomu, že mají blízko k chůzi naboso.
Pevné boty a tvrdé podrážky, to není nic pro děti, protože mají „uvězněné“ prsty a svaly chodidla. Naopak při chůzi naboso trénujeme koordinaci chodidel. Výsledkem je jistější chůze a lepší koordinační schopnosti dítěte.
Doma (na rovné podlaze) by však dítě mělo nosit obuv s podporou klenby. Rovná podlaha totiž nedává chodidlům hodně podnětů pro vývin. „Barefootky“ obouváme dítěti do přírody, doma zůstáváme věrní papučkám s tvarovanou stélkou.
Barefoot pro děti různého věku
Pozorujete, že vaše dítě se naučilo krásně a zdravě chodit? Potom pokračujte s barefoot obuví i v dalších letech! Barefoot botami se dá totiž zabránit mnohým ortopedickým onemocněním.
Co se týká větších dětí, hodně záleží na tom, na jakém povrchu používají „barefootky“. Nejlepší je přírodní terén s malými překážkami. Na procházku „naboso“ hledejte trávnaté plochy, lesní a polní cesty, písek a hlínu.
V zimě zase dobře poslouží hustý a chlupatý koberec.
Jak správně změříte dětskou nožičku?
Obkreslete nožičku na papír když dítě stojí na rovné podlaze. Při nákupu zkontrolujte, zda tvar boty přesně odpovídá nakreslené nožičce.
Při dětských barefootkách se setkáte i s pojmem „nadměrek“. Co to znamená?
Jedná se o mezeru, asi 1 až 2 centimetry, mezi špičkou boty a prsty. Nadměrek je při koupi bot důležitý, protože dětská chodidla rychle rostou.
K odměřené délce chodidla dítěte, proto vždy připočítáme nadměrek. Tím zabezpečíme trvanlivost investice i pohodlnost obuvi.
Barefoot na turistiku
Vybrat se na hory bez pořádné obuvi, to chce pořádnou dávku odvahy, někdy až nerozvážnosti. Na druhé straně existují odvážlivci, kteří si barefootky vezmou i na turistiku. A proč ne, když to zvládnu.
V náročném terénu si posilní chodidla vzhledem k tomu, že se musí popasovat s rozmanitým terénem. Začínající „barefoot turista“ by si však měl nejprve vyzkoušet krátké a nenáročné trasy: neblátivý terén a lesní cestičky bez štěrku.
Pamatujte na to, že i outdoorové barefootky jsou tlusté pouze několik milimetrů. Jediným rozdílem je, že mají pevnější patu. Některé modely poskytují i ochranu kotníků.
Barefootky na turistiku by měly odolat ostřejším kamenům, či dokonce propíchnutí. Obyčejně mají zpevněnou protiskluzovou podrážku.
Upozorňujeme však, že pokud jste zvyklí na pevnou obuv, bude to pro vaši nohu pořádný šok. Jednoznačně je to spíše pro zkušené turisty.
Barefoot na běhání
Pokud chcete praktikovat tzv. „přirozený běh“, touto obuví napodobníte zátěž při sportování naboso. Bežce to nutí k přirozenému držení těla a k došlapu na přední a střední část chodidla.
V barefootkách se totiž běhá jinak, než v běžných botách – více došlapujete na prsty. Došlapování na patu není správná technika, to vám poví každý profesionální běžec.
Navíc přistávání na patu v barefootkách je bolestivé vzhledem k tomu, že podrážky jsou tenké. I díky tomu se naučíte správnou techniku – s došlapem na špičku.
Běžecké barefootky jsou vhodné na měkčí povrchy (tráva, udusaná půda), středně náročný terén, či běžecký pás. Pro začátečníka jsou totiž problematické kamínky a skály, asfalt a beton.
Na začátek si do boty můžete dát vnitřní vložku, aby kontakt s povrchem nebyl tak intenzivní. Vytáhněte ji, až se na to budete cítit.
S barefootkami jednoznačně zpomalte, nohy nejprve musí zesilnit. Při nepohodlí chodidla uberte kilometry i celkovou zátěž, resp. střídejte barefootky s pevnější obuví.
Barefoot na léto
Většinu barefoot obuvi využijeme celoročně, ale v letním období si naše nohy žádají vzdušnější, volnější obuv. Letní boty musí být pohodlné, abychom zvládali velká horka, kdy nohy po celém dni opuchnou.
Letní barefootky mají různé formy, jsou pro různé věkové skupiny. Miminkám, které se právě stavějí na nožičky, můžeme obout tzv. „capáčky“, či sandály. Dospělí ocení elegantní barefoot sandály, dámy i baleríny.
Barefoot na zimu
Zimní barefootky se vzhledem neliší od klasických kozaček. Existují kotníkové boty, i vyšší kozačky. Splňují všechny atributy barefoot obuvi, a přitom jsou dostatečně elegantní.
Zimní boty však musí splňovat základní funkci: ochraňovat před mrazem a sněhem. Buďte bez obav, barefootky jsou příjemně hřejivé, dokonce je vyplňují měkoučkou merino vlnou.
Barefootky na širokou nohu, či (naopak) úzkou nohu
Každý z nás má specifický tvar chodidla. Přemýšlíte teď nad tím, jak může jeden výrobce „napasovat“ jeden model na širokou i úzkou nohu? Ne, nedokáže to.
Je to jenom o zkoušení, která značka vám bude více vyhovovat. Každý výrobce má totiž jiné standardy, jinou šířku podrážky, resp. tvrdost podpatku.
Jak si poradit?
Především musíte vědět, zda je vaše noha „normální“, úzká nebo široká. A přestože výrobci všechny parametry bot uvádí na webových stránkách, pokud jste ještě nekupovali barefootky, raději si je vyzkoušejte v kamenné prodejně.
Výhody barefoot bot
Největší výhodou je to, že při chůzi hýbeme všemi svaly na chodidle. Noha se díky tomu zdravě vyvíjí, což je důležité hlavně u dětí. Toto jsou výhody barefootek:
- podpora klenby – prevence plochých nohou (dokonce ústup ploché nohy),
- zmírnění vybočených palců,
- zlepšení držení těla,
- posilnění úponů a svalů kolem kloubů nohou,
- ústup bolestí beder, krku, hlavy,
- narovnání páteře – během běhu,
- zlepšení techniky běhu.
Nevýhody barefoot obuvi
Je pravdou, že barefoot není pro každého. Tuto obuv je potřeba zhodnotit „selským rozumem“, ale také po konzultaci s pediatrem nebo ortopedem. Rozhodně bezhlavě „netestujte“ barefoot obuv, jinak si můžete víc ublížit, než pomoct.
Například při extrémně plochých nohách, či silně vybočených palcích, se stav vašich chodidel nezlepší za pár dní. Kdy vám lékaři nedoporučí barefoot?
- Různé ortopedické problémy.
- Deformace chodidla.
- Volnější vazy.
- Snížení svalového napětí, či ortopedické.
- Diabetes – případné zranění nohou se hůře hojí.
- Neurologická porucha.
S barefootkami se spájí i další nevýhoda. Pokud žijete v osídlené oblasti, všude je tvrdá dlažba nebo beton, a pokud nejste zvyklí na barefoot obuv, nohy vás budou bolet, dokonce hrozí záněty chodidel, či zánět Achillové šlachy.
V klasické obuvi totiž podrážka tlumí tvrdost každého povrchu, což v barefootkách záměrně chybí. Pokud tedy chcete praktikovat barefoot chůzi ve městě, střídejte to s jinou, klasickou obuví.
Začínejte pozvolna
Je jasné, že na barefoot boty nepřecházíme ze dne na den. Nehrňte se do celodenního nošení – nejprve jenom na pár hodin, maximálně půl dne. Ideální je, když si to zkoušíme nejprve doma, abychom zjistili, jak se v botách cítíme.
Nejlepší je jednoznačně zlatá střední cesta. Nezacházíme do extrémů. Barefootky nenosíme, pokud nám způsobují bolesti. Je dokonce možné, že nám tato obuv „nesedne„. Barefoot obuv používáme pouze za podmínky, že skutečně lahodí našim nohám.
Nevýhody barefoot podle fyzioterapeutů a ortopedů:
- příliš volné kotníky,
- nepodpořená klenba,
- slabší ochrana paty při nárazech,
- nesprávné nošení vyvolává, či prohlubuje zdravotní problémy.
Zdroje:
- https://rungo.hnonline.sk/behy/987240-beh-ci-chodza-naboso-toto-su-vyhody-a-nevyhody
- https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/barefoot-boty-hit-ktery-prospiva-zdravi-opravdu-5227.html
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/250003/co-je-to-barefoot-chodenie-deti-naboso-ake-to-ma-vyhody-a-na-co-davat-pozor/
- https://www.klbkostastia.sk/blog-barefoot-topanky