Celulitida: Pokud ji měla moje maminka, budu ji mít i já?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Myslíte si, že celulitida se týká pouze obézníchstarších žen? Omyl. Pomerančovou kůži, jak ji máme ve zvyku nazývat, známe téměř všechny. A to bez ohledu na náš věk, váhovou kategorii, či způsob stravování.

Na úvod si řekneme pár faktů. Celulitida (medicínsky lipohypertrofie) je hovorové pojmenování pro progresivní degenerativní změny podkožního tukového vaziva určitých tělesných partií – nejčastěji stehen, zadku, boků, paží a břicha. Zatímco ženské tělo je na vznik celulitidy přímo předurčené, muži tento estetický problém téměř neznají.

Čistě ženská záležitost

Celulitida se týká pouze žen a to ze dvou důvodů. Prvním je odlišná stavba pojivové tkáně, které máme – na rozdíl od mužů – uložené podélně. Kromě toho je pružnější, aby se mohlo během těhotenství roztáhnout.

Druhou příčinou jsou estrogeny. Ženské pohlavní hormony jsou – kromě jiného – zodpovědné také za zvyšování objemu cirkulujících tekutin v těle a hromadění tuků. Jakmile shluky zvětšených tukových buněk uvíznou mezi vláknami pojivové tkáně, vzniká celulitida.

U mužů bývají estrogeny zastoupené pouze minimálně. Proto se u nich pomerančová pokožka nemůže nikdy objevit v takové intenzitě jako u žen.

Celulitida se rozvíjí postupně

Pomerančová kůže se neobjevuje znenadání, ale postupně, především jako důsledek nedostatečného žilního a lymfatického oběhu. Vznik celulitidy přímo souvisí s působením již zmíněných ženských pohlavních hormonů.

Celulitida bývá zřetelná už v období puberty, ještě výraznější může být během gravidity, či v dalších obdobích, doprovázených hormonální „smrští“ v ženském organizmu. K takovým „horším časům“ patří menopauza, kojení nebo užívání hormonální antikoncepce.

Věděli jste, že…

  • celulitida trápí až 85 % žen?
  • postihuje už velmi mladé, štíhlé děvčata a i ženy, které aktivně sportují?
  • zpočátku se rozvíjí pomalu, později její intenzita narůstá?
  • včas neléčená celulitida vede k degenerativním změnám podkožní tkáně?
  • ke vzniku celulitidy přispívá také nedostatečná činnost jater, takže dochází k zhoršení metabolizování tuků?
  • již vzniklou celulitidu není možné odstranit úplně, ale správnými návyky se dá její estetický vzhled vylepšit?
Zdroj foto: Shutterstock.com

Celulitida má čtyři stupně:

  • Nejlehčí a volným okem téměř neviditelná forma se objevuje při stlačení pokožky mezi dvěma prsty.
  • Druhý stupeň provází nerovnosti kůže, viditelné až při napnutí svalstva, sezení, respektive při specifickém dopadu světla. V tomto případě se doporučuje posilňování tkání a pokožky vhodnými sporty, při kterých se spalují tuky. Účinný je aerobik, tanec, jízda na kole, ale také rychlá chůze.
  • Třetí stádium lze vidět bez ohledu na pozici, v jaké ležíte nebo sedíte. Výbornou aktivitou v tomto stupni je aqua aerobik. Odpor, který ve vodě při pohybu vzniká, totiž výborně promasíruje problémové partie.
  • Nejhorší stupeň celulitidy se projevuje zvětšením tukové tkáně, nerovnostmi pokožky, opuchy a častokrát i bolestivostí. Většinou se váže na tzv. morbidní obezitu a tento stav je neodstranitelný.

Proč je důležité s celulitidou bojovat?

Při nesprávné životosprávě se lidské tělo zaplavuje toxiny. Ty lymfatický systém nedokáže samostatně vyloučit. Přeplněné tkáně jsou potom nedostatečně vyživené a změny podkožního tukového vaziva nezvratné.

Celulitida se nejdříve projeví na zadních stranách stehen, později na jejich vnitřních stranách, po stranách trupu, v oblasti břicha, na zadku a na zadní straně paží.

A nejúčinnější zbraně proti celulitidě? Podívejme se společně, jaké máme možnosti.

Detoxikační čaj

Dostatečný příjem tekutin je nevyhnutelnost. Kromě čisté vody pijte skvělý detoxikační čaj, vytvořený jako směs pampelišky, kopřivy, zázvoru a lékořice. Tato kombinace látek urychluje odplavování nahromaděných toxinů z těla a nastartuje zpomalený metabolizmus.

Sauna rozšiřuje cévy

Pokud patříte k lidem, které trávení volných chvil v sauně naprosto neláká, možná svůj názor přehodnotíte. Právě vysoká teplota vám v boji s celulitidou výrazně pomůže. Postará se o rozšíření cév, což vede k pročištění a prokrvení pokožky.

Během pobytu v sauně tělo dokáže vyloučit až 1,5 litru tekutin, společně s odpadními látkami, usazenými v tkáních a tukových zásobách. Za předpokladu, že si po sauně dopřejete studenější sprchu, kvalitní hydratační krémodpočinek, zpevněná pokožka na sebe nenechá dlouho čekat.

Zeleninové smoothie

Chutná vám smoothie? Ideální je to zelené. Zelenina zelené barvy obsahuje množství antioxidantů, které bojují proti škodlivým volným radikálům, a tím zabezpečují pokožce pružnostvitalitu.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Masážní sprcha

Také v případě celulitidy platí, že ty nejjednodušší věci bývají často i nejúčinnější. K trikům, které vám při odstraňovaní celulitidy pomohou víc, než byste čekali, patří masáž vodou. Krouživými pohyby oplachujte problémové partie na těle a nezapomínejte střídat teploustudenou vodu. Střídání teploty vám pomůže pokožku zpevnitvyhladit.

Pohyb a cvičení

Ať se vám to líbí nebo ne, pohyb je pro získání pružné pokožky klíčový. Nemusíte se však trápit každý den v posilovně. Zvolená sportovní aktivita by vám měla v první řadě způsobovat radost, potom se jí budete – bez přemáhání – věnovat alespoň 3x do týdne. Nejefektivnější je kombinace aerobních aktivit a posilovacích cviků.

Skok – dřep – výskok

Jedním z nejúčinnějších cviků, který by měla znát každá žena s celulitidou, je skok – dřep – výskok. Jeho pravidelné cvičení, v doporučené periodicitě 3 série po 15 opakováních, ideálně 5x do týdne, zatočí nejen s výběžky na pokožce, ale také zpevní celé tělo.

Mořské řasy

Mořské řasy, a to především zábaly z nich, jsou využívané zejména kvůli jejich odvodňujícímu a zpevňujícímu účinku. 1x týdně naneste zábal z mořských řas na problémové partie a oviňte je plastovou fólií. Ta znásobí detoxikační a prokrvující účinek, který bude po 45 minutách působení zřetelný. Kůru opakujte na týdenní bázi.

Peeling není nikdy zbytečný

Co je peeling vám asi není potřeba představovat. Však díky němu pleť zbavíte odumřelých buněk, nečistot a ještě ji i barevně sjednotíte. Jemné brusné částečky peelingových produktů odstraní odumřelé buňky a prokrví pokožku. To se okamžitě projeví na jejím vzhledu.

Peeling si lehce připravíte také z domácích surovin. Na kašovitou konzistenci smíchejte hnědý cukr s olivovým olejem. Směs vmasírujte do navlhčené pokožky. Opláchněte, a je to!

Pomůže strava i kliniky krásy

Celulitida je též odrazem našich stravovacích návyků. Absolutně nevhodnými potravinami jsou čipsy, bílé pečivo, uzeniny, tavené sýry, pizza, sójová omáčka, pomazánky, koláčky a další maškrty s obsahem rafinovaných cukrů. Naopak, těmi nejlepšími potravinami, které můžete organizmu dopřát, jsou koriandr, pohanka, rajčata, jablka, grep, petrželvoda s citrónem.

Na redukci celulitidy a zpevnění problémových partií je zaměřená celá řada zkrašlovacích procedur. V portfoliu služeb estetických klinik najdete vakuové masáže, vibrační plošiny a další masážní techniky (jsou účinné pouze v krátkodobém horizontu).

Zdroj foto: Shutterstock.com

Některé vyšetření vyžadují i 10 – 15 sezení, jejich efekt je však dlouhodobější, výsledky jsou viditelné už po pár sezeních a při absolvovaní procedur na pravidelné bázi mohou vydržet déle než rok. K takovým nepochybně patří LPG, manuální nebo přístrojová lymfodrenáž, rádiofrekvenční léčba, či laserové zákroky.

Skvělá lymfodrenáž

Lymfodrenáž je vnímaná jako příjemná tlaková masáž, během které se člověk dokonale zrelaxuje a zároveň udělá něco pro svoje zdraví. Princip lymfodrenáže je jednoduchý – pomocí přístroje a speciálních návleků na tělo se vytváří postupná komprese, tedy jakási tlaková vlna. Ta dává do pohybu lymfatický systém a přináší úlevu od častých zdravotních těžkostí.

Oblíbená procedura vás zbaví nepříjemného opuchání noh, zadržování vody v těle nebo zvýšeného pocení, které nemusí být pouze problémem letních měsíců. Lymfodrenáž se stala vyhledávanou součástí redukčních programů, vzhledem k tomu, že viditelně zmenšuje obvod stehen, boků, zpevňuje břišní svalstvo a pomáhá detoxikovat celý organizmus.

V rámci jedné léčebné kůry odborníci doporučují minimálně 10 sezení, ideálně obden. Nezapomeňte, že po proceduře musíte dodržovat pitný režim a vypít 2 – 3 litry tekutin (nejlépe čisté vody nebo bylinkových čajů). Díky tomu budou odpadní látky z těla rychleji vyloučené.

V nelehkém boji s celulitidou se osvědčilo také rozpouštění tuků. Dva nejmodernější postupy: rádiofrekvenceultrazvuk. V prvním případě se využívá vysokofrekvenční energie, která prohřeje tukovou tkáň. Tím se zlepší metabolická aktivita a buňka zmenší svůj objem.

Ultrazvukové vlny zase působí na povrch tukové buňky. Stěna buňky se přetrhne, buňka obsah uvolní a odplaví lymfatickým systémem.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Budu mít celulitidu?

To, zda (ne)budete mít celulitidu, je dané i geneticky. Pokud ji měla vaše maminka nebo babička, existuje velká pravděpodobnost, že neobejde ani vás. Na trhu je možné dostat genetický test, který vám napoví, zda máte příslušný genový variant, a tím i vyšší riziko pro vznik středně těžkétěžké celulitidy.

Je potřeba však vzít do úvahy, že u většiny žen se celulitida vyvíjí postupně během celého života. Proto jsou výsledky tohoto testu spíše diskutabilní.

Dát sbohem celulitidě je sice náročné, ale ne nemožné. Celulitida je komplexní problém a vyžaduje důslednost, vytrvalost a trpělivost. Celulitidy se nezbavíte za týden, ani za dva.

Nepolevit se však určitě vyplatí. Zdravější a už na prvý pohled pevnější pokožka vám za to přece stojí!

Napsat komentář