Dentální hygiena: Co obnáší? Pouze odstranění zubního kamene?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Před pár desítkami let jsme o dentální hygieně věděli jen velmi málo. Zubního lékaře jsme znali všichni, ale zubního hygienika skoro nikdo.

Právě dentální hygienici jsou dnes vyhledáváni mnohem častěji než samotní zubaři. Například, když potřebujeme odstranit zubní kámen.

S čím nám ještě pomůže dentální hygienik?

Jak často bychom k němu měli chodit?

Dentální hygiena – nejlepší prevence

Pravidelné kontroly u zubaře, ani ošetření u dentálního hygienika neznamenají, že se o svoje zuby nemusíme starat. Právě naopak. Druhá věc je, zda to vůbec děláme správně.

I mnoho dospělých má špatnou techniku čištění zubů, resp. používají nevhodné pomůcky na čištění. Takže i když si zuby čistí pravidelně, nakonec se přeci jen ohlásí problémy.

O vysvětlování správného postupu se často stará sám zubař. Je to však náročné na čas, proto se tak dobře uplatňují dentální hygienici.

Proč mít „svého“ dentálního hygienika

Pokud se nám někdo pravidelně „dívá do úst“, významně to snižuje riziko, že se u nás „zničehonic“ objeví vážnější problémy se zuby nebo dásněmi. Dentální hygiena má nezastupitelnou úlohu v prevenci, protože tady nejde jen o odstraňování zubního kamene nebo kosmetickou úpravu, jak si mnozí myslí.

odstraňovanie-zubného-kameňa
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co všechno zahrnuje dentální hygiena?

  • odstranění zubního kamene – ztvrdnuté hmoty na zubech,
  • odstranění barevné pigmentace – z kávy, z různých čajů, z kouření,
  • bělení zubů,
  • odstranění zubního povlaku – je ideální půdou pro množení škodlivých bakterií,
  • fluorizace zubů,
  • ošetření dásní, paradontózy (či parodontitidy),
  • přípravu na vyšetření u zubního lékaře.

Při akutních stavech, jako je krvácení nebo otok dásní, vyhledejte pomoc dentálního hygienika co nejdříve.

Všechna místa neuvidíte v zrcadle

Je to opravdu tak. V malém zrcadle, které si strčíte před ústa, vidíte pouze část z toho, co se děje „uvnitř“. Právě díky pravidelné dentální hygieně se budete cítit mnohem lépe. Ve vašich ústech totiž vznikne zdravé prostředí, které nedá šanci nebezpečným bakteriím.

Zároveň ulehčíte práci svému zubnímu lékaři, ke kterému byste však neměli přestat chodit na preventivní prohlídky. Dentální hygienik vám vysvětlí i to, jak se správně starat o zuby.

Jak si vybrat dentálního hygienika?

Vybírejte si nejen podle vzdálenosti od vašeho bydliště nebo práce, ale především podle kvality. Mnozí dentální hygienici mají vlastní stránky, na kterých se dočtete o přístupu, cenách a různých možnostech. Zkuste se zeptat vašeho zubaře, kterého dentálního hygienika by vám doporučil.

Jak si správně čistit zuby?

Neexistuje žádná technika, která funguje u všech. I proto je potřeba komunikovat s odborníky. Technika čištění by měla být šitá na míru pro každého pacienta, stejně tak pomůcky. Nejdůležitější však je, abyste si zuby čistili ráno po probuzení a večer před spaním, ideálně zubní pastou s fluoridem.

dentalna-hygiena-zubná-protéza
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Důležité rady ohledně kartáčku:

  • Netlačte jím příliš silně – na kvalitní vyčištění stačí jemný tlak.
  • Měňte ho alespoň jednou za 3 měsíce – jinak se na něm hromadí bakterie, nebo je už opotřebovaná.
  • Zahoďte ho vždy po nemoci – může být pak zdrojem opakované nákazy.
  • Nenechávejte ho položený na umyvadle – odložte ho tak, aby hlavička se štětinkami vyschla.
  • Pokud nikam necestujete, nedávejte si ho do pouzdra – měl by kolem něj proudit vzduch.

Zdraví zubů posilníte i:

  • Používáním dentální nitě (na mezizubní prostory) a mezizubních kartáčků. Pozor! Měli byste mít přesně změřenou a určenou velikost (dělá to hygienik nebo zubař).
  • Preventivní prohlídkou s RTG snímky – u zubaře, alespoň 1x ročně.
  • Profesionálním čištěním zubů – alespoň 1x ročně (optimálně 2x).
  • Vyváženou a výživnou stravou.

Jaký kartáček si vybrat?

Nepodléhejte reklamám. Objevují se v nich nesmyslné tvary zubních kartáčků, což vám spíše ztíží správné čištění. Kvalitní zubní kartáček má malou čistící plochu, tedy malou hlavičku. Kromě toho by měl mít měkké a husté štětinky s oblými konečky, nejlépe z umělých vláken.

Nečistěte si zuby po každém jídle!

Určitě si vzpomínáte na radu, abyste si čistili zuby po každém jídle, či po každém sladkém nápoji. Není to vhodné, takovým čištěním si přímo poškozujete zuby. Proč je tomu tak?

Po jídle je pH v ústní dutině kyselejší, kvůli čemu je zubní sklovina mnohem citlivější. Pokud si v této chvíli začnete „drhnout“ zuby, lehce si přivoláte těžkosti se zuby nebo dásněmi.

dentalna-hygiena-Union-príspevok
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Umývejte si nejen zuby, ale i jazyk

Možná jste si všimli, že mnohé zubní kartáčky mají na rubové straně drsnou texturu. Je to proto, abyste si mohli vyčistit i jazyk. V lékárnách dostanete i speciální škrabky na jazyk. Podle vícerých studií jsou nejúčinnějším nástrojem na čištění jazyka.

Pokud si budeme pravidelně čistit i jazyk, zbavíme se množství nežádoucích bakterií, které na něm žijí. Výsledkem „aktivity“ bakterií je povlak na jazyku, špatný dech, nebo další problémy v ústní dutině.

Čištění jazyka není takou novinkou, než by se mohlo zdát. Ve východním světě ho praktikují už několik století.

Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová- Kasajová, primářka Stomatologického centra MySmile.

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-tongue
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17004573
  3. union.sk

Napsat komentář