Detoxikace organismu: Očista jater nebo očista dočista. Vážně to funguje?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Detoxikační kúry byly hitem uplynulých let. V Evropě ještě doznívají, ale už je vytláčí fitness a wellness trendy.

Zřejmě neexistuje žena, která by o detoxu neslyšela. Dokonce i mnozí muži zkoušeli diety na pročištění organismu, či různé přípravky, na kterých svítí velké nápisy: očista tlustého střeva, detoxikace jater, detoxikace těla.

Na trhu jsou nejrůznější přípravky „odbourání toxinů“, například i takové, které si před spánkem připevníte na chodidla a ráno vyjeknete překvapením, kolik páchnoucích toxinů se vám přes chodidlo vyplavilo z těla. Není to úžasné?!

Pozastavili jste se však nad otázkou, zda je detoxikace organismu takovým způsobem vůbec reálná?

Co očekávat od volně prodejných přípravků, které nám slibují „nové tělo“?

Fungují detoxikační kúry?

V čem spočívá detoxikace organismu?

Je očista střev skvělý krok nebo zbytečnost?

Fungují detoxikační kúry a přípravky nebo je to jen byznys?

Detoxikace organismu je založená na zdánlivě prosté myšlence – zbavit tělo toxických nebo jinak škodlivých látek. Propaguje ji množství webových stránek, knih, ale také celebrit.

Obhájci očistných terapií tvrdí, že tělo v sobě hromadí toxiny, které po čase vyvolávají rakovinu a další vážné nemoci. Ale pokud se budeme pravidelně zbavovat těchto toxinů, čeká nás dobré zdraví, zářivá pokožka a plno energie.

Je to však pravda?

Dá se těmito kúrami zbavit toxínů?

Podívejme se na to blíže.

detoxikácia organizmu očista čriev
Zdroj foto: AdobeStock.com

Detoxikace organismu: Co o něm tvrdí odborníci?

Experti z Drexel University ve Filadelfii, a nejen oni, v tom mají jasno. Podle nich neexistují žádné důvěryhodné vědecké důkazy o tom, že by některá z moderních očistných kúr vyplavila z těla toxiny.

Navíc detoxikace organismu není ani potřebná, vlastně je to úplná zbytečnost. Proč? Protože všichni máme v těle zabudovaný vlastní očistný mechanismus.

Znáte lidské tělo? Že ani moc ne?

Toto je klíčová věc. Vzhledem k tomu, že nevíme o fungovaní lidského těla prakticky nic, mohou nám namluvit prakticky cokoliv. Ještě dříve, než se pustíte do detoxu z reklamy, či od kamarádky, je potřeba znát pár informací.

Zdravá játra a zdravé ledviny odvádí skvělou práci, co se očisty těla týče. Neustále, každodenně, bez přestávky čistí organismus od škodlivin.

Samozřejmě, pokud játra nebo ledviny nefungují dobře, je potřeba je podpořit. Ale rozhodně s pomocí lékaře, ne volně prodejnými přípravky a stylem pokus-omyl.

Zhoršená činnost ledvin i jater se totiž ukáže na krevních testech, resp. z moče, a to i při preventivní prohlídce. Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, poraďte se se všeobecným lékařem.

detoxikácia organizmu s pomocou lekára
Zdroj foto: AdobeStock.com

Skutečně potřebujete detox jater?

Játra jsou ústřední čističkou našeho těla. Jedná se o největší vnitřní orgán, který nám „narostl“ právě na detoxikaci organismu.

Všechno to, co polkneme nebo vdechneme, se vstřebává do krevního oběhu a dále vchází do jater. Ty plní v těle mnoho funkcí; mimo jiné čistí krev od toxických, škodlivých nebo nepotřebných látek. Je to velmi výkonný filtr krve.

Na mnohých produktech, určených na očistu organismu, si všimněte nápisu: detoxikace jater. Toto spojení však pro znalce lidského těla vyzní přímo humorně.

Jsou játra nějakým páchnoucím, neprůchodným sifónem, ve kterém se nakupilo množství vlasů, chlupů a tělesných „huspenin“ a vy sháníte granule, které by tyto usazeniny rozpustily?

Pokud nemáte vážnější problémy, jako například žloutenku, rakovinu jater, či cirhózu, tento orgán není místem, kde by se toxiny mohly ukládat. Právě naopak, játra nepřetržitě přeměňují škodlivé látky na ve vodě rozpustné chemikálie, které lehce vypotíme nebo vymočíme.

Pochopitelně, pokud vaše tělo nefunguje dobře, ani játra nemusí zvládat svoji práci. Ale tehdy se v těle hromadí i neškodné látky, které jsou toxické, pokud je tělo nevylučuje.

detoxikácia tela
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ale vždyť existuje mnoho lidí, kteří tvrdí, že detoxikace těla jim pomohla!

Možná jste i vy slyšeli takový argument. Ano, je spousta lidí, kteří si očistnou kúru chválí. A proč? Pretože zvýšený příjem ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, či dostatečný pitný režim, reálně zlepšuje zdraví. Avšak – „neočisťuje“!

Je logické, že když se vyhneme fastfoodům, zpracovaným potravinám a smaženým jídlům, a ještě přidáme pohyb, budeme se cítit lépe. Není to však tím, že by z nás „vypadaly“ nahromaděné škodliviny!

Ty se v těle takto nehromadí. A těch, které se hromadí, se pitím „zdravých“ šťáv“ ani hladovkou nezbavíme. Škoda, že to není tak jednoduché.

Co je vlastně detoxikace? Jak tento pojem správně používat?

Jediné správné použití slova „detoxikace“ souvisí s drogovou závislostí, alkoholismem nebo škodlivými chemikáliemi z prostředí. Detoxikace je zde procesem, při kterém tělo zbavujeme drogy nebo škodlivé látky, a při tom zvládáme příznaky abstinence.

Co jsou to toxiny?

Pojmem toxiny označujeme víceré škodliviny, ale v první řadě ​​jsou to jedy. Toxinem je například nikotin v tabákových listech, ale také metabolický odpad, který vytváří buňky uvnitř našeho těla. Fanouškové detoxikačních kúr rádi odkazují také na člověkem vyrobené chemikálie.

Naše tělo při dýchaní, jezení pití skutečně „nasává“ některé přírodní i člověkem vytvořené toxiny. Jedná se především o látky, které znečišťují ovzduší, vodu a celkově životní prostředí.

Zde jsou některé z nich, i s negativním dopadem na tělo:

  • Ozon a oxid dusičitý ze vzduchu – záněty dýchacích cest, až rakovina.
  • Arsen ve vodě – velmi silný karcinogen.
  • Rtuť ve vodě – různé poruchy nervového systému.

Zabírají proti nim ovocné a zeleninové šťávy?

Ne, nepomohou vám – nezbavíte se toxinů rychleji nebo efektivněji. Vaše tělo se musí samo zbavit toxinů a vy mu v tom pouze pomůžete zlepšením životních podmínek nebo zdravější stravou.

Všechno je to však proces, který probíhá nonstop. Není to jako zahlcená e-mailová schránka, kterou radikálně pročistíte, aby fungovala dále.

Paradoxně ani bio ovoce nebo zelenina není zárukou, že do těla nedostanete toxiny. Často jsou to zdroje E. coli nebo salmonely!

detoxikácia-pečene
Zdroj foto: AdobeStock.com

Očista střev a očista tlustého střeva

Detox trávicího systému, speciálně tlustého střeva, je často zmiňovanou a samozřejmě i skvěle prodávanou „očistou organismu“. Klystýry, střevní sprchy, projímadla, či různé bylinné prostředky však nejsou ze zdravotního hlediska potřebné.

Ve skutečnosti takové „čištění“ tlustého střeva má ve zvyku nadělat více škody než užitku. Proč? Opět jednoduchá odpověď pro toho, kdo trošku zná lidské tělo. V tlustém střevě totiž „bývá“ mnoho prospěšných mikroorganizmů. Jsou to naši přátelé, kteří nás udržují zdravé.

Rovnováhu střevní mikroflóry narušíme například i antibiotiky. Zničíme sice zlé bakterie, ale společně s nimi i ty dobré. A když se ty zlé přemnoží, máme problém. Bohužel je přesně toto je výsledkem mnohých střevních očist a detoxikačních kúr.

Detox tlustého střeva má různé vedlejší účinky:

  • poškození tlustého střeva a konečníku,
  • nevolnost,
  • pocit na zvracení (až zvracení),
  • průjem,
  • bolesti břicha,
  • pokles hladiny elektrolytů,
  • selhání ledvin a jater,
  • vzduchová embolie,
  • infekce krve,
  • úmrtí kvůli úplavici.

Detoxem proti tukovým polštářkům

Očista těla od tuků v podání propagátorů detoxikačních diet a kúr, obyčejně znamená půst, tekutou stravu (pití zeleninových nebo ovocných šťáv) nebo naopak syrovou stravu. Doporučují se také různé bylinkové čaje, které jsou „odbourávači“ nahromaděného jedu.

Pěkná představa, ale realita je jiná. Důvěryhodné vědecké studie neprokázaly, že by některé potraviny nebo byliny reálně odstraňovaly toxiny z krve nebo orgánů.

Někteří zastánci amatérského detoxu proto začali tvrdit, že půst spaluje pouze tukové buňky, protože ty prý obsahují toxiny. Odborníci však mají jiný názor: spalování tukových buněk nijak nesouvisí s přirozenou detoxikací těla.

Samozřejmě, pokud hladovíte nebo jen pijete šťávy, tak zpočátku hubnete. Ale po návratu k normální stravě, následuje přibírání. Jojo efekt jako z učebnice.

Navíc je dramatické omezení jídelníčku pro tělo nepřirozené a stresující. A co potom hladovění? Často to končí dehydratací.

Myslíte si, že toto je cesta ke zdraví?

Sečteno a podtrženo

Naše tělo má skvěle fungující systém, kterým se průběžně zbavuje škodlivin. Bez toho, abychom o tom věděli, bez toho, abychom se o to snažili. Játra, ledviny a střeva retušují negativa naší stravy a životního prostředí.

Pochopitelně je potřeba je při nemocech podpořit. Ale hladovění, či detoxikační kúry, nejsou správnou cestou. Jedná se o extrém, který může být nebezpečný.

Ano, většina lidí to „přežije“. Mnozí (dočasně) i zhubnou. Ale opravdu potřebujeme takto riskovat?! Raději se vzdělávejme jak funguje naše tělo.

Zdroje:

  1. https://www.livescience.com/34845-detox-cleansing-facts-fallacies.html
  2. https://www.nccih.nih.gov/health/detoxes-and-cleanses-what-you-need-to-know
  3. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/detox-diets/faq-20058040
  4. https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance

Napsat komentář