Diagnostika histaminové intolerance: Musím užívat léky? Existuje alternativní léčba?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

„Mám teda histaminovou intoleranci?“, ptáte se, protože příznaky, které jsme si v předešlém článku popsali, vám jsou důvěrně známé.

Možná ne všechny a možná nepřicházejí vždy, ale vidíte se v tom.

Právě svou různorodostí – a zároveň i nestálostí – nám histaminová intolerance (HIT) často poplete hlavu.

Navíc mohou mít dané příznaky nakonec úplně jinou příčinu.

Takže jednoznačnou odpověď na vaši otázku: „Mám teda histaminovou intoleranci?“, vám může podat jedině odborník.

Jakého odborníka vyhledat?

Zdravotní těžkosti, které souvisí se stravováním, vás mohou přivést k různým odborníkům.

Kvůli trávicím problémům vás poslali ke gastroenterologovi. Při kožních projevech jste zřejmě navštívili dermatologa. A migrény nebo závratě vás dovedly k neurologovi.

Příčina vašich těžkostí však nebyla odhalená. Objevují se u vás sice některé příznaky HIT, zaznamenali jste určitou souvislost s jídlem, ale určit, která jídla vám „dělají zle“, to už nevíte. Možná nedokážete jednoznačně uvést ani jedno jídlo.

Příznaky histaminové intolerance nejdříve odhalí alergolog, či imunolog. Diagnostika HIT je poměrně složitá, ale metodika je už natolik vyspělá, že prakticky každý pacient dostane odpověď na svoje pochybnosti.

Diagnostika histaminové intolerance

Diagnostika histaminové intolerance je komplikovaná, protože příznaky jsou individuální (mně škodí toto, tobě něco jiného), také proměnlivé (určité jídlo mi jednou škodí, jindy ne).

Navíc jsou některé projevy totožné s alergickými onemocněními. Pozor, alergie a histaminová intolerance se navzájem nevylučují! Někdo může trpět oběma současně.

Podle čeho teda odborník určí tu správnou diagnózu?

Co je to anamnéza pacienta?

Jedná se o podrobný rozbor jednotlivých příznaků, které lékaři popíšete. Lékař musí brát do úvahy nejen váš aktuální stav, ale i zdravotní problémy, které jste měli v minulosti. Otázky lékaře mohou být velmi rozsáhlé, nebuďte teda překvapení.

Když lékař pátrá po souvislostech, zajímá ho nejen charakter projevů, ale také okolnosti, za jakých vznikají. Proto se zajímá o celkový životní styl pacientastravovací návyky a charakter práce.

Při histaminové intoleranci se jedná hlavně o spojitost projevů s určitými potravinamialkoholem nebo i léky.

Lékaři pomůže, pokud si budete denně vést záznamy o zkonzumovaných potravinách a nápojích, a když si poznačíte příznaky, které se u vás průběžně vyskytují.

A samozřejmě musí lékař vědět i o všech nemocích, na které se léčíte, resp. o všech lécích, které užíváte. Alkohol před ním taktéž nezatajujte, šli byste proti sobě.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Fyzické vyšetření

Lékař vás v každém případě musí fyzicky vyšetřit. Všímá si pokožky a také vašeho celkového vzhledu. Sleduje dýcháníčinnost srdcekrevní tlak a případné změny v ústní dutině.

Příznaky histaminové intolerance jsou však nestálé, takže aktuálně nemusí být viditelné. Proto je fyzické vyšetření sice potřebné, ale nedostačující.

Laboratorní vyšetření

Konečný verdikt – „ano, je to HIT“ může, ale taky nemusí, odeznít po laboratorních vyšetřeních.  V laboratoři se zjišťuje aktivita enzymu diaminooxidázy (DAO), který rozkládá histamin.

DAO enzymu se měří z běžného krevního odběru. Ale ani potom ještě není na 100% jisté, že pacient  HIT.

V čem spočívá léčba HIT? Existují léky na HIT?

Při histaminové intoleranci je nevyhnutelná úprava stravy nebo ze širšího hlediska – stravovacích návyků. To je hlavní způsob, jak se nepříjemných příznaků zbavit nebo je alespoň utlumit.

Jenže tak, jak se od sebe liší jednotlivé příznaky, individuální je i jejich intenzita. U někoho možná bude stačit jen vynechání určitých vysokohistaminových potravin a těžkosti ustoupí. Ale někomu jinému ani přísná nízkohistaminová dieta nezaručí úplné zmiznutí projevů.

Nejčastější problematické potraviny jsou: kysané zelí, parmezán, pizza a červené víno.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Existuje vůbec nějaká pomoc?

Naštěstí ano. Dnes už je známá příčina těžkostí a proto máme i řešení. Pomoct může užívání výživového doplňku – Daosinu, samozřejmě, při pokračující dietě.

V případě silných nebo neustupujících příznaků vám mohou předepsat také léky – antihistaminika. Ty slouží na potlačování alergických reakcí. Při HIT fungují slabší, obvykle jsou ale potřebné vyšší dávky.

Co je to Daosin?

Daosin není syntetickým lékem. Jedná se o výživový doplněk živočišného původu. A právě to, že se jedná „pouze“ o výživový doplněk, má mnoho výhod.

  • Působení je lokální, ve střevech – nedostává se do krevního oběhu.
  • Nemá vedlejší účinky.
  • Může se užívat i dlouhodoběji.
  • Je vhodný také při jiných onemocněních – při celiakii a diabetu.
  • Neovlivňuje účinnost jiných léků.
  • Je bezpečný také pro děti (od 3 let).
  • Je bezpečný v těhotenství, také při kojení.
  • V lékárně ho koupíte také bez receptu.

Ale jako vždy, nejprve se poraďte s odborníkem. Nikdy neužívejte nový doplněk bez konzultace!

Daosin jako test na zjištění diagnózy HIT?

Daosin obsahuje bílkovinný extrakt s přírodním enzymem DAO. Co to pro vás znamená? Pokud vaše příznaky nasvědčují diagnóze HIT, ale laboratorně výsledky nebyly jednoznačné, užití Daosinu může být pro konečné potvrzení velmi užitečné.

Zjištění bude velmi jednoduché a spolehlivé. Užijete Daosin před jídlem, při kterém jste už zaznamenali určité těžkosti. Pokud po jedle nepříjemné projevy tentokrát nenastanou, je pravděpodobné, že trpíte HIT.

Existuje alternativní léčba?

Na ztlumení příznaků HIT obvykle dobře zabírají některé vitamíny. Experimenty potvrzují, že vysoké dávky vitamínu C urychlují odbourání histaminu. Vitamín B6 zase zvyšuje aktivitu DAO enzymu ve střevě, což podporuje odbourávání histaminu z potravy.

Při užívaní vitamínů však berte do úvahy, že některé přípravky obsahují různé stabilizátoryumělé barviva a jiné přísady, které mohou působit škodlivě (vzhledem na HIT). Opět tedy platí, že se musíme zeptat alespoň lékárníka.

Dieta jako nejjistější cesta

V každém případě nás HIT „šikovně“ donutí, abychom nakonec dodržovali nízkohistaminovou dietu. Oplatí se to, protože disciplína a přijetí určitých pravidel, pravděpodobně výrazně zlepší náš stav.

A potom můžeme přistoupit k postupnému zařazování vynechaných potravin. Aktivita DAO enzymu je totiž proměnlivá, takže projevy HIT nemusí být celoživotní.

Po přísné dietě se střevo (a tvorba DAO v něm) obyčejně „vzpamatuje“ a později už v přiměřeném množství tolerujete některá jídla, která jste předtím jíst nemohli.

Ale o stravě až v následujícím článku…

Informace v příspěvku „Diagnostika histaminové intolerance: Musím užívat léky? Existuje alternativní léčba?“ nenahrazují vyšetření u lékaře.

Napsat komentář