Diagnostika histaminové intolerance: Musím užívat léky? Existuje alternativní léčba?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

„Mám tedy histaminovou intolerancii?“, ptáte se, protože příznaky intolerance jsou vám důverně známé.

Možná ne všechny a možná nepřichází vždy, ale poznáváte se v tom.

Právě svojí různorodostí – a zároveň i nestálostí – nám histaminová intolerance (HIT) často poplete hlavu.

Navíc mohou mít dané příznaky nakonec úplně jinou příčinu.

Takže jednoznačnou odpověď na vaši otázku: „Mám tedy histaminovou intoleranci?“, vám může podat jedině odborník.

Jakého odborníka vyhledat?

Zdravotní těžkosti, které souvisí se stravováním, vás mohou přivést k různým odborníkům.

Kvůli trávicím problémům vás doporučili ke gastroenterologovi. Při kožních projevech jste zřejmě navštívili dermatologa. A migrény, či závratě vás dovedli k neurologovi.

Příčina vašich těžkostí však nebyla odhalená. Objevují se u vás sice některé příznaky HIT, zaznamenali jste určitou souvislost s jídlem, ale říct, která jídla vám „nedělají dobře“, to už nevíte. Možná nedokážete jednoznačně uvést ani jedno jídlo.

Příznaky histaminové intolerance nejdříve odhalí alergolog, či imunolog. Diagnostika HIT je poměrně složitá, ale metodika je už natolik vyspělá, že prakticky každý pacient dostane odpověď na svoje pochybnosti.

Diagnostika histaminové intolerance

Diagnostika histaminové intolerance je komplikovaná, protože příznaky jsou individuální (mně škodí toto, tobě něco jiného), i proměnlivé (určité jídlo mi jednou škodí, jindy ne).

Navíc jsou některé projevy totožné s alergickými onemocněními. Pozor, alergie a histaminová intolerance se navzájem nevylučují! Někdo může trpět oběma současně.

Podle čeho tedy odborník určí tu správnou diagnózu?

Co je to anamnéza pacienta?

Jedná se o podrobný rozbor jednotlivých příznaků, které lékaři popíšete. Lékař musí brát do úvahy nejen váš aktuální stav, ale i zdravotní problémy, které jste měli v minulosti. Otázky lékaře mohou být velmi rozsáhlé, nebuďte tedy překvapení.

Když lékař pátrá po souvislostech, zajímá ho nejen charakter projevů, ale i okolnosti, za jakých vznikají. Proto se zajímá o celkový životní styl pacienta, stravovací návyky a charakter práce.

Při histaminové intoleranci se jedná hlavně o spojitost projevů s určitými potravinami, alkoholem, nebo i léky.

Lékaři pomůže, pokud si budete denně vést záznamy o konzumovaných potravináchnápojích, a když si poznačíte příznaky, které se u vás průběžně vyskytují.

A samozřejmě musí lekár vědět i o všech chorobách, na které se léčíte, resp. o všech lécích, které užíváte. Alkohol před ním také nezatajujte, šli byste proti sobě.

diagnostika histamínovej intolerancie 2
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Fyzické vyšetření

Lékař vás v každém případě musí fyzicky vyšetřit. Všímá si pokožky, i vašeho celkového vzhledu. Sleduje dýchání, činnost srdce, krevní tlak, i případné změny v ústní dutině.

Příznaky histaminové intolerance jsou však nestálé, takže aktuálně nemusí být viditelné. Proto je fyzické vyšetření sice potřebné, ale nedostačující.

Laboratorní vyšetření

Konečný verdikt – „ano, je to HIT“ může, ale i nemusí zaznít po laboratorních vyšetřeních. V laboratoři se zjišťuje aktivita enzymu diaminooxidázy (DAO), který rozkladá histamin.

DAO enzymu se měří z běžného krevního odběru. Ale ani potom ještě není na 100 % jisté, že pacient HIT.

V čem spočívá léčba HIT? Existují léky na HIT?

Při histaminové intoleranci je nevyhnutelná úprava stravy nebo ze širšího hlediska – stravovacích návyků. To je hlavní způsob, jak se nepříjemných příznaků zbavit, nebo je alespoň utlmit.

Jenže tak, jak se od sebe liší jednotlivé příznaky, individuální je i jejich intenzita. U někoho možná bude stačit pouze vynechání určitých vysokohistaminových potravin a těžkosti ustoupí. Ale jinému ani přísná nízkohistaminová dieta nezaručí úplné vymizení projevů.

Nejčastější problematické potraviny jsou: kysané zelí, parmezán, pizza a červené víno.

histaminova intolerancia potraviny
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Existuje vůbec nějaká pomoc?

Naštěstí ano. Dnes už je známá příčina těžkostí, a proto máme i rešení. Pomoct může užívání výživového doplňku – Daosinu, samozřejmě při pokračující dietě.

V případě silných nebo neustupujících příznaků, vám mohou předepsat i léky – antihistaminika. Ty slouží na potlačení alergických reakcí. Při HIT fungují slabší, obvykle jsou potrebné vyšší dávky.

Co je to Daosin?

Daosin není syntetickým lékem. Jedná se o výživový doplněk živočišného původu. A práve to, že se jedná „jen“ o výživový doplněk, má mnoho výhod.

  • Působení je lokálně, ve střevech – nedostává se do krevního oběhu.
  • Nemá vedlejší účinky.
  • Může se užívat i dlouhodoběji.
  • Je vhodný i při jiných onemocněních – celiakii, diabetu.
  • Neovlivňuje účinnost jiných léků.
  • Je bezpečný i pro děti (od 3 let).
  • Je bezpečný v těhotenství i při kojení.
  • V lékárně ho koupíte i bez receptu.

Ale jako vždy, nejprve se poraďte s odborníkem. Nikdy neužívejte nový doplněk bez konzultace!

Daosin jako test na zjištění diagnózy HIT?

Daosin obsahuje bílkovinový extrakt s přírodním enzymem DAO. Co to pro vás znamená? Pokud vaše příznaky nasvědčují diagnóze HIT, ale laboratorní výsledky nebyly jednoznačné, užití Daosinu může být pro konečné potvrzení velmi užitečné.

Zjištění bude velmi jednoduché a spolehlivé. Užijte Daosin před jídlem, při kterém už jste zaznamenali určité těžkosti. Pokud po jídle nepříjemné projevy tentokrát nenastanou, je pravděpodobné, že trpíte HIT.

Existuje alternativní léčba?

Na ztlumení příznaků HIT obvykle dobře zabírají některé vitamíny. Experimenty potvrzují, že vysoké dávky vitamínu C urychlují odbourávání histaminu. Vitamín B6 zase zvyšuje aktivitu DAO enzymu ve střevě, které podpoří odbourání histaminu z potravy.

Při užívání vitamínů však berte v úvahu, že některé přípravky obsahují různé stabilizátory, umělá barviva a jiné přísady, které mohou působit škodlivě (vzhledem na HIT). Opět tedy platí, že se musíme zeptat alespoň lékárníka.

Dieta jako nejjistější cesta

V každém případě nás HIT „šikovně“ donutí, abychom dodržovali nízkohistaminovou dietu. Vyplatí se, protože disciplína a přijetí určitých pravidel, pravděpodobně výrazně zlepší náš stav.

A potom můžeme přistoupit k postupnému zařazování vynechaných potravin. Aktivita DAO enzymu je totiž proměnlivá, takže projevy HIT nemusí být celoživotní.

Po přísné dietě se střevo (a tvorba DAO v něm) obyčejně „vzpamatuje“, a později už v přiměřeném množství tolerujete některá jídla, která jste předtím jíst nemohli.

Informace v příspěvku „Diagnostika histaminové intolerance: Musím užívat léky? Existuje alternativní léčba?“ nenahrazují vyšetření u lékaře.

Napsat komentář