Dračí krev: Léčivá pryskyřice z tropických stromů. Byly potvrzeny její léčivé účinky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dračí krev (Sangre de Drago) je přírodní pryskyřice z vícerých druhů tropických stromů. Domácí obyvatelstvo je nazývá také „dračí stromy“.

Pojmenování „krev“ vzniklo kvůli tmavě červené barvě, a taky proto, že pryskyřice je vlastně krví rostlin.

Dračí krev můžeme hledat ve stromech, které se nazývají dracény a krotony, či v druzích Pterocarpus a Daemonorop.

Jaké zdravotní výhody má dračí krev?
Co říkají studie o dračí krvi?
Má dračí krev vedlejší účinky?
Kdo by neměl dračí krev užívat a proč?

Historie Dračí krve

Pryskyřice ze stromů se v botách používá tisíce let, a to na různé účely. Informace o léčivých schopnostech pryskyřice se dostaly i ke starým Řekům a Římanům. Pryskyřici uznávali také v Indii, v Číně a na Středním východě.

Kromě léčebných a preventivních účinků měla pryskyřice využití v mnohých oblastech, například jako barvivo či kadidlo. To proto, že má silnou, sladkou vůni, která připomíná vanilku smíšenou s kořením.

Dračí krev se vyskytuje také v některých přírodních barvách a lacích.

Dračí krev je dodnes nezanedbatelnou součástí šamanistických a duchovních rituálů, resp. čarodějnických náboženských kultů, jako voodoo, wicca nebo hoodoo.

Dračí krev: Na co se používá?

Využití dračí krve se postupem času měnilo, dnes ji používáme především při trávicích problémech. Kdysi dračí krvi připisovali i jiné schopnosti – věrilo se, že zaceluje rány a léčí dýchací cesty. A co na to dnešní věda?

Věda potvrdila účinky dračí krve při/proti:

  • při vředech,
  • při cukrovce,
  • při průjmu,
  • proti patogenům,
  • proti zánětům,
  • proti rakovině.
dračia krv liečivé účinky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dračí krev na vředy

Účinek dračí krve při vředech, především těch vnějších, potvrdila studie z roku 2015. Vědci pracovali s pryskyřicí, která patřila stromu z druhu Daemonorops draco. Tento druh je dnes běžným komerčním zdrojem výživových doplňků s dračí krví.

Jiná studie, z roku 2011, zase prokázala, že tropická pryskyřice pomáhá při diabetických vředech. Ovšem v tomto případě byla dračí krev pouze jednou ze složek bylinné masti.

Jak používat masti a krémy?

Na lokální, vnější vřed naneste mast nebo krém. Účinná je také tinktura, ale musí být zředěna vodou. Držte se pokynů, které jsou uvedené na obalu nebo příbalovém letáčku!

Antimikrobiální schopnosti dračí krve

Červená pryskyřice má cenné antimikrobiální vlastnosti – chrání před patogeny, jako jsou bakterie, houby a viry. Některé z nich dokáže i zabít, pokud se už objevily.

Jedna laboratorní studie z roku 2011 potvrdila antibakteriální schopnosti pryskyřice ze stromu Dracaena cinnabari. Díky tomu se pryskyřice začala používat jako konzervační látka v potravinách.

I další studie prokázaly antibakteriální vlastnosti pryskyřice.

Dračí krev nenahrazuje antibiotika!

Přes tato zjištění, nepodlehněte pokušení. Používat dračí krev jako náhradu za doporučenou léčbu při infekcích se nedoporučuje! Dračí krev není náhradou antibiotik, která vám předepsal lékař!

dračia-krv-na-co-je
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dračí krev proti průjmu

Už od starověku používali dračí krev při špatném trávení, stejně tak při průjmu a úplavice. Tento efekt potvrdilo vícero výzkumů. S největší pravděpodobností je to opět zásluha antimikrobiálních vlastností dračí krve. Odborníci však připomínají, že potřebujeme dalšího zkoumání.

Dračí krev na záněty

Dokáže dračí krev skutečně zabojovat proti zánětům? Některé výzkumy to potvrzují, například studie z roku 2017. Důkazy však nejsou dostatečné, protože se týkaly pouze dvou zdrojů dračí krve, a to Daemonorops draco a Dracaena draco.

Je vysoce pravděpodobné, že doplňky výživy s dračí krví mají antioxidační výhody. Ovšem známe také mnoho potravin, především ovoce a zeleniny, kde najdeme dostatek antioxidantů.

Dračí krev proti cukrovce

Ani v této oblasti není výzkum ještě ukončený. Existují však náznaky, že dračí krev je podpornou terapií při cukrovce, působí proti ní i preventivně. Studie z roku 2013 prokázala efekt pryskyřice proti cukrovce, ale byla realizovaná jen na zvířatech.

Pozitivní výsledky potvrdila i další laboratorní studie. Oba zmíněné výzkumy používaly pryskyřici ze stromů rodu Dracaena. Zatím však není dokázané, že dračí krev brání cukrovce, nebo ji léčí. Mnozí odborníci ovšem vyjádřili naději.

Dračí krev proti rakovině

Existuje předpoklad, že dračí krev má reálný protinádorový potenciál – už jen díky svým silným antioxidačním vlastnostem. Jedny laboratorní testy to potvrdily, ale je zapotřebí ještě doplňujících zkoumání.

Je užívání dračí krve bezpečné?

Ve všeobecnosti – ANO. Dosud je hlášených pouze málo vedlejších účinků. Na druhé straně – nikdo vám nepodepíše dekret o stoprocentní bezpečnosti tohoto doplňku výživy.

Dodnes totiž není dostatek údajů o vedlejších účincích dračí krve. Neexistuje ani žádný výzkum, který by potvrzoval bezpečnost dračí krve během těhotenství nebo kojení (zda už pro matku, nebo dítě).

Raději tedy – NE.

Můžu se dračí krví předávkovat?

Přestože neexistují žádné zprávy o předávkování se, opatrnost je vždy namístě. Dračí krev koupíte ve formě kapslí s práškovým obsahem, jako alkoholový extrakt nebo jako tinkturu.

Při vnějším použití tinktury si nejprve kápněte na kůži malé množství ředěného přípravku. Takto si ověříte reakci kůže. Vždy si však ověřte důvěryhodnost výrobce.

Pro koho je dračí krev nevhodná?

Studie na zvířatech z roku 2011 ukázala, že určité druhy dračí krve ředí krev (Daemonorops draco a Dracaena cochinchinensis). Pokud tedy užíváte léky na ředění krve, neužívejte současně dračí krev.

Další souvislosti mezi dračí krví a léky nejsou v současné době známé. Vyhledejte lékaře a konzultujte s ním užívání výživového doplňku.

Podtrženo a sečteno

Dračí krev už velmi dávno začali používat naši předkové z jiných končin planety. Byla pro ně významným doplňkem výživy. Teď se však naplno rozběhly výzkumy, které pomalu potvrzují pozitivní vlastnosti dračí krve.

Potenciál dračí krve je nepopíratelný. Na druhé straně, výrobky z dračí krve nesmí být náhradou za odbornou léčbu – ani nenahrazují lékaře, který zůstává „první volbou“ při řešení jakéhokoliv zdravotního problému.

 

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/dragons-blood#researched-benefits
  2. https://journals.lww.com/hnpjournal/Abstract/2015/01000/Sanguis_Draconis__Daemonorops_draco___A_Case.8.aspx
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110007452
  4. https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-11-13
  5. https://www.ingentaconnect.com/content/doaj/23095288/2013/00000001/00000002/art00009
  6. https://www.ajol.info/index.php/ajtcam/article/view/130712
  7. https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.jnatprod.7b00039
  8. https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-13-71
  9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110007804
  10. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-30/dragons-blood

Napsat komentář