Histaminová dieta: Recepty a další rady. Co jsou zakázané potraviny?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Potvrdili vám diagnózu „histaminová intolerance“ (HIT)? Není důvod k zoufání.

Existuje řešení vašich zdravotních těžkostí, a tím je změna stravovacích návyků.

Některým potravinám se budete muset načas vyhýbat. Kromě toho budete sledovat složení a způsob úpravy každého jídla a nápoje.

Jednoduše – budete se svojí stravou zaobírat o něco víc, jako doteď.

Co všechno potřebujete vědět o novém režimu?

Jaké principy je potřeba dodržovat?

Co můžete jíst a co ne?

Budete se takto stravovat celý život?

Pojďme si to všechno vysvětlit a ujasnit.

Úprava stravovacích návyků – co to znamená?

Pokud trpíte HIT, některé látky, které stravou přijímáte, vám způsobují nepříjemné stavy. Aby se tělo dostalo do rovnováhy, potřebujete eliminovat příjem problematických látek.

Znamená to, že se budete určitých látek a potravin stranit a to z vícerých důvodů. My uvádíme 4 hlavní, ty jsou u HIT rozhodující.

Rizikové potraviny a látky během HIT

1. Potraviny s vysokým obsahem histaminu

V některých potravinách – či už rostlinného nebo živočišného původu – je příliš mnoho histaminu. Jedná se hlavně o rajčata, špenát, lilek, ale i ryby a maso (především to déle skladované). Dále jsou to všechny fermentované potraviny – zrající sýry, kysané zelí, pivo, víno.

2. Potraviny, které uvolňují histamin z buněk

Některé potraviny nemusí obsahovat mnoho histaminu, ale mají v sobě látky, které podněcují jeho zvýšené uvolňování z buněk.

Jsou to například citrusybanány, jahodykiwikakaovaječný bílekalkohol nebo různé aditiva v potravinách (např. zvýrazňovače chuti, stabilizátory, barviva…)

3. Potraviny, které přispívají k tvorbě histaminu

Jsou to především potraviny s vysokým obsahem životaschopných kvasinek bakterií. Za všechny zmíníme chleba a kynuté těsto.

4. Látky, které snižují aktivitu DAO enzymu

Tyto látky nevplývají přímo na histamin ve vašem těle, ale negativně působí na aktivitu DAO enzymu, který by měl histamin odbourávat. Jedná se především o alkohol, resp. některé látky v lécích.

I proto musíte lékaře informovat o všech lécích, které berete.

histaminova dieta leky
Histaminova dieta může být narušena některými léky (Zdroj foto: AdobeStock.com)

Histaminová dieta v 5. bodech

  1. Upřednostňujte domácí stravování před jídlem z restaurací a jídelen. Proč? Z jednoduchého důvodu. Pokud si stravu připravujete sami, nejlépe víte, co obsahuje.
  2. Jídlo konzumujte vždy čerstvé, právě připravené. V skladovaných potravinách se totiž hromadí histamin a tomu se přece chcete vyhnout. Můžete si vyzkoušet vlastní chov slepic.
  3. Raději vůbec nepijte alkohol. Pokud vám alkohol chutná, hledejte si za něj náhradu. Popřemýšlejte, co vám připomíná alkoholovou chuť. Není to na seznamu „zakázaných“ potravin? Potom máte dobrou náhradu.
  4. Vyhýbejte se průmyslně zpracovaným potravinám s dlouhotrvající zárukou. Tyto potraviny obsahují různé barviva, stabilizátory a konzervační látky, aby dlouho vydrželi.
  5. Určité potraviny načas úplně vynechejte. Které to jsou? Naznačí vám to následující seznam.

Nevhodné potraviny

K uvedenému seznamu je potřeba podotknout, že ne všechny potraviny a jídla budou s jistotou nevhodné. Jejich snášenlivost je totiž nejednoznačná a individuální. Při vytváření svého jídelníčku spolupracujte s lékařem.

  • Pečivo – kynuté pečivo, kynuté koláče, koláče z průmyslné výroby, pečivo s dlouhou zárukou.
  • Semínkaobilniny ořechy – ryže, pohanka, slunečnice, ochucené těstoviny, olivy.
  • Zelenina – dýně, meloun, lilek, avokádo, špenát, kysané zelí, rajčata a také všechny rajčatové výrobky (jako kečup, protlak).
  • Luštěniny – sója, červená fazole, cizrna.
  • Ovoce – citrusy, ananas, papája, datle, rozinky, třešně, višně, meruňky, broskve, nektarinky, švestky, rybíz, brusinky, borůvky, jahody, maliny.
  • Mlékomléčné výrobky – kysané mléko (acidofilní, kefírové), jogurty, sýry (hlavně zrající – typu parmezán, ementál, roquefort, camembert).
  • Vejce – vejcový bílek v syrovém stavu. Pozor na koktejly a potraviny, kde by se mohl nacházet!
  • Maso – ryby, všechny plody moře, kuřecí maso, hotové mleté maso, sekaná, uzeniny (jako salám, šunka, párky, klobásy).
  • Tuky oleje – margarín, všechny oleje s obsahem konzervačních látek
  • Koření a bylinky – anýz, hřebíček, skořice, muškátový ořech, hořčice, pálivá paprika, čili koření, různá směs koření.
  • Sladidla a sladkosti – komerční sirupy, polevy, náplně, pomazánky, pochoutky, ochucená želatina, cukrovinky, sladkosti, kandované ovoce, kakao, čokoláda, komerční keksy.
  • Nápoje – nápoje z kysaného mléka, ochucené mléka, komerční ovocné šťávy, džusy, koktejly, malinovky, pivo, víno (sekt), kola, energetické nápoje, ovocné čaje (kvůli přidaným látkám), některé bylinné čaje.
  • Fermentované potraviny – kvašený ocet (vinný, jablečný, balzamikový), čalamády, kyselé okurky a jiné zavařeniny.
  • Ostatní – čerstvé kvasnice, ochucující omáčky (jako sójová, vorčestrová), dresinky.
histaminova-dieta-zakázané-potraviny
Pizza je obvykle „zakázána“ (Zdroj foto:AdobeStock.com)

Vhodné potraviny

Seznam „zakázaných“ jídel se zdá být nekonečný, že? Potravin, které vám dokážou způsobit problémy, je opravdu mnoho. Zkusme se teď podívat na ty jednoznačně neškodné.

  • Pečivo – irský chléb (nekynutý), koláče z povolených surovin.
  • Semenaobilniny a ořechy – obyčejné těstoviny, ovesné vločky, neochucené cereálie, všechny čisté semena a ořechy.
  • Zelenina – hlávkový salát, okurek, kapusta, zelí, paprika, pórek, květák, brokolice, mrkev, celer, česnek, cibule, chřest, červená řepa, ředkvička, kukuřice, zelená fazolka, houby, brambory.
  • Luštěniny – hrách, fazole, čočka.
  • Ovoce – jablko, hruška, hrozen, mango, meloun, fíky, rebarbora.
  • Mlékomléčné výrobky – obyčejné mléko, tvaroh, sladká smetana, smetanový sýr, čerstvý sýr (zrozený enzymem, ne fermentací), sýry typu ricotta, cottage, mascarpone, mozzarella.
  • Vejce – vařené.
  • Maso – všechny druhy čistého a čerstvě připraveného masa, drůbež (kromě kuřecího).
  • Tuky a oleje – čisté máslo, čistý rostlinný olej, vepřová mast, čistý výpek z masa.
  • Koření a bylinky – kurkuma, pažitka, bazalka, šalvěj, petrželová nať – nejlépe čerstvé, případně hluboce zmražené.
  • Sladidla a sladkosti – cukr, med, melasa, čisté sirupy, čisté džemy a marmelády z povolených surovin, domácí sladkosti z povolených surovin.
  • Nápoje – obyčejná voda, minerálky (nejlépe nesycené), čisté šťávy z povoleného ovoce (nebo zeleniny), čistá vodka, gin (ale ve velmi malém množství!).
  • Ostatní – prášek do pečiva, soda bikarbona, vinný kámen (hydrogenvinan draselný – E336), čistá želatina,
  • Lékyvitamíny, výživové doplňky bez aditiv.
histaminova-dieta-vhodné-potraviny
Jak zahnat chuť na sladké? Zajedzte si jablka s medem (Zdroj foto: AdobeStock.com)

Je histaminová dieta celoživotní?

Histaminová dieta nemusí být na celý život. Nebylo by to ani dobré. Tělu by mohli chybět důležité živiny, což nechceme. A jak to teda probíhá?

Dietu budete pravděpodobně dodržovat pouze určitý čas. Potom ve spolupráci s odborníkem některé potraviny opatrně přidáváte a sledujete reakce těla.

Je možné, že na některé potraviny budete negativně reagovat i nadále. Je potřeba to však vzít z té lepší stránky. Jak to myslíme?

Mnohé potraviny, které jsme označili jako nevhodné, jsou pro tělo škodlivé i z jiného hlediska. Většinou neprospívají ani lidem, kteří nemají HIT.

Jedná se hlavně o komerční potraviny s pochybnými stabilizátory a přídavnými látkami. Proto, pokud se budete stravovat především doma, je to ten nejlepší přístup.

Samozřejmě, ne vždy se dá nevhodné stravě předejít. Známe ty okolnosti, které nás donutí k návštěvě restauraceoslavy, svatbyspolečenské akce.

Tehdy o složení „stolu“ prakticky nic nevíme. Pro tento případ si zabezpečme výživový doplněk Daosin. Když ho užijeme před jídlem, vyhneme se těžkostem.

Histaminová dieta – recepty

Také při histaminové dietě se dá stravovat pestře zdravě. Možností je stále spousta, i když tomu zatím nevěříte.

Jako příklad si uvedeme několik receptů. Všechny pozůstávají výlučně z „povolených“ potravin.

Mrkvová krémová polévka

Ingredience: Mrkev, celer, brambory, cibule, olej (vepřová mast), červené koření, bazalka.

Postup: Na masti opražíme pokrájenou cibulku, přidáme nadrobno pokrájenou zeleninu a trochu opražíme. Podušenou zeleninu podlijeme vodou, posolíme a vaříme, dokud nezměkne. Uvařenou zeleninu rozmixujeme na krém a dochutíme.

Poznámka: Polévku si můžete připravit z jakékoliv povolené zeleniny. Můžete použít také čerstvý vývar z masa.

histaminova-dieta
Írsky chlieb (Zdroj foto: AdobeStock.com)

Irský chléb (nekynutý)

Ingredience: 450 g špaldové mouky, 500 ml bílého jogurtu řeckého typu, 1 ČL soli, 1 ČL cukru, 1 ČL sody bikarbony.

Postup: (Prosycenou) mouku se solí, cukrem a sodou vsypeme do misky. Přidáme jogurt a jemně promícháme, aby se směs spojila. Z těsta jen jemně vytvarujeme bochník, nemísíme. Položíme na plech, vystlaný papírem na pečení. Pečeme v troubě při 190 stupních asi 50 minut.

Těstoviny s hráškem

Ingredience: Těstoviny (podle vlastního výběru), čerstvý nebo mražený hrášek, olej (mast), pórek, sůl, pažitka, cottage sýr.

Postup: Těstoviny uvaříme v osolené vodě. Na pánvici (na troše oleje) opražíme nakrájený pórek, přidáme hrášek. Přidáme uvařené těstoviny, sýr a nadrobno pokrájenou čerstvou pažitku.

Poznámka: Namísto hrášku se dají použít jiné povolené luštěniny, například fazole, zelená fazolka, čočka, a taktéž jiné povolené bylinky.

Bramborové placky

Ingredience: 500 g brambor, 4 PL mouky, 2 vajíčka, ovesné vločky, česnek, petrželová nať, sůl, koření, mast (olej).

Postup: Brambory oloupeme a najemno nastrouháme. Přidáme vajíčka, mouku, vločky, lisovaný česnek, petrželovou nať, sůl a koření. Dobře promícháme, aby vznikla lepkavá hmota. Vytváříme malé placky, které smažíme na tuku do křupava. Podáváme se salátem z povolené zeleniny – hlávkový salát, okurek, paprika.

Poznámka: Takovým způsobem si připravíte i jiné zeleninové placky, např. z brokolice, květáku a podobně.

Odbornou kontrolu článku „Histaminová dieta: Recepty a další rady. Co jsou zakázané potraviny?“ zabezpečil Doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., alergolog a imunolog. Je místopředsedou „Slovenskej imunologickej spoločnosti“, členem „Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu“, a členem „Slovenskej internistickej spoločnosti“.

Napsat komentář